Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

koncita
15. zář 2016

@wwblackww gratuluji, je nádherný 🙂

pe_ma
15. zář 2016

@wwblackww velka gratulace! hodne zdravi a stesti!

batorijka
16. zář 2016

@pethaa
@werumka díky holky za reakce 🙂 po inzulínu mám lačnou 5,4, 5,2 takže prostě to beru tak, že ho potřebuju 🙂

pandabox
16. zář 2016

@wwblackww juu..na me narozky🙂) gratulace🙂)

werumka
16. zář 2016

@wwblackww Gratuluju moc! On má takovej dospělej výraz 🙂

werumka
16. zář 2016

@batorijka Bude to jen lepší a sama se budeš cítit psychicky líp, když na Tebe budou po probuzení koukat tyhle čísla místo těch šestek 🙂

pe_ma
17. zář 2016

@werumka Veru, prosim te...blbej dotaz :D kdyz si pichnu rychlej inzulin na hidlo, tak za jak dlouho po tom muzu pichnout nocni inzulin? je to nejak omezene, nebo muzu treba za pul hodky? me posl dny vychazi vecere dost pozde a treba za hodinu nocni inzulin a nevim, jestli muzu :/ takze sem treba nepichla, ze si ho dam, hak se vzbudim, jenze pak jak na potvoru spime a ja se vzbudim treba az za 4hod a picham ten nocni pokazde v jinou dobu :/ nekdy v 10, jindy o pulnoci a auz sem ho davala i v 1 v noci :(
dekujiii!

werumka
17. zář 2016

@pe_ma A který ten noční teď máš? Jinak tyhle dva inzulíny můžeš klidně "spolu" - my jsme je dokonce míchali do jedný stříkačky ráno 🙂

pe_ma
18. zář 2016

@werumka super, tak tj fajn, posunu to, abych píchala už v 9 a aspon to budu mít pravidelně 🙂
mám pořád levimir a novorapid 🙂

batorijka
21. zář 2016

mám dotaz (zase) jak to mám udělat, když cítím, že na mě něco leze - potřebovala bych do sebe nacpat víc ovoce( pomeranč, grep) a vím, že mi pomáhá čajová směs, která ale obsahuje cukr. Mám si zavolat doktorce a ptát se na to? Jak řešíte případné nachlazení vy?

werumka
21. zář 2016

@batorijka Myslím, že ovoce, aby to mělo účinek, bys musela jíst v obřích koncentracích. Spíš si kup vitamíny. Co je v tom čaji za bylinky? Nedalo by se to "namíchat" z jiných čajů?

werumka
21. zář 2016

@batorijka jinak dobrou alternativou k citrusum je rakytník. Dál je výborná chlorella. Zkus prohledat 😉

tilee
22. zář 2016

Holky,jdu si zase pro radu. Hodnoty cukru jsem az na ranni lacnou jakztakz vychytala,ale ted mi ty hodnoty litaji do astronomickych cisel. Tak se chci zeptat,jak moc hodnotu cukru ovlivnuje velky stres a malo spanku?

werumka
22. zář 2016

@tilee Ahoj! Jaká čísla konkrétně to jsou? Stres a málo spánku glykémii ovlivňuje. Jak moc, to je individuální podle průběhu cukrovky. Roli v tom hraje i to, že teď zacinas vstupovat do těch týdnů těhotenství, kdy glykémie běžně stoupají. Tělo taky může skrytě bojovat s nějakou infekcí. Těch faktorů je víc. Ty glykémie stouply ze dne na den?

tilee
22. zář 2016

@werumka Dnes rano 6,0,po snidani 9,3,pred obedem 6,4,po obede 8,2. Merila jsem naposledy v utery,kdy ty hodnoty byly v norme az na ranni na lacno 5,7 a vecerni po jidle 7,9. Manzel prisel o praci,dost me to sebralo a samozrejme stresuje,jak clovek nevi co bude. Pak nespim a premyslim. Infekci nevim,nepocituju jine zmeny v tele. Jen hrozne porad unavena a slaba,jedu takto od pondelka.

werumka
22. zář 2016

@tilee jestli ty glykémie měly návaznost na tenhle stres, tak to může být skutečně z toho. Vzhledem k tomu, že v těchto týdnech i normálně stoupá inzulinová rezistence, tak to pak v součtu udělá tohle. Zvaz sama, v jakém jsi psychickém stavu a s jakým výhledem. Pokud bys věděla, že ten stres bude ted na delší dobu, zvážila bych s lékařem nasazení menších dávek inzulínu, abys nebyla v nervech ještě z glykémie. Ono se to pak cyklí a psychice to neprida. Ať je brzy líp- vám všem!

tilee
22. zář 2016

@werumka pristi patek jdu poprve na kontrolu,tak uvidim,co to do te doby udela a domluvim se s doktorkou. Ja doufam,ze to brzy skonci tato etapa 🙂 zkusim zacit myslet pozitivne 🙂 to je pravda,cukr me ted stresuje snad jeste vic.diky za radu

werumka
22. zář 2016

@tilee A zkoušela jsi nějaké varianty druhé večeře? Ono bohužel si nejde přikázat, že se nebudu stresovat. Většinou to má úplně opačný efekt 😀 Je to stejné, jako když se diabetik měří den před kontrolou. I kdyby do té doby měl glykémie super, tak ten den se vlivem stresu "aby byly glykémie ok" všechny zvýší 🙂 Uvidíš, co vymyslíte s dr.

batorijka
22. zář 2016

@werumka díky za odpověď, s tím ovocem to myslím tak, že jsem zvyklá, že když na mě něco jde, tak si dám dva pomeranče třeba najednou, cpu se mandarinkami, grepem ve větším množství - ono je možné, že to na mě působí více psychicky 🙂 Rakytním mám, chlorellu pohledám...
ta čajová směs je od Dr. Weiss (herbal med horký nápoj) složení (tabulkově) jsem nenašla, ale píšou, že obsahuje cukr, sirup...no pro mě asi žádná sláva, ale fakt zabírá

zatím se držím, snažím se pít neslazený čaje proti nachlazení (ale zase, tam jsou bylinky, který moc nevím jestli můžu v těhotenství) v úterý jdu k dr. tak se jí zeptám, momentálně nevím, co je horší zlo, zda být nemocná nebo do sebe dostat cukr 😅

tilee
22. zář 2016

@werumka Zkousela jsem chleba se sunkou, pak treba jen orisky, pak ji vynechat, pak acidofilni mleko. A stejne jsou ty hodnoty porad 5,4-5,7. To ja vim, ze si to nejde prikazat, ale myslela jsem to tak, ze to vypada, ze manzel bude praci znovu brzy mit, tak by se to melo uz uklidnit.

werumka
22. zář 2016

@batorijka Koukám na ten čaj - tyhle granulovaný v sobě cukr mají ☹ Mezi rizikem a přínosem při nemoci je v případě cukrovky taková nejasná hranice. Obecně se má za to, že je lepší zabránit rozvoji nemoci, která má pak vliv i na glykémii a případně i na pozdní komplikace, který s diabetem souvisí (což ale není případ GDM). U mě třeba musela jít cukrovka stranou, když mi natekly uzliny a bylo potřeba podat Prednison - což jsou kortikoidy. Prostě jsem holt večer přežila s glykémií skoro 30, ale bylo nutný, aby ty uzliny splaskly. Stejně tak se volí v dřívějším případě atb, aby se zabránilo rozvoji onemocnění. U nachlazení je spíš otázka, kam by se to konkrétně bez toho čaje ubíralo. Moje zkušenost je spíš taková, že když to má imunita zvládnout, tak to prostě sama zvládne - i s tím, že jsou přechodně zvýšené glykémie - a když má ta nemoc propuknout, tak propukne a je lepší to neléčit na koleni.

werumka
22. zář 2016

@tilee Zkus ještě ty kaše Nomina, mohly by zabrat 😉 Jestli se manželovi rýsuje nová práce, tak je to fajn! Když tenhle stres opadne, bude to určitě lepší.

tilee
22. zář 2016

@werumka Myslis na tu druhou veceri? A davat s vodou nebo s mlekem?

werumka
22. zář 2016

@tilee Jojo, na druhou večeři 🙂 Klidně s mlékem - spočítej si to, aby Ti to dalo těch 30g sacharidů.

hanulkavelunka
23. zář 2016

Ahoj
Jdu vas jen pozdravit.
Tak glyk.hemoglobin mi po dalsim mesici klesl z 36 na 35
Moč zadne ketony vse ok
Hodnoty glykemie krasne
A kdyz jsem ji rekla ze mi nekdo doporucil jidelnicek na tehotenskecukr.cz z netu tak se jen pousmala. A ja pak taky
Protoze diky tady tomu jidelnicku dost tehuli skonci na inzulinu
Neni to dane pro VSECHNY
KAZDA MUSI SAMA ZKOUSET CO MUZE A CO NE
Presla jsem k te 2.Dr a je razna ale Veru ty to mas dobre nastudovane ale praxe je jina
Nemuzes tady vsem radit ze musi mit stejny pocet sacharidu.
Ja to krasne zvladla dietou
Obe DiaDr mi striktne ZAKAZALY CIST NECO NA NETU 😉

TAKZE ZENY RIDTE SE TIM CO VAM RADI JEN DIA DOKTOR

Ja kvuli tady tem nazorum a radam byla tak zblbld ze jsem taky na RADU VERUNKY zmenila DiaDr a ta 2.ma uplne stejny nazory a lecbu jako ta 1. 😉
JSEM UPLNE OK
TED UZ SI ME ZVE JEN 1X V MESICI NA GLYK.HEMOGLOBIN A TEN MAM Z 43 CO JSEM MELA JAK MI NA TO PRISLI DNES JE 35☺

Verunko promin,verim ze nekomu tve rady pomuzou ale nakonec jsem tu Dr zmenila jak jsem tady z tebe a kolegyne byla totalne zmatena. Jsem ve 23tt 😉 a vse uplne v poradku a to jim na co mam chut i to sladke a po mesici byly nervicky jak glyk.hem.dopadne jedla jsem i sladke a i tak to kleslo 😉

Zeny opatrujte se a poslouchejte JEN SVE DR

werumka
23. zář 2016

@hanulkavelunka Jsem moc ráda, že jsi na tom dobře a s dietou si to sedlo!
Myslím ale, že jsme se pořád trochu nepochopily. Tady vůbec nešlo o to, že bychom Ti tady říkaly, kolik sacharidů máš přesně sníst. My jsme jen říkaly, že když klesneš pod určitou hranici, je to redukční dieta a ta v těhotenství není vhodná a po 30. týdnu z ní pak může lézt glykémie nahoru (a to, co Ti paní doktorka tehdy dala- ten přehled jídelníčku - byl redukční dieta). Koneckonců na začátku, když jsi sem přišla, jsi sacharidy skoro úplně vynechávala, což jsi pak sama uznala, že byla chyba.
Jiného lékaře jsme Ti doporučovaly proto, že ta předchozí neměla s problematikou gestačního diabetu dost zkušeností. Už jen proto, že Ti nechtěli dát proužky, na které jsi nárok měla. Nikdo Ti tu nechtěl ublížit, ani Tě manipulovat. Stránky těhotenská cukrovka dělá lékařka, která se celý život věnuje problematice gestačního diabetu a bez uzardění si myslím, že v tomto ohledu je v Čechách největší znalec. Tudíž její jídelníček je její praxí vyzkoušený a sestavený. Není to nějaká amatérská internetová stránka. Paní doktorka Krejčí tam s pacientkami normálně komunikuje i v diskuzi a je možné se jí na cokoli zeptat. To samé jsi mohla udělat i Ty, pokud jsi měla nějaké pochybnosti. Takže ano, já věřím lékaři. Konkrétně tomuhle lékaři 🙂 To, že tahle dieta je základem pro nasazení inzulínu mi připadá poněkud přehnané. Ale to samozřejmě nic nemění na faktu, že jsem opravdu ráda, že se Ti dobře daří a je Ti fajn 😉 Cukrovka je holt široká problematika a je to hlavně o vlastním přístupu, který Ty máš zodpovědný. Tak se ho drž i dál 🙂

hanulkavelunka
23. zář 2016

@werumka vis co je zajimave?
Ta Dr mi dala tu samou brozuru a to same mi skrtla i ona a na prouzky narok u ni taky nemam 😄
Ale presla jsem,je tam dost tehulek a ne vsem dava ty same jidelnicky a rady.
Taky jsem rada ze jsem ok
Dik a opatruj se

werumka
23. zář 2016

@hanulkavelunka A na kolik gramů sacharidů Ti vypočítala dietu?

hanulkavelunka
24. zář 2016

@werumka 200g za den bez 2.vecere
Uplne to same jako ta 1 DiaDr
A kamaradka co chodi uz delsi dobu tady k te co jsem presla a i nektere tehulky s kteryma se tam bavim a maji treba tu ranni po snidani vyssi tak nesmi k snidani vic jak pul rohliku nebo tenky krajicek chleba aby jim to nestouplo a taky se jim to dari drzet bez inzulinu
Kdyz jsem taky te Dr rikala ze jsem cetla na tehucukr.cz ze ma byt lacna 5,1 tak mi rekla ze za uplne normalni je do 5,6 a hod po jidle 7,2 a dve hod po 6,1 at se toho drzim a upravim porce podle toho
no ranni mam 5 a 2 hod po jidlech 5,5
Jsem ok jim vsechno ☺
Miminecko je podle Dr na 2.screeningu uplne tabulkove a o i velikostne odpovida.
Na mesic mi da 25 prouzku merim 1x tydne lac a 2 hod po lac a pak 2 hod po obede a veceri. Jsem 23tt vaha stoji porad mam dole 9kg za mesic slo 1kg dole ale to neni na skodu.
Zmenila jsem tu Dr i pro svuj klid ale nemusela jsem tady jsou v celem meste jen 2 diaPor pro tehotne ☺

pethaa
24. zář 2016

@hanulkavelunka tyjo tak ty limity jsou staré, uz se to tu někde řešilo, i ma dia rikala, ze se hodně laboratoři jeste neprizpusobilo novým výsledkům :-/ držím palce ať se daří a vse je ok

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru