Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
18. únor 2016

@babanci Ono se nemusíš dozvědět ani o té cukrovce 2. typu a spokojeně si s ní roky žít, než Ti začne být blbě, ale to neznamená, že jí nemáš a že Ti mezitím neodrovnává ledviny 🙂 Ale jinak - velkou měrou se na vzniku diabetu projevuje stres. Ať už se jedná o 1. typ neb 2. typ. Při nadměrném stresu jsou na metabolismus kladené vysoké nároky.

werumka
18. únor 2016

@babanci Nevím jinak, kolik je vnoučatům a dědečkovým dětem. Ale diabetes 2. typu nevzniká v dětství a jeho největší rozvoj je kolem 50. roku života. U žen, které měly neléčenou těhotenskou cukrovku i dřív.

netanel
18. únor 2016

@babanci tak já se nebojím, že neporodím, žejo. Jedna věc je, že člověk o nemoci neví, a tím pádem ji nijak neřeší. Ale když už vím, že tu cukrovku mám, byla bych pitomá, kdybych nedělala to, co mi doporučuje doktor, zvlášť když se jedná jenom o změnu stravy, navíc takovou, která každému člověku jen prospěje.

somalicats
18. únor 2016

@babanci Víš o cukrovce velký kulový. S diabetem 2. typu mám sakra zkušeností, a to i přímo v rodině. Kdyby ji můj táta neměl, nemusel umřít v 64 letech. Jasně, že všechny porodíme. Ale jde taky o to, co těm dětem předáme nejen do toho životního startu. Rozhodně není zbytečné se hlídat, minimálně tehdy, pokud člověk patří do rizikové skupiny.

zuhra
18. únor 2016

Holky, ja nevim. Pred tehu jsem byla 62 kilo na 176cm. Také nadvaha ne. Sladky max závin a zmrzlina a vazne občas. Tedy obezita a nejaké hrozne stravovací návyky opravdu ne. Co mam GD dgn, snažím se. Nechci proste dalsi rizikovou věc pro dite nebo tehotenstvi.

maru9
18. únor 2016

@babanci tak jsme zase o něco chytřejší, děkujeme za váš názor 😀

pe_ma
18. únor 2016

tak včera po večeři sem jásala, že mám po hodině 6,6 a po 2 5,2 a dneska stejná večeře a po 2 hod a čtvrt mám 7, takže to asi zase pěkně vyletělo :( tak já už fakt nevím...

zuhra
18. únor 2016

@pe_ma to jsou boje... Uz chci ten glukometr, porad valcim sama...

pe_ma
18. únor 2016

@zuhra mozna lepsi ho nemit :D ale neboj, budes v poho, ja to nemam tak jednoduchy...nemam tehu cukrovku...

zuhra
18. únor 2016

@pe_ma vím, ze uz s tim valcis nejak dlouho...

vrk
18. únor 2016

@luckyzuzu jsem na tom stejne. Jedla jsem vzdy zdrave, cvicila a jsem stihla...

missym
19. únor 2016

Ach jo, ať dělám co dělám, ranní na lačno mám furt moc 😔 Jako jo, dneškem se měřím teprve čtvrtý den, ale vůbec nevím, co s tím. Ale včera konečně po obědě jsem se vešla do limitu. Hurá. Mohlo by to tak být na pořád. Myslíte, že by mi mohla dat doktorka ještě třeba týden na nějaké vychytání diety? Jdu tam v úterý, to bude po týdnu měření. Jsem z toho poněkud na nervy 😕

luckyzuzu
19. únor 2016

@missym ja sla na první kontrolu po 14 dnech, takze pokud nebzdes mit hidnoty nejak sileny, tak ti urcite tyden da 😉. Ja mam po jidlech cujr v norme, ale po ranu bojuju. Dneska ale poprve 4, 8..
Kdyby to tak chtelo zustat 😉. Zacalo se mi osvedcovat dat si vecer cca v 11 30 g chléb sumava a 2dcl mleka a spat cca 8 hodin..

missym
19. únor 2016

@luckyzuzu Tak až do včerejška nebyly nic moc. Kromě večeře byly po jídle kolem 8,5, jednou i přes devět. Po večeři pokaždé v pohodě v limitu. Včera po obědě už v pohodě, dnes po snídani taky. Ale ráno mám zatím hodnoty 5,8; 5,9; 6,2 a 6,0. Zkoušela jsem druhou večeři dřív, později. Ráno se měřit dřív, později. A pořád nic. Tak doufám, že se s doktorkou nějak domluvím, aby mi dala ještě čas to nějak vychytat.

luckyzuzu
19. únor 2016

Uvidis, me rekla doktorka, že mam volat pokud budu mit rano tri dny po sobe 5, 6 a vice...ze mi uz nasadi inzulín, tak jsem taky zjistovala jestli je to standardní postup.

a.n.d.y
19. únor 2016

@missym Marci, vím že se mi to říká, ale zkus se co nejméně nervovat. Mně to vždycky spíš ublížilo a měla hrozné hodnoty. Co si pamatuji, tak si hoky večer dávaly mléko, já měla lačné dobré, naopak ty po jidle byly zlé.

missym
19. únor 2016

@luckyzuzu Hm, tak uvidím. Snad si dá tělo říct.

@a.n.d.y Snažím se to brát v klidu. Ale občas to nejde 😕 Když mi to vyjde dobře, tak jdu do dalšího měření v klidu. Ale když to není ok, ač nechci, tak nervím 😔 Mléko jsem zkoušela, ale zatím bez úspěchu. No, čas ukáže. Doufám, že s doktorkou bude rozumná řeč. Ještě bych chtěla vyčkat do dalšího UTZ, aby mi řekli, jak je na tom prcek váhově. Doteď byl menší. Díky za podporu, Andy 😘

somalicats
19. únor 2016

@pe_ma Ahoj, tak na dnešní gyn. kontrole ne přímo sprdung, ale takové konstatování, že nepřibírám 😀, takže chtějí za 14 dnů ultrazvuk, jestli mimčo roste. No, obě předchozí děti jsem rodila s váhou 2,9 kg, takže ani teď žádnýho obra nečekám. Na diabetologii naopak pochvala, že jím dost a správně (chtěli od minula psát jídelníček, tak jsem jim udělala radost a psala ho) a glykémie už mi nelítají tolik (pár výkyvů jsem ještě měla, ale nebylo to už tak dramatický). Tak aspoň něco pozitivního k dnešku.

pe_ma
19. únor 2016

@somalicats jáj, zase to dr moc řeší...nevím, mě to přibírání, nepřibrání přijde jako zbytečný stres, každá to máme jinak...držela bych se spíš toho, co na dia a tam evidentně super...tak gratulace!

somalicats
19. únor 2016

@pe_ma Jj, řeší to až moc na můj vkus, přitom měří mi tam i výšku fundu a ta jde nahoru, takže tam nic nestagnuje. No co, stejně už se mi to krátí, teď jdu na kontrolu za 14 dnů a pak už co týden, jíst budu dál tak, jak jím teď, aspoň se neobalím tukem a bude se líp shazovat po porodu. Stejně jsem otěhotněla teď potřetí už s nadváhou, nestihla jsem shodit po druhé dceři, tak bude na čem pracovat...

pe_ma
19. únor 2016

@somalicats jj, brala bych to podobně 🙂 no já doufám, že na kontrole za 2 týdny bude miminko ok 🙂 mě se to pořád srovnat nepovedlo, ale dr byl spokojenej, tak to tak prostě beru 🙂

somalicats
19. únor 2016

@pe_ma Držím palce, ať je vše ok.

pe_ma
19. únor 2016

@somalicats díky, já mám ted období rezignace :D na oběd sem měla rýži, vepřové a jemně zahuštěnou omáčku, 70g jabka, takže přesně podle jídelníčku a hodinu po jídle 10,6...takže už vážně nevím, no...

luckyzuzu
19. únor 2016

@pe_ma a vazis si to jidlo? Ja třeba s ryzi mam problém, že ji musim mit presne navazenou na pocet sacharidu a pak to je v pořádku.

werumka
19. únor 2016

@pe_ma Já myslim, že bys měla udělat Diabetikův restart. Ten spočívá v tom, že se pár dní neměříš 😀 Zkus si třeba dát přes víkend s měřením oraz a začni zase po víkendu. Dostáváš se do cyklickejch nervů a ta glykémie na to pak taky reaguje.

a.n.d.y
19. únor 2016

@missym není vůbec zač 😘 Si pamatuji, jak jsem i kolikrát brečela a pak měla hodnoty šílené. Už to dlouho trvat nebude a budeš mít klid 😉

pe_ma
19. únor 2016

@luckyzuzu jasne, vazim vsechno mimo zeleniny, jinak vse, maso, prilohy, pecivo, jogurt, ovoce...
@werumka to existuje? nemam problem, ted navic nejsem na vikend doma :D

werumka
19. únor 2016

@pe_ma Existuje a u trvalych diabetiku je to cas od casu nutnost, aby jim nehrablo 😀 nervy jsou svinky. Vzdycky, kdyz jsem mela jit na kontrolu, tak z mych krasnych 6-7 po jidle bylo razem 11 😀 ten den jsem to proste neresila, protoze tenhle druh podvedomyho stresu vedome neovlivnis.

pe_ma
19. únor 2016

@werumka to by me nikdy nenapadlo :D ja mam trochu strach se nehlidat :( takze ani lacnou a tak?

werumka
19. únor 2016

@pe_ma Ne, nic. Dietu uz znas, vis co a jak. Takze zitra a pozitri zadny mereni. Pustis se do toho zas od novyho tydne 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru