Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

tedinka
29. črc 2016

@koncita Také moc děkuji za pomoc 🙂 Jsem moc zvědavá na výsledky, při testu se sirupem jsem měla i něco přes 20 (udělalo se mi v čekárně špatně z vedra) a když jsem šla poprvé do dia poradny, tak jsem po svačině měla 4,2 ... tak jsem zvědavá, jak dopadnou výsledky ze samoodberu ... 🙂 Už jen to, že jsem vynechala bonbonky a sladká pití (těžká závislost 😀 ) udělalo své a já mám v 7.mesici jen 6 kg nahoře...

pethaa
29. črc 2016

@tedinka aha, Hmm tak to není nic moc, ja mam instrukce, ze bez sladidel i stevie a je to o zvyk, mam zasebou skoro 5 měsíců a jde to, jogurt jim bily s ovocem k dopo svacine + třeba vločky nebo orechy

tedinka
29. črc 2016

@pethaa U mne je ještě vtipné, že mám alergii na polovinu potravin...ořechy, jablka, mrkev, tresne, broskve, celer ... proto beru za vděk jogurtum 😀 (O pylové a zvířecí alergii ani nemluvím, a to mám doma tři psy a dva kocourky 😀 )

werumka
30. črc 2016

@tedinka Ahoj! Ty jsi měla po testu glykémii 20? Nebo to blbě chápu?

werumka
30. črc 2016

@alert To jsem ráda, že už je Ti líp! Glykémie klesají, porod se blíží 🙂

babuna
30. črc 2016

Ahoj, tak se hlásím pořád jako 2 v 1 🙂 ... malá je sice nachystaná, ale pořád se ji ven nechce 🙂 ... glykemie spíš padají - drží se hodně nízko (ráno pravidelně 4,2 jako by to bylo objednané, pak max do 6,5 - 7,5 málo kdy to vyletí to musím něco zblajznout jako, že na chuť 🙂 )... od té doby co si dávám inzulín cca těch 15 minut před jídlem už to ani nijak výrazně nelítá.

Ovšem poslední dobou mi hrozně otékají nohy ... až to bolí ... a vrátily se křeče do lýtek a jelikož mám vysazené magnezium před porodem je to dost nepříjemné ...

Trochu mě vypekly borůvky 😀 jsem dělala marmelády a zapomněla jsem, že borůvky jako jedny z mála ovoce mají vlastnost, že snižují krevní cukr, u doktor říkal, že je to parádní lék, pokud člověk trochu potřebuje vyrovnat glykemie ... (ovšem se smíchem dodal, že nesmí být v koláčích či knedlících, že to pak jako, že nefunguje 😀 😀 hehe ) a ďobala jsem si tu borůvky z cedníku a říkám si dobré - nebudu muset tak brzo jíst, alespoň to dodělám a prd ...cukr spadl potvora ... 🙂

Jinak jogurty bývají slazené - cukrem, fruktozo-glukozovým sirupem a nebo jen fruktozou - chce se to dívat .. horší je, ale prý pokud se vybírají takové ty light nebo ty laciné - neb jsou zahuštěné škrobem a to dělá větší neplechu než ten samotný cukr ... prý je lepší koupit si Hollandii nebo dělat domácí a dát si do toho domácí zavařeninu či tak nějak ....dle diabetologické sestry přes výživu ...

Během dne se bavím šitím blbinek na postýlky a úklidem ... aktuálně je manžel pryč, musel jet na nějakou akci turistickou tak mě to trochu mrzí ale co s tím nadělám ... kdyby to nebylo v takové pr... tak jedu také, prošla bych se v lese a koukla po hřibech, ale kdyby mě to tam chytlo tak dojezd do porodnice by nebyl hezký ...

Mno uvažuji nad tím, že upeču koláče ... hmmm ... vím ve skupině pro diabetiky asi nevhodný návrh ... 😅 ale když já mám na ně chuť 🙂

babuna
30. črc 2016

Jinak takovýma blbovinama se tu bavím jak jsem pořád sama doma 🙂

terka_37
30. črc 2016

@babuna Nádherný!🙂

tedinka
30. črc 2016

@werumka Ahoj ... no právě to je to, co mi nedává smysl ... nebylo to ale v krvi, ale v moči ... 6,2 ... 8,9 ... 20,4 ... 18,6 ... já to přisuzuji tomu, jak mi bylo špatně, opravdu na omdlení (čekárna 4x3metry - 5 těhotných a 7 lidí čekajících na odběry) ...bylo mi špatně jen tak cca 3 minutky, pak najednou bylo super (jak se otevřely dveře) a hned jsem šla odevzdávat ... 😒 ... nejraději bych ten test absolvovlala znovu, ale asi to nemá cenu před těmi samoodběry ... ale myslím pozitivně 😀

werumka
30. črc 2016

@tedinka A výsledky z krve máš? Z moči je to v těhotenství k ničemu, protože hodně těhotných má zvýšenou propustnost ledvin na cukr, ale cukrovku to neznamená. Důležité jsou výsledky z krve. Mohlo Ti být nevolno z toho testu, to někdy bývá. Glukometr nemáš?

werumka
30. črc 2016

@babuna Ty jsi pilná včelka 🙂 Co to je v těch lahvích? Je tam napsáno borůvky a to první?
Nedistribuuješ něco? Že bych si nechala poslat 🙂

babuna
30. črc 2016

@werumka 🙂 je to vínovice a borůvky 🙂 ... oni se mi na to vrhli příbuzní tak že jsem zachraňovala poslední láhev, a ty marmošky to samé ... manžel snědl právě polovinu těch koláčů co jsem upekla ... já se totiž neuvěřitelně nudím .. je mi často divně tak nikam nemůžem, hlavně mi otíkají nohy taky, že neobuju boty ... nic neujdu tak se nudím doma ... chtěla jsem si včera koupit puzzle a manžel mi to zatrhl ... že bych musela mít tak 5000kousků,aby to za něco stálo, že to jinak do večera složím a budu se zase nudit ... 😀

werumka
30. črc 2016

@babuna Pošlu Ti puzzle, které jsem skládala já, když jsem čekala na porod, jsou skvělé 😀

tedinka
31. črc 2016

@werumka Ano, ano ...krev také, to bylo 4,6...7,2...6,1...5,3...a glukometr jsem nedostala...trápí mě jen to, že vubec nepřibírám, mám stále jen 6 kg...je pravda, že před tím jsem musela mít každý den pytlik bonbónů, sladké pití...a teď, když jsem vše vynechala váha stagnuje...na jednu stranu to je fajn, ale doufám, že to Mimi nějak nevadí a že si bere vše, co potřebuje i na můj úkor 🙂

babuna
31. črc 2016

Tu vás poškádlím ... 🙂 samo že už jsou fuč .. a to byl manžel doma jen na ,,skok,, ... a už je zase v trapu ...

@tedinka já nakonec těď došla k tomu, že napřed mi váha letěla nahoru - pak po státnicích ze stresu jsem byla o dvě kg dole a od té doby se to drží, ale prtě je čím dál větší , tak si říkám, ať si bere moje špeky, že mi to neva 🙂 a očividně jsme prý dle tabulek jak máme být ... 🙂 nejhorší je na to si zvyknout ... občas si sladké dám, ale spíš jako formu svačiny .... taky žaludek se musel zcvrknout ... omezila jsem i jídlo jako objemově (neb mě to nedělalo moc dobře).... až po tomto člověk zjistí kolik věcí je vlastně sladkých a kolik jich je sladkých tak že se to skoro nedá jíst ... 🙂

werumka
31. črc 2016

@tedinka Počkej, a jak Ti ten test dělali? Vždyť ty glykémie jsou úplně v pořádku, kde tam tu cukrovku našli?
Probírat nemusis, neboj 🙂

tedinka
1. srp 2016

@werumka Já tomu sama vůbec nerozumím... tak nějak si mě přehazují jako horký brambor díky čemuž mi odpiraji dobroty 🙂 Byl to klasický test (doufám 😀 ), navalte krev,moc, tohle vypijte (mimochodem mnam ),dejte krev, moc, krev, moc a nashledanou...asi si pořídil ten glukometr a uvidíme, jak to celé mám...dnes si pro něj dojdu a když tak doktorce moc ráda mé soukromé výsledky předložím 🙂

tedinka
1. srp 2016

@babuna No ty kolaaaaaaceeeee..ty jsou 🙂 Samo sebou, ať si bere co chce, dám mu všechno 😀 Teď chce asi vápník, tak mi otékají dásně, ale to je prý taky normální, tak bojujeme tou nejvíc chutnající pastou na celém světě Senzodine 😀 Po ránu to je mnamka 😀

S tou chuti máš absolutní pravdu...horkou čokoládu jsem třeba vůbec nejedlá a teď jsem si dala kostičku 80%...to bylo blaho 😀 Já jim naopak víc, než jsem jedla,ale to jsem se naučila rychle 😉

werumka
1. srp 2016

@tedinka Já nerozumim těm čtyřem hodnotám - kde si je vycucali - vždyť když berou krev na lačno, po hodině a po dvou, tak jsou to přece tři hodnoty 😀 Jinak limit po hodině je 10,0 a po dvou hodinách 8,5. Těm hodnotám jsi vzdálená o parník. Takže pokud Tě na diabetologii ženou jen kvůli cukru v moči, tak cukrovku opravdu nemáš 😉

babuna
1. srp 2016

@tedinka Ono i kdyby si cukrovku neměla - není přece nutné se v těhotenství vyžrat do tvaru koule 🙂 ... jak to vidím u většiny maminek ... 🙂 a pak třeba skuhrat nad tím, že to nejde dolů a že je to těhotenstvím 🙂 ... vím, že ne vždy to jde ovlivnit , ale kolikrát poměrně značně ano ... (třeba moje máma přibrala snad jen 8kg, velkou část nechala pak v porodnici a nakonec kvůli tomu, že já nespala a ona lítala s kočárem po dědině, která je samý kopec - měla nakonec 48kg) a u doktora ji tenkrát nadávali, proč si nezajde přece do cukrárny a pořádně se nenají ...

On je teď celkově moderní trend - všechna těhotenství riziková, jak miminko nemá skorem 4kg tak je něco špatně a koukají se na maminu jak na tyrana, když se narodí dřív je to taky divné - udržuje se často uměle a úplně zbytečně ... a cukrovka to je kapitola sama pro sebe... zajímalo by mě kolik jich tu těhotenskou opravdu má a kdy to bylo jen stresem nebo blbou náhodou .... že @werumka sami víme jak jde snadno ovlivnit cukr jen tím, že má člověk trochu jiný režim, stres atd.... 😉

lennikk
1. srp 2016

Tak se z dovolením přidám se svým příběhem. U prvního syna nic. U druhého při zatezaku prostředí hodnota o setinu vyšší, ale kvůli porodní velikosti prvního 4290g odeslána na diabetologii. V krvi mi nikdy nic neprokázali,ale dietu jsem držet měla. Za celé tehu jsem přibrala 2kg. Nejdříve jsem dost zhubla kvůli nevolnostem s pak pomalu pribirala. Druhý syn vyvolán 38+1 kvůli velikosti s porodní váhou 4170g. Po porodu mi hodně lital cukr takže i když krev byla vždy v rámci norem tak jsem prý cukrovku měla. Ted jsem v 18tt se třetím a na diabetologii chodím už od 13tt. Krev opět vždy v normě. Nafasovala jsem i glukometr a měřím i doma. Malé zatím cca odpovídá. Zatím jsem nic nepřinesla, ale vzhledem k mnohem nižší počáteční váze než u předchozích tehu vím že určitě priberu víc než jen 2kg jako minule 🙂

werumka
1. srp 2016

@babuna To je pravda, cukrovka má prostě individuální průběh a musí se individuálně i řešit. Nejde jen o samotné hodnoty, ale spíš o komplexní náhled na věc.
Zdravému člověku by stres glykémii zvednout nad limit neměl. Ale pokud se tak stane, je potřeba ověřit, že šlo skutečně jen o reakci na stres nebo nemoc. Bohužel při tom vysokém tempu dneska není na individuální přístup a opakované kontroly moc čas.
Myslím, že první předpoklad je ten, že test musí proběhnout správně. Od toho se prostě všechno odvíjí. A správně znamená i to, že se případná zvýšená lačná zkontroluje znovu, nebo se zkontroluje, jestli těhotná neměla léky, které by mohly test ovlivnit... to se prostě moc nedělá ☹

@lennikk Ahoj! A Tebe hlídají už preventivně, nebo Ti vyšla na začátku těhotenství zvýšená lačná? Ono každé další těhotenství je pro slinivku větší zátěž. Ta slinivka musí několik měsíců v kuse pracovat tak, jako bys od rána do večera jedla jen sladkosti ve velkém množství. V prvním těhotenství to utáhnout může, v dalším už ne. Neměřili synovi glykémii po porodu?

lennikk
1. srp 2016

@werumka u třetího jsem vůbec na žádných testech nebyla. Rovnou mě tam dr preventivne poslal a chodím co 4tydny do poradny. Druhému synovi furt a několikrát musel dostat příkrm.

werumka
1. srp 2016

@lennikk Jestli měl glykémii po porodu nízkou, tak to bývá skutečně signál k tomu, že Tobě se ten cukr držel výš. Když ho pak od toho "přísunu" odstřihnou, tak dostane hypoglykemii. V tom druhém těhotenství jsi taky měla glukometr? Je lepší, když to teď máš podchycene od začátku, po dvacátém týdnu může ta glykémie vlivem hormonů rychle vyletět.

koncita
1. srp 2016

@werumka máš zkušenosti jak se potom v případě hypoglykemie u miminka postupuje? Dostává kapačky s glukozou?

werumka
1. srp 2016

@koncita to záleží, jak je ta hypoglykémie výrazná, u novorozenců se to počítá až od glykémie 2,5 a níž. Často stačí podat jen prikrm nebo glukózu do pusinky. Kapacka je podle me až krajní řešení, kdyby ta glykémie padala opakovaně a výrazně.

koncita
1. srp 2016

@werumka aha, díky 🙂 ptám se jen tak ze zvědavosti. Doufám, že můj prcek bude v pořádku....už jenom tři týdny!!! 😀

werumka
1. srp 2016

@koncita Tím se vůbec netrap 🙂 tak si hezky uzij cílovou rovinku 😀

koncita
1. srp 2016

@werumka jj, mám zjištěno, že tu točenou z Opočna, co prodávají tady nedaleko budou ještě v září určitě mít 😀 😀 Teď už to vydržím, jsem na sebe hrdá 😉 a velká výhoda - toto těhotenství 6kg dole, snad už se to do porodu moc nezmění, je to super oproti +20 při prvním, žádné bolesti zad, kyčlí, kolen....super 🙂

lennikk
1. srp 2016

@werumka v druhém jsem jen chodila do poradny. Právě mi říkala že ty jeho poklesy cukru po porodu jsou jediným ukazatelem že jsem cukrovku měla. I když testy vždy čisté.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru