Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

andreaska2
9. bře 2015

Mám dotaz,hřešíte někdy? Já si dala včera hodinu po obědě kousek ovocné buchty s drobenkou....neodolala jsem ☹

vrk
9. bře 2015

@erlif holky aco si k tomu bramboraku date za bilkoviny? Ten bych sintaky dala, ale jak se tak sleduju, tak myslim vecere budu moct mit spis chleba s necim nez velky jidla a obedy musim taky vychytat sakrys, vic zelenina a lehci. Od kdy se dava inzulin? Ja ho nechci 😒

erlif
9. bře 2015

@andreaska2 jediné čím hřeším je lžička granka do bílého jogurtu a sem tam k tomu 1/2 sušenky Mila nebo delissa, za odměnu.. ale mám na sobě vypozorované, že mi to glykemii nezvedá (měřila jsem se co deset minut po dojedení)... buchtu, drobenku - to bych neriskovala, vím, že by mi to vylétlo.. mně hladina cukru roste, jen si čuchnu k rohlíku 🙂))))))

erlif
9. bře 2015

@vrk no já jsem si dala mléko a předtím užírala eidam, protože už jsem měla hlad a nemohla se dočkat 🙂 takže rozhodně splněno jsem měla 🙂 no já zjistila, že mně chleba vylétne k večeři stejně jako jakékoliv teplé jídlo.. teď chci zkusit chleba k večeři rozdělovat stejně jako snídaně, protože ty mám ukázkové 🙂
a ten inzulín - no to je na každé diabetoložce... jsou holky, které lačné hodnoty mají 5,8 a už dostávají inzulín, moje doktorka říka, že když mi to po snídani nevylítne (mám lačno 5,8, hodinu po snídani 6,1) tak není důvod inzulínu... ale co doktor to jiný názor, asi jako auditoři a účetnictví 🙂

andreaska2
9. bře 2015

já už nemůžu fakt ani kousek pečiva,hned mi to vylítne,mám už strach cokoliv sníst,jenže mám pořád hlad,a večer jím druhé večeře dvě....,asi se domluvím na inzulín,tohle je fakt k uzoufání....

saraha1
9. bře 2015

@andreaska2 je, to me mrzi, to musi bejt desny. A jaky jis pecivo, jis jen ten nejobycejnejsi konzumni chleba / sumava? ja jsem vlastne za celou cukrovkou eru snad nemela jedinej kousek peciva, co se tvari nejak zdrave, jen ten celozrnnej toastovej z lidlu, kde teda je vazne pres 50% celozrnny mouky.

@vrk no me ta vaha prijde docela velka, ale minuly pondeli u moji mudr byl odhad dva a pul kila, urcite mimco nenabralo 600gza tyden, takze ty odhady jsou vazne mimo. Mudr sam rikal, ze plus minus 300g, coz by uz bylo realnejsi, kazdopadne nechci jit rodit za mesic petikilovou holcicku, a ani ctyr 😀.

erlif
9. bře 2015

@andreaska2 jééj, to mě mrzí, ale zase když budeš mít inzulín, budeš to mít víc v klidu... jak píše @saraha1 taky jsem co mám cukrovku neviděla jiné pečivo než šumavu a to ještě tak, že moje snídaně vypadá tak, že si dám tenký půlkrajíček chleba a za hoďku si můžu dát další a mám to krásně v normě.. dát si to najednou.. tak to mám vysoké... ☹ rozděluji si takto už i večeře... ale tak abych splnila 40g sacharidů... a co se týče hladu, mít ho je špatně, pak má člověk v moči ketony.. takže já pořád užírám salát. okurku a eidam a chodím ucucávat mléko... takže hlady vůbec netrpím....

@saraha1 hlavně klid.. kamarádka kolegyně, měla údajně rodit skoro 4kg cvaldu a nakonec měl necelé 3kg 🙂 no už bych taky ráda věděla, kolik váží ten můj mrňousek 🙂

andreaska2
9. bře 2015

@erlif takže nemusím dodržovat striktně 6 jídel ale můžu uzobávat i mimo zeleninu,kousek šunky atd.?

erlif
9. bře 2015

@andreaska2 já uzobávám, naopak doktorka mi řekla jíst méně a často... a hodnoty mám hezké.... navíc mezi oběděm a večeří mám dvě svačiny, s jednou bych to nedala, to mi hodnoty vylítnou... takhle je mám v normě...
rozhodně bych být tebou uzobávala 🙂

andreaska2
9. bře 2015

...na svačinu jsem si dala půlku zavináče a půlku chleba,a za hodinu glykémie 7 a mám mít do 7,8...jen nevím,jestli by to po odpolední svačině nemělo být míň...na oběd pečené krútí maso,dušená zelenina,na večeři si dám mozarellu s okurkou a půlku chleba....na druhou večeři kefír-tak 200 ml,myslíte si,že to je OK?

andreaska2
9. bře 2015

@erlif díky,už mám dole 2,5 kg a nerada bych hubla ještě víc ,navíc mívám ráno ketony a ne a ne to vychytat...

erlif
9. bře 2015

@andreaska2 upřímně k večeři jen půlka chleba je hrozně málo, večeře musí mít 60g sacharidů.... to se nedivím, že pak hladovíš! já dávám celý krajíček, spoustu šunky, eidam, okurka a stejně je to málo, dneska se chystám navýšit, a těch 60g sacharidů dodržet, jen si večeři rozdělím na dvě dám menší chlebík 30g sacharidů a pak za hoďku další 30g sacharidů a za další hoďku se píchnu a budu to mít dobré.. k druhé večeři pak dám jogurta a rozhodně tenký půlkrajíček chleba, protože druhá večeře má mít 30g sacahridů.. nevím jaký kefír piješ, ale určitě nemá 30g sacahridů, takže máš sacharidy strašně pod normu.... on i ten tvůj oběď neobsahuje skoro žádné sacharidy, v té dušené zelenině i kdyby byla jen mrkev, tak 60g sacharidů nesplňuješ.. ani se nedivím, že máš hlad... koukala jsi na www.tehotenskacukrovka.cz maji tam jidelnicek a pak i vzorový... tak nějak orientačně je to k nezaplacení.. ale rozhodně ne vše dodržuji 🙂

andreaska2
9. bře 2015

@erlif budu to muset dělit,protože když přidám,tak mi to okamžitě vyletí...o tom jídelníčku vm,musím začít vážit,myslela jsem si,že to vychytám i bez toho,ale asi to nepůjde,dík za rady 🙂

nicky27
9. bře 2015

Holky tak jsem byla na gynde, tam vše OK. Na dia mi vzala opět krev na dlouhý cukr, zítra si mám volat na výsledky, když bude OK, tak už nemusím tam jezdit, pokud ne, zase tam Budu jezdit. Už z toho mám hrůzu ted. Jinak jako doteď, po porodu prý ma byt pediatr. A pak za 6 měsíců znoiva na ten test vypít čaj hnusny. Brali Vám krev na vitamin D?

erlif
9. bře 2015

@andreaska2 zkus to dělit, mně to fakt pomohlo... pokud nepomůže ani tohle, tak to vidím asi na inzulín 😨 držím pěsti, ať to pomůže!! 🙂

saraha1
9. bře 2015

@nicky27 to jsem zedava teda. A ono to bude v poradku u tebe, tak klid, cukrovku nemas. Hele, s tim vitaminem D, to jsem jeste neslysela, nespletla jsi se, neni to neco trochu jinyho? A to zjistuje diadr. nebo gynekologie?

Holky, pomooooc, ja mam furt hlad. Dneska jsem toho zase snedla, ach jo. Nejak se mi plasi chute asi nebo nevim 😀.

nicky27
9. bře 2015

@saraha1 jo to mi brala na dia .... měla jsem ho nízky, tak 14 dní jsem brala vigantol, pak jsem měla brát nadáale 3 kapky s večeří, ale to už moc neberu, teda vůbec .... To si zjišťovala ona, nevím proč ... jo to já jsem taky zvědavá, už jsem z toho nervozní jak pes ...

saraha1
9. bře 2015

@nicky27 aha, tak jsem si cetla neco malicko o tom vigantolu, no nevim teda, poradila jsi se i s gynekolozkou? kazdopadne mi prijde ze by se v tehu bezne nemel, to je dobre, ze ho neberes uz.

erlif
9. bře 2015

@saraha1 tak mas v sobe maleho velkeho stravnika 🙂 jen si nejakou mnamku dej!!
ja si dala k vece tri pulkrajicky chleba rozdelene na pul po hodine a ted po hodine po dojedeni 7,8 🙂
vim ze je to norma ale byl to jen chleba, mohlo by to vychazet lip 🙂
ja se taaak tesim na rajskou s knedlikem!!!

nicky27
9. bře 2015

@saraha1 no právě, že jsem ho brala jen 14 dní a pak už se bojím .... Teď mi chybí železo, tak mám superželezo, tak budu brát to. Na gyndě mi říkal, že ať ho neberu, tak jsem jí tam pak volala a říkala, zda mi poradil něco jiného, že se prý radila s nějakou dr. že má být 50 či kolik a já měla 20.

saraha1
9. bře 2015

@erlif no ja si bohuzel davam 😀...ja se obavam, ze uz prichazi ty doba, kdy tu cukrovjku zacnu totalne flakat..teda dietu 😀. Nevim, kde je chyba, ale proste se nejak nedokazu vubec udrzet, uplne mam vlci hlady mi prijde. Sice je to jen asi psychicky, ale proste bych potrebovala snist kazdou hodinu snad krajic chleba a zapit to pul litrem tekutin, abych mela pocit, ze jsem najedena.
Stejne jsi dobra, ze dokazes si to takhle pulit. A ty teda vubec nejis teply vecere?
Ja mela vcera krupicovou kasi s holandskym kakaem, slazeno stevii. Docela to bylo fajn, alespon zmena.

erlif
9. bře 2015

@saraha1 tak uz se ti to blizi.... 🙂 to das 🙂 rozezranost k tehotenstvi proste patri 🙂 jen my chudinky cukrovkarky to musime krotit...
tak zaplacnu se zeleninou, ale ten pocit hladu a odpocitavani hodiny... je to des... 🙂 mam teple obedy, takze vecere teple nemusim, kor kdyz hodnoty mam stejne at si dam chlebik nebo neco tepleho... kdyby teple jidlo vychazelo lip, tak mam teple i vecere...
mnam, to zni vyyyborne, ale ja si pockam po porodu a osladim si ji grankem 😀
asi bych si vazne mela zacit psat, co vse si dam 😀 😀

saraha1
9. bře 2015

@erlif haha, jo, to ja taky neco vidim a rikam si, ze to si necham nekym uvarit po porodu 🙂. Zatim mam na seznamu nudle s tvarohem, ale ty si mozna dam uz pred porodem, livance se skorici, buchticky se sodo. A budu hodne pect buchty 😀. Jo,to bude prca, az bude prcek mit po vsem prdiky a zustanu na suchy rejzi, jako to mela moje kamaradka.

erlif
9. bře 2015

@saraha1 jooo buchty... o tech mi nemluv, vsechno musim dohnat 😀 to uz mi kolegyne taky rikala, ze je hezke, jak si planuju co vse snim a ze taky muzu byt rada za den stare rohliky 😀 😀

leana3
9. bře 2015

Ahojky,
koukám, že nejsem sama, kdo počítá minuty od jídla k jídlu, mám pořád nutkání se něčím jakoby "dojíst", přitom hlad opravdickej nemám, to jen ty chutě🙂 Chystám se zhřešit v jedné dobré kavárně dortíkem, mají tam domácí, mňam mňam, ale fakt výjimečně. Jinak jsem si dneska koupila borůvkovou čokoládu slazenou maltitolem a je fakt skvělá!
Taky se těším, co si všechno po porodu dám - hlavně buchty a koláče🙂 Doufám, že mimi nebude prdlavka😀

nicky27
9. bře 2015

Holky sos snedla jsem banan. Jdu kpntrolovat moc a zbarvila se na cukr. Ktev po mereni mam ok. Ja se z toho asi brzy zblaznim. Rano moc ok

vrk
9. bře 2015

@erlif
@saraha1 jooo krupicovou kasi s kakaem nebo skoricovym cukrem mnaam, taky uz se na ni po porodu tesim.
ja si dnes dala k obedu to co vcera ale vynechala jsem cherry rajcata /prijdou mi moc sladka/ a po hodine 5,6 a po 2hodinach 5,9 :( cim to je sakra, ze se to tak zvedne? Spechala jsem na predporodni kurz kam jsem sla pozde a merila v aute, muze to byt stresem nebo maly obed a uz to zas zaclo stoupat hlady? Ted k veceri losos brambory a kopa cukety a 3jahody na zaver, tak jsem zvedava. Dnes vecere pozde, pac jsem pozde snidala.

vrk
9. bře 2015

@leana3 co je maltitol? Umele sladidlo? To ja obcas mivam dopoledne, takove ty chute, ale svacinky si delam vesmes ovocne s tvarohem ci jogurtem, kokosem a mandlemi, takze nasladko a to me uspokoji, aspon, ze muzu to, to je zachrana 🙂. Zhresit me zatim az tak nelaka, radeji to nebudu pokouset, doma zamerne nic sladkeho nemam a dokonce mi nastesti dosel i med uz driv 🙂)). Ten by me asi lakal, koupila jsem jen ty dve 85% cokosky, kdyby byla nouze, ale zatim me to nelaka. O vikendu udelam neslazenej bananovej chlebik a ten me zas na chvili uspokoji myslim.

barbarkaaa
9. bře 2015

@vrk hele pokud to chcci aspon trochu sladit s potřebama domácnosti, tak musím. Před 7 vstáváme, starší se strojí sama, já proběhnu koupelnou, ustojím se hodím do sebe snídani , pak ustrojím mladší a v 7.20 musíme vyjíždět do školy, školky . Když už jsem autem tak si vemu nákup a zařídím co třeba, odvezu prádlo mokrý, suchý a tak a domů se dostanu tak mezi 9-10 pokud bych v tu dobu teprve snídala, tak mám obed někdy okolo 2-3 a to už zas musím jet vyzvedávat děti a hlavně je mi po obědě tak, že se bou musím na chvíli fláknout na gauč, nechat slehnout , v břiše už moc místa není a nabrat sílu na odpoeldní maraton vyzvedávání a úkolů.

leana3
9. bře 2015

@vrk maltitol je přírodní sladidlo, nemělo by vadit ani v těhotenství, ty umělý sladidla bychom neměly... já právě jsem dost mlsná a takové malé hříšky jsou pro mě psychická pomoc, abych se z toho nezbláznila a nepřecpala se nárazově jako bulimička něčím sladkým🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru