Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

dayella
6. dub 2016

@petanevesta Měsíc bez kousku čokolády... to buď v klidu, já hřešila mnohem častěji. Kostička hořké 50 % s celýma ořechama skoro každý den. V březnu jsem dokonce měla 5 dní hřešení s větším množstvím cukru a na malém se to nepodepsalo. Pořád se drží velikostně v normě diabetických těhotných. Spíš se to podepsalo na mě, panč jsem dostala další inzulin na den, aby se to ještě na ten poslední měsíc kompenzovalo. Ale doktoři mě na vyšetření ujišťovali, že to není tak, že by cukrovka byla nějak dekompenzovaná. Teď jsme na odhadu 3,2 kg a prej má menší hlavičku a větší tělíčko, ale pořád jsme v diabetické normě.

werumka
6. dub 2016

@dayella Dneska se mi celou nic zdálo o tom, že pracuju v čokoládovně 😀 😀
@pe_ma jestli jsou kolem tebe nemoci, tak to většinou na glykémii vliv má, protože imunita má vyšší pohotovost, i když to Ty necítíš 🙂

pe_ma
6. dub 2016

@werumka fakt? hmmm...to mám radost :(

petanevesta
6. dub 2016

@dayella no je to těžký, když je člověk na sladký 😀 kdybych byla takovej ten typ, co si dá radši řízek místo dortíku, tak je to v pohodě, ale takhle se teda překonávám a občas právě ujedu :-/ někdy se zapomenu, když po dceři něco dojím při svačině a pak si nadávám, že vlastně nesmím 😀

terka_37
6. dub 2016

Dneska je to děsný...celý den jsem hladová, a to jim normálně poctivě všechny jídla jako vždycky. Neošizený. A taky mam hrozbou chuť na sladký.Hlavně na domácí buchy s mákem. Prostě krize:/ A nálada díky tomu pod bodem mrazu...

dayella
6. dub 2016

@werumka Přemýšlím, jaký to musí mít vliv na člověka diabetika, který pracuje v jakékoli továrně na cukrovinky. Mě by asi piclo.

maru9
6. dub 2016

Holky já dnes pekla - udělala jsem "zdravější" kinder mléčný řez, celý plech vychází na 140g sacharidů / z toho 12g cukru (mouka z velké části nahrazena kokosem a pšeničnými vločkami, poleva z 85% čokošky), komplet bez přidání cukru jen se sladidlem (ale jako bych tam nic nedávala, sladké to vůbec není) ale ta čokoládová chuť - výborné to je.. takže dva kousky nechám na zítra ke kafi a zbytek zamražuju na další dny 🙂
Fotka je jen z krajů, když to ještě nebylo ztuhlé 🙂

vrk
8. dub 2016

@maru9 mnaam, prosim recept!! Ja pekla tvuj piskot i podruhe na oslavu v den narozek synka a pridala jsem jen ctvrtinu cukru a osladila mixovanyma jahodama a bilou mouku nahradila ze dvou tretin pohankovou...a taky mnam. Krem ricota se zakysanou smetanou a s boruvkama a nahore pudink s vodou a trochou sirupu z agave

vrk
8. dub 2016

Jinak holky, dnes jsem volala vysledky na dia a jelikoz mam vse do limitu az na obcasne vykyvy lacne kdyz nedodrzim rezim jidla dle casu, tak uz chodit nemusim, jen merit do 38tt a pak vratit glukometr a po 6ti nedeli na test. Huraaaa. A je to z krku

martinka8338
8. dub 2016

@vrk blahopřeji 🙂

dayella
8. dub 2016

@vrk Jeee, ty se máš. Ti závidím 😉

missym
8. dub 2016

Tak včera jsem dostala "propouštěcí" zprávu z diabetologie. Byla jsem tam před obědem a evidentně zdržovala, tak dr. ani nekoukla na poslední výsledky měření, popřála mi hodně štěstí, ještě jednou doporučila držet systém jídla i do budoucna a prý si mám po porodu znovu skočit na zátěžový test. Ale jestli přes ně nebo přes gyndu, to jsem se ani nestihla zeptat 😖 A glukometr vrácen, že ho nebudu teď určitě potřebovat.

dayella
8. dub 2016

Moje diadr. se mě dneska zeptala, který jsem týden. Říkám už 38.tt a ona vyvalila oči, říká Už? a do zprávy pro porodnici mi napsala rozhodně nenechávat těhotenství do 40.tt.
By mě zajímalo, proč když tak úzkostlivě hlídají cukrovkářky, aby neměly velké děti, proč se i přesto takové rodí rodičkám bez cukrovky. Proč jim to teda taky nevyvolat, aby nebylo velké?

eliska_z
8. dub 2016

Dnes jsem po měsíci od druhého test na cukrovku konečně dostala do diaporadny a vyfasovala glukometr a papírky na kontrolu ketonů v moči s tím, že si mám v úterý zavolat a domluvit se teprve s dr. kdy a jak měřit. Ještě bude čekat na výsledky dnešního odběru. Do porodu nějakých 8 týdnů (5 týdnů pokud prcek napodobí sourozence), to toho teda zvládneme pořešit 😀

maru9
8. dub 2016

@dayella co jsem se docetla tak asi i kvuli funkci placenty, u diabeticek snad pry ke konci rychleji starne.
@vrk mnam vypada to luxusne!! Necham se inspirovat 🙂 to moje - recept jak na misa rez / kinder mlecny rez, jen misto plne porce mouky jsem dala kokos a rozmixovane psenicne vlocky.. mouky jen malicko, vse uplne bez cukru jen se sladidlem, tvaroh dochuceny citronem a coko nahore byla z 85% cokiny z alberta za 50,-

maru9
8. dub 2016

@eliska_z to teda 😀

dayella
8. dub 2016

@maru9 Nj, to je věc, kterou jsem se taky dočetla, ale o které žádný z doktorů nikdy nemluvil. Vždycky řešili jen, že bych mohla mít velké miminko. Podle mě by se o tom měli aspoň zmínit.

maru9
8. dub 2016

@dayella ja to cetla od maminek, kterym dr. po porodu rekl, ze placenta uz fakt nebyla v nejlepsim stavu.. mas pravdu, ze by nekdy mohli lip informovat 🙂

werumka
8. dub 2016

@maru9
@dayella Taky mi přijde zvláštní, že se mluví vždycky hlavně o velikosti miminka (typicky o větším bříšku), ale o placentně ani bů. Přitom to je právě důvod, který se musí hlídat. Velký dítě se dá porodit vždycky - císařem. Ale když začne selhávat placenta, tak jde fakt o život. U nás na diabetologii to říkali jako první věc.
Jinak já dneska byla taky na diabetologii, hurá 😀 Ať nejsem úplně out 🙂 GH 48, takže super a normálně jsem poprvé v životě dostala do ruky pero s Lantusem 😀 Domlouvala jsem se s doktorem na improvizaci, kdyby selhala pumpa, abych měla nějaký inzulín, než mi firma pumpu vymění. Zvlášť třeba v zahraničí by se to mohlo protáhnout. Si připadám jak stará vykopávka, takový pera před patnácti lety nebyly 😀 😀

pe_ma
8. dub 2016

a od kdy by se ta placenta měla hlídat? u mě totiž na gyn o cukrovce nepadlo ani slovo, jen minule se mě poprvé dr ptal, jaký mám glykemky, tak sem mu to ukazovala a říkal, že to mám ok...

pe_ma
8. dub 2016

@werumka vidíš a já ho mám v ruce 5x denně :D ale děkuji za něj! injekci bych si nepíchla!

werumka
8. dub 2016

@pe_ma Říkali po 35. týdnu...

werumka
8. dub 2016

@pe_ma No já jsem tehdy měla pera, do kterých se dávaly samostatný předplněný cartridge. Ale to pero jsem měla jedno. Teď jsou to celý předplněný pera, hustý 😀 Snad je nikdy nebudu muset použít a za dva roky je s díky zase do lékárny vrátím 😀

pe_ma
8. dub 2016

@werumka tak to mám ještě čas 🙂
taky bych ráda vracela, ale to nehrozí :( a ty vyměnovací se pořád dělají, má je jedna od nás z termínovky 🙂

petanevesta
8. dub 2016

Tak ja holky vcera v dia poradne konzultovala zatim ty me vysledky mereni se sestrou,doktorka byla nemocna...No zakrouzkovala mi vsechny hodnoty nad cervene,rikala,at zkusim jeste vic osekat sacharidy-snizit nebo uplne vynechat prilohy a urcite jist druhou veceri,protoze krome tri dnu jsme mela vsechny lacne nad 5,3.Co jite holky jakou druhou vecu?Ja mela vcera bily jogurt kolem 21:30,vstavala jsem kolem 7h a stejne lacna 5,8 :-/ 18.4.mam kazdopadne prijit na kontrolu.uz tam bude doktorka a rozhodnou,zda mi na par tydnu nedaji inzulin(budu v tu dobu v 36.tydnu)

werumka
8. dub 2016

@pe_ma Mně akorát přijde trochu opruz, že to prázdný pero se pak má vracet zase do lékárny. Ty předplněný jsou jinak asi pohodlnější.
Neboj, já pumpu taky vracet nebudu. Teda budu, až mi zase dají novou 😀

pe_ma
8. dub 2016

já až na pár výjimek držím svoje hodnoty, si říkám, že by mi mohl příště zvednout, at se vejdu i do tabulek, ale jdu až 29 :( ale už se z těch hodnot nestresuju, tak aspon tak 🙂 ale posl dobou mám strašný chutě na sladký :'( tak aspon okupuju lednici a ujídám ředkvičky, cherry rajčata a červenou papriku - ta je hustě sladká!

pe_ma
8. dub 2016

@petanevesta vynechat přílohy?! co to je za nesmysl?!

pe_ma
8. dub 2016

@petanevesta já jím pečivo a žervé, dřív jogurt, když nemám hlad, tak mlíko

pe_ma
8. dub 2016

@werumka já už tu mám plnou krabičku od kapesníků - pera a jehly a musím to někam vzít...asi do nemocniční lékarny, tam mi to snad vezmou

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru