Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
10. čer 2016

@babuna Nelíbilo se jim, že bys jí nedostala?

babuna
10. čer 2016

@werumka No celkově - že se to v Olomouci prostě dělá jinak ... je fakt že tu v Ově se na mě dívali skrz to že jsem dostala hned ze začátku cukrovky pumpu dost divně ... že nevidí důvod prý proč je vůbec psát.... zvláštní (celkově je tu ten přístup takový jiný stačí mi to u tchýně a toho jak ji léčí s DM II) ... zatím mě ten senzor spíš sejří protože to pořád hlásí že cukr letí nahoru - cukr letí dolů 😀 furt se měřím (kontrolně) jako pako 😀 ... no švanda ...

wwblackww
10. čer 2016

Tak se přidávám do klubu těhotenských cukrovkářek. Mám jí tedy jednoznačnou, hlavně lačnou a tím pádem i po snídani... Ale nevím, čím ji můžu snižovat, pokoušela jsem se přečíst celou tuto diskuzi, ale nějak se nedá 🙂 Takže bych se chtěla zeptat, jestli jde snížit lačná glykémie cca přes 6 jen dietou, nebo mě inzulin nemine..

terka_37
10. čer 2016

@wwblackww Ahoj a vítej🙂 Zkus zapracovat na druhé večeři, před spaním. Měla by mít 30 g sacharidů. Uvidíš, co ti na ní bude vyhovovat. Ideální je pečivo + něco mléčného - jogurt, mléko, kefír... nebo místo pečiva třeba neslazené ovesné vločky. Nás už se tu docela hodně shodlo, že jsou super kaše Nominal+ mléko, na lačnou glykémii fungují dobře🙂

wwblackww
10. čer 2016

@terka_37 Moc díky za tip, kaši vyzkouším 🙂

wwblackww
10. čer 2016

@terka_37 Hm, teď koukám, že je jí plno druhů 🙂 Asi bude nej nějaká pohanková, že? 🙂

terka_37
10. čer 2016

@wwblackww Je to jedno, záleží, která by ti chutnala🙂 Já mám teď třeba špaldovou, předtím byla lahodná a vícezrnná🙂

koncita
11. čer 2016

@wwblackww já jsem teď koupila rýžovou a chystám se na ni, taky mívám problém s lačnou, po jídle mívám zatím dobré hodnoty...jak často se měříš? a jaké teda míváš hodnoty?

luckyzuzu
11. čer 2016

@wwblackww ahoj 😉, za me nejlepší z kasi vyhrsla ryzova, ta se da i neslazena vcelku jist, jina mi nechutnala 😀. Ale treba tenDarken chkeb z tesca taky super. Ja začínala na hodnotach na lacno kolem 5,3 a ted jsem na inzulínu ☹. Picham vecer 10 jednotek a rano lacna uz v pohodě. Nakonec jsem za nej rada, protoze zz se tou ranni tolik nestresuju. A cukr po jidle mam většinou v normě i s obcasnym ,, nedodržení" diety. Parkrat mi to vylitlo treba i k 9, ale většinou pred nemoci nebo bachlazenim. Celkove mi prijde, že od toho 33 tt mi to jde makicko dolu, tak sbad je to normalni.

babuna
11. čer 2016

@werumka hlásím, že mi ten senzor leze pěkně krkem - furt to piští,že leze cukr nahoru, že leze dolů, že se mám změřit - no jestli já jsem naspala v noci dvě hodiny v kuse tak to bude moc ... vydržím to těch 14 dnů a šmitec by mě mohlo ... 😀 bych se do porodu zbláznila ...

werumka
11. čer 2016

@babuna To by mě šíblo 😀 já ho měla nastavenej jen na hypa, tak se to dalo 🙂 on i ten týden stačí k tomu, aby se třeba ukázaly trendy v určité denní doby.

werumka
11. čer 2016

@babuna Hele, máš tu pumpu nějak pojištěnou? Jako že by sis sjednala pojištění někde sama. Já to furt odkládám, všude to vycházelo docela draho. Ale kdyby mi jí někdo ukradl, tak bych se tuplem nedoplatila 😀

babuna
11. čer 2016

@werumka 🙂 jo no taky si říkám, že to alespoň vyčíhne kde je problém .... 😀 jinak mě šlehne fakt.... no co se týče pojištění tak jsem se ptala co kdyby mi ji někdo ukradl nebo tak a bylo mi řečeno, že okamžitě dostanu novou ... vůbec mě nenapadlo, že by se to dalo pojistit ... asi to bude pálka, ale dobrý nápad - zkusím se někde zeptat ... ovšem mě ji celou hradila pojišťovna ... tak nevím jak to je ....

werumka
11. čer 2016

@babuna No já pochopila, že právě kvůli té vysoké ceně (cca 90 tisíc) ta pumpa není tak úplně Tvým majetkem, ale máš jí tzv. v zapůjčení. Proto jí pak firmě vracíš, když jí skončí životnost a oni Ti dají novou. Já mám třeba ve smlouvě uvedeno: V záruční době opraví výrobce všechny závady za předpokladu, že výrobek - nebyl poškozen vnějšími událostmi (do čehož spadá i odcizení) a dostala jsem k tomu papír, kde se dá pumpa pojistit (nabízí to Kooperativa, Česká pojišťovna a Generali). S tím, že se to vztahuje třeba na to, když by sis pumpu nechala v uzamčené skříňce v bazénu a někdo Ti ji odcizil nebo kdyby se právě zničila těmi "vnějšími událostmi" - pak se myslím vyžaduje nějaká spoluúčast pacienta.

babuna
11. čer 2016

@werumka teda no to mi nikdo neřek a to jsem se na to ptala ! jo jo cena je kolem 100tis za takovou krabičku - co kdyby si to nějaký spoluobčan spletl s ,,ifounem,, a čornul mi to ... mnooo to budu muset promyslet ... je fakt že já na bazény nechodím 😀 a ta má potvora je vodotěsná .. ale i tak jezdí člověk vlakem a tak a kdo ví co koho napadne ... je fakt, že jak teď nemám ne vysílač k tomu senzoru - mám půjčený erár tak musím ten můj najít - jinak to celý zaplatím :/ ...

werumka
11. čer 2016

@babuna Já nechci kecat, možná to má MiniMed jinak. Ale přijde mi to i logický, že kdyby sis tu pumpu nějak sama zničila nebo jí nechala válet na lavičce a někdo jí vzal, tak by tam ta spoluúčast být měla. Já už taky od dob pumpy moc plavat nechodím, je to opruz - hlídat hodiny, abych jí včas zase připojila 🙂 A hlavně mám fakt strach nechávat jí někde ležet. Sice je uváděno, že je vodotěsná, ale lepší do té vody radši nebrat. Stejně tak třeba bezpečnostní rámy a rentgeny na letišti. Vadit by to nemělo, ale občas se stane, že to vadí 😀 😀 Takhle mi začala ve Francii pumpa stávkovat po tom, co jsem s ní za jeden den dvakrát letěla. Stejně tak glukometr.

werumka
11. čer 2016

@babuna Nemáš někde nějakou smlouvu, kterou jsi podepisovala, když Ti tu pumpu dávali? Měly by tam být vypsané podmínky záruky.

babuna
11. čer 2016

@werumka mno jako zkoušet vodotěsnost nebudu 😀 dobrovolně teda ne 😀 ... ale má být vodotěsná snad do 4m hloubky ... přesně plavat nechodím neb je to vopruz se hlídat a mám strach, jo vadí tomu třeba detektor kovů - i jako že ta minohledačka, občas chodím s kamarády a musím se držet bokem ... když jsem šla na soud něco vyřizovat tak jsem si ji chtěla odpojit aby to nešlo rámem a málem mě zatkli 😀 a nemohla to pochopi,t tak jsem musela vytáhnout tu kartičku co k tomu mám o tom co to je a pak až to pochopili, to samé v Osvětimi v muzeu .... jak praštění ti lidi někdy ...

smlouvu musím najít a mrknout se tam to určo bude a je i logické, že kdybych si to jako že zavinila sama tu ztrátu tak to zaplatím asi bych se ani nijak nekroutila ... ale dost by mi vadilo, kdyby mi ji třeba někdo ukradl, plácnu nějaká hyena při autonehodě a oni to chtěli zaplatit to bych asi byla zlá ...

werumka
11. čer 2016

@babuna Přesně s těma detektorama. Já jsem u soudu taky udělala brajgl a furt mi vysvětlovali, že to přece nevadí, že jiný lidi s tím taky chodí rámem. Tak jsem jim zase vysvětlovala, že já s pumpou fakt rámem nechodím a jestli ten pán pak bude ten, kdo mi bude shánět během pár hodin novou, když se vlivem toho rámu pokazí 😀 Nakonec to pochopili... nejhorší jsou v tomhle Francouzi, ti si nechali i od kanyl ukázat potvrzení v angličtině, že mi patří a jsou to léčebné pomůcky.

werumka
11. čer 2016

@babuna Našla jsem že pacient hradí 10% při odcizení, poškození živelnými událostmi atp. Což je teda v případě pumpy nějakých 10 000... to už by se to pojištění vyplatilo 😀
http://www.mojecukrovka.cz/clanek/pojisteni-nak...

pe_ma
11. čer 2016

@babuna @werumka koukám, žádná sranda, teda...a já nadávám na píchání inzulinu...
@wwblackww mě ta kaše taky dělá divy! jím rýžovou, ta je moc fajn, si člověk zvykne, pak sem měla lahodnou a ta je teda hnus :( chce to vyzkoušet...

werumka
11. čer 2016

@pe_ma To nemůžeš tak brát, sice jsou s tím občas takový "potíže", ale přínos je mnohonásobně vyšší.
Hehe, mně třeba lahodna fakt chutnala 🙂

pe_ma
11. čer 2016

@werumka jasně, pro vás to má obrovskou výhodu 🙂
tak já teda lahodnou faaakt ne...nevím, to je na mě moc obilí :D

werumka
11. čer 2016

@pe_ma To je pravda, je taková víc obilná 😀 ale chutnala mi.

pe_ma
11. čer 2016

@werumka no ono to chce asi vyzkoušet, ale tím, že ta rýžová mi chutná, tak se mi další kupovat nechce :D

babuna
12. čer 2016

Fuj kaše bléé 😀 sem frfňa a tohle by do mě nikdo nedostal ... 😀 ...

jinak už druhý den jsem téměř nespala ... je to šílený ... nevím jak si ti doktoři chtějí udělat obrázek o mých glykemkách když mě nenechají vyspat ... ten senzor mi byl čert dlužen 😖 a to jsem si myslela jak mi to pomůže ... při každém pohybu cukru to piští a budí mě to - dokud to člověk nepotvrdí furt to zvoní a vypnout to nemůžu .... 🙄

k tomu hlídáme psa rodičů od manžela (jeli na týden pryč a přesto, že švagr slíbil že ho alespoň teď o víkendu pohlídá tak prd :( ) a on je to už stařík, ale hrozně rozmazlenej a navíc hrozně chrápe ..teď z trucu nejí tak byl v noci hlady vzhůru a jak je otylý a nemá zuby tak chrochtá, slintá, mlaská a chrápe (tak že ani 100kg chlap takhle nechrápe) ... jestli to tak půjde dál tak za chvíli zkolabuji .... cukr samo že zase lítá všemi směry :( :( a to už to po státnicách bylo dobré ... se picnu ...

pe_ma
12. čer 2016

@babuna hele, fuuuj kaše bylo i u mě, první asi 3 jsem se málem pozvracela :D jak to bylo bez cukru, tak faaakt peklo, ale pak sem si do toho začala dávat ovoce, at to má nějakou chut a ted se na ni na večer těším a snědla bych ji už i bez ničeho, ale proč si to odpírat, že? :D
s tím senzorem mě to mrzí, to si neumím představit a do toho ještě takovéto hlídání :( at je brzy dobře!

pe_ma
12. čer 2016

tak to skoro vypada, ze k obedu uz muzu asi jist cokoliv! :D co sem se ted merila ve ct, tak sem mela po klasickem obede 5,3 a dneska sme meli rizoto a ja vubec netusim, jak ho napocitat, tak sem si dala takovou stredni porci a po obede 5,6! jednou uz sme ho delali a myslim, ze sem mela o dost min a cukr o dost vyssi! takovy zvlastni pocit z toho mam :D

werumka
12. čer 2016

@pe_ma No vidíš, pan doktor měl pravdu, porod se blíží 🙂

pe_ma
12. čer 2016

@werumka to si moc nemyslím, ale brala bych to! mám to jen s obědem, po snídani a večeři mám pořád "normální" hodnoty, lačná se ted už 2tt drží pod 4,8 - co sem přidala inzulin na snídani...
ale ten porod bych brala...docela sem zvědavá, co mi zítra řeknou, jestli už se to bude nějak řešit...zítra 8 dní do termínu...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru