Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

luciejancarova
24. pro 2014

Holky s cukrovkou, co máte ke štědrovečerní večeři?

devendra
25. pro 2014

@werumka Ahoj, no mám se stále stejně, bojuju 🙂 Teď přes svátky je to nějaké horší, zrovna dneska na mě padla nějaká depréze s tím stravováním🙂 Dneska cítím, jak moc mi chybí cukry s tím vším cukrovím a čokoládou kolem mě a díky hormonální nestabilitě jsem příjemná, jak drát v oku. Sacharidy jsem si počítala prakticky na jednotku a bylo to k ničemu, tak jsem se rozhodla se nestresovat, prostě to nějak dopadne. Jen už bych se chtěla pořádně najíst a ne jenom živořit. Skočit si třeba do mexické restaurace na pořádný oběd.......... ach jo, dnes bych okousala i vánoční stromek, kdyby byl pocukrovaný 😀

devendra
25. pro 2014

@luciejancarova měla jsem bramborový salát s jogurtem místo majonézy s minimem zeleniny a hodně vajíčky a telecí řízek na přírodno. Kluci měli klasický salát s obalovanými řízky.

saraha1
3. led 2015

Ahoj devcata, precetla jsem celou diskuzi a musim rict, ze je to tu super.
A ted muj problem. Byla jsem 17.12. na testu, kterej se kvuli hodnote na lacno 5,71 nekonal. Na diabetologii jsem objednana az v pondeli pro zadanku na krev a samotna poradna bude az v patek 9.1.. Koupila jsem levny glukometr GlucoLab, abych alespon orientacne mela paru, jak to se mnou po jednotlivych jidlech vypada.
Ranni lacna glykemie je porad spatna - behem tech 10 dnu ruzny hodnoty od 5,8 - 7. A ted mam ruzny dotazy. Urcite mi nekdo budete umet alespon na nejake odpovedet, jste tu holky moc sikovny 🙂.

1. Kdyz jdu spat s dobrou hodnotou (dejme tomu 6,5) a rano vstavam se stejnou nebo malicko nizsi, znamena to vzdy, ze telo pres noc vyhladovelo a chybi mu treba jeste nejaky sacharid behem noci? (ze si jatra sama vyprodukovala glukozu a tim padem by se to projevilo na ketolatkach v moci)? nebo proste tech sacharidu bylo za ten den hodne?
2. Ovlivnuje vice sacharidu nez je doporuceno celkove stav glykemie v dalsich treba 12 hodinach, kdyz hodinu po jidle to bylo v limitu? Pro upresneni, psychicky budu mit vazne problem s dietou, miluju sladky a sacharidy obecne. Dnes jsem udelala co nejvic dietni jablecny zavin, jak jsem zvladla. Svacina odpoledni, kterou jsem mela spolu s kavou mela temer 54g sacharidu. Hodinu po ni jsem mela 6,4. Takze bych rekla nadhera. Muze to presto mit nejaky negativni vliv po zbytek dne, pripadne zitra rano?
3. Nebo kdyz za cely den snim dejme tomu 350g sacharidu, hodnoty po jidle (krome te ranni na lacno, tu proste nezvladam mit ok) budou v limitu, je to presto spatne a brano jako dietni chyba?

Omlouvam se, ze jsem vas zahltila. Krasny vecer preju.

devendra
5. led 2015

@werumka Ahoj, mám na tebe ještě jeden dotaz. Teď jsem si měřila glykémii s tím glukoměrem One touch vita. Hodinu od snídaně (plátek chleba s kvalitní šunkou) jsem měla 10,2. Přišlo mi to divné, tak jsem se hned změřila ještě jednou a skočilo tam 8,8. Vím, že i tak je to vysoké, spíš si nejsem jistá, jestli blbnu já nebo glukoměr, když má pokaždé jinou hodnotu s takhle velkým rozptylem.

werumka
5. led 2015

@devendra Ahoj, obecně vždycky, když jsem udělala dvě měření hned po sobě, tak mi to hodilo naprosto odlišný výsledek. Nemělo by se takhle rychle za sebou měřit, protože ten glukometr je pak nepřesný. Otázkou ale je, zda už ta první hodnota byla přesná. Někdy se může stát, že ulítne už ta první (například mi jednou změřil asi 5, když jsem měla hypoglykémii). Spíš bych zkusila změřit po 15 minutách, co to bude ukazovat. Pokud bude glykémie stále vysoká, tak bych předpokládala, že i ta první změřená byla vyšší. Pokud by byla výrazně nižší, tak bych to měření hodinu po jídle hodila za hlavu.

werumka
5. led 2015

@saraha1
Ahoj, k Tvým dotazům.
1. Není pravidlem, že vyšší glykémie na lačno je dána hladověním. Zvlášť v těhotenství to má hormonální příčiny a ty se dají dietou a jídlem ovlivňovat jen do určité míry. Kdyby se jednalo o hladovění, pak budou v moči přítomné ketolátky. Mnohdy mají těhotné s gestačním diabetem problém právě pouze s lačnou hodnotou.
2. V tomto týdnu těhotenství je možné, že i taková svačina "projde". Záleží, jaký typ sacharidu k tomu jídlu sníš - některý se dostává do krve delší dobu než jiný. Ale pokud je dotaz směřován na to, zda tato svačina mohla zvednout glykémii třeba v následujících hodinách, tak ne. Pokud je glykémie před následujícícm jídlem ok, tak se nic neděje.
3. Asi už bylo zodpovězeno v 1. bodu. Pokud nebudeš mít ketolátky v moči, přes den budou glykémie ok a lačná bude nadále vysoká, pak jde spíš o tzv. fenomén úsvitu a ten je mnohdy třeba řešit inzulínem.

saraha1
5. led 2015

@werumka moc ti dekuju za odpoved, jsi zlato!
Jsem se vratila odpoledne od sestry z dia poradny a jsem jaksi zmatena tim, co oan rikala, poprve jsem se s nejakym zdravotnickym personalem dohadovala.
Asi si koupim ty prouzky na ty ketolatky, jen abych vedela. No rozcarovana z ty dia poradny jsem si dala k svacine temer 67g sacharidu (domaci vanocka v dia verzi a presso se slehackou), po hodine 7,5g, takze to uz neni dobry, alespon to vim, ze to uz proste moje telo nezvladne.
A ted co jsem se teda dozvedela tam. Takze pry bych mela tak 200g sacharidu denne, nemam pry vazit, to mi prijde zajiamy, asi jsem jasnovidec 😀. A ze by mela byt vecere v 6, nejpozdeji v 7, potom uz zadny sacharidy, jen zelenina, maso, sunky, pripadne syry a asi v jakymkoli mnozstvi. Kdyz jsem sestre rekla, ze na tehotenskacukrovka.cz je to jinak a ze tam upozornujou na tu druhou veceri atd, tak to je podle sestry pro ty, co si pichaji inzulin a taky pro ty, co maji diabetes 1.typu. Tak vazen nevim, co mam z toho vzit. kazdopadne dneska zkusim na radu sestry tedy po ty veceri uz zadny sacharidy a uvidim, co mi to udela s lacnou glykemii.
Zitra mam v 11 jit na lehkej obed a ve 12 mi budou pichat v biochemicky laboratori do prstu, to jsem zvedava, co zjisti. Ale vubec se mi ten pristup nelibi. V patek se uvidim s Mudr.
Werumko, ty jsi tady opravdu takova dia kapacita, vis toho hodne, neni cemu se divit, jsi uzasna, jak to vsecko zvladas od detstvi, ono asi je to na jednu stranu lepsi. Ja vim o mym GDM par tydnu a jsem z toho na vetvi.

werumka
5. led 2015

@saraha1 Já mám sestřičky fakt v úctě za to, co všechno musí dělat a co musejí řešit. Ale sestry na diabetologiích - to je mnohdy katastrofa. Když tohle čtu, tak mám občas chuť mlátit hlavou do klávesnice 😀
Druhá večeře je u těhotenské cukrovky jedno z NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH jídel. Rozhodně to bez toho nezkoušej. Mnohdy holky jedí ještě v jedenáct večer, aby neměly ráno vysokou glykémii a ketony. Ti, co si píchají noční inzulín mají úplně stejné podmínky jako ty, která si ho nepícháš. 200g sacharidů denně je spodní hranice. Nevím, kolik vážíš, kolik jsi jedla doteď. Ale je možné, že bude potřeba sacharidy navýšit na 250g.
Co se glykémií týče - tak před hlavním jídlem bys měla mít glykémii kolem 5,5. Pokud máš hodinu po svačině (tj. hodinu až dvě před večeří) 7,5 - tak Ti to do té večeře klesnout nestačí. Před svačinou je v pořádku, když máš trochu víc, protože to není takový sacharidový nápor. Ale před tím hlavním jídlem se to musí stáhnout.
Já myslim, že kapacita moc nejsem. Spíš mi to hezky mluví 😀 😀 😀

vobluda13
5. led 2015

Ahoj, já jsem na dietě už měsíc (tento čtverek mám kontrolu,30TT), ale gyn mě ihned po testu odeslala do poradny, vyfasovala jsem jak glukometr, tak proužky na moč - ketolátky i cukr. Přeměřovat se mám 3x týdně, ráno moč, před snídaní, po snídani a po obědě a večeři. Při vyšších výsledcích ve stejnou denní dobu dvakrát za sebe máme volat a v den měření vždy psát jídelníček. Proběhlo proškolení ohledně diety a rady byly následující - z počátku vynechat veškeré jednoduché cukry, omezit ovoce. Jíst 5-6 jídel za den a hlídat si množství příloh. Druh večeře byla doporučena, tedy v závislosti na denním režimu. Musím říct, že vše bylo podáno velice příjemně, první kontrola proběhla telefonicky po 2 týdnech a jelikož byla v mém případě v pořádku na osobní jdu až nyní. Jinak přeměřování dvakrát v tu samou dobu není dobré, chyba glukometrů může být kolem 20%!

saraha1
6. led 2015

@werumka ahojky, moc diky opet za reakci.
Ja jsem teda zkusila to, ze jsem dala po sedmy veceri, pak uz jen zelenina,trosicku syr a dve velky lzice bilyho jogurtu kolem 10. vecer. Prtoze jsem sla do prace po temer trech tydnech, tak usinani a cela noc bylo horsi, v 6 rano jsem mela 6,0. Jinak jsem cely prazdniny merila az kdyz jsem vstavala v 8, coz je samozrejme pak zkreslujici. Dneska dam zase klasika druhou veceri a uvidim, co rano v 6 zitra. Jinak jsem v sobotu nestihala poradnou veceri, dala jsem si mensi a za to v 10 jsem mela krajic chleba, zeleninovej salat a kureci prso poradne velky a rano v 8 jsem mela pak 5,4. Takze z toho bych mohla soudit, ze to vecerni jidlo pred spanim dulezity je. No tak uvidim, s cim prijdu zitra rano.
Dnes jsem byla na obberu krve z prstu, divny, to je snad lepsi to brat ze zily, hned jak jsem vylezla z ordinace jsem si merila jeste na svym glukometru, tak v patek na dia poradne uvidim, co nemocnice namerila, a jak moc se lisi muj glukometr.
No jiank jsem si koupila ty prouzky dia phan, abych videla ty ketolatky.
jo a jak jsi psala vcera o te velke svacine, tak nevim, kolik jsem mela pred veceri, ale po veceri 7,0.
Werumko, je dulezity, aby se stridaly ty vetsi jidla a mensi svaciny..myslim tim "sacharidovy zatizeni"?
Jinak ja jsem poradnej macek, vahu tu psat nemuzu 😀, ale dle BMI uz uz poradne obezni ted jeste po bribrani v tehu. Jinak se shcvalne mrknu, kolik jsem jedla drive sacharidu, kdyz jsem byla v "hubnoucim" rezimu na jare... a s velkym sokem zjistuju, ze jsem tech sacharidu snedla stejne jako ted pri diete. A nemela jsem s tim takovej problem, jako ted 😀. Tak ja nevim, ale to je ta psychika, tehdy jsem chtela hubnout pro sebe, bylo to moje rozhodnuti. ted jsem donucena. Jinak samozrejme moje jidlo v listopadu a prosinci bylo samy sladky, to jsem zvladla dopo ke kafi susenky nejaky, odpoledne kolacek, nekolik chlebu, pred spanim pulku mentosek, atd.

saraha1
6. led 2015

@werumka no, ale kouka, ze jsem nemela problem bezne dat i 350g 😀. Ale to jsem se nehlidala.
Jo, jeste prosimte, nevis, kolik by mel hodnotu po jidle zdravej clovek, treba kdyby snedl tech 60g?

@vobluda13 ja se obavam, ze nedostanu nic, od mojich kamaradek, co GDM taky\ mely, tak myslim ze ani jedna glukometr nedostala. To by me zajimalo, jak potom se vubec zjistuje, kde je problem. Ocividne se ma drzet dieta a jednou za mesicv na dober z prstu hodinu po jidle...takze treba u me by pak se mohlo zdat, ze je vse v poradku! No uvidim v patek, co mi rekne mudr.
A jiank klobouk dolu pred vsemy, ktere z toho nejsou na prasky jako ja 😀. Asi si zvyknu, ale uz ted vymejslim, co si naporoucim po porodu a jedno mezi prvnima jidlama budou liavcne se spoustou skorice a cukru 😀.

vobluda13
6. led 2015

@saraha1 Tak já nevím, jak to funguje jinde, já chodím k nám do nemocnice (Liberec) a tam nám teda ještě ke všemu berou kontrolní odběr - jednou za měsíc a to ne na aktuální cukr, ale nějakej dlouhodobej - teď si nevzpomenu jak se tomu říká. Odběr krve z prstu je prý i na aktuální glykemii poměrně dost nepřesný, co se týká výsledků... Uvidíš, jak to tedy u Vás funguje, asi bych případně zvážila nějakou jinou poradnu, pokud je v dosahu.
Jinak nutno říci, že já jsem se první dva týdny vážně hlídala, poctivě vážila co jsem jedla, abych měla přehled... Teď si troufám říct, že už to mám trochu v oku, takže to neřeším až tak a přesně nepočítám, jen když si nejsem jistá...
Je teda pravda, že jsem za ten měsíc nic nepřibrala (ikdyž prcek a bříško rostou) a výsledky se mi zatím drží, ale s lačnou glykemií jsem problém neměla, tam netuším, jestli tohle jde nějak ovlivnit:(
Jinak teda, doporučení, která jsem dostali na proškolení, vyhejbat se umělým sladidlům, k snídani se vyvarovat mléčným výrobkům, dopolední svačina je pak dobrá "sladká" - porce ovoce, doporučené bylo pomelo(to má málo cukrů a ještě hodně nízky GI, takže se ho mlže celkem dost🙂) , mandarinky, nedoporučeny banány, víno, hrušky, sladká jablka a prý bacha na barevné papriky, někomu dělají problémy...
Také říkali, že nejlepší přílohou jsou brambory či bramborová kaše, k večeři že jsou fajn polévky (opatrně s nudlema apod.). Druhá večeře kousek ovoce či nějaké pečivo s lučinou, mléko, kefír či tak... Jinak jestli ti chybí sladké, tak občas neslazený jablečný štrůdl z listového těsta, když ho nesníš celý, tak na sváču proč ne, "osladit" ho trochu můžeš ozdobou z pořádný šlehačky, nebo jsem zkoušela palačinky (dělám z části z celozrnné mouky...) a do toho náplň z mraženýho lesního ovoce (maj výborné v lidlu) se šlehačkou a taky mi to prošlo. Nebo výborně doslazený jogurt kouskem manga (je hodně sladké, takže stačí malý kousek a laskomina je tu)...
Jinak když mě teď fakt honila mlsná, tak jsem objevila dia hamánka, přesnídávku, která není doslazovaná a bodlo mi to na sváču🙂 Jinak se vyhýbat experimentům s pečivem, nejlepší klasický nebo 100% žitný chleba, klasické housky nebo rohlíky, tam ale záleží jak rychle ti po bílém pečivu ta glykemie vystřelí.... Každý reaguje jinak...

saraha1
6. led 2015

@vobluda13 vse ko, co pises, tak to vlastne vim 🙂. A teda co mi merili na tom dnesnim odberu..to netusim. Ale krev brala malickym brckem z kapky na prstu a vkladala na dve ruzny mista, tak nevi, jestli jedno mela byt momentalni glykemie a druhy ten dlouhodoby - glykovany hemoglobin. Jinak v dosahu bohuzel nic nemam. To by musela jet do jinyho mesta a uprimne ony i ty dia poradny mivaji docela narvano, ze by me stejne mozna nevzali.
Strudl jsem delala o vikendu a sladila mirne stevii a nahoru slehacku. No dneska zase ujizdim 😀. Jsem si cucla vajecnaku, a me pak prepadla strasna chut na cokoladu, jeste ze mame tu z Ikea 70%. Chystam se zkusit strudl s jablkem a tvarohem, slazeno stevii, to by melo byt taky snad ok. Me zatim prochazi dost veci, ale uvidime za par tydnu. Co mi desne chutna je jogurt s nakrajenym kiwi. To si davam na svacu dopoledne. Jo a chleb jim psenicno-zitny kvaskovy z mistni pekarny, klasika bily. Cetla jsem, ze vlaknina by mohla pomoct, kdyz clovek to neda a proste si da nejakou sladkost, ze iona zabranuje vstrebavani zivin z jidla, tak treba to taky muze trosicku zlepsit ty glykemii.

devendra
7. led 2015

Děvčata, dnes mě vyřadili z dia poradny 🙂 Zbylo mi tu 28 testovacích proužků do glukometru One Touch Vita. Kdyby měl někdo zájem, nechala bych je za 150,-.

marketamiclova
8. led 2015

@kacule85 ahojte maminy..tak já měla u prvního těhotenství cukrovku...ale byla jsem jen na dietě...všude jsem četla,že děti pak bývají mnohem větší a že jsou u porodu komplikace...tak já myslím,že to není vždy..porodní bolesti sice byly velké,ale nic co by se nedalo vydržet a malá nakonec vážila 2,75..takže pohodička..sice měla novorozeneckou žloutenku,ale to prý bývá...no a ted čekáme druhé mimi a cukrovku mám zase a o dost horší..dostala jsem inzulín a tak si vždy večer musím píchnout.. 😒 nejdřív jsem to obrečela,ale ted jsem tak nějak smířená..tak jsem ted zvědavá,jak bude vše probíhat..mimčo očekáváme přelom leden/únor..pak dám vědět,jak to dopadlo.. 😕

marketamiclova
8. led 2015

@devendra a vy jste ty proužky platila?já je teda dostávám i s inzulínem zdarma 😕

petickaaa
8. led 2015

Ahoj holky tak já byla na testy zrovna dnes. Bohůžel na ně však ani nedošlo. Hned po prvním odběru krve na lačno jsem měla hodnoty 5,5 a poslali mě rovnou na diabetologii, kde jsem objednaná příští týden. Takže ted sedím vyděšená doma,projíždím internet a hledám nějaké informace. ☹

devendra
8. led 2015

@marketamiclova já inzulín neměla. Měla jsem jen testovací proužky rozpočítané na velké profily dané lékařkou. Když jsem si chtěla ověřit cukr mimo, tak jsem se musela měřit svými.

veruvac
9. led 2015

Ahoj, já prodělala těhotenství s cukrovkou. Je to docela v pohodě, jen jsem měla občas hlad...Bohužel musím říct a doporučit všem že se opravdu musí ta předepsaná dieta držet. Jinak můžete ublížit miminku. Můj syn se narodil v 8měsíci - konec. Byl v pořádku ale měl téměř 3kg. Narodil se dříve proto že už se tam prostě nevešel. Kdyby tam byl ještě měsíc tak by měl snad 4kg. Měla jsem i inzulín a taky to není hrůza. Je důležité dietu držet protože miminka jsou brzz veliká - mají často větší hlavičku a hlavně jak rychle rostou díky cukru tak se jim nestačí dovyvinout třeba některý orgán...no držím palce. Po porodu se tělo zase nastaví spátky..Má to taky výhodu - když držíte dietu moc nepřiberete 🙂

eliska_v
10. led 2015

@werumka : Ahojky
Chtěla bych se taky zeptat. V pondělí 12.1. jdu teprve poprve do diabeticke poradny. Vůbec o tom nic nevim. Jen jsem se zatim divala na nějaké stranky ohledně cukrovky a diety a vaření nějak vůbec zatim.nevim co a jak.
Příkladam fotku z výsledků... moc mi zatim nikdo neřekl. Snad budu v pondělí chytřejší

werumka
10. led 2015

@eliska_v Ahoj, těch informací je vždycky na začátek najednou hodně. Není možně je vstřebat během chvilky, je potřeba je začít aplikovat postupně.
Podle výsledků se jedná o těhotenskou cukrovku. Test byl provedený správě, ze žilní krve, tudíž je nějaká chyba vyloučená. Po první kontrole bys měla dostat orientační jídelníček s denním příjmem sacharidů. Po týdnu, dvou s dietou je pak vidět, zda je dieta dostatečná, nebo je potřeba nasadit inzulín. Uvidíš, jestli jsou nějaké fáze dne, kdy ta glykémie reaguje špatně.
Zatím postačí - do kontroly - aby sis zvykla na pravidelné jídlo - maximálně s tříhodinovým rozestupem. Ideální je najet na režim snídaně-svačina-oběd-svačina-večeře-druhá večeře. Obsah sacharidů v jednotlivých jídlech bych zkusila orientačně 40g-30g-50g-30g-50g-30g. Dá se s tím různě hýbat, ale na tomhle bych zkusila začít. Nejdřív zkus dodržovat pauzy mezi jídly, pak zkus hlídat to množství. Po chvilce Ti to začne naskakovat automaticky. Kdybys něco potřebovala, napiš. Hezký večer!

lena80
10. led 2015

přidávám se k @veruvac. Mě doktor vysvětlil, že těhotenskou cukrovkou roste tělo miminka rychleji, než se vyvíjí orgány, takže je potom velké riziko vrozených vad atd. V nejhorších případech dochází předčasně k úmrtí ještě v děloze.
I když je to s dietou někdy fakt těžký, vydržte to, stojí to za to 😉 🙂

eliska_v
10. led 2015

@werumka : Děkuju moc...chytřejší budu v pondělí po poradne. Jsem na to zvědavá.

saraha1
10. led 2015

holky, nevim jestli nahoda, ale u nas se vyrojilo strasne novych tehulek s GDM. Rikala mi sestra, ze dlouhodobe meli cca dve pacientky a ted po novem roce najednou 10. Ze by tema svatkama se spoustu cukrovi atd.? 😀

werumka
10. led 2015

@petickaaa Ahoj, a nebylas před tím testem třeba nemocná? Správně by se měla vzít ta lačná hodnota třeba po několika dnech znovu. Teprve když je dvakrát za sebou nad limit, tak je to průkazná cukrovka.

saraha1
10. led 2015

@petickaaa ja jsem na tom obdobne, ale ja mela 5,71..a taky se nikdo neobtezoval mi to delat znovu, jestli to nebyla nahoda.

petickaaa
10. led 2015

@werumka
@saraha1
No přímo v té laboratoři mi taky řekli že mi to vemou znova ale když jsem výsledky odnesla na gyndu tak mě automaticky poslal na diabetologii. A nemocná jsem sice nebyla, ale večer před tím jsem si já trubka dělala palačinky s čokoládou tak nevím jestli by to mohlo být i tím? Ptala jsem se doktora (jen na gyndě zatím) a říkal že zdravému člověku by to tak nevyskočilo ale není to odborník na cukrovku tak nevím... Ale odběry a testy mi budou dělat znovu i na te diabetologii ne? Co když tam zjistí že je to ok? Mohli by mě jen tak pustit a dále to neřešit? Nebo už jsem pro ně pacient?

saraha1
11. led 2015

@petickaaa no tak co jsem stihla vycist, tak by to nemelo mit extra vliv. Zdravy clovek mi uz rano mel mit vsechen cukr ok. Ja jsem si dala hezky pred odberem vecer az ve 21h naloz spaget (takze sacharidu pozehnane), behem dne par kousku cukrovicka a jeste po ty veceri kus 70% cokolady. Ja totiz na sladkym cely tehu dost ujizdela. A pak mi doslo, ze to asi nebyl nejlepsi napad. Ale opokud by clovek mel GDM, tak si myslim, ze to vazne nema velkej vliv, ale jak rikam, proto ma byt druhej odber druhej den, pokud je clovek bez nachlazeni. Brali mi pak jeste krev, ale kapilarni, zjistovali momentalni hladinu cukru po lehcim obede a glykovanej hemoglobin (jak na tom byl clovek v prubehu poslednich mesicu). Oboji v poradku. Takze z toho pak moje dia mudr usoudila, ze to zase neni treba tolik hrotit. Ale ja si koupila glukometr, takze vim, ze ty lacny hodnoty proste zadnej zazrak nemam, to jsem ji i rekla.

Dneska jsem v obchode drzela v ruce nanuka, ze ho beru a hned snim..noi pak jsem ho zas vratila 😀. Ale odpoledne to nedam, udelala jsem si zavin s tvarohem slazeno stevii, je to malicko horky diky stevii, ale stejne se moc tesim 😀.

petickaaa
11. led 2015

@saraha1 Tak za ten nanuk chválííííím 🙂 a po tom závinu si schválně cukr změř at víš (víme)
Trochu jsem se k tomu upínala že by to mohlo být těma palačinkama,tak nic no... Aspoň tolik při těhu nepřiberem. Koukala jsem že rodíš v dubnu jako já tak jsem zvědavá jestli ty naše miminka budou obříci jak mě děsí nebo váhově normál. A jak říkáš že jsi na těhu ujížděla na sladkém tak já to měla podobně prvních 5měsíců mi bylo špatně a jediné po čem mi zle nebylo to bylo většinou sladké. Takže rohlík s medem,krupice,palačinky,rohlík s nutelou atd. atd. atd. 🙂 no a příští týden mám oslavu narozenin tak jsem zvědavá jak to zvládnu. Dietní oslavička-nic pro mě ale co by člověk pro toho drobečka v bříšku neudělal no ne? 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru