Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

pe_ma
18. bře 2016

@maru9 v pohodě 🙂 zatím se drží 🙂 1den plus, 4dny mínus, 2 dny plus, 4 dny mínus...takže naprosto ukázkové miminko 🙂 ale ted končím 2.trim, takže ted teprve začne přibývat, tak sem zvědavá 🙂
ale já tolik neřeším, jak přibývá, spíš aby se správně vyvíjelo, což právě může u mě být problém...

vrk
18. bře 2016

@maru9 no me to asi ceka kvuli lacne...i dnes 6,3

vrk
18. bře 2016

@pe_ma no jo jenze to nikdo nepozna ze...mala uz je od 21tt vetsi o cca 14dni...taky to neresim. Brisko ma ok. Je dlouha.

vrk
18. bře 2016

@maru9 a to ti daj jiny glukometr kvuli tomu?

pe_ma
18. bře 2016

@vrk právě, nepozná :( v tohle jen věřím a doufám...na velkých utz vypadá vše dobře, tak věřím, že bude vše ok 🙂
jj, vím, že jsi to tu psala 🙂 no já sem zvědavá, jak na tom bude ted, jdu po velikonocích, tak snad bude vše ok 🙂

maru9
18. bře 2016

@vrk ja mela glukometr svuj a dost nepresny- dnes jde do kose. Tak to jsem zvedava jak bude nakonec velike - a na 3. UTZ uz jsi byla?
@pe_ma tak to je super.. uvidis treba to nebude takova hruza, budu drzet pesti 🙂

pe_ma
18. bře 2016

@maru9 díky 🙂 já tobě taky 🙂

vrk
18. bře 2016

@pe_ma taky jdu po velikonocich hned 29.4.tak se tedim

vrk
18. bře 2016

@maru9 ajo taak. Jj byla jsem to prave mela udajne uz 2020g ve 30+2...a o tyden a pul vetsi.nozky o tyden hlavicka a brisko cca odpovida mozna plus 4dny uz nevim

vrk
18. bře 2016

Dnes jsem se zvedla z postele a mela silenou chut na pecene kure. Tak bude kure pecene na zelenine a bramborach mnam.

pe_ma
18. bře 2016

@vrk jj, taky jdu hned 29. dopoledne 🙂

maru9
18. bře 2016

holky my dnes zase pečené koleno.. mančin manžel má svátek, takže se chce předvést 🙂
Dotaz - můžu nechat proužky do glukometru v autě nebo raději pro to zajít? Máme tu dnes krásný jarní den, tak aby se třeba nějak nepřehřály??

zuhra
18. bře 2016

@pe_ma
@vrk taky jdu 29.🙂 akorát teda ke svému gynekologovi, předchozí dva velké utz jsem byla jinde. Snad to umí🙂

zuhra
18. bře 2016

@vrk to je mi lito s tou lacnou... Ja dnes nemerila. Co ten čaj nakonec, nezkousela jsi?

pe_ma
18. bře 2016

@zuhra tak svoji gyn uvidím až po šestinedělí...sem zvědavá, ke komu půjdu v bohunicích tentokrát :D

missym
18. bře 2016

Tak dneska jsem se asi líp vyspala. Ráno 5,5 a po snídani 7,8. A byla jsem na UTZ a prcek rozhodně není velikej, takže dobrý. A zítra neměřím, dám si zase voraz 🙂

vrk
18. bře 2016

@pe_ma ja chodim na obilnak ke gerychove ted. A ke svoji taky az po porodu 🙂

terka_37
18. bře 2016

Tak jsem první dva dny měřila, po asi 14 dnech diety a zatím paráda. 4,8/4,7/6,4/5,4 a včera 4,4/5,6/4,1/po večeři nemam, to jsem ve vlaku z práce🙂 Ale mám před sebou ještě dlouuuuuuhých 6 měsíců skoro, takže těžko říct, co mě ještě čeká;) Zatím jsem teda od začátku těhotenství kilo zhubla, a to nemam moc co hubnout. Glykovaný hemoglobin mám ze včerejška 33. To by mělo být fajn, ne? A taky si řikám, že taková hodnota poukazuje na to, že cukrovka před těhotenstvím spíš nebyla. Někdo kdo tomu rozumíte víc, než já, je to tak?🙂

werumka
18. bře 2016

@terka_37 Glykovaný hemoglobin je v pořádku 🙂 Máš čas si teď zvyknout na ten režim s glukometrem, můžeš zkoušet nové potraviny, ale třeba i jídlo v restauraci - v tuhle chvíli je na to nejvhodnější čas. Po 20. týdnu už ty pokusy trochu "kazí" nastupující inzulínová rezistence. Jaký máš glukometr?
Ty hodnoty 6,4 jsou před jídlem a 5,4 po jídle?

soleilll
18. bře 2016

Děvčata, musím se pochlubit - na dnešní kontrole po 14-ti dnech jsem byla asi 10 minut chválená, jak mám krásný hodnoty, jak se pěkně držím a vůbec... No i přes to mi dr. zvýšila večerní inzulín o 1 jednotku na 4. Další kontrola za měsíc. Aspoň mám za ty 2 týdny kilo dole, to je jedinej pozitivní efekt těhotenské cukrovky. Vlastně ještě jeden - dneska jsem si uvědomila, že mě už dlouho nepálila žáha. 🙂
Tak se všechny držte!

terka_37
18. bře 2016

První glykémie je ráno nalačno a pak vždycky hodinu po snídani, hodinu po obědě a hodinu po večeři. Glukometr mám Bayer Contour plus. Nevím, jestli je dobrej nebo ne. Každopádně už jsem si na ten režim trochu zvykla. Dnes jsem poprvé dělala štrůdl z domácího máslového listového těsta s jablíčkem, vlašáky a skořicí. Dala jsem si dva kousky (120g) a za hoďku 4,9.

mosquito
18. bře 2016

@vrk Na lačno jsem měla 5,2 6,1 5,1 4,8 6,3 5,3 5,8 a po snídani většinou do 7,7, jednou jsem měla 8,2
Jsem zvědavá, co bude zase v pondělí v nemocnici. Zatím se snažím dodržovat dietu a jednou za čas si poležím v nemocnici. Snad to takhle bude stačit.

zuhra
18. bře 2016

@mosquito proč v nemocnici:(?

mosquito
18. bře 2016

@zuhra Chodím si tam lehnout na jeden den každých 14dní. Změří mě na lačno a po každém jídle a pak to vyhodnotí. Poprvé jsem šla domů s dietou, podruhé už s glukometrem a nechali si mě tam i přes noc, abych si druhý den mohla u diabetoložky vyzvednout ten glukometr. Po snídani jsem tu hodnotu totiž měla nic moc. Tak uvidím teď, jestli dojde k něčemu razantnějšímu nebo bude dieta stačit.

werumka
18. bře 2016

@terka_37 Bayer Contour je spíš horší, ale kdyby se pak ty hodnoty z laborky a z glukometru později rozcházely, tak si kdyžtak pořídíš nějaký jiný, nebo si zažádáš o výměnu.

werumka
18. bře 2016

@mosquito To jsou tedy dobrý zlatokopové 😀 Ono to totiž normálně jde udělat tak, že domů dostaneš malý zkumavky s roztokem, kam vždycky tu krev dáš - stejnou, jako z glukometru - a pak to druhý den všechno přineseš a oni to vyhodnotí. Ale chápu, že když tam ležíš, mají z toho víc peněz...

mosquito
18. bře 2016

@werumka A já si říkala proč tam musím být přes noc a nemůžu prostě jít domů a zajít si po práci k té diabetoložce. A hlavně to jejich jídlo, když si vzpomenu, že v pondělí zase budu jíst jen bílou veku.... To jsem vůbec nevěděla, že to jde i jinak než jen v té nemocnici. Kdyby mi dali na výběr, tak si zvolím ten samoodběr.

mosquito
18. bře 2016

Holky a jak jste na tom s přibíráním při cukrovce? Já pořád nic nepřibrala

werumka
18. bře 2016

@mosquito Kam chodíš na diabetologii? Zkusila bych se domluvit s diabetoložkou, jestli by sis prostě nemohla doma dělat odběry sama a pak přinést. Je to i víc vypovídající v tom, že doma máš jiné jídlo, hýbeš se, máš jiný režim... Když jsem ležela v nemocnici, tak se ty glykémie vždycky chovaly jinak, než doma.

pe_ma
18. bře 2016

@mosquito tak to by pro mě bylo pěkně za trest a myslím, že by se nestačili divit, co za čísla bych měla :D mě stačila v nemocnici 1 noc a cukr sem dávala dohromady snad 3 dny...to jejich jídlo bylo peklo!
já stále hubnu...sem zvědavá, jak je na tom miminko, ale věřím, že je mu dobře 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru