Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

pe_ma
5. bře 2016

achjo :( dneska treti den po sobe spatna lacna, pojidlove radeji ani nekontroluju, dneska 2,5 hod po veceri 7,8 a kontrola az 16. :( fakt super :/

miiisaaa
5. bře 2016

Ahoj holky, minulý týden jsem si odnesla z diabetologie "diagnózu". Ptala jsem se, kolik mi při odběrech z žíly naměřili a při prvním 5,1 a pak za dva dny 5,2. Nejdřív mě vyděsili, bylo mi řečeno že to "není dobré", ale pak mi MUDr řekla, že ta hranice je 5,1, tak si myslím, že ty hodnoty nemám přece tak špatné, ale úplně na hranici. Navíc ta horší hodnota byla, když jsem den předem večer snědla jenom kedluben, protože mi řekli, ať si den před odběrem hodim "dietku", tomu ovšem taky nerozumím, protože tím se ty výsledky přece taky mohou zkreslit. Závěrem byla tedy diagnoza těh. cukrovka a bylo mi jen řečeno, že mám zkusit jíst zdravěji, vyhýbat s sladkostem, slazeným pitím...Dostala jsem 3 letáčky a adios. Prý kdybych hodně chtěla, můžu si půjčit glukometr, ale jak tady čtu ty hodnoty se taky různí. Na kontrolu mám přijít na konci března. Tak jsem vám z toho taková zmatená. Snažím se tedy jíst zdravěji, nesladit čaj, pít hlavně vodu a nejíst sladkosti, ale že bych si počítala a vážila jídlo, to nedělám. Nevím, když vynechám to sladké (které jsem si opravdu dopřávala) mělo by to být ok? Půjčily byste si ten glukometr? 😒

werumka
5. bře 2016

@pe_ma Přidej si dlouhý inzulín. O dvě jednotky. Uvidíš, jak to zafunguje. Teď prostě budeš co 14 dní přidávat, je to normální.

vrk
5. bře 2016

@pe_ma jj ja mam kontrolu az 15.3...taky chodis k markove? A co ta kase uz jsi zkusila?

vrk
5. bře 2016

@miiisaaa myslim si, ze zadnou cukrovku nemas..

miiisaaa
5. bře 2016

@vrk ja se prave taky dost divila pote, co mi rekli ty hodnoty proc me tak vydesily... nevim proc hned ta diagnoza...kdyz to je tak na hranici

werumka
5. bře 2016

@miiisaaa Dietku před odběrem nemá cenu dělat, akorát pak může test vyjít falešně negativní. Lačnou hodnotu ale dietou neovlivníš - pokud cukrovku nemáš, nebude na to mít vliv ani to, že sníš den před tím deset kremrolí. Zkušenost diabetologů je taková, že problematičtější průběh diabetu mívají lidé, kteří mají hraniční hodnoty (tj. "slabou cukrovku") než lidé, kterým vyjde přesvědčivá cukrovka z testů. Nebývá to pravidlem, ale působí tak i psychika, protože když někomu řekneš, že má jen lehkou odchylku od normy, tak podvědomě ten problém nebude tolik řešit, než člověk, který se od začátku snaží, aby ty glykémie udržel v cajku. Glukometr je dobrý ve chvíli, kdy máš možnost srovnání jeho měření s měřením v laboratoři. V tuhle chvíli by bylo dobré, abys sis začala hlídat jídlo v tom smyslu, že budeš jíst každé tři hodiny menší porce (ale pozor na to, abys nehladověla!). Je dobré si koupit proužky do moči DiaPhan a hlídat ráno ketony - pokud by se objevily, je to známka, že jíš málo (s tím má problém hodně těhotných s diagnózou GDM). Jsi zatím ve fázi těhotenství, kdy vliv jídla na glykémii není ještě tak znát. Hodnoty se většinou zhoršují kolem 30. týdne. Tam už bych ten glukometr doma asi brala, aby se daly sledovat trendy a případně i nasadit trochu inzulínu, kdyby se nedařila dieta.

miiisaaa
5. bře 2016

@werumka díky za radu a vysvětlení

pt1981
5. bře 2016

@miiisaaa ahoj, ja jsem mela naprosto stejny vysledky.. O jednu desetinnou carku za hranici. Ale spadala jsem holt do tabulky cukrovkaru a drzela jsem dietu od mudry do konce tehotenstvi. Strasne jsem se bala, jidlo jsem vazila a vse dodrzovala. Mala vazila 3950g. Po celo dobu kontrol jdem mela cukr uplne normalni, presto mi diagnoza zustala. Jediny, co jsem mela spatny, byly ketony, takze dodrzovani druhe vecere. Jinak po porodu jsem mela tak nizky cukr, ze mi davali po lzickach cocacolu. Za tehotenstvi jsem zhubla 11kg...

werumka
5. bře 2016

@pt1981 Po porodu cukr klesne vždycky. U diabetiků klesne ale často až nepřiměřeně moc. To je také důsledek cukrovky 😉 Kdybys dietu nedržela, malá mohla mít klidně o další půl kila víc. Nedělala bych z toho banalitu.

pt1981
5. bře 2016

@werumka ale ja z toho v zadnym pripade banalitu nedelam. Vzdyt pisu, ze jsem se strasne bala a vse dodrzovala. Slo o zdravi malicke a rozhodne bych nehazardovala se zdravim dcerky, na kterou jsem cekala vazne hodne dlouhou dobu.

werumka
5. bře 2016

@pt1981 To se omlouvám. Vyznělo to tak, že jsi vlastně jen spadla do kolonky GDM kvůli hraničním hodnotám, glykémie jsi měla v normě a přesto jsi kvůli tabulkám byla diabetik 😉 Působilo to na mě, jako že to není potřeba až tak řešit. Ale blbě jsem to pochopila 😉

zuhra
5. bře 2016

@pe_ma ach jo, jsi fakt chude:( dieta, inzulin a nic, to je blbe..

pt1981
5. bře 2016

@werumka v poradku. Prave naopak, byla jsem uplne silena strachy, abych neco nepodelala a neublizila tak malicke. Na me staci udelat bububu a jedu, jak mam 😀. Hodne matek diagnozu podceni a detem to muze hodne zdravi zavarit a to si neuvedomuji. Pokud budu znovu tehotna, budu se opet ridit vsema radama doktoru...

miiisaaa
5. bře 2016

@werumka taky to rozhodne nechci podcenit, ale jsem proste zmatena. Do dalsi kontroly budu hlidat tu pravidelnost a budu se vyhýbat zbyrecnemu slazení a dobrutkam...no a uvidíme...
@pt1981

pt1981
5. bře 2016

@miiisaaa vis, ono tech par mesicu dodrzovani za to stoji. Kdyby se cokoliv podelalo ( tuk, tuk, neboj, nepodela 🙂 ), mas cisty svedomi, ze jsi vse dodrzela.

werumka
5. bře 2016

@miiisaaa Určitě si kup ty proužky, je to dobrá orientace, jestli jíš dost. Pokud by Tě to nervovalo, skoč si pro glukometr. Je někdy dobré udělat si takový "vzorový" den - tj. zkusit si spočítat, kolik jsi za ten den snědla sacharidů - hodit do kalkulačky třeba na kalorických tabulkách. Uvidíš pak, jestli to trefuješ dobře, nebo jestli je potřeba to dál upravovat. Je jinak potřeba, abys jedla druhé večeře - tj před spaním ještě něco snědla, ideálně mléčný výrobek, nebo kus pečiva. Předejdeš tak těm ketonům a vyšší glykémii, kterou může hladovění způsobit.

werumka
5. bře 2016

@pt1981 Právě... ono se nejedná jen o ty tři měsíce těhotenství, ale tomu dítěti se tím pak ta matka může "postarat" o cukrovku 2. typu v dřívejším věku. A to přece nikdo nechce.

vrk
6. bře 2016

@werumka ja jsem vzdy myslela ze i 5,1 se pocita jako norma. Ja to tak minule mela a dali mi i pit roztok normalne...tak jsem prave myslela, ze toto by jeste cukrovka nebyla? Nicmene co kdyz dle prouzku zjistis, ze mas ketony v moci a jis tedy malo? To se pak pridava jidla a co kdyz uz ti to potom vycha hur ty hodnoty? Tak inzulin? Ja mam ted porad hlad a drzim cca 14dni. Ty prouzky asi taky koupim a uvidime. Rikas, ze merit se vyplati hlavne pri srovnanim s laboratori a to ja treba nemam...je to teda tak spravne?

pe_ma
6. bře 2016

@werumka tak dneska lacna 4,9 bez jakekoli zmeny...no k dr sem zvedava, ptz se s nim chci i domluvit na navyseni jidla, dost casto ted mam vecer a rano hlad...jenze uz se desim toho, co zas bude vychazet za cisla...
ja myslim, ze moje miminko chudatko dostane cukrovku hodne brzo :(

missym
6. bře 2016

Ha, tak abych měla lačnou v normě, tak nesmím chodit do práce 😁 Včera a dnes jsem spala skoro 9 hodin s jedním nočním vstáváním na záchod a hodnoty 5,0 a 4,7. No, už jen týden a kousek a nástup na mateřskou, tak snad to potom bude lepší. Uvidím, co v úterý řekne doktorka.

pe_ma
6. bře 2016

@missym tak pokud nespíš, tak tj jasný, že to vyletí 🙂 a obdivuju, že ještě ted zvládneš noční v práci!

missym
6. bře 2016

@pe_ma Já nechodím na noční, ale neusnu dřív než v 11 a do práce vstávám o půl sedmé a je to na mě prostě málo spánku. Teď jsem o víkendu vstávala až po osmé a paráda. Změřím se, nasnídám a v pohodě stíhám naplánované jídlo. V týdnu do sebe hážu snídani za pochodu a pak to tak vypadá.

pe_ma
6. bře 2016

@missym aha...tj blbí no :(

werumka
6. bře 2016

@vrk Nene, je to od 5,1 včetně. U vás v laborce dávají pít roztok při jakékoli lačné, podle nich se řídit nemůžeš 😀 😀 Do toho 30. týdne se OBVYKLE hodnoty glykémie hýbou v rámci několika desetin a to je prostě pod rozlišovací schopnosti glukometru. Po 30. týdnu už se často hýbou v rámci jednotek a tam už glukometr svoje opodstatnění má. Stejně tak má opodstatnění, když už při OGTT jsou ty glykémie víc nad normu, protože tam už se dá předpokládat, že glykémie po normálním jídle už taky lezou víc nahoru.
Pokud máš ráno v moči ketony a vyšší lačné, pak je s největší pravděpodobností chyba právě v nedostatku jídla. Pokud přidáš jídlo, ketony zmizí a hodnoty se upraví, je to ok. Pokud ketony zmizí, ale hodnoty jsou stále vysoké, pak je potřeba přidat ještě noční inzulín.

vrk
6. bře 2016

@werumka jj to sice byla jina laborka, ale teda taky spatne jo..no to je dobry 😆 no uvidim co mi reknou na kontrole po odberech a nesu i moc. Snad to nebude tak zle

vrk
6. bře 2016

@pe_ma ale prosim te. Zadnou cukrovku nedostane. To je blbost. Pokud bude mit dobre stravovaci navyky bude ok

werumka
6. bře 2016

@pe_ma Geneticky bude mit k diabetu 2. typu dispozice. To je proste fakt. Ale tim, ze to resis a vis, na co si dat pozor, tak ho povedes správným směrem, aby tu cukrovku nedostal. Ten problem z diabetu 2. typu části tkví v tom, ze kdyz dite zažilo svoje rodiče s timhle typem cukrovky a vlastne většinu života vidělo akorat to, ze ten rodič na to dlabe a dela, ze ta nemoc neexistuje, tak pak bude mit s největší pravdepodobnosti stejny přístup. Kdyz svoje dite budeš vychovávat v tom, že normální je starat se dobre o cukrovku, nemáš se čeho bát.

werumka
6. bře 2016

@vrk Jsem na to srovnání laborkou zvedava, jaky cisla to hodí.

pe_ma
6. bře 2016

@vrk @werumka holky snad...ono jak celé těhu jedu v pojidlových 9 a 10, tak se mi tomu špatně věří...je fakt, že poslední dobou už mám i skoro strach si dát něco na jídlo, ale jím množství podle jídelníčku, to zase jo, ale už sem trochu rezignovala na to, co to je, ptž je to jedno, takže si dám množství přílohy a k tomu cokoli, ptž ty čísla jsou pak stejný, at tam dám libovou šunku a nebo škvarky, takže asi tak...ale neprasečím, to zase ne! jen včera sme si dali řízek, ptž ten cukr je v háji tak i tak...jediné, co fakt můžu je jogurt s ovocem...včera před svařinou 6,1 - 4j inzulinu, 150g jogurtu a 100g boruvek a hodinu po dojezení 5...no takže jedině se stravovat tímto :D

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru