Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

petanevesta
8. dub 2016

@pe_ma jo zkritizovala mi brambory,spagety,br.knedlik(tak to jsem tusila)...ja teda moc nevazila,ale jim male porce..rikala,at si davam treba spis ryzi,pokud projde lip...po tech jinach jidlech mam hodnoty 8-9:-/

pe_ma
8. dub 2016

@petanevesta tj blbost! já mám v jídelníčku i kynutej knedlík! a mě třeba brambory a rýže vyjdou stejně...ale hl ty sacharidu potřebuješ!

werumka
8. dub 2016

@petanevesta Sacharidy se nedají osekávat do nekonečna, pokud překročíš určitou hranici (která je u těhotných na 190g sacharidů na den) je to blbě. Pokud jsou hodnoty po jídle špatné, tak se prostě nasadí inzulín. Nevím, na co furt čekají.

petanevesta
8. dub 2016

@pe_ma no nejak tomu taky nerozumim...spis mi prislo,ze by me radi toho inzulinu usetrili,tak abych ty hodnoty nejak mermomoci srazila jidlem :-/ toho 18.mi udelaji i zrejme utz,tak se uvidi,jak malej vyrostl...zatim na tom posl.velkem screeningu v 31.tydnu mel odpovidajici vahu 1559g.Ja mam hlavne pak pri omezeni priloh silenou chut na sladke v dobe svacin:-/ ta sestra rekla,ze mozna budu mit hlad,ale at se zkusim spis dojidat sunkou,zeleninou a ovocem :-/ docela me to cele stresuje..uz aby byl kveten a mela jsem po porodu

werumka
8. dub 2016

@petanevesta Kam chodis na diabetologii?

petanevesta
8. dub 2016
petanevesta
8. dub 2016

@werumka do Podoli k Mudr.Andelove

pe_ma
8. dub 2016

@petanevesta dojidat ovocem? chjo...ja tomu teda jako moc nerozumim, obecne...ale tohle jsou podle me blbosti :(

werumka
8. dub 2016

@petanevesta Uplne mi to nesedí. Pani doktorka Andelova rozhodne neni typ, ktery by nechával "vyhladovět" misto inzulínu. Sacharidy potrebujes, k činnosti mozku, svalů i celkového fungování těla. Když je mít nebudeš, nic tim nevyresis. Tělo si vytvoří cukry samo. Takže budeš mít stejně vysokou glykémii. Protoze ten cukr, misto toho aby se dostal diky inzulinu do buněk, bzde kolovat v krvi. A tobě bude blbe...

petanevesta
8. dub 2016

@werumka no taky nevim.co si z toho vzit za moudro...spis ty prilohy zkusim vic ohlidat na mnozstvi,nez uplne vynechat.Vecer jsem si dala k veceri sunku od kosti,2platky madelandu light a 1/2papriky a stejne hodinu po jidle 8,1 :-/
Myslim,ze ta dietni sestra nemuze sama o inzulinu rozhodnout,tak to tim spis oddalila na tu dalsi kontrolu,az tam pani doktorka bude

werumka
8. dub 2016

@petanevesta Sestra inzulin dat nemůže. Ale ta glykémie po večeři přesně kopíruje to, co píšu. Pokud nedodas sacharidy z venku (a to ta večeře neměla), tak si játra vyrobí cukr svuj. Nemáš možnost se spojit přímo s doktorkou? Nebo přejít třeba k Apolinari? Hlidej si, abys nesla pod 190g sacharidu za den. Prostě pod tuhle hranici ne.

petanevesta
8. dub 2016

@werumka nemam,pani doktorka ted pry marodi..k Apolinari je to pro me neprakticke prechazet,rodit budu primo v Podoli,takze takhle mam ty poradny v jedne budove.Ja doufam,ze se to nezblazni...merila jsem tri tydny a ted budu dalsi tyden navic...pak mi snad pani doktorka rekne,co se mnou provedou

pe_ma
8. dub 2016

@petanevesta chjo :( to musis mit i hlad...ja mam dneska hlad i po normalni veceri :( do tohoto bych fakt nesla...zkus si to spis fakt hodne hlidat a treba rozdelit na dvakrat po hodine, nez byt hlady...jak pise @werumka

werumka
8. dub 2016

@petanevesta Tam bys nemusela docházet, diabetolizky z Podolí a Apolináře spolu komunikují a spolupracují. Zkus tam zavolat, popsat situaci, mohou Ti nasadit inzulin do další kontroly, než bude dr. andelova zase ordinovat.

petanevesta
8. dub 2016

@pe_ma me spis pak se priznam klesa motivace to 100%dodrzovat,kdyz mi kazdy rekne neco jinyho...mam v tom zmatek a jsem na jednu stranu rada,ze jsem nemusela merit cele tehotenstvi,ale az od 30.tydne

petanevesta
8. dub 2016

@werumka ja uvidim,zkusim jeste ty dalsi mereni a ten tyden nejak vydrzim...spatne mi zatim nikdy nebylo

pe_ma
8. dub 2016

@petanevesta jj, to naprosto chapu, ja se v tom placala docela dlouho, nez sem tak nejak akceptovala urcite hodnoty a ty si ted jedu...ale fakt jak pise verca, nema cenu byt hlady, tim si nepomuzes a cukr stejne nesrazis, spis bych zkusila jist min a casto, treba fakt po te hodine, ale urcite, at tam mas sacharidy...pokud mas treba vyzkousenou nejakou prilohu, ktera ti sedi - ryze, brambor, nejaky druh peciva, tak jist hlavne to, min do te kontroly, at to nejak zvladnes a pak se s dr domluvit...hlad neni reseni...tj to hlavni, co me cukrovka naucila...

werumka
8. dub 2016

@petanevesta Určitě ty sacharidy drz na te minimální hranici. A jak píše @pe_ma - ozkousena jídla a přílohy.

vrk
8. dub 2016

@werumka proc bys kazdemu hned davala inzulin? Asi vedi proc ne...mne ho taky nikdy nedali a ani v minulem tehu a to mi lita obcas lacna. Prijde mi, ze to beres moc vazne. My nejsme cukrovkarky...ja myslim, ze az zas tak vazne se to u tech co jim to obcas vyskoci brat ani nemusi...nic se nema prehanet. Navic glukometry jsou nepresne a davat inzulin na jejich zaklade mi prijde na hlavu 🙂. Je to jen muj nazor...ale obecne v nemocnici nikdy moc tehu cukrovku potom neresi pokud cloveku k normalnim hodnotam staci dieta. Asi vedi proc...

werumka
8. dub 2016

@vrk Protoze vim, jaky zahul je těhotenství pro slinivku. A cukrovka propuká až ve chvíli, kdy ta cukrovka nestíhá pokrývat sacharidovou zátěž. Což je předstupeň diabetu 2.typu. Každému inzulin opravdu nedavam, už několikrát jsem tu holkam rikala, ze ho mají nasazený zbytečně nebo ho mají zbytečně moc. Ale pokud sníš večeři úplně bez sacharidů a glykémii máš takovou, jako bys těch sacharidů snědla 40g (a to pocitam odchylku glukometru), tak to prostě v pořádku není a ona z toho bude úplně zbytečně prolezla ketonama.

werumka
8. dub 2016

@vrk v porodnici se GDM neřeší, protože porodem GDM končí. A i kdyby nekončila, tak gynekolog se o to opravdu starat nebude 🙂

babanci
8. dub 2016

@vrk Tvůj názor sei líbí. Dobře,hlídat si,co jím,to neškodí nikomu,ani zdravému,ale inzulin v těhotenství?To je brutál. Nedávno jsem o této diskuzi mluvila v práci,jsme tak trochu od fochu a kolegové kroutili hlavami,jestli to opravdu myslím vážně,že si těhule píchají inzulin.

vrk
8. dub 2016

@werumka neni pravda ze to v porodnici nemusi resit. Myslim treba predcasnou hospitalizaci u hroziciho porodu apod...ja myslim ze kazde telo je jine. A ti diabetologove vedi taky co delaji. My diabetes 2.typu ale nemame a verim, ze mit ani nebudem. Ja zas treba neuznavam ten umelej inzulin kor u tehu cukrovky no...ale je to vec nazoru. I u jineho diabetu bych delala vse proto abych na nem neskoncila. Lekum neverim a nemam je rada no

vrk
8. dub 2016

@werumka navic je porodnice proste soucast nemocnice...gynekolog tam neresi vse...delaji tam ruzna vysetreni, ruzni lekari

werumka
8. dub 2016

@babanci je zajímavý, že když žena otěhotní, tak di ní hned lékař nacpe utrigestan se slovy, že to pomůže, protože hw to hormon, který do těla patří. A dávají ho i v případě, že je ho dostatek. A když se dostane řeč na inzulin, což je taky hormon tělu vlastní a dává se ve chvíli, kdy ho he nedostatek, mají s tím všichni problém. Přijde mi to docela úsměvné 🙂

werumka
8. dub 2016

@vrk Ja je tajy nemám ráda, ale to nic nemění na faktu, že mu přijde fajn, když je možnost u žen a jejich dětí předejít dm2. A proč mas problém s umělým inzulinem v těhotenství?

vrk
8. dub 2016

@werumka protoze u zen co jim jen obcas hodnota vylitne a jde jen o gd ktery je temer pod kontrolou pouze s dietou mi prijde zbytecny. Kor ten nasazeny jen na zaklade hodnot z glukometru...nevim. nedava mi to smysl. Kor kdyz je vse okolo ok....ale vsak uz jsme otom psaly...ze plno tehotnych na to prdi a radej si ho nechaj dat apod...ja radej donutim svoji slinivku jeste trochu makat a pomuzu ji doetou at mi pak nezlenivi a neskocim jako diabetik 🙂

werumka
8. dub 2016

@vrk Já tomu rozumím, jak to myslíš. Ale ze zkušenosti to prostě vidím trochu jinak. Třeba když vzniká DM 1. typu, tak hodnoty glykémie začnou stoupat až ve chvíli, kdy slinivce poklesne produkce o 80%. To je přece hrozně obdivuhodný, že třeba 30% langerhansových ostrůvků dokáže utáhnout celý metabolismus sacharidů.U diabetu 2. typu je to ale opačně. Produkce inzulínu je nadprůměrná, nadlimitní. Aby vykryla tu rezistenci buněk (proto mají diabetici 2. typu ze začátku vysokou hodnotu c peptidu). A pokud se to tak nechá, tak její produkce začne postupně klesat. Protože se prostě vyčerpá. Slinivka není sval, který bys mohla cvičit, aby nezlenivěl. Má prostě svoje limity. A v těhotenství záleží na tom, jestli je ta cukrovka víceméně záležitostí stravování - které když se normalizuje, tak budou hodnoty v pořádku. Nebo je to záležitost čistě hormonální a tam už prostě dietou ani pohybem nepomůžeš. Protože sacharidy jíst musíš a pod určitou hranici nejít. A vždycky záleží, jakou má ta těhotná výchozí pozici - jestli ona je ta, která má ten jídelníček příliš bohatý a "stárnutím" na normální množství cukrovku upraví. Nebo má jídelníček normální (tj. nejí moc sladké, jí pravidelně) a i tak cukrovku má.

werumka
8. dub 2016

@babanci Jen bych chtěla poprosit pro příště - jsou tu holky, které si inzulín píchat musí, tady na MK jsou i holky, kterým cukrovka po porodu zůstala a holky, co mají diabetes 1. nebo 2. typu. A napsat, že píchání inzulínu v těhotenství je "brutál" je podle mého názoru na takovém fóru poměrně netaktní a pokud jsi nějakým způsobem od fochu, tak si troufám říct i neprofesionální. Tyhle holky mají svých starostí dost. Vědí třeba, že i s tím inzulínem jim hrozí pozdní komplikace a je to psychicky náročné. A přesto dělají, co můžou. Já taky. A trochu se mě tyhle slova dotýkají. Prosím, pokud nemáš pro příště něco konstruktivního k tématu, co nevychází z dojmů, už sem raději nepiš. Díky!

petanevesta
9. dub 2016

@vrk me ta predstava inzulinu prave trosku desi...nemam u sebe vzestupne hodnoty,jakoze by se mi to z tydne na tyden zhorsilo,spis mi to ruzne skace,protoze zatim nemerim az tak dlouho...nekdy mam po jidle do 7,jindy tech 8-9,taky zalezi,zda mam pohyb,u te lacne,zda se vyspim dobre (to je ted tragedie-dcera opet marodi) 🙂 Souhlasim s tebou,ze jen na zaklade vysledku z glukometru by to ani davat nemeli...snad mi tedy udelaji utz a taky jeste poslou na krev,aby si overili,co to dela s mimcem..Urcite chci pro svy dite to nejlepsi a pokud doktorka objektivne zhodnoti,ze mi inzulin neda,budu skoro radsi🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru