Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

a.n.d.y
11. dub 2015

@mimar ahoj, mně dělají taky problém. Zkusila jsem si je dělit - půlku snídaně v 7h a za hodinu druhou půlku. Snídám pouze chleba, na to máslo a jednou si dám šunku, pak uvařené vejce, trojúhelníček sýra nebo Lučinu. Bohužel jiné věci mi neprocházejí.

erlif
11. dub 2015

@mimar Ahojky, měla jsem stejný problém... moje snídaně vypadá tak, že si udělám krajíček chleba /rozhodně né tlustý/ rozpůlím ho na půl, půlku si dám k snídani a další půlku za hodinu a za další hodinu se měřím a mám vždy kolem 6 🙂 což je paráda... jediné co mi ale takhle projde je chleba, nic jiného, kamarádce třeba procházel neslazený štrůdl, mně ne :( chlebík si mažu jen pravým máslem jinak nic (šunky už jsem přejedená) a dávám si hodně salátové okurky, protože mít jen půlku chlebíka k snídani a vydržet hoďku než ho můžu dojíst... je to občas utrpení.. i když teď už to zvládám s přehledem 😠

aanicka
11. dub 2015

Holky, a jaký jsou teda ty hodnoty, co by jsme hodinu po jídle měly mít? A je to fakt takový velký problém, když máte vyšší hodnotu jen po snídani a jinak během dne ne?

barbarkaaa
11. dub 2015

Tak jsem se zbavila cukrovky a přecházím na další formu sebemrskačství Aneb z Lenky (to je asi po měsíci a půl) první kváskovej. Tvar je teda divokej, nešel mi vyklopit , ale ta vůně je ubíjející, já snad budu muset vyvětrat abych se do rána neumučila :DDD
vy by ste ho mohla děvčata, být blíž :D

erlif
11. dub 2015

@aanicka no ty hodnoty jsou 7,8 🙂 no problém to je, miminku nejvíc škodí výkyvy... :( a.n.d.y co vím, tak má hodnoty super, ale bojovala s lačnou a se snídaní a skončila na inzulínu... ale záleží k jaké doktorce půjdeš a jaké bude mít požadavky... jak tu holky psaly, některé řeší lačné hodnoty do 5,1 - tak mají být.. já mám i 5,6 a moje doktorka to neřeší, jiné ale už dostaly inzulín.. takže tak... i když já mám teď ke konci ty lačné hodnoty 4,9 4,8 - sama jsem v šoku 😀

@barbarkaaa dělat mi takové chutě.. styď se.. teplý a voňavý.. zbouchla bych ho celý 😀 😀

aanicka
11. dub 2015

@erlif aha, no tak to jsem zvědavá na ty úterní testy a rady 😒 . A ještě prosím tě, jak konkrétně mimi ten cukr vadí? Na těhucukrovce jsem četla, že víc přibírá a můžou mu zaostávat orgány. Jinak já mám teda už z jinýho důvodu plánovanýho císaře ve 38. tt.

barbarkaaa
11. dub 2015

@erlif přesně tak co doktor to jiné info... můj jen řešil abych měla 2 hodiny po jidle do 7
mi mluv.. mučím sem mužu nejdřív ráno.... 😀

a.n.d.y
12. dub 2015

@barbarkaaa no tak ten vypadá úžasně!!!! Doufám, že sis ho pořádně vychutnala 😀

@erlif
@aanicka
holky, já měla lačné hodnoty ukázkové, ale ty po snídani byly naprd. I po rozdělené snídani to hrozně lítalo, takže se doktorka rozhodla, že mi dá insulin. Nejdřív jsem měla hrozný strach, ale už jsem si zvykla. Konečně se můžu normálně najíst 🙂 Teď mě naopak začíná zlobit právě lačná hodnota. Myslím si, že mi dá insulin i na noc, protože už poněkolikáté jsem měla hodnotu nad 5 a to se jí líbit nebude. Je fakt, že co doktor, to jiný názor, protože obvoďák i gynekoložka mi říkali, že by mě na insulin ještě nehnali. Ta moje diabetoložka je asi nějaká moc pečlivá 🙂

erlif
12. dub 2015

@a.n.d.y mně začala v pozdější těhu taky zlobit lačná, musela jsem změnit druhou večeři... teď si dávám krajíček chleba s kiri a ráno mám 4,8 max 4,9 🙂 předtím jsem si dávala jogurta a racio chlebík a měla 5,1-5,4 pak jsem najednou měla 6,0, od té doby co si dávám šumavu k druhé večeři, to mám zase ukázkové.. no ale už odpočítávám 15dní do porodu 🙂
Navíc opět změnili limity na OGT, koukala jsem že to psali na stránkách těhu cukrovky a já bych do toho po vypití glukózy vůbec nespadala.. což mě děsí, protože kdybych si dala bílý rohlík, tak mám určitě hodinu po jídle hodnotu kolem 9-10 😀 a to je rozhodně cukrovkářská hodnota...

rozarka13
12. dub 2015

A jaké jsou ty nové hodnoty těhu cukrovky??? To mi ani neříkej, že se takhle trápíme zbytečně....ale na druhou stranu nám to neublížilo 🙂

erlif
12. dub 2015

@rozarka13 http://www.tehotenskacukrovka.cz/hodnoceni-vysl...
tady jsou ty nove hodnoty vypsane... ja bych tam nespadla.. i moje dia doktorka rikala, ze se divi, ze me berou jako cukrovkarku, ze mam ty hodnoty hezke...
ale presne jak pises, nam to neublizi a miminku uz vubec ne 🙂

aanicka
12. dub 2015

@erlif díky za info.
Holky, prosím vás, jak dlouho po druhé večeři jdete spát? Já mám večeři v 18 hod., druhá by mi vycházela teda po třech hodinách ve 21 hod. a já chodím ve 22 hod. spát, tak už si tu druhou nedávám. Myslíte, že je to chyba? Třeba by to bylo dobrý na zvýšení těch sacharidů, ale zase jít tak rychle po jídle spát 😒 . A co by jste doporučovaly? Pečivo s lučinou nebo tak něco? Díky.

barbarkaaa
12. dub 2015

@aanicka v toom neporadím, já chodila spát ve 2-3 ráno takže já měla i dvě malý večeře
chleba je luxus, dokonalej důkaz o tom je moje prostřední, která si v večeři vyžáda jen chleba s omazánkou ( rama) včera ho měla za racha , vyjímečně měli párky a ona je snědla bez chleba. Za hodinu brek, že ná hlad a už si brala k lednici zidli a brakovala šuplík s jogurtama. To jsem zatrhla a dostala ten plátek chleba co nesnědkla k párkům, ale jen s ramou , aby to neměla suchý, ale byla disciplína a princip. Plátek byl z toho kváskovýho. A dnes si vyzádala to samé, bez masa..ona která je schopná knourat každej den o šunku. ( já jim to střídám každej den, ale zkouší)

erlif
13. dub 2015

@aanicka No večeřím v 18h jako ty, a druhou večeři si dávám v 21h a chodím spát v 21.30-22h
No pokud nemáš vysokou lačnou hodnotu po probuzení, tak si druhou svačinu dávat nemusíš, tak je hlavně pro ty, co mají ráno sklon k vyšší glykemii a to ty nezjistíš, dokud se nebudeš měřit... 🙂
a co jsem si dávala - to co píšou tady úplně na konci: http://tehotenskacukrovka.cz/ukazky-z-jidelnick...

ideální je kousek pečiva (např. 40 g chleba nebo 3 plátky knackebrot) a k tomu např. něco mléčného (200 ml mléka nebo 250 ml kefíru nebo 120 g bílého jogurtu nebo 50 g žervé)

macinek
13. dub 2015

@aanicka Já většinou večeřím mezi 7 a 8, takže si druhou večeři už nedávám, maximálně když mě honí mlsná tak si zobnu trochu oříšků, ale já s lačnou hodnotou problém fakt nemám, i když mi bohužel na testu na cukrovku vyšla 5,16 😠 , tak třeba dneska ráno nalačno 4,3

erlif
13. dub 2015

@macinek já měla dneska ráno 4,6 tak jsem měla obří radost 😅

macinek
13. dub 2015

@erlif Super 😉 , no jo s lačnou hodnotou problém nemám, ale zrovna na tom blbém testu musela vyjít vyšší 🙄

erlif
13. dub 2015

@macinek to je pech 😨 ale tak jak jsme tu psaly, tahle dietka nikomu neuškodí 🙂

macinek
13. dub 2015

@erlif Já vím že ne, akorát jsem tajně doufala, že podruhé si konec těhotenství užiju bez hlídání jídla 😀

erlif
13. dub 2015

@macinek to naprosto chápu!!!! 😀 😀

macinek
13. dub 2015

@erlif Ale tak naštěstí stejně jako u prvního těhotenství mám hodnoty díky dietě v pohodě, příští týden jdu na odběry, tak jsem zvědavá jak dopadnu, ale věřím že v pohodě

macinek
13. dub 2015

Tak hodinu po snídani 7,5, zítra chci na snídani zkusit ještě čaj z borůvčí co to udělá s hodnota, já ho pravidelně piju večer, tak zkusím i ráno, přece jenom ráno je to nejvíc problematické

erlif
13. dub 2015

@macinek je fakt že u tvých hodnot bych se fakt nebála, že ti odběry dopadnou zle 🙂 máš je luxusní 🙂

ancas
13. dub 2015

Ahoj holky prosím radu poslední 4 dny mam vyšší hodnoty na lačno na diabetologii mi řekli že mám volat ale nikdo mi to nebere...bojím se jestli to nemuže uškodit miminku .. :(

macinek
13. dub 2015

@erlif No tak ten dlouhodobý cukr je hlídací pes 😀 , jako na 100% to nedodržuju, občas něčím malým zhřeším, ale vždycky se snažím pak zase ubrat trochu jinde, ale jako nesním celou čokoládu, dám si jeden čtvereček 😀

a.n.d.y
13. dub 2015

@ancas myslím si, že by to miminku uškodilo v případ, že bys tyhle hodnoty měla třeba celý měsíc. Já mám lačné asi 5. den špatné (ne o moc, ale jsou nad limitem) a řeknu o tom doktorce až zítra v poradně. Zkus zavolat později, třeba mají frmol 😉

leana3
13. dub 2015

Ahojky holky,
dnes ráno lačná 4,8 - hurá! snad začal zabírat ten metformin, když už ho do sebe cpu... A to jsem včera hřešila - u oběda domácí malinovou limonádou a pak ještě odpoledne ledovou kávou na zahrádce 😔
Doma máme veselo, kluci se střídají v neštovicích - mladší už má odbyto a zítra jde na kontrolu, doufám, že už ve středu bude moct do školky, mít je oba doma je dost záhul🙂 Staršímu se včera vyklubaly první tři pupínky - to bylo radosti, že nemusí do školy! Takže dalších 14 dní... Uf uf.
Já byla minulý týden konečně na prohlídce u praktického dr., abych měla razítko v průkazce - no a on zjistil, že jsem loni jaksi zapomněla jít na kontrolu se srdcem, našel mi totiž nějaký šelest. Tak to mám prý radši do porodu doplnit... to mám radost, zas nějaké běhání po doktorech, no ale je to moje zdraví, to já dobře vím. Loni na jaře, když mi to zjistil, jsme byli pořád nemocní, tak jsem to odkládala a odkládala, až jsem na to úspěšně zapomněla 😔
Na miminko je už skoro vše nachystáno, tak už bych šla rodit🙂

erlif
13. dub 2015

@macinek je dobře, že nás mají čím hlídat, já ho měla ukázkový 34 ... a taky nemůžu říct, že jsem se rychlým cukrům vyhýbala 100% ale zakomponovala jsem to dosvačinky/druhé večeře a vždy to bylo v limitu sacharidů 🙂 dneska jsem měla hodinu po jídle 9,1 a to to byl krůtí řízek s bramborem, ale teď mi došlo, že mi kolegyně v práci dala ochutnat hořkou čokoládu se solí, ale jen půl kostičky a mě blbce nedošlo že hořká není to samé jako ta 85% grrr, tak to bude tím... ufff 😀 no rozhodně za tu hodnotu nestála... ale teď dvě hodky po jídle jsem na 6 takže se můžu v klidu nasvačinkovat 🙂 koupila jsem si loupáky slazené fruktozou, tak jsem na ten zázrak zvědavá 😅 ve středu se možná dozvím už nějaký termín porodu... jsem zvědavá, jestli dole došlo k nějaké změně.. cítím se pořád stejně 🙂

@ancas nepíšeš co jsou to vyšší hodnoty na lačno... ale rozhodně se nenervuj, to tu hladinu ještě zvedá.. pro miminko jsou nejhorší výkyvy... takže klid určo se dovoláš - a z vlastní zkušenosti zkus změnit skladbu druhé večeře... třeba to pak vyjde líp 🙂

ancas
13. dub 2015

@erlif tak ty vyšší hodnoty sou od 5,4 a dneska 5,5 ...já druhou večeři nejím mám jen jednu a to kolem 8 a konec víc nejím...zkusím to ještě zítra snad mi to tam bude někdo brát 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru