Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

mosquito
18. bře 2016

@werumka u diabetoložky jsem byla poprvé před 14 dny a teď tam půjdu jen pokud mi ty výsledky v nemocnici vyjdou zase špatně. Je fakt, že v té nemocnici moc pohybu není, ale já mám i práci takovou, že celý den sedím a hýbu se až odpoledne a to taky ne nějak extrémně. Uvidím jak dopadnou ty hodnoty a jestli mě k ní zas pošlou, tak jí to navrhnu

mosquito
18. bře 2016

@pe_ma no já ty hodnoty o moc lepší nemám ani doma. Ale vejdu se většinou do 7,7 po jídle, což je prý dobré. Horší to bylo po té snídani a ty hodnoty na lačno. Ale nic si nevážím a vše mám jen tak odhadem a občas i zhřeším. Taky mluvili o nějakém měření, které ukáže nějaký výsledek za delší období, víte co to je?

mosquito
18. bře 2016

@pe_ma A jsem ráda, že to nepřibírání není jen u mě a je to asi normální 🙂

pe_ma
18. bře 2016

@mosquito jj, to je ten dlouhodobý cukr...to je myslím průměr za 3 měsíce, jestli si dobře pamatuju, jinak já mám mít po jídle do 7,8 🙂
no u mě se už pozastavují na gyn i na dia nad tím, že pořád hubnu, ale říkali, že když miminko roste, tak to nebudou řešit...já naštěstí začínala na váze, u které bylo kde brát a je pořád :D takže sem zvědavá za týden na kontrole 🙂

werumka
18. bře 2016

@mosquito A kdo Ti píše proužky do glukometru třeba? Když chodíš k diabetoložce jen když vyjdou blbě hodnoty? 😕 No jako mají to hezky vymyšlený, ale k životu to moc není 😀

pe_ma
18. bře 2016

@werumka ted že píšeš o těch proužkách 🙂 na kontrole mi dr říkal, že si mám za 3 týdny zavolat, že mi napíše žádost na navýšení na posouzení na pojištovnu...sám od sebe, tak sem ráda, je vidět, že se vyzná 🙂

somalicats
18. bře 2016

@mosquito S tím nepřibíráním buď v klidu, taky jsem moc nepřibírala, až mě můj dr. honil pravidelně na UTZ na kontrolu průtoků... Vše OK, já sama jsem v klidu, neb ani jedno z mých dětí nemělo při porodu přes 3 kg. Teď už jen čekám, kdy se rozsypu...

mosquito
18. bře 2016

@pe_ma já začínala na 90kg, takže mám taky velké zásoby 😀 Jojo, to bude ono, ty 3 měsíce 🙂

mosquito
18. bře 2016

@werumka jaké proužky do glukokmetru? Myslíš to kam se dává krev? 😀 Holky, já mám glukometr ani ne 14 dní a měřila jsem jen 3x. Prý není třeba každý den, jen kdyby mi to vycházelo špatně. Proužky jsem dostala do foroty, tak zatím mi to stačí.

mosquito
18. bře 2016

@somalicats no já si říkám, že s dvojčaty bych mohla už něco trošku přibrat.... V úterý jdu do poradny, tak se tam raději zeptám. Tyjo, 39tt, to už za chvíli bude prcek venku 🙂

somalicats
18. bře 2016

@mosquito Jo, a už se na to fakt těším, tentokrát. Na to, jak pohodový bylo zejména to minulý těhotenství (i když už taky s diabetem, ale to jsem zvládala jen s dietou), tak tohle je fakt děs. Už sotva lezu, do toho divoká dvouleťačka, naštěstí si mamka bere dovolenou a bude mi teď pomáhat, jinak bych si to šla snad i hodit 😀.

Jinak to přibírání je největší až ke konci ve třetím trimestru, to už pak skáče rychleji, než v prvním a druhém. Já začala aspoň něco nabírat až kolem 28 tt.

werumka
18. bře 2016

@mosquito Jo, to je to, kam se dává krev 😀 Ono kolem toho 30. týdne ho asi využiješ víc, protože v tu dobu glykémie víc skáčou.

pe_ma
18. bře 2016

@mosquito tak uvidíš, hl je, at jsou miminka ok 🙂
@werumka no já sem zvědavá, co u mě...mi přijde, že posl 2 týdny se to u mě, až na pár výjimek, ustálilo...až sem z toho občas nesvá :D

terka_37
18. bře 2016

@werumka A mohu se teď teda alespoň rámcově na ten glukometr spolehnout? Abych se neradovala, jak mám pěkný hodnoty a neměla přitom bůhví kolik...Jaký ten glukometr je lepší, respektive nejlepší?:D

werumka
18. bře 2016

@pe_ma Tak je lepší být nesva z toho, že je to dobrý, než z toho, že je to blbý 😀

werumka
18. bře 2016

@terka_37 Rámcově ano, ale u hodnot nad 5-6 mmol/l už může mít třeba sekeru 2mmol/l... Obecně glukometry měří spíš vyšší hodnotu. Což je způsobené jejich odchylkou a pak odchylkou, kterou má kapilární krev. Myslim, že jsem psala někde výš, že nejlépe prošel testováním Freestyle Freedom.

pe_ma
18. bře 2016

@werumka to jo :D někdy už si říkám, že bych měla vyměnit baterku, že to třeba už fixluje :D

werumka
18. bře 2016

@pe_ma Myslis, jako kdyz se zasekne ručička u ukazatele plnosti nádrže u auta a pak zjistis, ze benzin došel? 😀

pe_ma
18. bře 2016

@werumka jo :D něco takovýho :D já sem nedůvěřivá, když mi něco vychází...sem nevěřila ani sestřičce, když mi ted ve středu měřila tlak :D

vrk
18. bře 2016

@mosquito taky uz mesic nepribiram.ty jo v ty nemocnici by se mi nechtelo bejt. To jsem jeste neslysela...
@werumka ja mela z krve 5,0 a glukometr ukazoval 5,5...to je v pohode?

vrk
18. bře 2016

Premyslum, ze si koupim novej svuj glukometr. Doktorka mi ho vymenit nechtela. Nebo kdyz jsem sla na kontrolu tak jsem se merila tim co mam od nich a hodku po snidani 7,3 a u nich za dve minuty 6,1...rekla mi ze je to normalni, ze to tak je a ze to nijak nelze vysvetlit...tak to me poser. A na zaklade ceho by mi dali ten inzulin teda?
@werumka porad prosim jakej si mam koupit at stim umim a je spolehlivej.

werumka
18. bře 2016

@vrk Jo, to je takova běžná odchylka. Z jaké kapky krve jsi to dělala?

werumka
18. bře 2016

@vrk Vysvětlit se to dá tím, že na "povrchu" toho prstu ta kapilární krev nemá tu aktuální hodnotu. Pokud chci co nejpřesnější hodnotu, použiju až tak třetí kapku. Glukometr Freestyle Freedom Lite mel nejlepší výsledky testování.

maru9
18. bře 2016

@werumka někde jsem četla, že se krev nemá vymačkávat - nevíš, co je na tom pravdy, případně proč? (kolikrát ale nevím, jak jinak bych tu krev z prstu dostala do zkumaveček v potřebném množství 🙂 )

werumka
18. bře 2016

@maru9 Zatim se mi nepovedlo, aby krev tekla sama. Samozřejmě takové to mačkání, kdy máš odkrvene a zpocene prsty, je k ničemu. Je lepší, když ty prsty trochu promasirujes, prohrejes. Lip ta krev pak proudí.

pe_ma
18. bře 2016

sem se asi prechvalila :( dala sem si na veceri ten navyseny inzulin a hodinu po jidle 7,3 jupi! jenze za dalsich 45min 7,1 :( takze to asi zase lezlo nahoru :( no to je jedno uz asi...jen je krasne videt, jak je to pokazdy jiny :D predevcirem 5,5 a 3,8 a prakticky strjna vecere :D

vrk
18. bře 2016

@werumka vzdy jsou to hodnoty z prvni kapky krve. Mam teda vzdy mackat 3x? Tedy poprve..utrit i podruhe utrit a az potreti zmerit?

vrk
18. bře 2016

@werumka jo a tech 7,3 a 6,1 oboje hodnoty jen z glukometru z prvni kapky vzdy jen dva ruzne pristroje...nevim prijde mi to celkove nespolehlive

werumka
19. bře 2016

@vrk První kapka je vždycky nejsladsi. Mělo by se vždycky měřit až ze druhé. Já někdy merim až ze třetí. Takže prvni vždycky otřít.

zuhra
19. bře 2016

Holky pomoc, lacna dnes 6,7. Vůbec nechapu:(

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru