Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

denousek
3. čer 2016

@pe_ma jako viš co všechno je možný!!ber to s nadhledem a hlavně nestresuj... nikdo nemůže vedet jestli ti zustane..třeba ne...

babuna
4. čer 2016

Holky tak hlásím co semnou udělaly státnice a stres - ve čtvrtek ráno - v 5h jsem se vzbudila - už se mi nepovedlo zabrat - taková ta bdělost jako blik - on/off 😀 - cukr šílený ! na lačno 8,3 ... no tak jsem začala po snídani balit neb se konečně stěhujeme - energie za dva ne li tři lidi ... cukr ne a ne srazit vyletěl až na 13 a v poledne 😀 bum jako by mě někdo praštil po palici - vypnuto, cukr spadl a tělo si najednou uvědomilo, že je vlastně strašně unavené 😀 😀 a já lehla a spala jak zabitá ... ovšem trápí mě bolesti kyčlí a kostrče, stydké kosti a kolen ... prostě ty 3 měsíce sezení za učením udělaly své ... v pátek jsem to oslavila koupí kočárku 🙂 ...

stěhování je horor .. on muj chlap má na vše čas a dělá spoustu věcí co není třeba a přidělává ne jen sobě ale i mě práci a nedokáže pochopit že si chci nový byt udělat dle sebe a potřeb pro mimčo a ne žít v provizoriu jak doteď :( .... mermomocí chce jet dnes na nějakou akci a vůbec nerespektuje to že mě není zrovna dobře na sezení venku - spaní venku - 100km od baráku s jeho bývalkama (které se třepou na mé břicho) na to fakt nemám ... do toho si mé zažívání uvědomilo, že má klid a já proseděla půl pátku na wc s šíleným průjmem ... no pecka ... 😀

už abych měla senzor a bylo vše přestěhované a já měla konečně klid ... jenže ... máme na to přece ještě 2 měsíce ! ..doprdele (pardon) já nemám dva měsíce ... chjo ...

petulinela
4. čer 2016

@denousek Pripojim se do diskuze. 😅 Ono ty glukometry maji odchylku 20 % coz mi prijde desne cislo. Ale taky to muze byt zpusobene mericimi prouzky. Ja ted mam nejaky zbytek v tube, posledni tyden ty cisla zacaly desne skakat. Po osvedcenych vecerich misto hodnot v limitu rano lacna treba 6.3, stejne tak po jidlech co jsem mela kolem 5,5 jsem ted mela 7,7.. po jidle sice v norme, ale uz skoro na hranici ( merim se po 1h., nevim jak to mate vy, tohle byva u kazdeho jinak, co jsem vypozorovala..) a vcera jsem se zkusila zmerit pred spanim..To uz jsem byla 3h po jidle = 7,2.. Tak jsem si rekla, ze neco neni v poradku. Nastesti mi jeste v dia poradne dali dvoje nove prouzky, tak jsem je vyzkousela a hodnoty uz mam zase jako normalne.

Ale to uz jsem zacla silet, co se to deje.. Primarka na dia rikala, ze pred porodem jdou hodnoty spis dolu nez nahoru. Ze to bude nejaka dietni chyba.. Ja myslenky, jestli jsem snad takhle na konci neprisla ke klasicky cukrovce.. A hlavne co to udela s ditetem.. Aby mi nenarostlo do obrich rozmeru.. A nemelo jeste takhle kvuli vysokym hodnotam na konci nejaky problemy.. Jeste, ze si nepicham inzulin, protoze mit kolem 5 ve skutecnosti a na glukometru pres 6,5 ... to uz by mohlo byt klidne i na hypo ne? 😨

denousek
4. čer 2016

@petulinela proto jsem si to chtěla nechat zkontrolovat nez se zacne mluvit o inzulinu nejradši bych ten kram vratila at si to trci nekam!po jidle ok..takze spis ještě min nez ukazuje... za odber ze zily jdu zase 24.6. myslim ze takový hlidani je mnohem lepsi....jak celej glukomer...

pe_ma
4. čer 2016

@babuna no ty sis teda dala! ale tak hl, že se to srovnalo a manžel snad pochopí, že musí brát ohledy na to, jak ti je!
kočárek je krásnej, taky máme klasiku a strašně se na něj těším 🙂
@petulinela taky mi na dia řekli, že to před porodem asi hodně sletí dolů, ale nemusí...
ono ten glukometr nikdy nebude přesnej, je to o orientačním měření, aby bylo vidět, jak moc se ten cukr hýbe, jestli drží stejnou hodnotu, nebo leze nahoru...a přece jen je to technika, takže se tam vždycky může něco pokazit...já bych ho z ruky nedala, sem ráda, že vím, jak se ten cukr vyvíjí!

werumka
4. čer 2016

@babuna to je super kočár do terénu, ten zvládne všechno 🙂 kolik váží? Přesně s tou únavou. Popsala jsi to úplně totožně jak to mam já. Jsem pretazena -Glykémie vyletí- nastoupí únava - spanek - hypo 😀 my se stehujem za měsíc. Zatim mám sbaleno nula nula prd.

babuna
4. čer 2016

@werumka 😀 taky nastupuje únava jak rána kladivem do hlavy ? 😀 😀 ... mno s tím stěhováním je problém jiný :( ... můj chlap je strašný bordelář a já si chci udělat prostě byt podle svého ne toho jak mu upadne hromada papírů :( na něčem se domluvíme a já příjdu za 10 minut a přistihnu ho jak dává věci tam kde jsem mu řekla že to nemá dělat (a on je mi schopen tvrdit že sem tam nebyla a nic neříkala) sem z toho nešťastná pořád mi tam tahá kamarády (dky) že ti/ty mi pomůžou jenže ony kolikrát nerespektují soukromí a organuzují mi můj byt (stylem já to tak mám taky tak ty musíš ...
a já jsem už se silama na dně což se odráží na cukru (mimo toho že nespím) ... už jsem vyhodila 5 pytlů velkých bordela co natahal - papíry, zbytky průpisek, obaly od všeho možného ... a někde se mi ztratily senzory k inzulínové pumpě ... to je na tom ten největší průser ... on totiž zásadně likviduje cizí věci ne ty své ...

mno kočárek váží myslím cca 17 kg (korbička a podvozek) celkově se mi zdá ale lehký .... 🙂

pe_ma
4. čer 2016

@babuna tak to bych manžela asi zabila! i za ty návštěvy :(
a sem ráda, že nejsem jediná, kt má pocit, že kočárek, kt váží 15kg je lehkej :D všichni mě od klasického odrazovali, ale prosadila sem si svoji, tak snad budu spokojená!

petulinela
4. čer 2016

@pe_ma No je pravda, ze ja jsem pro ne taky takovej ukaz.. Jsem tam kvuli predispozicim od 13.t , mela jsem mirne zvysene ranni.. 5.2, 5.3 .. tak jsem dostala o Vanocich tablety.. od ledna mam v supliku inzulin, ze ho asi budu brzy potrebovat, ze se to postupem tehotenstvi zhorsuje... nastesti ne a tak 3 mesice zpatky jsem jednou zapomnela tablety vzit a kdyz to bylo ok, prestala jsem je brat. Mozna jsem ty tablety nemusela brat vubec, jen vedet co veceret.. I kdyz je fakt, ze do 4. mesice jsem mela problem cokoliv snist.. A rozhodne nerikam, ze je glukometr zbytecny.. Ale vidis, jak kvuli spatnym prouzkum to cloveka dokaze rozhazet..

@denousek A nove prouzky na vyzkouseni treba nemas?

werumka
4. čer 2016

@petulinela Neboj, hypo by z toho nebylo, dlouhý inzulin tohle neudělá, spíš by to tu glykémii různě rozhoupalo, že bys třeba mohla mít po jídle nižší glykémii než před jídlem. Jinak s těma prouzkama je to dobrá připomínka. Je důležité hlídat Spotřebujte do 🙂

denousek
4. čer 2016

@petulinela mela jsem uz asi 3krabicky proužky jsou porad stejne ...

babuna
4. čer 2016

@pe_ma jo občas bych ho roztrhla jak hada ... on je jinak hodnej jen nikdy neměl příklad z domu ... sice na rozdíl ode mne není z rozvedené rodiny ... ale prostě mají od nich všichni dlouhé dodací lhůty ... horší je ovšem to, že já si přivydělávám šitím (repliky vojenských věcí a podobné serepetičky) a mám dost rozjednaných zakázek a tím jak on má na vše čas a je doma bordel nemám to kde dělat ... navymýšlel si akce na které to musím našít a nachystat na prodej a nemám kde/kdy ... on si myslí že to půjde jako ,,hned,, na poslední chvíli ... ale nepočítá s tím, že se může stát nějaký průser a já proležet taky měsíc ve špitále... 😢

jinak kočár je lehký 🙂 a dobře ovladatelný 🙂 což je fajn .... je celkem úzký takže se vlezu všude ... nedávno jsem viděla dvě místní ,,spoluobčanky,, s takovýma těma trokolkama s plastovýma kolama a nebyla schopna s tím vyjet na patník natož do trolejbusu (dva vedle sebe se nevlezly ani omylem) ...a to to byl kočár za hooodně peněz ...

pe_ma
4. čer 2016

@petulinela každá máme něco...koukám, že tu snad žádná nejedeme podle učebnice :D ale tak od toho ti dr jsou, aby si s tím poradili! tak držím palce, at už to zdárně přečkáš do konce 🙂
@babuna no nemáš to jednoduchý :( chlapům občas nedochází naprosto základní věci :(
no trojkolku sem nechtěla ani zadarmo! právě to najíždění na chodník...kamarádka má 4kolku, ale ty přední mají užší, o dost, rozchod a s tím sem na obrubník taky nenajela...a na ty polorozpadlé cesty a chodníky bude klasickej houpací podle mě ideál 🙂 tak at dobře slouží! 🙂

petulinela
4. čer 2016

@werumka No ja vedela, ze si s inzulinem nebudu rozumet. 😀 Nastesti teda nemusim.
@denousek Tak u trech krabicek uz to asi nebude prouzkama.. 🙂
Ja jsem teda koukala na expiraci.. nejdriv 30.4. ale rok byl 2017. 😀 Ale jestli ja je treba nekdy nenechala otevreny. Obcas jsou chvili na vzduchu.. To tam neco v navodu pisou, ze se to ma hned zavirat. A glukometr by na prouzky po expiraci tusim mel taky hodit nejakou chybu.
@pe_ma No ja si myslim, ze nekteri by moje obcasne lacne 5.2, 5.3 inzulinem neresili.. Tihle to zas podle me resili hodne. Ale tak zdarne jsme u konce, ten tyden, dva uz nejak zvladnu, at to bude jak bude. 🙂 Ale jestli jsem nekde mezi reci postrehla, tak to be by mela cukrovka zustat i po ?

pe_ma
4. čer 2016

@petulinela no občasné 5,2 nebo 5,3 řešit inzulinem je podle mě blbost, glukometr přeměřuje a pokud to není pořád, tak není důvod...ale někdo se hold "bojí" a raději ho dá, ale tak ono to zase neublíží 🙂
jj, zůstane, docela se děsím, jak to po porodu budu dávat...řešit miminko a do toho ještě cukr...ale pozitivní bude, že se nebudu z každé naměřené hodnoty děsit, jestli tím miminku neubližuju, potom už ho to neovlivní. Jen pořád věřím a doufám, moc moc, že je naprosto v pořádku!

werumka
4. čer 2016

@babuna tyjo, ztracený senzory, to by mě asi kleplo. Když to stojí tolik peněz.
Já když jsem přetažena, tak mi je blbe, ale spát mi nejde. A pak to najednou na mě padne a ušní tak tvrdě, že jsem schopná zaspat hypo. Protože v tom spánku mi ta glykémie letí dolů.

werumka
4. čer 2016

No, já musim říct, že mi náš patnactikilovy kočár přišel lehkej, dokud děti nezačaly mít samy přes deset kilo 😀 ale hodně záleží na tom, jak se s ním manipuluje, jezdí.

babuna
4. čer 2016

@werumka mno ony snad někde budou :( doufám mám jít 10.6. na aplikaci od pojišťovny mám dostat další ale oni mají šílené dodací lhůty... jinak já hypošku naštěstí nezaspím vzbudí mě to, ale bývá mi pak špatně ...
s kočárkem se manipuluje dobře ... 🙂 je fakt že některé co jsem měla možnost vézt u kamaráda to byl teda masakr ... zatočit nešlo, těžké to bylo nemotorné ...

werumka
4. čer 2016

@babuna Kolik jich můžeš dostat v těhotenství? Nebo se doplácí míň? Všechno, co jde přes revizáka, je na sto let. U některých pojišťoven i na dvě stě 😀 Já jsem ještě před dvěma rokama měla pumpu D-tron od Accu cheku, která už se stahovala z nabídky. A pojišťovny na to asi nějak "zapomněly", že ještě nějaký lidi tu Dtronku mají a musela jsem si platit kromě infúzních setů úplně všechno - adaptéry, baterie. Ve stejnou dobu pak vyšly články o tom, že pumpy bude pojišťovna hradit do celkové hodnoty 70 tisíc (už to nevím přesně). A tomuhle limitu odpovídaly jen korejské pumpy 😀 Tak jsem si spořila, abych měla na doplatek 30 tisíc, abych mohla mít zase Accu chek. Naštěstí to v IKEMu vyhádali a je to bez doplatku. Uf.
Mě hypa vždycky vzbudily taky. Poprvé jsem ho zaspala, když se mi rozjela štítná žláza. Od doby, co se s ní léčím, si na to musím dávat pozor.

babuna
4. čer 2016

mno pojišťovna mi naštěstí hradí všechno ... normálně má člověk nárok na 4ks senzorů v těhotenství na 8ks jinak vše navíc se platí (je to těch 1500Kč či tak nějak za 1 ks co vydrží týden) no jako pecka ... děti pak mají nárok na 12ks ročně ... ovšem kolikrát mi dochází kanyly protože jsou v poslední době nějaké vadné - ohýbají se jehly při vpichu, vypadává to z adaptéru ap. ... kolikrát je ucpaná hadička od pumpy do kanyly a to tak že nejde ani naplnit ze zásobníku :( a mi to vychází fakt tak tak ( a to se přepíchávám ve středu večer a v neděli večer takže přetahuju dobu) ... a oni to posílají pozdě a ještě se diví když člověk volá kde to jako je 😢 ...

werumka
4. čer 2016

@babuna Já mám právě pocit, že dětem už se to navýšilo snad na 24 kusů ročně, ale nechci kecat. Jaké máš kanyly? Já mám Fexlink od Accu cheku a jsou dobré, zatím žádný problém s ucpáváním.
Právě, ty senzory jsou fakt darda. Mě to právě děsilo v tom, že k té korejské pumpě nešly dát, takže jsem věděla, že musím mít automaticky tu dražší pumpu, abych si mohla kupovat následně drahé senzory, když budu potřebovat 😀

werumka
4. čer 2016

@babuna A jinak na adaptéry a baterie k pumpě nic nedoplácíš?

babuna
4. čer 2016

Ne nedoplácím vůbec nic ... pumpu mám Mini med 640g od Medtronicu .. oni těch 24ks chtěli prosadit, ale nepovedlo se jim to zatím i když kdo ví že .. 🙂 ono je to všechno fajn když jim člověk volá a něco chce tak jak klasickej dealer že .... mažou med kolem huby jak to půjde a to ... a pak ejhle ...
@werumka (tuhle https://www.medtronic-diabetes.cz/system-minime...) ...

werumka
4. čer 2016

@babuna Tyjo, tak to máš dobrý - já doplácím za baterky (servisní sadu), zásobníky na inzulín. Vždycky tam nějakou tu tisícovečku od cesty nechám. A kanyly má Minimed taky svoje, že? Koukám, že to má jiný adaptér.

werumka
4. čer 2016

@babuna aa, už na to koukám - máš ten quick set?

babuna
4. čer 2016

@werumka jo jo ten - ono se to píchá tím adaptérém já tomu říkám ,,razítko,, 😀 ale dá se to píchnout i bez toho což, ale nedávám ... strach z jehel ... je to fajn opravdu oproti perům sto a jeden 🙂 ovšem mohli by dělat ty náplasti i nějaké méně viditelné ... když jsem v létě měla plavky tak lidi divně koukali (nosila jsem ty kanyly původně na břiše tak to vypadalo divně) ....ono to razí jak terčík 😀

werumka
4. čer 2016

@babuna Přesně, na tom břiše to v plavkách vysloveně svítí 😀 na dovoleny si to radši zavadim do zadnice, to ty plavky prikryjou a kouká jen hadička. Ale třeba u moře se musí furt prepichovat, protože ta slaná voda to vždycky odlepi 😀

babuna
4. čer 2016

@werumka Jo jak terčík 😀 ty moje nálepky drží jak židovská víra ...potvory ani slaná voda je neodlepí 😀

petulinela
4. čer 2016

@pe_ma Neublíží? Mně psychicky asi jo, byla jsem uplně hotová při představě, že si budu muset do stehna píchat tu hnusnou jehlu z pera, a to jsem chodila pravidelně darovat krev a ani porodu se nejak nebojim tolik, jako při představě, že si mám sama píchnout.. :D
Tak to me mrzi, ze s tim budes muset pak bojovat dál. :( Ono mozna taky jeste bude rozdil, kdyz budes kojit a az prestanes, zas to budes muset ladit, ne ?

pe_ma
4. čer 2016

@petulinela tak psychicky to někdo může mít jako blok...já věděla, že mi to pomůže a jt nezbytnost, takže sem nad tím nepřemýšlela, i když strach byl, sem si vybavila, jak sem každý večer brečela a kdoví jak dlouho se odhodlávala, abych si píchla injekci na ředění krve, to bylo peklo a počítala sem každý den, kdy to skončí a tom sem je měla na 3 týdny...takže sem se inzulinu bála, ale věděla sem, že prostě musím...no a ono to vůůůbec nic není! mě teda 100x víc bolí píchání do prstu kvůli měření, ale nějakej inzulin? naprosto v pohodě! j, jsou místa, kam to bolí - asi víc nervů, tak tam nepíchám a občas to zabolí, když už je tupá jehla, ale to se dá jednoduše vyřešit 🙂
no po kojení nevím, tak daleko se ještě nekoukám 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru