Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

lucisuska
15. únor 2015

@werumka No, tak já tam vždycky nacpu tu první, protože jsem ráda, že vůbec něco vymáčknu...🙂 Ještě si to po těch 14ti dnech neumím moc píchat...🙂 Glukometr je Wellion Calla light, takovy bílý.... Právě mě taky štvou ty prošlé proužky, už mám poslední dva. Teď to vypadá, že se mi možná začíná rozjíždět porod (ještě to nechci zakřiknout....), ale jinak si budu muset v úterý zajít pro nové....

werumka
15. únor 2015

@lucisuska Tak zrovna ten měří podle oka do potoka i s proužkama, které prošlé nejsou 🙂 Tu glykémii, kde sis naměřila 8, bych prostě nezaznamenala. Pokud se Ti rozjíždí porod, může to souviset i s tím.

lucisuska
15. únor 2015

Jj, tak moc děkuji za uklidnění..🙂 A myslíš, že to doktorka nepozná podle těch zaznamenaných výsledků v glukometru? To se tam ukládá i s časem bohužel ☹... Takže si mám zapsat jen tu večerní 7,1?

werumka
15. únor 2015

@lucisuska Stahuje si ty glykémie do počítače? Já bych si jí nepsala, zapsala bych jen tu večerní.

lucisuska
15. únor 2015

@werumka Ona mi dala ten glukometr před dvěma týdny a řekla mi, že pokud nebudu mít víc než 8, tak mám přijít až po porodu vrátit glukometr. Když budu mít 8 a víc, tak si mám dojít pro inzulin. Manžel to zkoumal a prý se to může propojit s pc..

werumka
15. únor 2015

@lucisuska Jojo, to může, ale dělají to jen někteří lékaři. Většinou se řídí podle hodnot, které si zapíšeš do deníčku. Každopádně pokud už žádnou kontrolu do porodu nemáš, tak tím spíš bych to neřešila. Kdybys viděla, že ta glykémie má v následujících několika dnech stoupající tendence, tak pak bych to řešila. Ale máš je úplně normální.

lucisuska
15. únor 2015

@werumka Moc děkuji za vyslechnutí a rady...jsi moc hodná!!!! 🙂

suzik161
16. únor 2015

@saraha1 mohu se ještě zeptat? Čím déle jsem bez jídla tím je vyšší lačná? Včera jsem měla 5,2 a to jsme byli večer předtím na oslavě. Dnes ráno 5,7 a jedla jsem v půl 9, 250ml kefír a krajíček chleba. Tak nevím, kde je chyba, jinak během dne je vše ok, včera 2hodiny po svíčkové 5,2 🙂

saraha1
16. únor 2015

@suzik161 ahoj, takze jsi potom, co jsi namerila vecer 5,2, nejedla? A merila az rano? Tohle jecitaceMudr Krejci, napsala mi to na muj dotaz, proc mam hodnoty rano nekdy stejny, jako vecer dve hodiny po veceri.
"Jedním z orgánů závislých na správném působení inzulinu jsou játra, které při cukrovce zhoršují situaci tím, že navíc vyrábí další glukózu - zejména v noci, což je pak příčinou zvýšené glykémie ráno nalačno. Pokud tedy nepomůže správné načasování a skladba 2. večeře (ve které by měly být zastoupeny dlouhé sacharidy), pak je třeba přistoupit k léčbě - nočním inzulinem, který utlumí produkci glukózy v játrech. "
No takze je jasny, ze i kdyz se clovek snazi sebevic, proste to nekdy nevychyta, protoze telo si dela svoji glukozu v noci, hormony blokujou citlivost tkani na inzulin, pripadne asi i samotnou produkci inzulinu. Proto nekomu pomaha v noci pred spanim snist kousek chleba, nekdo neco tucnejsiho, nekomu i zmrzlina. Ja vcera snedla spoustu buraku a par loku kefiru pred spanim a rano 5,5, coz je u me docela krasna hodnota.

saraha1
16. únor 2015

@lucisuska
@werumka tak jsem vas holky docetla a nestacim se divit. Nevim, jestli ten pristup lekaru (nekterych) je ovlivnen tou jejich nevedomosti / neschopnosti dozvedet se i GDM vic, nebo na to kaslou a delaji si svoje pravidla a postupy. Nechapu, ze nektery lekar postrasi jednou jedinou zvysenou hondotou a nasazoval by inzulina jeste temer na konci tehotenstvi. A druhy lekar si zase nedela moc z docela vysokych lacnych hodnot a zve si pacientku az za 6 tydnu (muj pripad). Mam takovej pocit, ze za ty tydny vim o GDM docela dost na to,a bych vedela, kdy se znepokojovat a co bychna miste lekare uz resila. Samozrejme nerozumim mechanismum, lidskymu telu a co a jak funguje. Chtelo by to, aby nekdo poradne zasahnul a sjednotil nejen postup OGTT, ale i naslednou lecbu a pravidla poskytovani zdravotnickych pomucek.

saraha1
16. únor 2015

@lucisuska jo a treba ze by uz bylo miminko na svete? drzim palce, at je to co nejdriv za tebou 🙂.

suzik161
16. únor 2015

@saraha1 ne, v sobotu jsme byli na oslavě a moc jsem se tedy nehlídala, dala jsem si kolem 10hod asi 4 jednohubky se šunkou. A ráno v neděli jsem naměřila 5,2. Včera večer(8:30) jsem si dala kefír a chleba a dneska byla hodnota 5,7. Ale měřila jsem v 7:30. Hold to budu muset nějak vychytat 😒

lucisuska
16. únor 2015

@saraha1 děkuji, nakonec to byly jen poslíčky...🙂 me spíš štve to, že mi dala ty prošlý proužky. Měřila jsem si vlastně 14 dní cukr a vůbec nevím, jestli těm hodnotám můžu nebo nemůžu věřit....☹

saraha1
16. únor 2015

@lucisuska no to je uz uplne jina, to mi hlava vubec nebere! tak poslicci..tak snad brzo uz 🙂. ja jsem zvedava, kdy se dockam prvnich ja 🙂. Teda zvedava.. spis posr**** strachy 😀.

lucisuska
16. únor 2015

@saraha1 já se taky bojím až to doopravdy přijde..🙂 Zítra musím jít na tu diabetologii si pro ty nové proužky a budu to muset té sestřičce říct, že jsem si to vlastně měřila úplně zbytečně....:-/ To mě fakt štve...☹

sdoop
16. únor 2015

Holky, tak se jdu podělit, jak jsem dopadla v poradně. Vzali mi vzorek nalačno, pak jsem se měla nasnídat a za hoďku znova. Dostala jsem 3 jehličky a zkumavky a musím se změřit dneska po obědě, po večeři a před spaním. Zítra to donesu do laborky a podle výsledků pak uvidíme, co dál. Dostala jsem nějaké informace na papíře k dietě, shodují se s webem: těhotenská cukrovka. Mám se řídit podle toho, ale prý nemám zbytečně vážit a stresovat. Prostě jíst pravidelně, menší porce, hodně zeleniny a řídit se zdravým selským rozumem. Glukometr si prý kupovat nemám, že má vysokou odchylkovost a pro diabetika není rozdíl zda 7,8-8,2 ale pro těhulku ano, takže prý další zbytečný stres. Že počkáme na ty výsledky a pak to kdyžtak doladíme. Další kontrola za 3 týdny. Takže koukám, že je to opravdu všude jinak. Jsem zvědavá, jak mi ty výsledky vyjdou 🙂

erlif
16. únor 2015

@saraha1 tak já jsem se na všechny knackenbroty vyprdla.. o víkendu jsem je zkusila a hodnota vyšší než když jsem si dala krajíc chleba.. no a dneska - nasnídala jsem se až při příchodu do práce jako vždycky, krajíc chleba se spoustou zeleniny a ukázková hodnota 4,3 !!! 🙂

suzik161
17. únor 2015

Holky jsem asi fakt b..., ale když mám lačnou vyšší hodnotu, tak to znamená, že jsem moc večeřela nebo naopak málo? V noci jsem se vzbudila, kručelo mi v břiše, fakt nevím, jak si mám pomoci ☹

saraha1
17. únor 2015

@suzik161 no ja ti nevim, jestli to tak plati vzdycky. Ale obecne asi spise jo. Ja se nekdy probudim s hodnotou nizkou a jedla jsem celej den vic a i treba vecer vic, nekdy celej den spravne a vecer vic a nekdy min vecer. No a nekdy mam hodnotu vyssi a to se vecer najim poradne. Ale je proste lepsi pred soanim fakt neco snist, v tehu tvoje telo proste potrebuje vic energie a predpoklada, ze i v noci. Taky kazdej den je jinej, jiny mnozstvi homornu, takze co je dneska ok, zejtra ok bejt nemusi a pozejtri zase jo. Jsem z toho taky jelen. Prijde mi, ze ja to mam vnejaych cyklech 😀. Jeden den vysoky, dalsi dva tri dny pod sest a pak zase sup 6,3 a tak dokola 😀.

lenule4444
17. únor 2015

Ahojky holky,cukrovku mi zjistily 13.1 a v dia poradně jsem byla teď po druhé,a hodnoty byli ukázkové,a teď jak se mám měřit obden,tak ty hodnoty na lačno jsou nic moc,a to jsem měla k večeři zapečenou brokolici s bramborem a po večeři hodnoty ok,a dnes ráno na lačno 5,4. 15.2.2015 jsem měla hodnotu na lačno 5,1, a 13.2. jsem měla na lačno 5,5.
A jsem 30+1tt a ještě mě čeká velký utz 26.2.

suzik161
17. únor 2015

@saraha1 já jím tak v 9hod večer, musím dnes zkusit to ovoce, co mám napsané. Já se tedy zatím nad 5,4 nedostala, ale jsem z toho fakt blázen. Snad bude vše ok.děkuji.

disa
17. únor 2015

Ahoj holky, můžu se k vám přidat? Při OGTT mi vyhodnotili zvýšené hodnoty cukru. Ve čtvrtek jdu do diabetologický poradny.
mám: na lačno- 5
po 1 hod- 10.9
po 2 hod- 9.9
Neměla to některá z vás abych věděla co mě čeká? Díky

erlif
17. únor 2015

@suzik161 jedna holčina tu radila a je fakt, že mně to pomáhá.. když jdu v noci čůrat, vypít dcl mléka... chodím kolem 2-3h a ráno mám lačné hodnoty pod pět a to si myslím, žeje v cajku.... ale každý doktor má ty hranice jinde... ale říká se, že pokud jsou ráno lačné hodnoty vysoké, tak byla nedostatečná večeře.. je třeba opravdu splnit těch 30g sacharidů jako svačina po večeři kolem 22h... což je u mě problém.. jím kolem 21h, protože chodím brzo spát 🙂 http://tehotenskacukrovka.cz/ukazky-z-jidelnick..... když si v 21h nic nedám.. ráno to lítá...

lenule4444
17. únor 2015

@disa ahojky já měla na lačno 5,1,po hodině 11,3 a po 2h jsem měla 7,5.
Poprvé v dia poradně mě zvážily,změřily tlak,odebraly mi krev ze žíly,a denně jsem si měla kontrolovat cukr a ráno hned jak vztaneš zkontrolovat moc proužkem na ketolátky a večer před spaním to samé.Jinak cukr se měří ráno na lačno,potom hodinu nebo 2h po snídani,pak po obědě a večeři.

disa
17. únor 2015

@lenule4444 moc děkuju za odpověď a to ti dali ten glukoměr? A jak to vypadá?A dostala jsi nějaký jídelníček?

suzik161
17. únor 2015

@erlif tak já to dnes zkusím, já chodím na wc 2x za noc. Jím také do 9 hod. Nevydržím být déle vzhůru, já mám druhou večeři mít 20g sacharidů, tak to bude asi málo. Dneska v noci zkusím mléko, jen máme plnotučné, tak snad to nevadí 🙂 moc děkuji, myslela jsem si to, že ty večeře byly malé 🙂 já v noci beru léky na štítnou, ak je budu zapíjet mlékem 🙂

lenule4444
17. únor 2015

dostala jsem glukometr,potom jsem si musela vyzvednout proužky do glukometru a na moč.Glukometr mám takový
http://www.wellion.cz/cs/Vyrobky/Glukometry/wel...
@disa

disa
17. únor 2015

Moc děkuju. A jídelníček ti žádnej nedali? Mě se totiž ty moje hodnoty zdají vysoké,tak mám strach co bude ☹

lenule4444
17. únor 2015

Tak mam jen toto

disa
17. únor 2015

Super,moc děkuju . Tak uvidím co mi řeknou

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru