Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

macinek
20. dub 2015

@erlif Jo milu mám doma taky koupenou, občas si dám ke svačině 😀 , ale včera odpoledne právě dovezl manžel z pekárny ještě teplý chleba (ten jsem měla ke svačině) a čerstvé loupáky v kombinaci s únavou a hladem to dopadlo jak to dopadlo 😀 . No já mám v břichu taky malého čerta (čert nikdy nespí 😀 ), první syn byl taky už v břichu akční a zůstalo mu to i po narození, takže teď se připravujeme na to samé, protože to co předvádí v břichu to je mazec 😅

macinek
20. dub 2015

@hakalinka Já jsem tajně doufala že se mě v druhé těhotenství cukrovka vyhne a bohužel fakt o chlup nevyhla, ale není to konec světa a v porovnání s ostatními problémy to zas taková hrůza není, spíš než člověk vychytá to jídlo, každému vyhovuje a prochází něco jiného

macinek
20. dub 2015

Tak po obědu 7,0, měla jsem špagety se špenátem, cottage a parmezánem 🙂 , na oběd a večeři mi zatím prošlo všechno co jsem testovala, jediný problém byl minulý týden dva dny se snídaní se zeleninou.

zirafamonca88
20. dub 2015

Ahoj holky,ozývám se po asi 10 týdnech. Dříve jsem tu psala,že mi ve 13tt byla nalačno naměřena hodnota 5,1 a tudíž jsem dle nových norem byla odeslána na diabetlogii,kde se těhotenská cukrovka nepovrdila. Hodnota z prstu asi 1,5 hodiny byla v normě a kontrolní odběr 14 dní nato nalačno ze žíly + moč byla také v pořádku (jen tyto výsledky mi byly sděleny z důvodu nemoci pouze telefonicky a nemám je černé na bílém). Dnes jsem tedy podstoupila ve 28tt klasický ogtt test. Hodnota nalačno 5,4 a 120 min po zátěži 6,38 (jeden odběr byl psán na žádance od Dr). Ve zprávě s výsledky mám u obou hodnot napsáno negativní (normu na lačnu mají v zprávě psanou do 5,59). Tak ted jsem z toho fakt jelen. Když mám 5,1 tak mě gynekoložka žene na diabetologii a když mám 5,4 tak je dle laboratoře v pořádku. Tak já ted nevím co si o tom myslet a jestli teda nějaký problém je nebo ne. Do poradny jdu za 9 dní,tak nevím,jestli to počká anebo mám raději na gyndu zavolat.

destiny28
20. dub 2015

Ja mam glukometr wellion gala, takze s nim nejsou moc dobre zkusenosti?

destiny28
20. dub 2015

@zirafamonca88 zvlastni.. Me namerili pri odberu na lacno 5,4, za tyden na to 5,2 a ani jsem zatezovy test nepodstupovala a mam ji.

zirafamonca88
20. dub 2015

@destiny28 No právě já to taky nechápu. Už nevím co si o tom myslet a co mám teda brát za právné výsledky. ☹ Je pravda,že mě teda po tom testu docela bolí hlava doted a musela jsem se opravdu hodně najíst,aby mi bylo tak nějak dobře.

erlif
20. dub 2015

@zirafamonca88 nepíšeš jakou hodnotu jsi měla po hodině vypití té glukozy.... ? ale je fakt, že pokud máš lačnou vyšší jak 5,1 tak ti tu glukozu vůbec pít neměli dávat... no hlavně výsledky má posuzovat diabetologie a né gyndař - já jsem ve zprávě z laborky měla naměřené hodnoty a pak vedle jaké jsou limity - na základě toho mi volali a pak jsem šla na diabetologii, kde jsem to pak dál řešila.. gyndaři to bylo pak úplně jedno.. ještě aby jim fušoval do řemesla 😀
po tom testu mi taky nebylo nejlépe... ale co by pro prďolky člověk nevydržel....

zirafamonca88
20. dub 2015

@erlif Já měla odběr pouze 2 hodiny po zátěži. Měla jsem to tak v napsané v žádance z gynekologie.No oni v té laborataři mají právě ve zprávě mají limit nalačno do 5,59, tak proto to napsali,že je výsledek negativní a podstoupila jsem zátěžový test. Já mam výsledky donést gynekologovi.ale té se to asi líbit nebude,protože ona sama gynekoložka mě minule odeslala na diabetologii když mi vyšlo nalačno "jen" 5,1

erlif
20. dub 2015

@zirafamonca88 sakriš to je fakt divný postup.. protože u gestačního diabetu je zajímá hodnota hlavně po hodině a na to se zaměřujou, jako u toho zátěžáku jsou důležité obě hodnoty jak pohodině tak po dvou...
nad tímhle fakt nevěřícně kroutím hlavou... já na své zprávě z laborky mám limit na lačno max 5,5... no tak uvidíš, zase je lepší na diabetologii jít a být lehce pod kontrolou než něco zanedbat...

sannnya
20. dub 2015

děvčata jedna technická, můžu pidi čokoládovej dortíček, když se po hodině naměřím a budu pod těch sedm něco? Dneska jsem poprvé dostala glukometr v poradně a příjde mi, že mám zakázané snad všechno co se dá jíst, i to co jsem četla na netu, že se jíst může.

erlif
20. dub 2015

@sannnya no, je to na tobě... 🙂 jinak pokud si dáš něco sladkého - má to rychlé cukry, někdo říká, že to glukometr nezměří - navíc po sladkém se musí měřit dříve - tj. třeba po 20min - po rychlých cukrech to vylítne ale pak zase rychle klesne.. takže si myslím, že po hodině, budeš vždycky pod limit 7,8 - tedy já to tak měla... ale čoko dortík jsem si nikdy nedala... když mám mlsnou dávám si sušenku Milu - má kupodivu málo sacharidů a navíc mi děsně chutná 😀 stačí mi i půlka a nikdy jsem limit nepřešvihla ani s celou a dlouhodobý cukr mám ukázkový... ale je to fakt jen na tobě 🙂 čím pozdější těhu tím hůř se ty žravosti a všechno ovládají.. ale dá se to zvládnout 🙂

sannnya
20. dub 2015

@erlif no prý se podle krve pozná cukr až 8 týdnů zpět?

zirafamonca88
20. dub 2015

@erlif Tak jsem volala na gyndu,protoze se mi udelalo fakt zle.I moje mamka se me ptala,jestli mi je dobre,ze vypadam hrozne. No tak samozrejme ze je to cukrovka a v laborce jedou podle starych norem ☹ Takze si me objednala na patek (driv uz nemela volno) a dnes mam hodne pit a odpocivat.

lcn162
20. dub 2015

@sannnya dlouhodobý cukr se pozná, ale ten glukometr nezměří. Já to mám tak, že když zhřeším a dám si něco sladkého, mám většinou cukr ukázkový :D Je to tím, že se v mozku na to prostě vyprdnu, nejsem ve stresu a cukr krása. Mě dr říkala, že když už si něco sladkého dám (a nedoporučovala mi to), mám si podle toho upravit třeba svačinku, dát si ji menší. Což samozřejmě není dobře, že nahrazuješ normální jídlo sladkým, ale když musíš, tak musíš. Ale záleží, jak moc silnou cukrovku máš. A taky záleží na tom, co ten den děláš. Pokud se hýbeš, jeden pidi čoko dortík ti neublíží.

erlif
20. dub 2015

@zirafamonca88 no pekny ☹ at je ti brzo lepe!

erlif
20. dub 2015

@sannnya myslim ze ano , proto po zjisteni tehu cukrovky dlouhodoby cukr vychazi vyssi a pak by mel vychazet hezky nizsi... v rozmezi 34-41 je tusim norma 🙂

sannnya
20. dub 2015

@lcn162 ke svatbě jsem si přála čokoládovej dort z 70% čokolády a mezitím jsem zjistila cukrovku, ten dort miluju a pokaždý, když otevřu lednici, tak trpím, jako pes 🙂 tak jsem si právě říkala, že si většinu zamrazím a malinkej kousek si dám po koušíčkách, že to snad nemůže ničemu ublížit

sannnya
20. dub 2015

@erlif a dodržuješ podstivě dietu? Příjde mi, že potom nutně musí člověk v těhu hubnout dost zásadně

a.n.d.y
20. dub 2015

@hakalinka
@destiny28
holky, vítejte v klubu 😅

@sannnya já jsem byla na sebe ze začátku jako pes. Teď ale experimentuji a zkouším. Zjistila jsem, že mi ani tak nechybí sladké, ale běžné potraviny jako houska, rohlík, rajčata, rajská apod. 😀 A samozřejmě mě děsně omezuje váha, kterou odvažuji. Někdy se ale na to vyprdnu a dám si od oka 🙂 Jinak si myslím, že jeden čokodortík ublížit nemůže, ale já si dala sladkou trubičku snad po měsíci a půl, co jsem držela dietu. Lepší je to zvládnout bez toho sladkého, ale vím, že je to těžké. Kór u těhotné ženy, která má velmi často chutě. Dneska mi lítalo hlavou, že by si z nás měli vzít příklad kuřáci 😀 Odříkávání, trpělivost a pevná vůle, to je znamení nás s cukrovkou 😀

macinek
20. dub 2015

@sannnya Já jsem v prvním těhotenství dietu držela dost poctivě a od zjištění cukrovky jsem ještě nějaké to kilo přibrala, teď dietu držím, ale né zas až tak poctivě, nehladovím a váha se zatím tak nějak drží stejně. Jakmile člověk vychytá co mu sedí k jídlu, tak to není taková hrůza, problematické jsou snídaně, ale k obědu i k večeři mám teda dost velké porce, jde jenom o to dobře to nakombinovat, třeba mi dobře vychází brambory a brokolice a k tomu maso, takže třeba 150g brambor, 150g brokolice a 150g masa a jsem nacpaná k prasknutí

erlif
20. dub 2015

@sannnya zhubla jsem dve kila, kdyz mi to zjistili... clovek by nemel moc hubnout.... naopak mam pocit, ze jim vic co dodrzuji dietu nez predtim 🙂 mam nahore 5kg a 7dni do terminu... 🙂
opravdu ji dodrzuji ale treba k nocni svacince sem si sem tam dala bily jogurt se lzickou granka a susenku Milu... obedy jim jak je dostanu, nic nevazim a neodmeruji ale nepreziram se 😀 jinak ale fakt nehresim...
miminko odpovida a dlouhodoby cukr 34 🙂
vim ze tu psaly holky, ze hresi daleko vic... ja bych se bala...

macinek
20. dub 2015

@sannnya V prvním těhotenství jsme byli na svatbě a dala jsem si cukroví, pro jednou se to nezblázní 😉 , o víkendu jedeme k našim, mamka má narozeniny, vždycky peču dort, letos to teda odlehčíme a bude mrkvový dort a určitě si kousek dám 😀 , hlavně se nestresovat, pokud by se člověk cpal sladkým denně tak je to průšvih, ale jednou za čas se nic nestane, hlavně když si odvykneš na sladké, tak ti potom stačí fakt kousek a máš dost 😀

sannnya
20. dub 2015

no mě právě ze začátku těhu bylo občas dost špatně, sladké jsem skoro nejedla a zjistila jsem, že mám nízký cukr, doktor mi řekl, že stačí jíst sladké, když mi je špatně a pokud neomdlívám nebude to řešit .....já si konečně navykla jíst sladké a teď přišel opačný problém, kdy zase jsem si zvykla na sladké a mám pocit, že je to horší než odvykání kouření

zirafamonca88
20. dub 2015

@erlif Dekuji,snad se z toho vyspim a bude mi zitra dobre. Jen se chci zeptat....ikdyz to zrejme neni az tak zavazna forma cukrovky,mohl ten test nejak ublizit mimcu (anebo pripadne me, kdyz jsem sledovana na urologii kvuli lehce zvetsene ledvinove panvicce v tehu a na kardiologii kvuli hranicnimu vysokemu tlaku)? 😒

mimikoko
20. dub 2015

@macinek
No to já nevím zda to jde. I já jsem slyšela kladně hodnocení paní Krouzilove a i jsem u ní 1x byla. Uvidím po porodu si sednu a zkusím najít snad už dobrého doktora. I Janca je skvelej byla jsem u něho též 1 x když mě Kafka nebyl schopen určit pohlavy protože mimi byl špatně otočene.

macinek
20. dub 2015

@mimikoko Tak se zkus zeptat, Kroužilová je fakt super, vždycky příjemná a dobře naladěná, když jsem měla problém se špiněním mimo cyklus, tak mi řekla že jsou možné hormony což jsem nechtěla, tak mi doporučila přírodní kapky a ty pomohly, což oceňuju že necpe hned hormony, dělala mi i operativní odstranění polypu.

erlif
20. dub 2015

@zirafamonca88 myslim si, ze nemohl.... kdyby jsi ho podstupovala kazdy den tak ano... ale jednorazove urcite ne!! Neboj 🙂

aanicka
20. dub 2015

@zirafamonca88 mě taky braly krev na OGTT až po dvou hodinách. Tak držím palce, ať to dobře zvládneme 😉 .

Holky, mám papírky, tak zítra kontrolní den, jsem na to zvědavá! Jo a já držím dietu cca 3 týdny a zhubla jsem za první týden 1 kg a od té doby se mi to drží.

a.n.d.y
20. dub 2015

Tak jsem se navečeřela (zase rybičková pomazánka jako včera), k tomu jsem si trošku mákla a pouklízela celý byt a dnešní hodnota 7,1. Včera jsem nedělala skoro noc a byla 4,8 😕 Jsem zvědavá, co mi na to paní doktorka řekne 😀

@aanicka tfuj, tfuj, ať máš dobré hodnoty! 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru