Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

a.n.d.y
13. kvě 2015

Holky (hlavně teď koukám asi spíš na @macinek protože je podobný týden jako já ). Je možný, že se mi cukrovka ustálila, že neroste nebo může snad i klesat? Asi 14 dní mám už stejnou dávku insulinu, což je u mě neobvyklé. Včera po večeři naprosto šokující a výborná hodnota 4,8! 😀

macinek
13. kvě 2015

@a.n.d.y Já myslím že určitě, já teda zatím nepociťuju že by se mi hodnoty horšily, pořád se to drží tak nějak stejně, myslím že né vždy se musí cukrovka postupem zhoršovat, vím že tady někdo psal, že se mu hodnoty dokonce s blížícím se porodem zlepšovaly

macinek
13. kvě 2015

@aanicka Já jsem právě včera večer přemýšlela co bych si na ten kašel dala z domácích zdrojů, ale všechno jsou to sirupy ☹ , nakonec jsem si teda ve 2 ráno šla dát trochu domácího jitrocelového sirupu aby se ten kašel trochu zklidnil, ale dneska po tom sirupu stopkašel je to fakt výrazně lepší i ten krk po tom bioparoxu, tak uvidím večer, to mě většinou bolí v krku nejvíc. To jsem si říkala že se mi ty nemoci pěkně vyhýbají a prd 😝 , já si myslím že mě dorazily ty posrané pyly, je to teď fakt peklo hlavně řepka 😠

a.n.d.y
13. kvě 2015

@macinek no to je dobrá zpráva! Mě totiž všichni strašili, že se to bude do porodu jenom zhoršovat a teď se to nějak drží. No, nechci to zakřiknout, takhle by se mi to líbilo 🙂

macinek
13. kvě 2015

@a.n.d.y Mě se to v prvním těhotenství trochu zhoršovalo, ale nic extrémního, byly to spíš desetiny. Ale tak už to máme za pár 😀 , já se vždycky zděsím když se podívám do kalendáře, že třeba už za 14 dní můžu rodit 😀 , no aspoň mě to nutí dochystat věci, oblečení už mám vyprané, věci do porodnice chci tenhle týden nachystat na jedno místo, od příštího týdne začínám s anibalem a maliníkem, homeopatika jsem si objednala dneska.

a.n.d.y
13. kvě 2015

@macinek Ani mi to nepřipomínej 😀 Já jsem čím dál nervóznější. Asi je pro mě jako prvorodičku lepší nevědět co mě čeká, ale bojím se 😀 Já mám všechno připravené a hotové, takže už můžu klidně vyjet. Dneska začínám 37tt, takže odpolko začnu taky s maliníkem 🙂 Hlavně, abychom měly rychlý porod bez komplikací 🙂

macinek
13. kvě 2015

@a.n.d.y No asi je lepší když člověk neví úplně do čeho jde 😀 , ale zase každý porod je jiný, i když ten můj první byl celkem rychlý, 5 hodin od prasknutí vody a 4 hodiny od nástupu kontrakcí, klidně bych brala i o něco rychlejší 😀 , necháme se překvapit 🙂 . Já jsem teď spíš nervozní jak to výjde s odjezdem do porodnice a hlídáním syna, u prvního porodu mi voda prdla o půl 12 v noci, což by na přesun syna k sousedům nebylo úplně ideální, ale nějak to provedeme 🙂

aanicka
13. kvě 2015

@macinek tak to je dobře, že se ti ulevilo! Mě taky pomohl.

no jo holky, vy už to máte fakt "zapár" 😎 , ani jsem si nevšimla, že to tak uteklo!
@a.n.d.y mě taky strašili, že se to časen zhoršuje, ale všude čtu, že se to holkám od 35. tt ustálilo a snížilo, že pak už i hřešily 😉 .

A teď moje výsledky, jo? Tak si s tím glukometrem neumím nebo nevím teda. Ale já lačnou měřila 4,9 a v nemocinici 3,8 - téměř žádná časová prodleva, po snídani já 9,1 oni 6,8 😕 prodleva asi 10 min. a já to kontrolovala po dalších 5min a měla jsem 7,4. No, tak nevím. Uvidíme co dál. Po obědě jsem si teda naměřila zase asi 9,6 - ale pak jsem si uvědomila, že jsem si tím prstem asi mazala pomádu na pusu před hodinou a nebyla jsem si jistá, jestli jsem se umyla, tak uvidíme.

aanicka
13. kvě 2015

@macinek tak na to je u mě ideální ten plánovaný císař. Malá půjde k babičce a my s manželem pojedem. Volno naplánujeme a bude to OK. To je taky jediný, co mi na tý sekci vyhovuje, jinak bych radši zažila i přirozený. Ale chci to zkusit tentokrát jen s částečnou anestezií.

macinek
13. kvě 2015

@aanicka Kvůli tomu plánování by mi zas až tak nevadilo vyvolání, člověk se může zařídit, tak uvidíme jestli to i tentokrát stihneme přirozeně nebo bude vyvolání. Teda to jsou rozdíly, to bude asi glukometrem, některé jsou fakt nepřesné 😒

a.n.d.y
13. kvě 2015

To jsi měla teda pěknou rychlovku 😀 A neboj, až to přijde, tak to nebude s tím hlídáním tak horké. Sousedi budou určitě v pohodě, vždyť tohle se prostě naplánovat nedá 🙂

a.n.d.y
13. kvě 2015

@aanicka no to je mazec! Nebylo by lepší ten glukometr vyměnit? Vždyť to nemůžou být takové rozdíly 😲

macinek
13. kvě 2015

@a.n.d.y No rychlovka to celkem byla, ale poslední 3 hodiny byly kontrakce prakticky vkuse bez možnosti odpočinku, takže mi ti přišlo jako věčnost, prakticky veškerý čas jsem trávila ve sprše, teda ti museli mít účet za vodu 😀 . Tak se sousedi problém nebude, mají stejně starou dceru jako je náš syn a ještě mladšího syna, syn je tam zvyklý, já vím že on to zvládne v pohodě, jen já jsem z toho taková nesvá, je to moje miminko i když mu už bude v létě 5 😀 . Jako ideálně ho ráno odvézt do školky, jet porodit a odpoledne by ho manžel vyzvedl ze školky 😀

aanicka
13. kvě 2015

@macinek jakou jsi říkala že máš tu odchylku ty? Já když na to tak koukám, tak by to vycházelo na 1,0 mmol a to mi teda fakt přijde dost. Ještě to teda zkontroluju při tý večeři. Při snídani jsem nevychytala stejný čas a při obědě to bylo vůbec divný, asi fakt ta pomáda na rty to ovlivnila. A nemůže to být i tím, že jsem třeba byla nervózní a sama si to měřila rychle v čekárně, aby mě nikdo neviděl 😅 ? Ale takhle rychle ten stres na to asi nepůsobí. No, glukometr mám každopádně půjčený z rodiny, takže ho pak vrátím a myslím, že už to měření nebudu přehánět, párkrát lačnou a po snídani a když mě bude něco zajímat. Jinak obědy a večeře mi vesměs vycházely dobře.

aanicka
13. kvě 2015

@macinek jo, to by vyšlo krásně, co? Kamarádka rodila 3 děti a všechny v noci 😀 . Já myslím, že moje Simča to taky zvládne v poho, teď mí byly 3, ale já to obrečela i když šla před měsícem prvně do školky a to jen na dopoledne 😅 .

hakalinka
13. kvě 2015

@aanicka A co že to máš za značku glukometru?

hakalinka
13. kvě 2015

Holky, hodnoty se opravdu před porodem mohou ustálit či zlepšovat. Prý jak stárne placenta. U mě přijde, že to mám tak nějak pořád nastejno od začátku, co mi to zjistili. Já už jsem taky na trní, jak se to blíží. Porodu se nebojím, jen bych nechtěla, aby mi ho vyvolávali, chci přirozený. Aby si mimčo vylezlo, jak bude chtít. Doktorka to nějak zvlášt neřeší. Mám jít na kontrolu teď po týdnu a pak na monitory už do porodnice. Tak asi až tam se dozvím více. Ale třeba mimi už bude chtít na svět dřív. Můj první synek se narodil 38+0, tak tak to bude třeba taky tak. Jinak se na porod docela těším, není čeho se bát. Můj druhý porod byl naprosto pohodový a krásný. Já si teď pročítám knížku Orgasmický porod a motivuju se 🙂 . No, některé ženské si to fakt i užívají 🙂)))

aanicka
13. kvě 2015

@hakalinka SD CHeck gold, ale je starý tak 5 let. Nevím, možná chce nové baterky, ale to by se tam asi ukázalo. Hlavně, že tady jsou ty hodnoty OK a nenechají si mě tady dýl.

aanicka
13. kvě 2015

Jo a ještě mě napadlo, nemůže to být i tím, že mi vždy ten prst desinfikují? Jsem někde četla, že to může taky ovlivnit hodnotu. Ale zase je pravda, že tu první kapku otřou a berou až druhou.

macinek
13. kvě 2015

@aanicka Já mám ten stejný akorát nový a co jsem četla v návodu, tak by se měl čas od času zkalibrovat, takže to bude možná tím

macinek
13. kvě 2015

@aanicka Dívala jsem se do návodu a kontrola se provádí pomocí nějakého kontrolního roztoku

aanicka
13. kvě 2015

@macinek ok, zkusím nějaký roztok tam je. Díky. Ale jestli je to v poho zkontroluju až zase za měsíc 😅 .

hakalinka
13. kvě 2015

No, tak to je na hlavu s těmi glukometry tedy. Jestli pak tady nestresujem kvůli hodnotám třeba nad 8,0 úplně zbytečně. t je to ve skutečnosti třeba pod 7. 😒

jajinka25
14. kvě 2015

Tak rano mývám nad 5.1 a proto dnes musim k dr. budu muset pichat inzulin 😖

evcann
14. kvě 2015

@jajinka25 fakt jo? kolik mívas rano? já jdu na kontrolu zitra, tak jsem zvedava

a.n.d.y
14. kvě 2015

Dnes jsem byla holky na diabetologii. Dostala jsem velkou pochvalu za krásné hodnoty, za aplikaci inzulinu a za glykovaný hemoglobin 33. Zároveň jsem se dozvěděla, že já jakožto na inzulinu, mám nárok na proužky do glukometru zdarma! Chacha, tak já vyhodila oknem asi 1200,- 😠 A další velice "příjemná" věc? "Vy nechodíte do rizikové poradny? Jak to, že Vás tam neposlala Vaše gynekoložka, To je za 5 minut 12, možná už je i pozdě". Já vykulená letím do rizikové, tam naprosto nepříjemné prostředí i doktorka a pak zpět na diabetlogii. Volala jsem svojí gynekoložce a ta začala nadávat, že mě tam neměli co posílat, že jsem hlídaná a že je všechno v pořádku, že k tomu neměli jediný důvod. Ze všeho jsem začala špinit, ale už je to naštěstí dobrý. Takže holky, kdybyste se náááhodou dostaly na inzulin, tak proužky máte zdarma a musíte do rizikové poradny, i když je to úplně zbytečné. Grrr, jsem tak naštvaná!

hakalinka
14. kvě 2015

@a.n.d.y Už jsem ti psala vedle. No, nic si z toho nedělej. Vím, že je to těžké. Ale já mám poslední dobou pocit, že kdybych po těch doktorech nechodila, bylo by to snad i lepší. Akorát člověka vystresujou. Pořád nějaké měření (nemyslím jen cukr, ale moč, krev na cokoliv, velikost mimi, váha atd...) Jak není člověk v tabulkách, hned je problém atd.....Já jsem si tohle užila i s mým prvním synkem - pořád nás (když byl mimi) honili po vyšetřeních, pořád mu brali krev atd. kvůli tomu, že byl hubený, málo vážil. Tak prý jestli nemá metabolické poruchy, jestli špatně nekojím... Samozřejmě poruchy nemá a je úplně zdravý - jen je doteď hubeňour po mně. Takže to jen pro ilustraci. Povznést se nad ty doktory. Mě to taky mnohdy nejde, ale je to asi fakt nutnost. Dřív maminky šly třikrát za těhu k doktorovi, ten si poslechl mimi přes břich a byl pokoj. Sice se asi leckdy zanedbal nějaký problém. Ale dnes je to zas druhý extrém. A to je taky na houby.

vera1410
14. kvě 2015

@a.n.d.y Já mám proužky do glukometru taky zadarmo. Když mi poprvé došly, tak jsem si zavolala doktorovi a on ať si přijdu pro nový. Já myslela, že je to normální. A to na inzulinu nejsem.

a.n.d.y
14. kvě 2015

@vera1410 normální to není, protože mi na začátku (když mi zjistili cukrovku) řekli, jestli jsem ochotná platit si ty proužky. Tak já řekla, že jasně, že je to pro miminko. No a dnes mi řekli, že při dietě si je pacientky musí platit (asi jen tedy u nás v nemocnici), ale jak se přejde na inzulín, tak jsou automaticky zdarma. Jenže o tom mi už nikdo neřekl a ještě se mi dneska omluvili...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru