Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
30. kvě 2016

@bibinka2208 Teď z poslední doby? Po nasazení inzulínu? Opravdu si zkus navýšit tu druhou večeři. Anebo klidně vypij trochu toho mléka, když jdeš v noci na záchod, taky to pomáhá 😉

werumka
30. kvě 2016

@koncita Myslím, že v konečným důsledku to člověku i zvedne sebevědomí, když vidí, že to funguje 🙂

bibinka2208
30. kvě 2016

z 27.5. je ten vysledek takze ano po nasazení inzulinu 🙂 Zkusím zvysit tu veceri jak rikas a uvidim 🙂
@werumka

werumka
30. kvě 2016

@bibinka2208 Super, tak to je dobré vědět, dá se od toho odrazit 😉 Co tak jinak jíš přes den? Tu večeři určitě zkus a dej vědět, jak to vypadá!

bibinka2208
30. kvě 2016

moskvu s maslem, jablko, kuskus nebo testoviny, mazací syry, kurecí masíčko, hodně redkvicky na tech ujizdim, platkovy syr 20-30%, odpoledne si davam 2dcl mlícka, smetanova omacka na kari, nehustene omacky, cina bez sojovky ( korení si micham sama a davam min. soli) tvaroh nebo jogurt, kdyz mam chut na sladke tak si dam 2 kosticky 85% cokolady, a tak to nejak stridam jeste tam jsou obcas varene vajecne bilky a muj oblibeny sopacek 🙂

@werumka

werumka
30. kvě 2016

@bibinka2208 Složení jídla je super! - teď jen, jestli to má dost sacharidů, když to rozdělíš na porce - zkoušelas to počítat?

bibinka2208
30. kvě 2016

zkousela a ma 🙂 ja jsem jeste castecne omezena kvuli poruse stitne zlazy a braní prasku takže u me je to takove slozitejsi 🙂

werumka
30. kvě 2016

@bibinka2208 Tak to je základ, tak zkus ještě pořešit tu druhou večeři, jestli se nenajde něco, co by líp zafungovalo. Taky beru Euthyrox 🙂

annna79
30. kvě 2016

Tak mám na noc 4j a na ráno 3j.

pe_ma
30. kvě 2016

tak mám za sebou poslední dia a první monitory...no moudrá z toho nejsem, ale snažím se to brát pozitivně 🙂
dia v pohodě, trochu sme přidali inzulin, vše je ok a chce mě vidět po šestinedělí, takže ted už se s tím musím porvat sama, hlavně pak po porodu to bude asi legrace :D
no a monitory...no dnes poprvé sem z porodky odcházela docela v rozpacích a dlouze přebírala, jestli je ta kontrola ok a nebo ne...byla tam dr, co mi moc nesedla, nějaká asi ruska, trošku se v těch informacích ztrácela a já pak taky...těhu průkazku už nevypisují, zprávu nemám, takže jediné, co vím je, že miminko má 2620g a dole otevřeno na špičku prstu, tot vše...trochu mi skáče tlak, pokud bude vysokej, tak hned přijet...no ale dostala mě informace, že miminko je malé, mám cukrovku a vysoký tlak - oboje pod léky a tak mě nenechají ani do termínu! no to mě poměrně šoklo! takže sem si to přebrala tak, že je vše ok a doufám, že příští týden tam bude nějakej jinej dr...

vejik85
30. kvě 2016

@pe_ma Buď v klidu, mě straší, že půjdu o 3 týdny dřív a to je malá taky menší... jako a to ne že se něco samo připravuje, ale že tomu sami pomůžou

pe_ma
30. kvě 2016

@vejik85 no uvidím, dost mě to udivilo, zatím se o tom takto nikdo nezmínil a všichni byli strašně spokojení, že je menší a je vše v pořádku...jako nechce se mi výrazně před termínem, pokud budu mít v pohodě tlak, miminko poroste, bude se mu dařit dobře a placenta a průtoky budou v pohodě, tak moc nechápu, proč by měli vyvolávat...no tajně doufám, že to je jen ukvapený názor této dr a nebude to tak...

annna79
30. kvě 2016

Dnes jsem se koukala na bílé jogurty a všude je napsáno,, z toho cukry " co to znamená.je to u vśech.

annna79
30. kvě 2016

@pe_ma držím palečky.máš drobečka 🙂
Dnes poprvé inzulín.bála jsi se poprvé.já nevím zda seberu odhvahu

werumka
30. kvě 2016

@pe_ma Dělá se to preventivně 😉 U diabetiček, co mají cukrovku od začátku, tak je to prostě rutinní postup. Nic víc v tom nehledej 😉 Počkají třeba do 39. týdne a pak případně porod vyvolají.

werumka
30. kvě 2016

@annna79 V bílých jogurtech cukry? 😕 Já myslím, že je tím prostě myšlený mléčný cukr (což je cukr). Protože složení je mléko a mléčná kultura.

annna79
30. kvě 2016

@werumka to mě právě zaskočilo , hned pod sacharidama to je.mám bílej natura od zotta a i hollandia.
Proč tam je ,, z toho cukry " napsané.
Zkoušel někdo boloňskou omáčku na špagety s mletým masem?

pe_ma
30. kvě 2016

@annna79 to bude jako u mléka, mléčný cukr...takhle to je na všech potravinách 🙂
jj, drobek a dr z toho panikaří :(
a inzulin dobré? já se taky bála, po zkušenostech s injekcemi na ředění krve, což dost bolelo a tohle je nic! říkám pořád, že mě víc bolí píchání do prstu při měření, než inzulin 🙂
@werumka hmmm...se mi to teda ale nelíbí :( sem fakt myslela, že do TP počkají, když bude zdravotně vše ok...

no jinak na dia sem se pak ještě vracela, jestli se musím pořád měřit...že nemusím, do porodu už mi s inzulinem nic dělat nebude, určitě měřit pak po pordodu, at vím, jak to vypadá a pak třeba před kontrolou...tak ted jen ještě přemýšlím, jestli se na měření vybodnout úplně, i lačné a večerní a nebo neměřit jen celé dny a nebo třeba 1x do týdne změřit celý den...mi to říkal mezi dveřmi a já sem to odkývala a za rohem už si nebyla jistá :D

pe_ma
30. kvě 2016

@annna79 takto to máš rozdělené v každé tabulce s výživovými hodnotami...a pro diabetika jsou vhodné ty, které mají max 5% cukru z celkového množství sacharidů...mimo mléčných výrobků a ovoce, tam jsou ty čísla v 99% stejná, nebo se liší o desetinu 🙂
bolonské sem si dělala v pátek 🙂

vejik85
30. kvě 2016

@annna79 U mě jsou těstoviny špatné, ale jen k večeři 😀 zrovna včera jsem si udělala 2 porce stejného jídla (těstoviny, vajíčko, rajčata, olivový olej) a rozdělila na 2 půlky...jednu jsem snědla večer a měla 7.9, druhou jsem snědla dneska k obědu a měla jsem 6.2...jsem se fakt musela smát, co dokáže jedno jídlo 😀

werumka
30. kvě 2016

@pe_ma Je to prostě běžná rutina. Na diabetologii mi říkali, že kolem toho 38. týdne hrozí u diabetiček víc komplikací a proto se rozhodně nenechává přenášet a vyvolává se mezi 38. a 39. týdnem jako prevence. Co Ti říkal diabetolog? Psal Ti něco do zprávy?

annna79
30. kvě 2016

@pe_ma super, zítra tedy udělám. Koukala jsem v celé skleničce kolem 8 sach. Což je super když je to pro 4 osoby.Ale zase je tam napsáno z toho cukry.snad to projde, dám jen trošku na špagety a víc sýra

vejik85
30. kvě 2016

@werumka U Apolináře nám hned ze začátku říkali, že už nevyvovlávají...že nechávají do termínu. Ale zase já toho mám zase tolik, že jsem výjimka

werumka
30. kvě 2016

@vejik85 U gestačního diabetu ne. Ale diabetes se dělí na gestační a pregestační (tj. ten, který byl přítomný už v době, kdy žena otěhotněla) a tam jsou stejná doporučení, jako pro DM 1. typu.

vejik85
30. kvě 2016

@werumka Aha 🙂

babuna
30. kvě 2016

cukr teda u mě ovlivňuje nejen stres (teď před státnicema jsem prostě úplně mimo a to nejen psychicky) denní doba, nebo třeba i jen to kdy jsem byla na velké (v pátek se mi třeba stalo, že mě něco prohnalo a ikdyž jsem měla předtím cukr v normě - v noci jsem se vzbudila s hypoškou) ... nevím zda li je holky nutné aby jste počítaly sacharidy/cukry až takto - chce se to držet tabulek, ale nešilte proboha 😉 .. to mi řekli přímo i na diabetologii - ano dietu ale s rozumem ! navíc je rozdíl - cukr jako takový a sacharidy, rozdíl je i v tom jestli je to zelenina/ovoce nebo pečivo ... jak je potravina tučná - čím více tím déle se bude držet cukr výš ap. ... kombinace ap. ... co se jako by dlouhodobě vstřebává či naopak co je ,,spálené,, ihned ... a opět kombinace ... upřímně kdybych se měla striktně držet tabulek co mi dali v nemocnici tak mám teď 150kg ....

jinak i mě paní dr. říkala - porod se bude vyvolávat nejpozději 39týden - do váhy 3200g ... ale kamarádka leží už 14 dnů v porodnici, přenáší, má těhu cukrovku a doktoři pořád v klidu ...

pe_ma
30. kvě 2016

@vejik85 drsné, jak i stejné jídlo s tím zamíchá, že? :D
@werumka na dia mi nic neřekl, jen, že dostanu kapačku, napsal jakou, jak nasadit inzulin po porodu a mám tam, že v případě CS z gyn důvodů nějaká jiná kapačka...jinak nic...
mě právě o vyvolávání porodu do dnes nikdo nic neřekl...
Veru, a jak s tím měření? můžu do porodu glukometr zahodit?
@annna79 jo tak kupovanou sem neměla, já dělala svoje...u hotových věcí koukám na složení, jestli je tam cukr...ty sacharidy budou asi hl z rajčat 🙂
@babuna přesně...ovlivnuje mi to všechno a jednu dobu sem nemohla vepřové...já se vyhýbám věcem, kde je ve složení cukr, jinak jím všechno a jen si to přepočítám a hotovo...ale třeba rajčatovou omáčku nepočítám, tam špagety...počítám přílohy, mléč. výr. a ovoce, jinak nic...

werumka
30. kvě 2016

@pe_ma No je to divný, možná si diabetolog myslel, že už Tě s tím postupem na gyndě obeznámili... Aspoň u nás to tak bylo. Já bych nezahazovala právě z důvodu, kdyby to najednou hodně kleslo, abys mohla zajet na kontrolu a monitor. Ale to mluvím sama za sebe.

pe_ma
30. kvě 2016

@werumka co sem byla poprvé v rizikovce tak říkal, že do gyn věcí se nebude motat, že to si ohlídají oni, jen chce vědět, jak miminko roste, víc nic...
takže lačnou a večer denně a jednou týdně celý profil, to by mohlo být ok, ne? je fakt, že stejně měřím tlak, takže už je to jedno...ted hl ten tlak, at mám ok! no a miminku začínám dnešním den domlouvat, že má 2tt na vylodění vlastními silami...chjo...

werumka
30. kvě 2016

@pe_ma Jojo, to úplně stačí. A kolik máš teď ten tlak?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru