Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
12. únor 2015

@saraha1 Ahoj! No určitě je to stresem. Pravidelně nejhorší glykémie má diabetik den před kontrolou, kdy si má měřit velký profil 😀 V době, kdy má normálně 7, má najednou 11. Stres a nemoc jsou ohromnou proměnnou v glykémiích. Akorát nemoc na sobě cítíš, ale ten stres často ne. Protože je ve většině v podvědomí. Když se uklidníš, odpočineš, tak to najednou začne šlapat. Já si na to musím dávat taky pozor. Ve chvíli, kdy jsem unavená, mám toho moc, tak jdou glykémie do háje. Jakmile je víkend, manžel doma, pohoda - tak glykémie krásně poslouchají

@erlif Určitě vynech všechny mléčné výrobky ke snídani - žádný sýr. Já bych asi zkusila udělat to, že bych si ráno změřila glykémii, dala si trochu nějakého jídla - třeba půlku chleba. A dojedla se až po příjezdu do práce, kdy si sedneš a už máš na to jídlo klid. Rozdělila bych to na 10 a 20g sacharidů. A pak až po té "druhé" snídani se změřila. Slabé ketony nejsou tak zásadní, ale je to dobrý ukazatel, že ještě nějaké rezervy v jídle jsou. Ty bílkoviny neřeš - takový slabý pozitivní lem se tam udělá vždycky 🙂

erlif
13. únor 2015

@werumka mléčné výrobky vynechávám už od začátku k snídani, opravdu mám jen chlebík, trochu másla a šunku od kosti a okurku/rajče... dneska ráno na lačno 5,7 .. a dala jsem si jen půl krajíčku chleba k snídani což je před cca 40min a teď se pomalinku chystám na ten druhý kousek a uvidím jak mi ta glykemie vyjde. Dnešní ketony vyšly negativně, hurá 🙂 Uff, díky za uklidnění s bílkovinama 🙂 ty rána musím vychytat... pokud nepomůže ani tohle, zkusím zaměnit chleba za nějaké suchary... třeba mám po ránu problém i s chlebem....

suzik161
13. únor 2015

@erlif
@saraha1
@werumka Ahoj holky, omlouvám se, že vám sem lezu, ale měla bych dotaz. Mám těhotenskou cukrovku, zvýšenou hodnotu nalačno (5,3 a má být 5,1), včera jsem byla v dia poradně, tak jsem dostala glukometr a mám dnes měřit, pak za 14 dní, jelikož jdu na kontrolu. Mám od nich jídelníček, dohodly jsme se se setrou, že první svačinu si dám již polévku jako to běžně dělám. K obědu ji již mít nebudu. Ale zapomněla jsem se zeptat na množství polévky. Dělám domácí hovězí vývar, na začátku vaření seberu tuk z polévky, pak ji probublávám dalších asi 5hod. Do vnitř většinou dávám nudle, ale nevím kolik si té polévky můžu na svačinu dát. Nevíte někdo???

erlif
13. únor 2015

@werumka tak i přes rozdělené snídaně půl krajíčku a pak půl krajíčku v práci po hodině hodnota 8,4 takže tudy cesta nevede... musím říct, že když jsem jedla až v práci (hodinu po probuzení) a to krajíček najednou tak mi ty hodnoty lezly líp.... asi moje tělo potřebuje víc času na nastartování nebo fakt už nevím :(

werumka
13. únor 2015

@erlif V tom případě bych zkusila vyměnit šumavu za knackebroty a jíst až po příjezdu do práce (s tím, že se ale budeš měřit dál hned po probuzení). Uvidíš, co to udělá. Zítra, pokud máš volno, bych udělala zkoušku s knackebrotama v domácím prostředí - bez přejezdu do práce - jestli ty glykémie budou jiné.

aquila
13. únor 2015

Ahoj holky, mám těhu cukrovku už druhé těhotenství, takže zkušeností habaděj a rána jsou opravdu tragická. Jediné co můžu je buď knekebrot nebo takový ten chleba slisovaný do tenoučkých plátků. Žádné jiné pečivo po ránu nehrozí - ani kaiserky, ani graham, ani chleba, nic... A taky jen s troškou másla a šunkou. V podstatě celé dopoledne blbý až na oběd už se můžu najíst.

cerveliska
13. únor 2015

@erlif Zkus si ty papírky proplatiť v pijišťovně! Máš na to nárok!

erlif
13. únor 2015

@werumka už jsem si koupila něco slisovaného, moc sacharidů to nemá, tak si to odměřím, aby to vyšlo do hodnot snídaně... zítra to zkusím v klidu doma, nikam se nechystám a uvidím 🙂

@aquila sem se všema zkušenostma 🙂))) zkusím ty slisované chlebíky, je fajn, že tam uváději sacharidy na jeden plátek, bude se to dobře počítat.... je fakt, že oběd mi vychází fakt ukázkově a to rozhodně není dietní... a začnu se těšit na obědy ještě víc než teď 🙂

@cerveliska sakriš, nevzala jsem si účtenku, tak to kdyžtak zkusím příště, děkuju!!!!! Myslela jsem si, že nárok mají jen neinzulínovky...

cerveliska
13. únor 2015

@erlif Nevím v který si pojišťovně, ale zkus se jich zeptat co všechno ti proplatí. Tohle by měli. Jinak já jsem skončila na inzulíně, a na snídani dávám půlku trvanlivého celozrného chleba (ty co mají cca 35 g/100 g), v'etšinou jsem si namazala ráno 1 krajíc ramou + 2 plátky vysokojakostní šunky + plátek sýra + okurka nebo rajče, a na snídani jsem snědla půlku + čaj (určitě ne karo nebo kafe nebo mleko) a druhou půlku jsem si vzala na sváču. 1 krajíc má cca 72 g, takže sacharidů na snídani nic moc, ale s tou změsí proteinů a vlákniny je človek docela sytej alespoň na 2 hoďky.
Jinak doporučuji, a na to jsem přišla až teď, na konci válčení - pokud v noci vstáváš na WC (já cca ve 2:00 - 3:00), zkus si dát 1 dc mléka. Ohromě mi to zlepšilo ranní glykemii (s tím jsem válčila až doteď). Držím moc pěsti.

aquila
13. únor 2015

@erlif no sama jsem byla překvapená, že každé těhotenství je jiné, V prvním jsem mohla ráno mléčné výrobky, teď vůbec, předtím mi zase vadila jakákoliv sladší zelenina jako mrkev, hrášek atd, teď si můžu dát... Já jsem u obou těhotenství nakonec skončila na inzulínu, protože tělo už to nezvládalo, do zhruba 36tt se to pořád zhoršuje, pak už ne, protože mimčo produkuje vlastní inzulín a zasahuje do metabolismu matky. Tak mi to aspoň vysvětlovala dr.na diabetologii.
S těma proužkama mi říkali, že na ně mám nárok až když píchám inzulín, předtím jsem si je kupovala.

werumka
13. únor 2015

@erlif Mnohdy v těhotenství pečivo prostě neprojde, ale knackebroty jsou v pohodě. Uvidíš zítra, jak to bude vypadat v klidových podmínkách.

@suzik161 Ahoj, z té polévky má sacharidy pouze případná zelenina a těstoviny. Klidně bych si dala plný talíř 🙂

erlif
13. únor 2015

@cerveliska teď jsem se musela zasmát.. chodím po 2h ráno, přesná jak hodinky 🙂))) a to s mlékem zkusím, mám ho fakt ráda 🙂 je to jediné na čem si teď při cukrovce z pití opravdu pochutnám 🙂

aquila
13. únor 2015

Já si dávám sklenici mléka na druhou večeři cca ve 22 večer 😉

cerveliska
13. únor 2015

@aquila Zkus taky při nočním vstávání, ale max. 1dc

erlif
13. únor 2015

@aquila to já už v 21.45 spííím a ráno vstávám na budík v 5.50... 🙂 takže mléko mám ke svačině po večeři někdy kolem 20-20.30 🙂

saraha1
13. únor 2015

Cauky devcata
@erlif
@cerveliska
@aquila
@werumka
@suzik161 jste se tu nejak rozmohly behem dneska 😀.
Ja si musim udelat zas nejakej profil. Hlidam si ty lacny hodnoty, na zbytek kaslu a pritom vim houbeles, jak na tom jsem. Obcas otestuju nejakou moji prasarnu behem dne, ale to je parkrat za tyden. Za ukol jsem totiz zadny mereni nedostala. Jen proste obcas zmerit, abych vedela, jak jsem na tom.
Jo a holky, glykovanej hemoglobin ukaze asi nejlip, jak jsem si vedla a jak jsem byla dusledna pri diete, ze? Delali mi to pred 6 tydny, takze si myslim, ze dalsi krevni test pristi tyden bude asi dobrym ukazatelem. Ten predchozi byl 32, tak jsem dost zvedava, jestli to bude vyrazne vic.

aquila
13. únor 2015

@erlif já si musím ještě na noc píchnout inzulín, takže chodím spát až pozděj 🙂

@saraha1 to máš pravdu, glykovanej hemoglobin jsem měla špatnej jak mi našli těhu cukrovku, tentokrát už dřív než v prvním těhu a teď po třech měsících jsem ho měla v pořádku, tak mě dr. chválila, že miminku se určitě daří dobře, že dodržuju dietu jak mám a mám hezký hodnoty 🙂

erlif
13. únor 2015

@saraha1 já to teď hodně řešila, protože jsem měla měřící den.. a z toho hlídání a jak blbě to leze, jsem byla akorát vypsychlá... takže teď mám v plánu zkusit, co radí holky.. nejíst chleba a ve dvě ráno si dát dcl mléka 🙂 a pokud lačné hodnoty budou dobré, tak to víc řešit nebudu... až zase někdy příští týden kdy si zase musím dát celý den měřící.. moje diabetoložka řekla, že se mám měřit, jen když si budu chtít něco otestovat nebo mi nebude dobře.. o víkendu to vypadá tak, že mám fakt žravou a jen se testnu jestli si můžu dát nějakou prasárnu nebo raději šáhnout po okurce 😀 sama jsem zvědavá co mi příští úterý poví....

suzik161
13. únor 2015

@werumka moc děkuji 🙂
@saraha1 já mám problém taky s tou začnou, jinak snad dobrý! 🙂

saraha1
13. únor 2015

@suzik161 hele, ja chodim na to vareni exaktne 😀. Takze ja varim a vazim vsecko, pisu si to, a pak to nahazim na www.kaloricketabulky.cz do myho jidlenicku a vim presne, kolik jsem snedla sacharidu. Pokud davas nudle, tak zkus si je odvazit a ok oka tipnout, kolik jich asi prislo do tvyho talire. A nebo nekdo dava nudle az na talir a zalije vyvarem. Noa pricetla bych treba dejme tomu 5g na tu zeleninu, kterou budes mit v ty polivce.

@aquila jo, ja si rikam, ze jsem mela tu cukrovku v uplnym zacatku, taky jsem byla na ogtt uz ve 24.tt, pred svatakama, pak jsem si nadavala, ze jsem sla tak brzo, jsem si pokazila Vanoce a zranici s nima spojenou 😀. No ale tak aspon jsem nepribrala. A vlastne se mi hnula vaha az tento tyden o necely kilo (predtim od pulky prosince nic) a nevim, jestli je to tim, ze mam mnohem min pohybu, jsem uz dva tydny doma na dovoleny. A nebo jestli mimino zacalo ted jeste poradne nabirat.

nicky27
13. únor 2015

Krásný večer holky ... Mám dotaz ... Předem se omlouvám, za ten sloh. 5.1. jsem byla na ogtt, hodnoty 4,7 7,9 a 4,2 v krvi a v moči před negativní a po číslo 3 ... Byla jsem gynekologem poslána na dia ... tam jsem byla 26.1., vzala mi krev na dlouhý cukr (ten jsem měla 42) vitamin D mám nízky 20 (beru vigantol)
a štítnou žlázu ta bylo ok. Jinak jsem dostala glukometr a každý 3 den jsem měla měřit, bylo to ok, teda když jsem nesnědla třeba marmeládu, tak mi to vylítlo na 8,8. Jinak vše v normě, jak po jídle, tak na lačno .... Teď mi pí dr dala i do moče, abych kontrolovala moč .... Napsala mi omezení co bych neměla jíst ... Odpoledne po obědě, já teda jedla dýl a už jsem byla dnes hladová, snídala jsem v 9 přiznám se, zhřešila jsem, měla jsem vánočku, takže hodinu po měření, mi to samozřejmě vyskočilo a pak jsem obědvala až kolem 1. nějak jsem nestíhala. A když jsem měřila po jídle glukometrem, tak to bylo ok a když do moči, tak mi tam vyskočili ketony a zkoušela jsem to potom asi před hodinou a bylo to ok.Doma mám už 2 letého klučíka, při něm jsem toto neřešila .... Při něm teda mi chybělo železo a od 30tt jsem musela ležet, skrz hrozící předčasný porod. Čekala jsem, že tohle těhu bude tak nějak stejné a trochu lepší, ale je to jiné, než u malýho ... Hlavně od začátku jsou chutě především na sladké. Děkuji za odpověď

sdoop
14. únor 2015

Ahoj holky, tak se přidávám "do klubu". To, že mám cukrovku jsem se dozvěděla 3 dny zpět v 30+5!!! v poradně. Když jsem v lednu volala na výsledky, sestřička mi řekla, ať pořád nevolám, že to hlídají a kdyby něco, ozvou se. Bohužel, takže jsem se měsíc ládovala horem dolem a ve čtvrtek z toho byla docela v šoku. Zatím hledám informace na netu a jde mi z toho hlava kolem. Moc děkuji saraha1 za informace a doporučení kalorických tabulek, ty mi moc pomáhají. V pondělí jdu prvně do poradny, tak jsem zvědavá. Moc Vám tady závidím, že máte glukometry a můžete se pravidelně kontrolovat. U nás se prý vyfasuje jehla a zkumavky a 1x 14 dní se provede odběr a donese do laborky. Přijde mi to hrozně málo. Jsem z toho nervózní, přijde mi, že jak se to zjistilo dlouho, nemám tolik času zjišťovat, zda dieta funguje. Potřebolava bych zpětnou vazbu, zda to dělám dobře. Myslíte, že by mělo cenu pořídit si vlastní glukometr? Docela o tom uvažuji, doporučili byste mi nějakou dobrou značku za přiměřenou cenu?

makak21
14. únor 2015

Holky prosím vás jak často vám dr. bere krev na dlouhodobý cukr? A jak ten vám vychází? 🙂

saraha1
14. únor 2015

@sdoop ja jsem glukometr taky endostala. Ja totiz okamzite po zjistebni tehu cukrovky, coz bylo 17.12. jsem objednala glukoemtr, bylo mi totiz jasny, ze driv jak kolem 8.1. se do dia poradny nedostanu a bala jsem se, co mi za ty svatky vubec bude vychazte za hodnoty, abych neco uplne nepokazila. U nas v dia poradne totiz je to cely takovy divny, holky glukometry nedostavaji a chodi se na kontroly po 6 tydnech!! cim odpovidam i @makak21 u nas se chodi jednou za 6 tydnu na ko a par dni predtim si clovek dojde do nemocnice na krev. A teda ja si myslim, ze glykovanej hem. nema smysl delat casteji jak jednou zamesic. Ale to je jen muj nazor 🙂.

luciejancarova
14. únor 2015

@makak21 Mně bere 1x za 4-5 týdnů, zatím mi ho měřila 2x a pokaždé 31 😉

sara84
14. únor 2015

Já měla i v prvním i teď. Nejdříve mě poslali na dia k nám, kde mi paní doktorka řekla tak akorát ať držím dietu a cvicim, což bylo v 29 týdnů úsměvne..kontrola za 3 tydny. To mi přišlo divné a strašně málo, tak jsem se ptala a sháněla a na doporučení jsem se objednala k jiné lekarce, naprosto úžasné dostala jsem glukometr a do týdne inzulín.Takhle jsem to zvládla, měření 3 x denně, po celou dobu, proužky jsem vždy dostala! A kompenzace úspěšná, malý v termínu, 3,1 kg ale hypoglykemku měl...No a teď jsem po druhé, opět se nechá vrátila, a zatím bez inzulinu se mi to daří udržet, no ale jsem teprve v 28.týdnu :( A na dietu se dá zvyknout, po dvou týdnech už mi to ani nepřijde.Alespoň budem po porodu kočky bez nahraných dalšímu 🙂

sdoop
14. únor 2015

@saraha1 a jakou sis pořídila značku glukometru?

cerveliska
14. únor 2015

@sdoop Holky mě se to nezdæ, podle mě by glukometr a papirky měla pojišťovna u těhulek proplácet, zkuste do své zavolat a informovat se. My v Podolí dostávame glukoměr+ asi 300 papírků.

makak21
14. únor 2015

@luciejancarova Ja poprve mela 34 a ted mi ho delala po mesici a vylezl mi na 39. Priznala jsem, ze obcas hresim, tak se mam vic hlidat, ale do 40 je to v pohode. Dalsi mi udela zase za mesic, to budu 39tt tak treba na to uz nedojde 😀

werumka
14. únor 2015

@cerveliska Podle směrnic pojišťoven se proužky proplácí u diabetu na inzulínu. V těch směrnicích je to tak podivně napsané, protože tam jsou popsané limity pro diabetes 1. typu a 2. typu podle druhu léčby a pod tím diabetem 1. typu je napsáno, že těhotné diabetičky mají navýšené až na 1800 proužků za rok. Ale je tím zřejmě myšleno, že se jedná o diabetes 1. typu, nikoli o těhotenskou cukrovku. V mnoha případech se to na diabetologiích dělá tak, že lékař má k dispozici od firem nějaké množství proužků a glukometry. Ty glukometry může zapůjčit a podle svého uvážení dát i proužky. Ale recept na proužky by v tomhle případě u pojišťoven neprošel.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru