Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

a.n.d.y
26. kvě 2015

@jajinka25 asi to bude podle nemocnice nebo podle lékaře. Mně řekli na diabetologii i v porodnici, že rozhodně přenášet nebudu, takže podle toho bych měla být do 10.6. maminkou. Uvidím, co mi řeknou teď v pátek v poradně. Minule tam dali jedné paní termín na vyvolání 6.6. a to má TP jako já 10.6. 🙂 Jinak já si píchám 3x denně 4 jednotky (u oběda a večeře občas 5 - podle toho, co zrovna jím) a na noc opět 4-5. Ráno mám lačnou mezi 4,5-4,9. U mě se to odvíjí podle toho, co si večer vezmu za druhou večeři 🙂

a.n.d.y
26. kvě 2015

@xxlucka90 já si mám píchat inzulín před každým jídlem a do 5minut nejdéle mám jíst. Píchnu si inzulín, jdu si nandat jídlo, sním ho a za hodinku měřím. Mám Humalog. Píchám ho 3x denně a na noc mám Levemir. Takhle to dělám pořád.
@leana3 gratuluji k holčičce a přeji hodně zdraví! Měla krásné míry! Za ty prcky nám to fakt stojí, i když ta cesta těhotné diabetičky je mnohdy trnitá 🙂

hakalinka
26. kvě 2015

Holky, na mě padá depka - po vcelku dobrých hodnotách po celé těhu - až na pár lehce zvýšených hodnot (7,9 max. 8,1 po večeři) - dnes a včera po večeři katastrofa. Včera 8.2. Dnes dokonce 9 - a to jsem měla jen asi 3 malé cuketové "bramboráky". Co to jako je? Nemělo by se to těsně před porodem zlepšovat? Doteď jsem měla ten dojem, že to tak je. Procházelo mi dobře všechno. Večeře sice byly horší, ale do 7.8 v naprosté většině, když jsem dala menší porce....
Vůbec mám tu "cukrovku" nějak divnou oproti vám. Snídaně mi vycházely vždycky v pohodě i s relativně velkými porcemi. Asi ani nikdy nad 7. Nejhorší večeře. Začínám se bát, jestli to je opravdu jen těhotenská cukrovka a nemůže mi to nějak po porodu zůstat. Když teď ke konci má hladina těhotenských hormonů údajně klesat a hodnoty se lepšit. 😖 Taky mám trochu strach o mimi....

leana3
26. kvě 2015

@a.n.d.y děkuju a přeju dobrý porod a zdraví tobě i děťátku 🙂

hakalinka
26. kvě 2015

@leana3 Taky moc gratuluju a jsem ráda, že je vše v pořádku a máte se s miminkem fajn.

barbarkaaa
26. kvě 2015

@leana3 gratuluju, tak jsi se taky už dočkala. Mě tda honí mlsná děsně..ale je to tím že nestíhám jist no....

macinek
27. kvě 2015

@leana3 Moc gratuluju 😵

@hakalinka Vyšší hodnoty můžou znamenat taky brzký porod, tak třeba brzo porodíš 😉

Já jsem dneska byla na monitoru a kontrole, mladej prvních 15 minut chrápal a když se ho dovolila sestřička vzbudit, tak naschvál šťoural do sondy, takže jsem ji musela přidržovat, protože se mu pořád ztrácel tep 😀 , neřád malej 😀 , jinak z CS2 jsem na CS4, hlavička už pomalu naléhá, příští týden ještě na poslední monitor k mé doktorce a pak už mě předá do porodnice, takže mám týden na to se rozhodnout kam půjdu rodit

hakalinka
27. kvě 2015

@macinek Fakt, to taky může být? Tak kéž by 😉

macinek
27. kvě 2015

@hakalinka Jj vím že to tu kdysi holky řešily, tak třeba se to pohne 😉

hakalinka
27. kvě 2015

@macinek Díky, to jsi mě uklidnila. Zítra jedu zas na pásy do porodky, tak jsem zvědavá, co mi řeknou. Po minulé kontrole min. čtvrtek mi odešla zátka - nebo alespoň část. Včera další kus. Ale jinak nic zvláštního necítím. Je mi vcelku fajn. Jen taková větší únava, ale pohoda...

hakalinka
27. kvě 2015

Jinak dnes po obědě po stejném jídle jako včera k večeři - zbylé bramboráčky (jen trochu menší porce ale za to kus čokolády navrch a víc zeleniny k tomu) a 6,9 . Takže prostě jen ty večeře....

xalla
28. kvě 2015

Holky je v pohodě když mam hodinu po jídle po obědě a večeři 7,0- 7,3? Nebo se to mam snažit snížít? 😎

macinek
28. kvě 2015

@xalla Limit je do 7,8, není účel mít hodnoty co nejnižší, ale vejít se do limitu a nehladovět 😉

78marcela
28. kvě 2015

Ahoj holky, chci se zeptat, jak to mate s tim merenim, vidim tady hodnoty po jidle 7,8, me prikazali merit 1,5 hodiny po jidle a mit 7,2 a nalacno 5,1. Obcas to vyjde a obcas jsem kolem 7,6.
A nedaji se najit nekde nejake recepty na spravne jidlo? Me rekli vice masa, malo přílohy a vice zeleniny a malo ovoce. Ja nejsem ani normalne dobrá kucharka a uz nevim po tydnu co poradne varit. Mam hodne rada testoviny treba jen s bazalkovym pestem nebo susenymi rajcaty a bez masa nebo jen zeleninove rizoto a to jsou vsechno pokrmy, ktere by se ted nemely, pokud jsem to spravne pochopila, tak bych uvitala nejakou inspiraci..nevite o necem?

hakalinka
28. kvě 2015

@78marcela Když ono je to spíš o tom, co ti prochází a to je u každého různé. Mě třeba těstoviny procházejí dobře. Nedávám si jich teda kopec. Spíš je smíchám hodně se zeleninou - rajčetem, okurkou atd... a udělám takový salát. Tak i třeba s kuskusem, rýží - lepší jsou ty celozrnné. Ale někomu neprojde ani ta zelenina. A zas třeba brambory jo. Těch já si můžu dát jen málo, aby to bylo OK. Já mám problém, že maso moc nejím, takže ho nemusím ani teď. Dobré jsou sýry, vajíčka, luštěniny...Mě ani ovoce nevadí. Obecně mě nevadí skoro nic k snídani a obědu, ale k večeři se musím krotit hodně. Ale musí se to prostě vyzkoušet, každý to má jinak.

a.n.d.y
28. kvě 2015

@78marcela páni, to vidím poprvé, že někomu řekli, aby měřil po 1,5h. Vždycky je to po hodině a výjimečně chtějí po 2h, ale v této republice se tomu snad už ani nemusím divit...Omezit neznamená vyloučit 😉 Já dneska měla guláš s těstovinami. Sice si píchám inzulín, ale i před ním jsem si dávala jak rýži, tak těstoviny. Vždycky jsem se snažila dát si víc omáčky nebo se dojedla zeleninou. Některé pokrmy ti můžou v pohodě procházet, aniž by to bylo na první pohled zřejmé. Musíš zkoušet a měřit se 🙂 Jinak nějaké recepty jsou tu http://www.tehotenskacukrovka.cz/ukazky-z-jidel...

78marcela
28. kvě 2015

@hakalinka ja to mam prave skoro vzdy po jidle dobry, jen teda nekdy 7,6, ale nalacno mam vetsinou 5,2-5,5. Tam to mam vyssi. Ale je fakt, ze ted posledni dva dny jsem byla skoro bez vecere, byli jsme pryc a na cestach je to s jidlem horsi a mela jsem vecer jen hrusku a nektarinku a rano jsem mela 4,7. Takze dnes to budu asi aplikovat podobne protoze rano jdu na kontrolu.
@a.n.d.y u nas je asi furt neco extra, takze my merit po 1,5 hodine😉 diky za inspiraci, jdu kouknout. Ja vim, ze omezit neni vyloucit, jenze kdyz rekli 2 lzice ryze nebo testovin tak bych byla za pet minut hhladova kdyz tam neni maso..na co uz jsem prisla tak mi vadi chleba s pastikou nebo s vajickem.

mimar
28. kvě 2015

holky co to znamená dlouhodobej cukr a jaká je možná hodnota. já měla 35 a mutuším zdali to je dobré nebo ne

a.n.d.y
28. kvě 2015

@78marcela určitě si dávej druhou večeři - ta totiž ovlivňuje lačnou hodnotu 🙂 Já si taky poprvé dala těstoviny podle doporučení a nedalo se to. Prostě jsem měla hlad. Tak jsem si přidala, tak abych byla najezená a hodnota mi vyšla naprosto v pořádku. Třeba budeš patřit mezi ty, kterým to prochází 😉 Mně třeba vůbec neprošlo rajče a salátová okurka. Přitom mají minimum sacharidů. Vajíčko naopak v pohodě. Je to prostě o těle, někomu projde to, druhému ono. Uvidíš, že to natrénuješ, ale hlavně nesmíš trpět hlady 🙂 Jinak já měla dneska ten guláš, zítra budou francouzské brambory se salátem, dobře mi vychází ryba, filé, mleté maso, dokonce jsem zkoušela špagety a bez problému, čočka na kyselo atd. 🙂

macinek
28. kvě 2015

@78marcela Tak dvě lžíce těstovin nebo rýže to je fakt hodně málo ☹ , většinou ty přílohy vycházejí kolem 150g v uvařeném stavu, mě třeba prošly špagety se šunkou, sušenýma rajčatama, olivama, parmezánem určitě toho bylo víc jak 200g a za hodinu jsem měla kolem 7 🙂 , chce to vyzkoušet co komu sedí. Brambory mi taky vychází dobře, to můžu třeba i 250g vařených brambor.

@mimar Limit je do 41, takže 35 je úplně v pohodě, je to takový hlídací pes 😀 , odhalí jestli člověk jí dlouhodobě správně

xalla
28. kvě 2015

Holky , už se fakt nesmírně těšim , až si po porodu budu moc dát kdy chci co chci 😠 už mě to začíná štvát a to jsme 35 tt....... 😕 😀

78marcela
28. kvě 2015

@a.n.d.y tak diky moc za rady..urcite to nejak vychytam. na veceri planuju mrkev s kukurici, salatek..taky to ma dost cukru pry, ale ja se na to uz tak tesim, mam na to desnou chut.

78marcela
28. kvě 2015

@macinek jo,oni rikali, ze brambor se muze vic, ale ryze a testovin ne. Ja prave ryzi a testoviny miluju, spagety, kuskus..brambory moc nejim..no budu to muset otocit a ty dva mesice to vydrzet.

macinek
28. kvě 2015

@78marcela Mě vařené přílohy prochází v pohodě všechny, takže vyzkoušej a uvidíš 😉 , mě spíš dělalo problém pečivo a některá zelenina, hlavně žlutá paprika.

a.n.d.y
28. kvě 2015

@78marcela není vůbec zač 😉 Kuskus taky miluji a bohužel mi neprošel, ale jak říkám, někomu projde, někomu ne. Brambory mi taky prochází dobře - jak vařené, tak pečené, ale pozor třeba na brkaši 🙂 Držím palce, zmákneš to stejně, jako my ostatní 😉

macinek
28. kvě 2015

@78marcela Jo a na to co ti říkají na diabetologii se vyprdni, každý doktor říká něco jiného a rozchází se to fakt hodně, každému sedí něco jiného a prostě potřeba to vyzkoušet a hlavně se kvůli tomu moc nestresovat, stres umí taky pěkně zvednou cukr 😝

Jinak u nás anabáze neštovic vesele pokračuje, včera je dostal synův další kamarád ze školky a navíc u něho syn byl v úterý odpoledne na návštěvě, takže zase nervy jak to bude ☹ , jsem fakt zvědavá jestli je dostane nebo ne.

78marcela
28. kvě 2015

@a.n.d.y
@macinek diky holky..na obed jsem mela zapecene testoviny a mam 5,5, takze vypada, ze ty me projdou, to bude fajn😉

hakalinka
28. kvě 2015

@macinek Hele, a nechceš si zavolat kvůli těm neštovicím někde na hygienu nebo nějaké specializované infekční oddělení, kde se tím zabývají. Jako, aby tě uklidnili, aby ses zbytečně nenervovala. Třeba je to úplně v pohodě a nebyl by problém ani kdyby to chytil. nebude mít třeba miminko protilátky od tebe zrovna při neštovicích, když už jsi je ty měla?

hakalinka
28. kvě 2015

Jinak po dnešní kontrole (38+ 3) - stejný nález jako před týdnem (otevřená na prst(- to stále na porod nevypadá. Takže si ještě asi počkám ☹ Ale o cukrovce a vyvolávání nepadlo ani slovo.

macinek
28. kvě 2015

@hakalinka No co jsem pročetla diskuze a odborné články, tak miminko by mělo být před neštovicema chráněné a pokud je přece jenom dostane, tak mívají velmi lehký průběh. Takže to se zas až tak nebojím, spíš by to byla komplikace ohledně hlídání (máme předběžné domluvené sousedy, ale jejich mladší syn neštovice neměl a fakt po nich nechci aby hlídali nemocné dítě), ale i to už jsme částečně vyřešili profesionální chůvou, spíš mám strach jaký by měl syn průběh. No prostě se necháme překvapit a budeme to řešit až podle situace. Do toho těhotenské hormony pracují, jako kdyby nestačilo že se člověk nervuje z porodu 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru