Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

colleyn
27. led 2016

@netanel já naštěstí dostala 2 balíčky na diabetologii, ať je nemusím platit 🙂 ale jinak bych se až tak netrápila, že to vyjímečně skočí mimo. Po pobytu v nemocnici musím říct, že si s cukrovkou hlavu nelámou, dieta znamenala jen že nemůžu sladké, jinak běžné jídlo.. na snídani jogurty, sýry, 2krajíce chleba, večeře 3krajíce.. a když mě přišli hodinu po jídle změřit a měla jsem 9,1, bylo to pro ně dobrý 🙂

netanel
27. led 2016

@colleyn já dostala jen 20, to je na dva dny😀 Ale časem to měření omezím, chtěla jsem jen vědět, jak jsem na tom

pe_ma
27. led 2016

@netanel řekni si o napsání dr, mohou napsat 400ks na rok, já to mám taky rychle pryč, když se měřím 9x za den, ale ne každej den...
@colleyn tak to já v nemocnici s dia dietou dostala na snídani i marmeládu a bílou kávu, když sem se ptala sestry, je v ní cukr, tak mi řekla, že neví, že záleží na mě, jestli ji vypiju...a cukr letěl hooodně vysoko...no naštěstí jsem šla rychle domů 🙂

colleyn
27. led 2016

@pe_ma tak kávu mi dali neslazenou, ale dostala jsem zase slazený čaj 🙂 do té doby jsem se jakž takž měřila, ale když jsem viděla, že se s tím netrápí, tak už se netrápím ani já 🙂 a je fakt, že když si dám občas mezi jídly i kousek čokolády, cukr zůstane nízký, stres asi dělá svoje 🙂

netanel
27. led 2016

@pe_ma jaká doktorka, dia? Mně ta moje říkala, že můžou psát právě jen těm na inzulínu...

pe_ma
27. led 2016

@netanel jj, dia sem myslela...mě už před inzulinem dala 25+100, tak nevím, ale jak říkám, já si píchám, tak nevím, jaká jsou pravidla, když si nepícháš...

hance09
27. led 2016

@netanel jestli máš VZP, tak by ti něco mohli proplatit...ještě jde se neptala,jestli to platí i pro těhotenskou cukrovku,nejdřív se zeptám doktorky,jestli mi může napsat další proužky

netanel
27. led 2016

@hance09 dívám se na stránky, píšou tam 500 příspěvky na diabetes mellitus. Zavolám na pojišťovnu, pětikilo by bylo fajn, i když to zaplatí jen balení (50 ks) a kousek

pe_ma
27. led 2016

@netanel obávám se, že to nevyjde, tohle je cukrovka 2. typu, ne těhotenská...ale zkusit to můžeš 🙂

netanel
27. led 2016

@pe_ma volala jsem na pojišťovnu (VZP) a říkali, že jo, tak tam zajdu a uvidíme

sabcav
27. led 2016

@netanel mám taky těh. cukrovku, od 9.tt týdne jsem na dietě (teď cca od 24.tt už i na nočním inzulínu) a poukaz na proužky do glukoměru mi píše normálně dia dr. ve fakultce (jezdím do Plzně) , hned si je tam ve zdravotnických potřebách vyzvedávám, limit u těhotných je tuším zdarma (resp. na pojišťovnu - mám vzp ) do 800ks proužků za rok , tedy s tou podmínkou, že jak si vybíráš nad 400 ks, musíš s tou žádankou k reviznímu doktorovi na pojišťovnu, aby to podepsal, ale ani tam problém nikdy nebyl 😉

netanel
27. led 2016

@sabcav to je teda divný, že mi ta má doktorka řekla, že na pojišťovně už to hradí jen inzulínovejm holkám... zeptám se jí příští týden znova, ale co jsem četla v různých skupinách, každej doktor si to dělá po svým a čert aby se v tom vyznal. 😒

sabcav
27. led 2016

@netanel http://www.diabetesatehotenstvi.cz/clanek/uhrad... - takže do 400ks bys to měla dostat zdarma (i když jsi pouze na dietě) a nad 400 a max. 1800 ks za rok po schválení rev. lékařem)

netanel
27. led 2016

@sabcav nojo, ale to je rok starý článek, doktorka mluvila jako by to byla celkem novinka. Ale zeptám se ještě.

sabcav
27. led 2016

@netanel zítra jdu akorát na kontrolu do dia poradny, zkusím se na to schválně zeptat, pokud bude dr. v dobré náladě, jak to teda je ... zda to platí jen pro inzulin nebo i pro dietu, mě dali proužky fakt poprvé loni v září v 9.tt a to jsem měla jen potvrzenou těh. cukrovku a dostala jsem naordinovanou dietu (šla jsem na ogtt takhle brzy, pže v předchozích 2 těhotenstvích jsem to taky měla a ani jsem s k ogtt nedostala, měla jsem 2* hraniční lačnou hodnotu ...)

svatenka11
27. led 2016

já dostala u těhu cukrovky pouze glukometr,ve kterém bylo 10 proužků+mě dala doktorka 50ks proužků a navíc prý nemám za rok nárok,protože si nepíchám inzulin,byla jsem jen na dietě,tedkom má dcera 9 měsíců a cukrovka mě zustala,i když mám jen slabou,ale mám,dietu držím pořád a jen co přestanu kojit,začnu brát léky,inzulin mě zatím dávat nechce,stačí když nejím vůbec rohlíky a vesměv še co je z bílého pečiva a drží se mě to kolem5,5 před jídlem a 7 hodinu po jídle.je fakt že rohlík mě chybí,mám ho rači než chleba,ale co bych pro svoje zdraví neudělala,po rohlíku mě to vyletí i na 9.bohužel děda i moje mamka na cukrovku zemřeli,tak to beru docela vážně.

svatenka11
27. led 2016

jo a pojišťovnu mám ČPZP.ALE je pravda že jsem se neinformovala na pojištovně,zda mám na něco v tomhle směru v době těhotenství nárok.

netanel
27. led 2016

@sabcav budu ráda, když pak dáš vědět. Kdybych to nemusela platit, bylo by to super.🙂

svatenka11
27. led 2016

ještě jsem chtěla napsat,že prvních 14 dní jsem měřila poctivě před a po každym hlavnim jidle,tudíž snídaně,oběd večeře,po 14 dnech mě sama dr říkala že už vím co mužu a jaké množství a mám si to měřit třeba jen obden a jednou po některém jídle a střídat to,třeba po večeři a další den po snídani,abych právě neutraila majlant za ty proužky,že chápe že je to drahý a že pořád si je kupovat taky nemužu.a jak už tu někdo psal,sněste třeba jen pulku jablka za den a raději ráno než odpoledne,hroznové víno taky hodně zvyšuje,takže ano,sníst se dá ledasco,ale v malém množství.hodně dobrý jsou na jídlo ty kneckebroty,místo pečiva,po těch mě to nestoupalo téměř vůbec a bud jenom se sýrem,nebo se šunkou,nikdy ne více věcí na jednou.čím méně tím lépe a šunku samozřejmě nejraději od kosti,s vysokým podílem masa,je to sice draší,ale vyplatí se to.

werumka
27. led 2016

@netanel Limity na proužky určuje VZP a ta se podle mě už před delší dobou zavázala všem těhotným s gestačním diabetem proplácet 400 proužků. Víc je pak přes revizáka, což jsou případy, kdy GDM trvá déle, než od 25. týdne, nebo při podávání inzulínu. Zkusím to dohledat. Ale binec v tom dělají spíš diabetologové, kteří to nevědí. Je lepší se zeptat přímo na pojišťovně.

werumka
27. led 2016

@netanel Jinak pozor na cherry rajčata, ty zvedají glykémii fakt rády 🙂

pe_ma
31. led 2016

asi sem konecne nasla moje idealni pecivo k veceri! vcera po jidle 6,5 a dneska dokonce 5,7!!! nechapu! jeste to chce vychytat snidani, tam sem se stejnym jidlem na 9 :( a na obedy mi je jedno, jaka priloha, jen tam nesmi byt maso :D lusteniny, spenat, ryby a cukr ok, jak je tam i jen kure, tak to vyleti :(

maru9
31. led 2016

@pe_ma fakt maso?? Přitom v mase skoro nic není, alespoň co jsem četla... tak ale hlavně, že jsi přišla, jak na to!! 😉

pe_ma
31. led 2016

@maru9 taky to nechápu :D moje tělo to asi bere jinak, bo já nevím :D ono i tuk má zvedat glykemku, tak jestli mi ji to třeba ovlivnuje víc...ještě mě napadlo si píchat inzulin ještě víc před jídlem, dneska před večeří jsem to měla delší dobu, ptž sem ještě telefonovala, tak možná i to je cesta...

maru9
31. led 2016

no o tuku jsem tedy zrovna dnes četla, že má glykemický index 0 (logické mi to přijde, nemá sacharidy, tak nemůže zvedat glykemii) tak já už fakt nevím, toto je pro mě jedna velká neznámá to stravování.. 🙂

pe_ma
31. led 2016

@maru9 no já se v tom taky neorientuju :D už nevím, kde to bylo a jak to bylo přesně formulované, ale vím, že tam bylo, že se nemá smažené a tučné, ptž to zvedá glykemii, tak nevím...je fakt, že na tom u mě asi něco je :D

werumka
31. led 2016

@pe_ma ja mam pocit, ze je to tou bilkovinou spis. Rikali nam, kdyz jsem byla mala, ze vic bilkoviny zvedne glykemii. Ale uz si to presne nevybavuju. Urcite si klidne protahni pauzu mezi inzulinem a jidlem. Je mozne, ze ji budes jeste natahovat vic, az se rozjede vetsi inzulinova rezistence.

pe_ma
1. únor 2016

@werumka a nebo, tj taky možnost...jen vím, že když maso nemám, ale jen rybu, vajíčko, tak mám cukr mnohem lepší...ale ryba nejde jíst každý den...jinak ta rezistence je co? ted si píchám inzulin tak 15 min před jídlem...ted sem měla dva dny po sobě celkem ok, jen ta snídaně :( a zase mi ale vyletěla lačná, která se před tím dlouho držela :D

svatenka11
1. únor 2016

tak já zase mohla spíše maso,ale bez příloh,maximálně jednu bramboru,jeden knedlík,atd.pokud jsem snědla samotné maso,jakékoliv libovém,tak jsem měla max.6.podle mě si to každý musí vychytat,po čem se mu to zvedá víc a počem méně.

pe_ma
1. únor 2016

@svatenka11 jasně, tak to určitě ano, ale já to množství přílohy, tedy sacharidů sníst musím a vím, že at si dám brambory, rýži nebo těstoviny, tak sem na tom stejně, ale liší se to díky tomu ostatnímu...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru