Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

nonnni
13. srp 2014

@elnika s jakou jsi pojistovnou?

werumka
13. srp 2014

@elnika Přesně tak, ta vyhláška nám na diabetologii taky visí...

elnika
13. srp 2014

@werumka metalka,holky muzu horkou cokoladu s kousky pomerance?Ma podil 74% kakaa 🙂

werumka
13. srp 2014

@nonnni To se určuje plošně pro všechny pojišťovny:

proužky diagnostické na stanovení glukózy:

VZP ČR a Odborná diabetologická společnost se dohodly na výkladu zákona č.123/2005 Sb., s následujícím postupem:

A. Množství do 400 ks proužků za rok:
1. do 400 proužků ročně pro pacienty léčené inzulínem, který si aplikují jednou či dvakrát denně,
2. do 100 proužků ročně pro pacienty léčené perorálními antidiabetiky,
3. do 50 proužků pro pacienty léčené dietou.

B. Množství od 400 do 1000 ks proužků za rok (množství schvalované revizní lékařem):
VZP ČR a odborná společnost považuje za odůvodněnou preskripci a doporučuje schvalovat revizním lékařem žádost o úhradu proužků nad 400 do 1000 ks za rok v případech, kdy se jedná o nemocné léčené intenzifikovaným inzulínovým režimem (3 a více aplikací inzulínu denně) a pacienty léčené inzulínovou pumpou.

C. Množství nad 1000 ks za rok (schvalované a povolované RL):
VZP ČR a odborná společnost doporučují, aby byla schválena a povolena nadlimitní úhrada testačních proužků pouze v případě těhotných diabetiček a dětí do 18 let (pozor - u dětí znamená, že zůstávají v platnosti pravidla pro schválení a povolení úhrady nadlimitního množství proužků u dětí do 18 let - pravidla přijatá v roce 2002, která umožňují povolit u dětských diabetiků úhradu až 1800 ks za rok - RL mají toto doporučení uvedené v interním periodiku VZP ČR - Informačním bulletinu pro RL VZP ČR č. 2/2002).

O počtu předepsaných proužků v mezích zákonné normy by měl rozhodnout lékař s přihlédnutím k efektu selfmonitoringu pro daného pacienta, stabilitě diabetu, riziku komplikací (zejména hypoglykémií), úrovni kompenzace a doložení účelnosti využití předepsaných proužků ze strany pacienta.

proužky k vizuálnímu testování jsou určeny pouze pro diabetiky II. typu, kteří nevlastní glukometr, k občasné kontrole,
proužky testovací pro stanovení Keto látek - 75% úhrada, preskripce pouze v diabetologickým centrech - 4 bal/rok. Určeny jsou pouze pro diabetiky do 18 let věku, gravidní diabetičky a diabetiky 1. typu léčených inzulínovou pumpou bez ohledu na věk,
lancety pro odběr krve - maximálně 100 Ks ročně, nejvýše do 300,- Kč,
aplikátor odběru krve pomocí lancet - maximálně 1 ks za 5 let, nejvýše do 250,- Kč.

nonnni
13. srp 2014

@werumka diky, takze vlastne je to ponechano na vuli lekare.

werumka
13. srp 2014

@nonnni No jak co - musí to být pořád v rámci toho limitu. Třeba diabetici 2. typu na lécích nemohou dostat víc než těch 100 proužků. To by musel lékař do žádosti pro revizáka lhát.

werumka
13. srp 2014

@nonnni Ono je tam tak kulantně uvedeno, že nadlimitní množství proužků se týká těhotných diabetiček. Jenže ono to správně platí pouze na celoživotní diabetiky 1. nebo 2. typu. Pokud lékař do žádosti pro revizáka vyplní, že žádá o navýšení proužků pro těhotnou diabetičku, ačkoli je to žena, která by měla dejme tomu jen gestační diabetes, zjištěný v tu standardní dobu (28. týden), tak by to správně přes revizáka projít nemělo. I tak mi všechno trvá tři týdny, než to schválí, což je u gestačního diabetu dost dlouhá doba...

nonnni
13. srp 2014

@werumka tak jsem si overila, ze musim jist co dve a pul hodiny...jinak se mi zveda glykemie. Schvalne jsem merila dve hodiny a 3/4 po obede (vydatnem) a glykemie 5,1...jenze jsem nemela hlad, takze jsem se sla najist az ted ( hodinu a pul pote), takze po 4 hodinach a ctvrt a glykeme 5,3...jsem se najedla, jsem na to zvedava po hodine.

nonnni
13. srp 2014

@werumka tak 6,8 po jidle...
@elnika

elnika
13. srp 2014

@nonnni šikulka 🙂

nonnni
13. srp 2014

@elnika co ty, jak valcis? Ja budu zase merit az v sobotu😉

elnika
13. srp 2014

@nonnni já jdu zitra do poradny,pak se ozvu,musím si koupit ty papírky 🙂

nonnni
13. srp 2014

@elnika drzim palce, ja mam pak poradnu v pondeli, tak schvalne, co se dozvim😉

elnika
13. srp 2014

@nonnni pisneme si. 🙂

elnika
14. srp 2014

@nonnni
@werumka hlasim na lacno a bez vcerejsi druhe vecere 5,4 🙂

elnika
14. srp 2014

Ted svacim slehacku,broskve,nektarinky,horkou cokoladu se 74% kakaa 🙂. A dela to 28 g sacharidu a muzu 30 g s.

nonnni
14. srp 2014

@elnika tak jak pokracujes v nesnim mereni?

bielamacka
14. srp 2014

čau ženy, stalo se vám některé, že jste ten výsledek měly při prvním testu před vypitím té glukózy vysoký, ale poté se to moc nezměnilo? mně totiž vyšlo 5,5 před pitím a ta sestřička říkala, že od 5,6 už to je cukrovka.... dieta by mě netrápila, mně nevadí se třeba omezit v jídle, když je to nutné, ale co by mě trápilo, by byly nějaké pitomé prášky nebo inzulin, to teda fakt nechci...... kamarádka si totiž musí kvůli tomu píchat inzulin a to se mi fakt nechce podstupovat, stačí, že mi je neustále blbě a připadám si jak prase, ještě k tomu tohle, to by mě asi jeblo.... myslíte, že je to na lékaři, jestli to člověku dá? Kdo to potom předepisuje?

nonnni
14. srp 2014

@bielamacka ja mela 5,2 na lacno a uz to je hranicni. 5,5 je dost vysoka lacna hodnota. Jake jsi mela ty dalsi dve?

Kazdopadne, nikdo ti nebude hned davat inzulin, ani leky. Vyfasnes glukometr a budes se monitorovat a drzet dietu. Pouze v pripade, ze bys nebyla schopna cukrovku udrzet pod kontrolou (ne schopna ve smyslu, ze bys flakala dietu, ale ve smyslu, ze by to tve slinivce stejne nestacilo ke kompenzaci), tak bys dostala inzulin. S prasky nemam zadnou zkusenost.

Tehotenska ckrovka muze byt nebezpecna (nekompenzovana). Pro tebe i pro dite. I s touto lacnou hodnotou bys mela byt odeslana do diabetologicke poradny.

bielamacka
14. srp 2014

@nonnni no já na tom testu byla dnes, takže vím jen tu na lačno.... úplný výsledek budu mít zítra... mně to odebírala nějaká sestřička v té laboratoři, té to je asi fuk, jestli mě má někam poslat nebo ne, to mi asi řekne zítra doktorka..... mně by dieta nevadila, aspoň bych měla důvod tolik nežrat a nepřibrala ještě víc 😀

nonnni
14. srp 2014

@bielamacka ta dieta neni nijak zvlast zla, musis akorat pocitat sacharidy a omezit tedy sladke. A merit se...ja se merim ted 2 x do tydne (4 hodnoty), ale nez jsem vychytala, co mi zveda glykemii, tak jsem vypatlala 50 mericich prouzku 😀

Me vysla prvni 5,2 a to uz bylo brano jako tezce hranicni (jsou nove a stare tabulky, podle novych uz je to blbe, natoz 5,5), prostredni mi vysla uplne nejhur 9,9 a ta treti si nepamatuji, 7 neco...to nebylo spatne...

Ona staci jedna z tech hodnot a staci jen na hranici, ani nemusi byt zvysena a uz je to jasna cukrovka.

Diety se neboj, niceho se neboj. Az zitra zjistis hodnoty, tak napis. Uplny machr na vse pres cukrovku jsou tu @illone a
@werumka

Dostane se ti rad, co budes potrebovat🙂

Jeste se zeptam, ta 5,5 ti vysla z krve nebo ti to jen hodila do glukometru?

bielamacka
14. srp 2014

@nonnni já se nebojím diety, já jen hrozně nesnáším zbytečný osírání se s doktorama.... já jsem zvyklá se v jídle hlídat, akorát v těhotenství jsem to neřešila.... mně nevadí nejíst sacharidy, fakt s tím nemám problém.... ale denně se píchat do prstu mě fakt neláká... to 5,5 vyšlo z toho, že mě píchla do prstu a natřela to na ten proužek v tom zařízení - to je asi ten glukometr? Pak mi ještě brala krev 1x předtím, pak jsem to vypila a 2 hodiny potom. Po hodině mi nebrala nic.

nonnni
14. srp 2014

@bielamacka hmm...tak glukometr je jen orientacni, to bych asi nepanikarila vubec.

Blbe je, ze ti brala hodnoty az po dvou hodinach, nabrat ti to mela po hodine 2x, respektive doktor si to tak mel vyzadat. Me cukrovku brat timhle stylem, tak se na ni ani neprijde. Jenze nekteri lekari jsou proste na pest.

KAzdopadne se muzes kouknout na stranky www.tehotenskacukrovka.cz

jsou to nejerudovanejsi stranky tykajici se gestacniho diabetu a muzes se tam kouknout i na to, jak ty testy maji probihat.

Urcite dej vedet, jak ti to vyslo! A fakt se neboj, ono to neni o nejezeni sacharidu, ty jist musis, jinak zacnes vylucovat acid/ketony, coz je zadouci pri hubnuti, ale nezadouci pro mrnouse. Akorat sacharidy omezis. Neni to zadna tragedie🙂

elnika
14. srp 2014

@nonnni tak ja jdu zitra na krev,ale rikala,ze lacna 6,1 uz je vyssi,ale vzhledem ke glukometru jsou ty hodnoty dobre.jinak do 5,5 na glukometru je to pry v pohode.Pribrala jsem od posledni kontroly 300 g 🙂 .Dalsi navsteva 1.9 a 29.8. Utz na gynekologii.O mereni mi ted nic nerikala a stejne nemam prouzky.

nonnni
14. srp 2014

@bielamacka a toho osirani s doktory se neboj, any tehotne s cukrovkou zase tolik doktory nezajimaji 😀

A nebudes se (ani v pripade potvrzeni) muset pichat do prstu pred kazdym jidlem...ono se totiz setri vsude a je omezeny pocet testovacich prouzku, takze se budes merit 1-2 tydne a to 4 hodnoty...lacnou a po snidani, po obede a po veceri...

pokud se ti hodnoty budou drzet, tak akorat budes trosku vice sledovana (prutoky, UTZ rust plodu atd)..pokud nebides kompenzovat a skoncis na inzulinu (ciste hypoteticky), tak te ceka rizikova poradna.

nonnni
14. srp 2014

@elnika a ptala se ji, zda by je predepsala?

Ja ma kontorolu pak den po tobe 2.9., al ena gynekologii na UTZ. Dia mam ted v pondeli, jsem zvedava, co na ty hodnoty bude rikat on. Me tedy 6,1 lacna prijde tragicka, podle toho, jak vyskolili me, ale smerodatne fakt bude to, co ti vyjde z krve...na tu dostanu zadanku v pondeli. A mohli by jako najit nejaky glukometr, co meri spravne!

bielamacka
14. srp 2014

@nonnni hele já vím o zdravé výživě celkem dost, vím co kdy jíst a nejíst, toho se fakt neobávám - já se opravdu nehodlám sesypat, kdyby mi někdo řekl, že nesmím jíst čokoládu nebo těstoviny, žila jsem bez toho fakt dlouho.... mě děsí akorát ten inzulin a to píchání se do prstu.... kamarádka se musela v těhotenství píchat 4x denně ☹ drtí mě, že člověk trpí už tak, ale ještě k tomu cukrovka, to už je fakt moc....

bielamacka
14. srp 2014

@nonnni no, to je přesně to osírání o kterým mluvím....

elnika
14. srp 2014

@nonnni bohuzel mame narok opravdu jen na 50 ks a neni to pry tragicke,jelikoz oni opravdu hodne promeruji.pred hodkou a kousek jse. Mela na jidlo parizsky salat,chleba a pul a platkovy syr,v salatu je na 100 g 5,4 g sacharidy a ja si ted namerila krasnych 6,3 neco malo po hodine po jidle 🙂

elnika
14. srp 2014

@nonnni spise nevim co si dat ted vecer,jelikoz rano kolem sedme jedu na krev a kd se najim naposledy v osm,tak aby mi pak telo nehladovelo,tak nevim no....

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru