Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

starbucks
30. črc 2015

@macinek to je pravda, ja si dam kazdy den lzicku medu ( bud do medu, nebo jen tak na chleba) glykemie po tom je ok... a tu chut to zazene...

veroushek
30. črc 2015

@macinek
@hakalinka vyzkouším diky🙂 holky a jak je to s banány? Me teprve diabetologie čeká, tak nevím co muzu a nemůžu. Moje dr řekla ze ovoce jen některé a dopoledne. A kdyz si chcu udělat bananovy koktejl? Prej banány snižují glykemii. Je to pravda?

macinek
30. črc 2015

@veroushek Ovoce můžeš jakékoliv jen je potřeba hlídat množství, já jsem ovoce jedla většinou k odpolední svačině. Že by banány snižovaly glykemii to nevím, snižují borůvky 😉

vrk
30. črc 2015

@veroushek banany jsou spolu stresnema a hroznama nejsladsi ovoce...to asi nebude pravda, radeji si udelej koktejl z boruvek malin a ostruzin 🙂a ovoce jsem taky jedla ke svacinam, dopo i odpo a vpohode, nej je i vodni meloun, jahody, jablka

hakalinka
31. črc 2015

Holky, já nevím. Jsem 2 měsíce po porodu a když se změřím pořád ty hodnoty nejsou úplně v pořádku. Po normálních jídlech celkem ano. Ale včera jsem si dala hodně sladkých sušenek a pak se změřila a bylo to vysoké. Tak nevím, jsem z toho taková smutná. Myslíte, že se to může ještě upravit nebo mám počítat s tím, že mi zůstane porucha glukozové tolerance? Na dia mám jít až v listopadu. Mám to zatím nechat být nebo tam jít radši dřív?

destiny28
1. srp 2015

@hakalinka mozna si pro uklidneni zavolejte na diabetologii, ale "zdravy clovek" ma hodnoty volnejsi a hlavne se meri nejdriv po 2 hod. U tehu cukrovky je ta hodina vyjimka. Ani diabetici se nemeri hodinu po jidle? I tak jste mela vysoky? U zdravyho cloveka je hodnota na lacno tusim 6.

hakalinka
1. srp 2015

Já mám lačnou v pohodě, a to jsem měla i v těhotenství. teď ji mám ještě nižší - takže jsem ji měřila po porodu asi jen 3 krát a vždy to bylo dost pod 5 (4.5 atd.).
Řeším ty hodnoty po jídle. Asi to není žádná krize, ale zdá se mi to dost. Měřím jen tedy občas po hodně sacharidových jídlech a po velkých porcích. Jinak ne. Měla jsem třeba velkou porci špaget a po hodině 7.1 , po necelých dvou pak už 5.7. Tak je to dobré? K snídani dva banány, nějaké drobné ovoce a malá sušenka - po hodině 7.2, po hodině a půl 5,4. Ale jednou jsem měla hodně sladkého (dva balíčky dost sladkých sušenek + sladký koktejl) a měla 8.6. Po půl hodině sice už 7.1, To asi v pořádku není, že? je pravda, že ten glukometr nemusí být přesný.
Plně kojím, tak nevím, jestli to třeba ještě nějak neovlivňuje to. Možná jen zbytečně plaším.

werumka
1. srp 2015

@hakalinka To jsou hodnoty úplně, úplně v pořádku! Nemusíš mít strach. Glukometr má odchylku, stejně jako kapilární krev. A i kdyby jí neměl, tak jsou ty hodnoty stejně ok 🙂

hakalinka
1. srp 2015

Díky, To jako fakt? I těch 8,6 po sladkém? Jestli jo, tak jsem opravdu šťastná. Pravda je, že můj glukometr Wellion Calla patří údajně mezi ty dost nepřesné.

werumka
1. srp 2015

@hakalinka Ano, to je normální, u zdravého člověka se ty glykémie hodnotí jinak. Slinivka drží hodnoty do 10 mmol/l po jídle. U dětí to může někdy vyskočit i nad deset. Ale je to v pořádku. Tam je důležité, že dvě hodiny po jídle je glykémie maximálně do 11 mmol/l. Glukometr zahoď, i ty nejpřesnější jsou jen orientační.

hakalinka
2. srp 2015

Díky moc, to by bylo fajn, ale všude se píše, že je v pořádku do 7,8 po jídle. Jak to jde výš, tak už se jedná o poruchu glukozové tolerance - prediabetes. To, jak uvádíš, to už je pak rovnou cukrovka. Jen nevím, jestli mimo těhotenství platí těch 7,8 až po dvou hodinách. To bych se vešla v pohodě, ale po té hodině mi to prostě vyletí. No, asi to teď opravdu nebudu řešit a uvidím, co Ogtt na podzim a budu doufat, že to bude dobré.

werumka
2. srp 2015

@hakalinka Tak to úplně není. Však se podívej i na referenční intervaly OGTT v těhotenství. Po 60 minutách má být glykémie do 10 mmol/l, po 120 minutách do 8,5 . To, jaké jsou hodnoty pro diabetiky a jejich kompenzaci v běžném životě je věc druhá (pro ně je právě daná ta hodnota 7,8). Lačná hodnota pro zdravého člověka je do 6,5 mmol/l (u těhotných do 5,1). A to v žilní krvi - nikoli v kapilární z prstu, která má odchylku až 25%.
U zdravého člověka hodnoty po jídle individuálně kolísají a výpovědní hodnotu má až glykémie po 2 hodinách.

werumka
2. srp 2015

@hakalinka Ale jinak koukám, že máš ještě malinké miminko - a jestli kojíš, tak nemá smysl se v tuhle dobu měřit, i kojení má na glykémii vliv 😉

hakalinka
3. srp 2015

Dobře, tak moc děkuju, jsem už víc v klidu. 😎

misaela86
3. srp 2015

Holky prosim vas jak je to s vyvolanim porodu u tehu cukrovky? Jsem dnes 35+2, inzulin picham pouze na noc - 24 jednotek. K doktoru jdu az pristi stredu. Tak jsem se chtela zeptat, zda s tim mate zkušenost, abych vedela co cekat 🙂

aanicka
4. srp 2015

Děvčata, zbyly my proužky na zjišťování ketonů a cukru v moči. Jestli je někdo chcete, napište adresu do SZ, přece to nevyhodím.

hakalinka
5. srp 2015

Tak mi to nedalo a dnes jsem udělala pokus. Měla jsem možnost změřit se glukometrem Accu-Chek® Performa Nano, což by měl být jeden z nejpřesnějších glukometrů. Změřila jsem to ze stejné kapky s tím mým Wellionem Calla (údajně nepřesný) hodinu po obědě (řízek s kaší - takže jsem nějakou vysokou hodnotu nepředpokládala, ale pro zkoušku).
A Wellion - 5,6 a Accu Chek - 4,8. Takže tak. Bylo to opravdu najednou a ze stejné kapky. Takže jsem i trochu naštvaná. Tak si říkám, jestli jsem celé těhotenství ( i teď) prostě neplašila kvůli falešně vyšším hodnotám. Ještě to někdy zkusím - naperu se sladkým a změřím.
Ale docela mě to vytáčí i kvůli všem holkám tady, který si třeba právě naměří lačnou 5,6, dostanou kvůli tomu inzulin a ve skutečnosti mají pod 5 a berou to úplně zbytečně, zbytečně jim vyvolávají kvůli tomu porod atd...

barasabatova
5. srp 2015

@misaela86 Ja jsem 34tt, inzulin mam kratkodoby na rano a na veceri a nikdo mi teda nic o vyvolavani porodu nerikal.

hakalinka
5. srp 2015

@barasabatova No, s inzulinem nenechají přenášet. Takže jedině doufat, že to půjde samo ještě před termínem 🙂 Ani s dietou mě nechtěli nechat moc přes termín, už asi 4 dny po chtěli vyvolávat., tak jsem je ještě o dva dny ukecala a malá šla naštěstí sama. Ale měla jsem už i hodně málo plodové vody a "unavenou" placentu. Ale když to kontrolovali bylo to vlastně už den před porodem, tak to možná bylo úplně normální....

werumka
5. srp 2015

@hakalinka On ani ten Accu chek nehází přesné hodnoty. Ale rozhodně o dost přesnější, než Wellion 🙂 Glukometr je orientační záležitost, pro těhotné je to často spíš stres. Docela mi se mi poslední dobou víc zamlouvá přístup doktorů, kteří jednou týdně nechají nabrat krev na celodenní profil a nechají to vyhodnotit v laborce.

barasabatova
5. srp 2015

@hakalinka Dobre, prenaset nemusim, ale zase o moc driv to snad vyvolavat nebudou 😀 Jeste chci cas 😀 😀

misaela86
6. srp 2015

Vcera jsem mluvila s diabetolozkou a rikala, ze pokud je vse ok (množství plodové vody, průtoky a prosaky) tak se ceka do TP a pak se vyvolá, kort kdyz je inzulin.. Ja mam noční a 24 jednotek, tak uvidime..

misaela86
6. srp 2015

@barasabatova taky bych brala jeste aspon dva tri tydny ;))

pupidu
11. srp 2015

Ahoj holky, nezbyly vám náhodou proužky do glukometru? Potřebovala bych Wellion CALLA 50 a kupovat celý balení už se mi nevyplatí.

kackakatka
11. srp 2015

Ahoj holky, ráda bych se podělila o zkušenost s těhotenskou cukrovkou. Momentálně čekám 3 mimi a jsem v 7 měsíci. S těhu cukrovkou mě gynekoložka strašila i při druhém dítěti, ale nebyly tak přísné normy, tak jsem prolezla jen tak tak. výsledkem byl zdravý chlapeček s váhou 2,85kg. Teď je to jiné. Jednak jsem starší a pak se zpřísnily normy. Takže výsledek? těhotenskou cukrovku mi zjistili už ve 3. měsíci a nastal kolotoč. Našla jsem si dia doktorku poblíž, abych nemusela dojíždět až k Apolináři. A taky přišel šok. Byla jsem smutná, zpočátku brečela, dělalo mi potíž odolat sladkému. Podotýkám, že při výšce 180cm vážím 70 kg. Nejsem ten typ, který do sebe láduje dorty jen co vstane....Kontroly zpočátku dobrý. Ale čím víc jsem na to myslela..na každý svůj malý prohřešek, tím byly výsledky horší a horší. Až mi v 6 měsíci doktorka na diabetologii řekla, že nasadíme inzulín. Byla jsem z toho hodně špatná. A jela ke své porodní asistentce do Prahy. Ta se už na mě nemohla dívat, tak vytáhla z vitríny knížku a říká mi: Už jsi přemýšlela, proč máš zrovna cukrovku? Proč netrpíš vysokým tlakem nebo ti neotékají nohy? Proč zrovna ta cukrovka?.....a tak jsme se na cukrovku zkusily podívat z pohledu psychosomatiky. Mimo jiné ji hodně propaguje doktor Hnízdil, který zastává názor, že je třeba se podívat na klienta z úhlu prostředí, ve kterém žije, prozkoumat, co cítí a co se mu která nemoc snaží říct. NE mu hned říct: Vy nám tady nezapadáte do tabulek, tak vám šoupnem inzulín a je po problému. Pobrečela jsem si úlevou, protože jsem pochopila, že mám v sobě vnitřní bloky, které ke spuštění cukrovky vedly....doma jsme měli s rodinou vážný rozhovor....a nastolili nová pravidla. Já se snažím být víc v klidu, rodina mě zahrnuje větší péčí a starostí a snaží se mi víc ulevit. A světe div se. Hodnoty cukrovky se mi teď v 7. měsíci zlepšily tak moc, že doktorka žasne, jak jsme do dokázaly. A to mi projde sem tam nějaký ten hříšek, který samozřejmě nepřeháním 🙂)) jsem teď spokojená, šťastná a spoustu věcí neřeším tolik,co předtím a těším se konečně na miminko.
Neříkám, že je psychosomatika všelék, ale přidávám příspěvek k zamyšlení nebo ke zkoušce. Za pokud přece nikdo nic nedá 🙂
Přeji pěkný den a málo nervíků s cukrovkou....Kačka

nicky27
13. srp 2015

Krásný den holky, asi potřebuji uklidnit a vysvětlit to, pořád nad tím přemýšlím a myslím na to. Omlouvám se předem, že opět otravuji: Ale v těhu ve 24tt jak se chodí na ogtt jsem měla hodnoty: na lačno 4,7 po hodině 7,9 a po dvou hodinách 4,2, ale v moči se mi objevil cukr myslím, že tam psali číslo 3. Někoho jsem se na to ptala a ten říkal, že cukrovka to není a nebo že zase po hodině je to celkem dost vysoké .... Je pravda, že dlouhý cukr jsem měla poprvé 42. Ale to jsem před tím se ládovala sladkým jak (chutě a taky stres a nervy, byla jsem na odběru plodové vody ve 16tt a čekání na výsledky) a pak když mi to brali za 3 týdny, tak 28 a za další 31.Malá se narodila o 3 týdny dříve, praskla mi voda (37+2) měla 2,210g. Vše v pořádku, dýchala sama, myslím, že i žádné léky neměla, ale měla snížený cukr, jedná se o tu hypoglykemii nebo jak se tomu říká? Často na to myslím a bojím se, že bude a má cukrovku .... Jinak mám jít asi kolem října znova na ogtt, ale říkám si, že bych skočila jen k obvodnímu se dohodnout a že by mi vzal krev, dělá také dia ... Děkuji moc za odpověď a omlouvám se za sloh.

werumka
14. srp 2015

@nicky27 Ahoj, v bodech:
1. Glykovaný hemoglobin má referenční interval od 20 do 42. Takže jsi byla pořád v normě.
2. Cukrovku jsi neměla - je vypovídající zátěžový test, nikoli přítomnost cukru v moči. Ta se u těhotných může vyskytovat a s cukrovkou to nemá nic společného.
3. Glykémie u novorozenců je nižší zcela běžně. Hypoglykémie je u nich definovaná až od 2,5 mmol/l a níž. Je to jiné než u dospělých, kde hypoglykémie nastává už od hodnot 3,1 mmol/l. Syn měl po porodu glykémii 2,7 - pro mě už by to byla hypoglykémie, u něj to bylo normální.
4. Cukrovku nemá a mít nebude, a pokud by jí měl, tak to nesouvisí s těhotenskou cukrovkou. Dětská cukrovka je záležitostí imunity, nikoli metabolismu. Je postavená úplně na jiných základech. Já sama jsem se nesetkala s nikým, kdy by jí měl od narození, většinou se projevuje až po druhém roce života. Ale je to úplně jiná kapitola.

nicky27
15. srp 2015

@werumka děkuji za odpověď. Myslím, že glukozu měla z výsledků biochemie: glukoza 3,4 4,5. a pak ještě na jedné straně má 2,1 2,9.

werumka
15. srp 2015

@nicky27 To je na jeho týden porodu úplně v pohodě. Ano, ta první glykémie je nižší, ale když to měřili po hodině, tak už to bylo 2,9, takže naprosto v pořádku. Předpokládám, že pak to ještě kontrolovali a z toho jsou ty čísla 3,4 a 4,5. Ale vzhledem k tomu, že byl narozený před 38. týdnem, tak jsou taková čísla naprosto v klidu. Něco jiného by bylo, kdyby měl glykémii pod 2 a ani po hodině nestoupala a museli dávat infúze.

nicky27
15. srp 2015

@werumka moc děkuji za uklidnění ona možná jí snad dávali glukozu ale moc si to nepamatuji .... já tomu moc nerozumím a okolo mně ostatní straší .... Ale není to ho, ale jí (je to holčička) 🙂 Ještě jednou moc děkuji. Nechápu proč chvátala a šla dřív

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru