Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

maru9
7. kvě 2016

@vrk taky moc gratuluju, držely jste se krásně 🙂 malá má krásné míry - a supr zpráva s tím cukrem! tak hodně zdravíčka a krásných společných chvil 🙂

vrk
8. kvě 2016

@pe_ma dekujeme

vrk
8. kvě 2016

@maru9 dekujeme mockrat❤

pe_ma
8. kvě 2016

dnes zase nějaké erupce na slunci, nebo co?! po snídani 10?! jako fakt?! no to bude zase veselý den :D

zuhra
8. kvě 2016

No vidíš, do porodu cas🙂

denousek
9. kvě 2016

prosim o názor,radu...
ogtt lačná 4,8, po 60min ,10,8! a po 120min 7,5.
volali mi od dr ze mam mirne jednu hodnotu nad normu to vim tu 10,8 má byt do 10 a že me si pan dr někam pošle ...ale já mu chci rict že nikam nejdu myslite že jako to musim tak hrotit?vim co je to dieta u minulého tehu jsem to mela to samé a žádná hruza tak bych se tim vůbec nestresovala a proste dieta a hotovo zadna dia poradna... v patek se s dr budu domlouvat a chci mu rict ze nikam nechci

missym
9. kvě 2016

Tak chvilka času...tak se nám 27.4. v 11:05 narodil císařským řezem náš chlapeček Matýsek s mírami 49 cm a 3140 g. Brouček je v pořádku, jen jsme nějak nezvládli kojení, takže ač je mi to nesmírně líto, bude plně na UM. Mně po porodu třikrát změřili cukr, řekli, že je to dobrý a víc se k tomu nikdo nevracel. Takže si jen pohlídat za půl roku na ogtt.

werumka
9. kvě 2016

@vrk Tak to je krásná princezna! Ještě jednou gratuluju, doufám, že už jste doma! 🙂
Hele, ale potřetí už sem lézt nemusíš, jo? 😀 Nějak té svojí slinivce domluv 😀

werumka
9. kvě 2016

@denousek Víš co, v tomhle těžko radit, protože každé další těhotenství je na metabolismus větší zátěž. Co bylo ok v prvním těhotenství, může být špatné v tom dalším. Třeba @vrk měla to druhé taky složitější na uhlídání. Měla bys mít aspoň glukometr, aby ses mohla orientačně měřit. Ale uvaž si, jestli Ti třeba cukrovka druhého typu pár let po porodu za to stojí... 😒

terka_37
9. kvě 2016

Dneska probehl druhy velky ultrazvuk a vse je v poradku,tak mam radost🙂 Znovu potvrzeny kluk,vubec se to nebál všem ukázat a strašně řádil:D Váhovy odhad ma 379g,takze by to melo byt ok,jak tak koukam.Nic teda nerikali a cukrovku jsem hlasila🙂

denousek
9. kvě 2016

@werumka ted nechapu jaka cukrovka po porodu??vzdyt to mam akorát v tehu... a sami mi v laborce rekly ze mi to pekne kleslo ze jen vylitla mirna nad ta prostredni normu...glukometr je prave to co nechci 🙂

werumka
9. kvě 2016

@denousek Cukrovka v těhotenství je rizikovým faktorem pro vznik diabetu 2. typu (pravděpodobnost rozvoje cukrovky 2. typu je u žen s gestačním diabetem 20-30%). Těhotné s gestačním diabetem mají až o 50 % vyšší šanci na získání diabetu 2. typu během příštích 5 až 10 let oproti běžné populaci.
U OGTT v těhotenství je bohužel úplně jedno, která ta hodnota vylítne. Jakmile je jakákoli hodnota po zátěži nad normu, jedná se o cukrovku. Pokud je nad normu lačná glykémie, pak se doporučuje ještě jedna kontrola pro potvrzení. Upřímně - v laborce pracují sestry a laboranti. Nikoli diabetologové 😉

werumka
9. kvě 2016

@terka_37 Krásně vám to šlape 🙂 Ty kontroly váhy se budou soustřeďovat hlavně na dobu po 30. týdnu, tam je případný růst nejvyšší, ale máš glykémie ok, tak žádný stres 🙂

zuhra
9. kvě 2016

@denousek je to tvá věc. Ale během tehotenstvi se muze cukrovka zhoršit. Ja mela mimo lacnou, 5,8 (v noci jsem pila stavu) a 5,1 a šla jsem

terka_37
9. kvě 2016

@werumka Aha, to jsem nevěděla. Tak dobře🙂 Jinak momentálně jsem v takovém klidném období, ale ono se to mění ani člověk nemrkne🙂

werumka
9. kvě 2016

@terka_37 Mně bylo ve druhém trimestru taky tak nějak nejlíp. Už mi všechno nesmrdělo, ale zároveň jsem ještě neměla takový břicho, abych se nemohla hýbat 🙂 Tak ať klidné období pokračuje až do porodu! 🙂

pe_ma
9. kvě 2016

@denousek já bych rozhodně na dia šla, at jsi pod kontrolou, nikdy nevíš, jak moc se to může vymknout kontrole a mě by to za ten strach a riziko nestálo, ale záleží to všechno na tobě...překvapuje mě, že pokud máš takto odmítavý postoj, že jsi na OGTT vůbec šla...
@missym velká gratulace! hodně zdravíčka a štěstíčka!

pe_ma
9. kvě 2016

@terka_37 tj moc super 🙂 mě se to zlomilo cca ve 20tt, kdy sem si to začala užívat a 3.trim je pro mě nádherný!
ode dneška nástup na MD a stříhám metr! strašně to utíká!

werumka
9. kvě 2016

@pe_ma Ona nechtěla jít, ale šla a to se cení. Problém je, že tu hodnotu, která vyšla zvýšená, brali o něco dřív, než po hodině. A teď je otázka, jestli kdyby počkali třeba těch 10 minut, tak to mohlo spadnout. Ale pravděpodobně by to bylo nad limit stejně. I když ne tak výrazně.

pe_ma
9. kvě 2016

@werumka jo takhle...tak to pak jo...škoda toho špatného měření, tj pak na nic :(

annna79
9. kvě 2016

@denousek měl dnes řekl na dietologii, i kdyby byla jen jedna zvýšená tak je to cukrovka.Tak jak chceš.

martinka8338
9. kvě 2016

@annna79 a jak teda...mas glukometr a dali ti i nějakou brožurku?

denousek
9. kvě 2016

@pe_ma jo šla jsem tam ale když to nedopadlo nijak závažně tak co mám víc řešit... přeci psychika je taky dulezita ne,?? a v laborce mi jasne rekly ze zadna hruza a i dve zname co delaji v tomto oboru mi rekly ze je to ok.zbytečné plašit prej... a píchání do prstu proste nedám někdo to tak proste ma tak co je horsí mírná cukrovka kterou vim ze si zvladnu dietou ukočírovat nebo denodenní neuveritelnej stres z glukometru??někdo rekne ze o nic nejde tsss pichanec do prstu ale já to tak prostě mám... nez se pichnu je hodina pryč a ty nervy... a to jsem ještě musela nosit krev!!!sama sobe si ji z prstu kapat do zkumavky a vse bylo az do konce tehu stejne vždy ok... nic nad normu sladky nejim vůbec a staci si rozdělit ty jidla a dat si proste dietku.už to znam tak nevim...ale vim ze jak vkrocim do dia poradny tak jsem do porodu v neuveritelnych nervech...

werumka
9. kvě 2016

@denousek A nějakou tu diabetologii, kde by Ti půjčili glukometr k měření doma jsi tedy nenašla? Ještě mě napadla jedna věc - jedné mamince tady dělali to, že si šla vždycky na jeden den do nemocnice a tam jí měřili ten den oni. Pro ní to byla zbytečnost, Tobě by to mohlo pomoct. Bez diabetologa bych to neriskovala. Ale bylo by fajn, kdyby ten diabetolog o tomhle Tvém strachu věděl a našli jste spolu řešení. Ono opravdu, kdyby z toho pak měl plynout nástup DM2, tak tam bys už to píchání do prstu měla na furt 😒

denousek
9. kvě 2016

@werumka joo to bych prezila třeba jednou za dva tydny ontrola tam to by pro me bylo mnohem lepsi.... no uvidíme ještě uvidim co na to ten muj dr...
ja jem mela prave ten glukometr pujceny doma u druhyho tehu a mereni 5x denne každý den je jako mazec proste mi to prjde prehnane nereknu třeba jednou za tyden celej den nebo jednou za tri dny po obede... ale kazdej den 5x??mazec na palici omezovani nikam jsem nemohla bo bych to musela tahat sebou hnus proste....a k tomu ta krev do ampulek a to jem mela vždy cukr po jidle kolem šesti... max 7... nechapu.....

werumka
9. kvě 2016

@denousek Protože tehdy jsi cukrovku podle všeho neměla 😉 ty limity, které se měnily podle studie HAPO byly zavedené až v dubnu 2014 a podle těch bys do kategorie GDM nespadla.
Měření 5x denně je u diabetiků 1. a 2. typu běžné. Proto by bylo fajn udělat vše pro to, abys do toho po porodu časem nespadla 😉
V tuhle chvíli, pokud bys dostala glukometr, bys měřila třeba dvakrát týdně celý profil (tj. na lačno, po snídani, po obědě, po večeři, před spaním). A ob den třeba lačnou, abys viděla, jaký je vývoj.

annna79
9. kvě 2016

@denousek já nevim jaký dostaly glukometr ostatní, ale to co mám já je jehlička v peru a nebolí to.jen tu kapičku otřu o ten papírek a ukáže se to.Taky jsem se bála píchnuti a úplně v pohodě. Omezování to tedy jje to musím říci.V pátek jdu je kadeřnici a musím si to vzít tam.
Já se prostě o to mimi bojím.trvalo nám to než se povedlo( zázrakem)a mít dítě hyperaktivní nebo s poruchou učení , cukrovkou nebo s dýchacími potížemi .tak udělám vśe .riskovat nebudu.
Samozřejmě je to tvé rozhodnutí.mluvím pouze za sebe.

denousek
9. kvě 2016

@werumka rikam ze jsem merila v roce 2012 5x denne diabetoložka to hrozne žrala... až moc...každá to dela jinak prave....
a prave ty limity byli preci povolene byli předtím prisnejsi ....ted se utahla jen lačná a další dve se povolily... jako nevim no....
a neresim fakt co bude po porodu jde mi ted jen o těhotenskou cukrovku 🙂

denousek
9. kvě 2016

@annna79 kdybych vedela ze mam hodnoty spatny tak bych amozdrejmě dite neohrozovala nejsem na palici... ale vylozene hodnota krasne klesla poslední ma byt do 8,5 a mam 7,5 takze no stress ...

werumka
9. kvě 2016

@denousek Ano, ale limity po zátěži byly přísnější a kvůli těm jsi do té diagnózy GDM spadla. Kdyby byly už tehdy ty limity nastavené stejně jako teď, tak jsi tehdy na dia nemusela 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru