Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

zuhra
2. kvě 2016

@rony77 nemusí byt větší, my jsme v normě +-, a to cukrovku mam, lacne jsou vzdy problem . Je to mozny příznak, ne nutny

zuhra
2. kvě 2016

@rony77 a ja jsem klasicky případ po 30.-32. Glykemie nahoru, lacna total mimo, po jídle jsem mívala nízké, takze se vejdu, ale jsou nahoře, dlouhodobý cukr taky. Tak věřím, ze plošné testování zachytí holky, co inzulin ani přísnou dietu nepotřebuji... Ale ja to tak třeba mela na zacatku a od 32. Tydne zhoršení

werumka
2. kvě 2016

@rony77 A jak Ti vyšlo OGTT? Jak probíhalo?

rony77
2. kvě 2016

@werumka Testy probíhyly správně,až na to, že nevyhodnocovyli hned. Výsledky ve 24.tt byly 5,1-5,8-6,3

werumka
2. kvě 2016

@rony77 Tak to ale cukrovku vůbec mít nemusis. Ta zvýšená lačná signalizuje cukrovku teprve tehdy, když je dvakrát potvrzená. Ten test byl provedený blbe. Kdyby se laborka řídila tím, jak se má test provádět správně, tak na diabetologii třeba ani neskoncis. Nebyla s před testem nemocná, nebyla s příliš dlouho bez jídla? Nemelas nějaké léky?

rony77
2. kvě 2016

@werumka Jen faktu čípky,ale podle gynekologa na test nemají vliv. Ale spala jsem asi jen 4 hodiny. Což podle chytré pani doktorky v poradně pro riziková těhu také nic neovlivňuje 😀 Na diabetologii mi brali krev na protilátky (nevím jestli teď nekecám blbosti 🙂 ) a to mi vyšlo také bez problému.

martinka8338
2. kvě 2016

@werumka já jsem třeba před testem nejedlá od 16 hodin,ten den mě extrémně pálila zaha s nebyla sem schopna nic jíst,a od 21 jsem měla takový hlad...ale to už sem nic nemohla a ráno hodnota 5,5 z krve...ale další test opakovat nechtěli:(

werumka
2. kvě 2016

@rony77 To test ovlivnit může, právě tu rozdilovou desetinu. Pokud by byl test provedený správně, tak při téhle lacne by Tě poslali domů a přišla bys třeba za dva dny znovu, pokud by byla lačná v limitu, pak by teprve proběhl test. Pokud by v limitu nebyla, je potřeba vyloučit vnější vlivy, které ji mohly ovlivnit. Ten průběh testu by si měly těhotné kontrolovat samy a pokud by bylo cokoli mimo normu, test odmítnout.

rony77
2. kvě 2016

@werumka Kéž bych tohle věděla před několika týdny 🙂 Co naplat...zřejmě tady na správně provedené testy zvysoka kašlou ☹ Pak nás tady straší s 5tikilovými nebo postiženými dětmi. Je to neuvěřitelné.

werumka
2. kvě 2016

@martinka8338 Lacnit se má osm až 10 hodin před testem. Pokud je lacneni delší, může ovlivnit glykémii směrem nahoru (ale nemusí vždy!) a je potřeba takový vzestup potvrdit ještě jednou, aby se cukrovka dala potvrdit.
@rony77 Protilátky jsou věcí zachytu DM 1.typu, ty se GDM netýkají.

werumka
2. kvě 2016

@rony77 U nás je to ještě pořád super, oproti Slovensku, tam tu krev berou furt normálně z prstu... Z druhé strany, co víc může ta Česká dia společnost udělat, než přesně popsat, jak má test probíhat. Na www.tehotenskacukrovka.cz/dotaznik můžeš vyplnit, pokud test nebyl provedený správně a oni laborku zkontaktuji. Ale asi to prostě v dnešní době musí být o osobní kontrole těch těhotných - aby věděly, co ten test znamená a jak má probíhat.

denousek
2. kvě 2016

holky radu..
ogtt ..lačná 4,8 ,druha ale 10,8! a poslední 7,5...co s tim?budu muset doma merit nebo by jste to nehrotily??sladky nejim a u druhyho tehu jsem se musela merit glukometrem,uz vim co je to dieta a nerada bych to extra hrotila ,psychika je taky duležitá....

vejik85
2. kvě 2016

Holky, to je ale fakt alchymie 😀 tak já tady týdny vařím naprostou dietu jak blbec a hodnoty blbé jak něco a včera si dám v restauraci kebab (bez placky teda, pouze maso, zelenina a trošku rýže) a dneska smažený kuřecí řízek s rýří (domácí, taková pidiporce) a přitom mám max. honotu 6.8 😲 😀

pe_ma
2. kvě 2016

@vejik85 tak trocha rýže a pidi porce - tj jasný, máš tam málo sacharidů 😕

vejik85
2. kvě 2016

@pe_ma tak včera jsem to nevážila, ale dneska ten řízek vážil 80g a rýže jsem měla 85g (uvařené), zdálo se mi to fajnově na porci

pe_ma
2. kvě 2016

@denousek určitě bych vynechala sladké - všechno, nejedla kvanta ovoce a zajela aspon lehkou dietu - hlídat pravidelnost a cca množství jídla

pe_ma
2. kvě 2016

@vejik85 tak já mám na porci 170g rýže, 5g mouky, ovoce a polívku, abych dala oběd 60g sacharidů, takže tvých 80g rýže je tak 20, max 30g sacharidů a tj na hlavní jídlo sakra málo

terkao
2. kvě 2016

@denousek ja druhou mela 10,4 a hned me hnali do dia poradny, tam, ze mam jasnou tehu cukrovku a merim glukometrem a dochazim na kontroly. Pritom ostatni hodboty byly naprosto v poradku :-\

werumka
2. kvě 2016

@vejik85 Je to fakt málo, pozor na to, pak Ti to bude dělat noční hlad a ráno ketony. Hlídej, abys do sebe těch 60g sacharidů na hlavní jídlo dostala.

vejik85
2. kvě 2016

@pe_ma
@werumka Ach joo, no, jako 60g nemusím do sebe dát, to mi říkala i doktorka, že tím, jak jsem hrozně malá (pouze 146cm), tak jsme zkušeli těch 60g a hodnoty byly zase příliš vysoké. ale když dám kolem těch 45-55g, tak to bývá ok

denousek
2. kvě 2016

@pe_ma sladke nejim vubec od vzdycky takze to neni problem

denousek
2. kvě 2016

@terkao no jo ono to tak proste je... a muzu se zeptat jak často se meris??a denne?

werumka
2. kvě 2016

@vejik85 50g je podle mě na hlavní jídlo potřeba. Tohle, co jsi snědla dalo tak 30 g a to je malinko... Pokud bys měla po 50 g vysokou glykémii, vykryje se to inzulínem. Ale když to nezkusíš, tak se to pak nedá odhadnout 😉

pe_ma
2. kvě 2016

@vejik85 v tom případě dej těch 50g...tohle bylo podle mě fakt max 30

pe_ma
2. kvě 2016

@vejik85 doporučuju zajet režim, prostě si fakt rozdělit ty porce na přesně dané sacharidy, at víš, kolik máš v jakém jídle sníst...pokud dáš takto malý oběd a myslíš, že je to ok, budeš mít menší i ostatní jídla a půjdeš do mínusu se sacharidy a jak píše Verča, budeš mít v noci hlad a zhorší se i lačná...hlavně cukrovka je hodně o disciplíně...opravdu jíst ve stejnou dobu stejně velká jídla...pro mě obrovský problém, já sem jedla 1 max 3 denně a ted jím fakt 6x a mám po max 3hodinách mega hlad, jak si tělo zvyklo...

vejik85
2. kvě 2016

@pe_ma No já právě mrkala do kalorických tabulek a tam mi vyjel jen ten řízek 100g = 30g sacharidů a zbytek jsem nějak dopočetla tu rýži...tak teď mě to zmátlo

pe_ma
2. kvě 2016

@denousek tak o to to máš jednodušší 🙂

vejik85
2. kvě 2016

@pe_ma to já se teď už celkem naučila fakt těch 6 porcí... to mi ani problém moc nedělá, ale je pravda, že těch hlavních jídel se stále bojím, jakmile to dám na těch cca 55g, tak hned je výsledek špatný ☹

pe_ma
2. kvě 2016

@vejik85 ty jo...tak to teda pochybuju, že řízek má tolik :D já se v tom moc nevyznám, pře jen sem začátečník, ale já pak beru třeba řízek, že mám místo polívky a mouky - 10g sacharidů, přílohu si neomezuju, podle mě toho na tom řízku není tolik...je fakt, že řízek sem měla jednou, ptž je to pro mě složitá potravina na přepočet

pe_ma
2. kvě 2016

@vejik85 tohle si musíš srovnat v hlavě...prostě hladovět nemůžeš a pokud to tělo nedává, tak inzulin, vždyt na něm není nic špatnýho...já ho beru hlavně jako psychickou pomoc, že se pak nebojím si dát něco na jídlo

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru