Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

klotylda01
5. črc 2016

@pethaa mě neříkali kdy a mám to pořád stejný. Dietu dodržují, takže svedomi mám opravdu čiste 🙂))

pethaa
5. črc 2016

Me řekli na dia tohle, protoze pohybem spalujes a u většiny klesá,

hanka987
5. črc 2016

@babuna Děkuju za reakci. Jsem z toho ještě taková vystresovaná. Když jsem byla poprvé v dia poradně, měla jsem lačnou 4,7, kontrola po 3 týdnech bez glukometru, za tři týdny jsem zhřešila 2x, že jsem si dala sladké (místo svačiny, ne navíc), jinak poctivě držela dietu. Pak mě v poradně těch 5,5 dost překvapilo, bylo to tedy z prstu, ale doktorka to brala tak, že jsem určitě nervozní z měření. Glukometr mi dala proto, že tam dva týdny nebude, abych si když tak vyzkoušela, co mi vadí a nevadí. V pátek mi i před večeří vyletěla hodnota na 7, 6, ale to přikládám stresu, odpoledne jsem měla rozlučku v práci, bylo to dost emotivní, svačila jsem na etapy, přijela domů a usnula, takže místo běžné aktivity nic. Druhý den všechny normy v pořádku. Dnes jsem se měla měřit a dokonce se mi o tom i zdálo, že mám lačnou přes 7 a co budu dělat, když doktorka neordinuje, takže asi taky trochu stres. Jinak jsem zatím přibrala 9 kg a už mám 1 kg dole, držím tu dietu a dlouhý cukr jsem měla 34. Je pravda, že na tu dietu jsem si zvykla celkem dobře, hlad nemám, spíš chuť, ale to se dá vydržet. Na druhou stranu si říkám, že se naučím konečně jíst pravidelně a bude to mít nějaký význam v budoucnu.

werumka
5. črc 2016

@hanka987 Měř se hned po probuzení, pikud se zmeris treba až za 20 minut, budeš mít cukr vyšší. Za hodinu po probuzení už pak zase klesá.

hanka987
5. črc 2016

@werumka Děkuju za radu, vyzkouším 🙂.

babuna
5. črc 2016

@werumka a @hanka987 - popravdě tohle by možná měli říkat v dia poradnách - mě to nikdo neřek a já na to přišla vlastně až když jsem měla ten senzor co mi pořád měřil cukr - a jak mě to v noci budilo když cukr rostl nebo klesal - tak to tam bylo vidět - padal - pak bzzz - sem se vzbudila - a rostl ... než jsem zase usla.... nebo i ráno právě při tom chystání se před snídaní 🙂

werumka
5. črc 2016

@babuna No u nás se to třeba říká na edukacích - dát si schůzku s edukační sestrou, probrat to... ale to se u těhotných bohužel ve většině případů nedělá. Přitom kdyby vždycky ta edukační sestra dělala dejme tomu jednou týdně sezení pro těhotné, tak by to určitě úspěch mělo - dozvědět se různé věci, aby člověk nebyl furt ve stresu.

pe_ma
5. črc 2016

ahoj holky...u nas se valci...stale bojujeme s kojenim, ale snad sme na dobre ceste! jinak teda ja brutalne nezvladam cukrovku...zitra 2t od porodu a ja se zvladla merit tak 2x, nestiham jidla a vaha mi jde strmne dolu, teda ne ze by mi to az tolik vadilo, ale jde to moooc rychle :(
takze porad doufam, ze se mi to podari rychle dat dohromady!

moc vam vsem drzim palce! drzte se!

koncita
6. črc 2016

@pe_ma to hubnutí může být i čistě jenom kojením, já synka sice kojila jen 2 měsíce a i když jsem se vůbec nehlídala a jedla jako prase (jak je u mě normálně zvykem 😅 ), tak váha taky letěla celkem slušně dolů.
Drž se, opravdu si to sedne, tak to prostě potrvá krapet dýl, ale nepanikař 🙂

babuna
7. črc 2016

Holky já dnes byla na diabetologii a dostala jsem ,,návod,, k porodu .... to vám je jak jaderná fyzika 😀 ... pak to fotnu a hodím se pro zajímavost co si na mě vymysleli. 🙂 ...

bajarys
7. črc 2016

@babuna no tak na to jsem zvědavá 😀

hanka987
7. črc 2016

Holky, zkoušely jste péct něco "sladkého", aby to prošlo? Já měla včera trochu lité bublaniny s borůvkami, ale nebyl v tom ani gram přidaného cukru. To bylo blaho 🙂. Ani mi nevadilo, že to není sladké.
Příp. pečete domácí celozrnné pečivo, hlavně rohlíky a housky? Těšila jsem se, že až budu na mateřské, jak budu celé léto péct - zkoušet nové věci. Tak když nebudu péct sladké, tak bych pekla aspoň pečivo 🙂.

klotylda01
7. črc 2016

@hanka987 pekla jsem tvarohovy zavin bez cukru. Pak jablecny strudl, s trochou cukru. Dala jsem si a hodnoty mam porad stejne. Kdyz priveze navsteva buchtu dam si k dopoledni svacine, hodnoty porad stejne. Jedu podle kalorickych tabulek a nekdy ani nedosahnu 250g sacharidu, pecivo nepecu a jim od bileho pres celozrne vicezrne I zitne... hodnoty porad stejne.

babuna
7. črc 2016

Tak přikládám 🙂 návod jak prý mám přežít můj porod 🙂 ... manžel dostal instruktáž chudák na to koukal jak z jara a jel se raději projet na kole ... 🙂

@hanka987 mno to nemuselo být vůbec špatné 🙂 mňam ... já používám na slazení - stevii - ikdyž v těhu moc ne, med a třtinový cukr ... případně sladím prostě méně (což se většinou nelíbí marmeládám - ale našla jsem přípravek na konzervování který má fruktozu a cukru se dává minimum - ovšem jím je tak málo, že je to zanedbatelné) jinak peču li něco klasického - bábovka, koláče, frgály tam prostě musí přijít med nebo cukr, ale vyhýbám se různým tukům/netukům - raději - máslo/sádlo/kvalitní olej .. já si dám stejně jen trošku 🙂 .... zkoušela jsem domácí rohlíky, chléb ovšem není teď čas, ale jak se přestěhujem do většího tak znovu vytáhnu pekárnu a zase začnu ... mám recepis na francouzské bagetky - ty jsou zcela bez tuku což by nemuselo být špatné (vyzkoušeno z francie že není ale rychle tvrdnou) ... kdysi jsem dělala z celozrnné mouky i bábovku - musí se dát více vody, těsto je hustší, nebo ho na půl mixnout s obyč ale byla to dobrota 🙂

hanka987
7. črc 2016

@klotylda01 Já právě kupované "celozrnné" pečivo ani nezkouším, kdyby bylo dobarvené. Zároveň bydlíme na vesnici, jezdí sem pojízdná prodejna 1x týdně, jinak musíme do vedlejší vesnice, tak bych tím zabila dvě mouchy jednou ranou - měla bych čerstvé pečivo a zároveň nikam nemusela. Na štrůdl se chystám, ale bez cukru. Sice mi doktorka řekla, že když budu mít chuť, ať si kousek dopoledne dám, ale nějak se mi to zatím nechce pokoušet.

terka_37
7. črc 2016

@hanka987 Mám na blogu nějaké recepty, tak se mrkni🙂 Bez "sladkého" pečení bych nevydržela. A jinak peču chleba, houstičky, všechno možné. Zrovna se dopéká chleba. Jen si vždy všechno počítám🙂

vejik85
7. črc 2016

Děvčátka, tak vám představuji dneska narozenou moji Esterku 😍 je to náš drobeček, váží 2530g, meří 46cm, je zdravá a má se k světu ❤️

hanka987
7. črc 2016

@terka_37 Děkuju za inspiraci, něco určitě vyzkouším 🙂. Vypadá to všechno nádherně.

klotylda01
7. črc 2016

@hanka987 jo to chapu, ja mam na vyber z vice obchodu...

terka_37
7. črc 2016

@vejik85 Nádherná🙂 Moc gratuluji!

bajarys
7. črc 2016

@vejik85 Velká gratulace, ať jste obě v pořádku, hodně štěstí 🍀🍀🍀

bajarys
7. črc 2016

@babuna to je teda vysoká matematika. Aby do toho doktoři pořád nakukovali. 😁

koncita
8. črc 2016

@vejik85 moc moc gratuluji a přeji hodně zdravíčka 🙂

pethaa
8. črc 2016

@vejik85 gratuluju, je krásná!

wwblackww
8. črc 2016

Holky, po prvni aplikaci nocniho inzulinu mam snad nejvyssi hodnotu, co jsem mela bez inzulinu ☹ jsem myslela, ze me omejou... ze se to zlepsi....

pethaa
8. črc 2016

@wwblackww trvá to 2-3 dny než to spadne, kolik mas jednotek?

annna79
8. črc 2016

@wwblackww já měla dnes lačnou 9,1 jako nevím proč a nikdy jsem to tak vysoké neměla .jsem si přidala jednotku po snídani i malej kousek kousek chleba jen dala a po hodině 8. ☹

annna79
8. črc 2016

@hanka987 včera listový závin s jablky a skořicí bez cukru a navrh smetanu.Po hodině 7,2 měla jsem 3 kousky.
A dnes kmdopolední jeden kousek hrnek mlékaba jednu meruňka a 6,2

babuna
8. črc 2016

@annna79 já měla včera lačnou 9,6 (a to jsem na inzulínu furt) :( taky nevím dnes normálně 4,2 ... možná to bude třeba změnou počasí - odpoledne jsem celé prospala ...

babuna
8. črc 2016

@bajarys mi to nalepí na čelo a budou to mít jako manuál 😀 😀 hlavně abych nenatrefila na nějakého doktora vola ...co bude vymýšlet kraviny...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru