Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

pe_ma
10. kvě 2016

@werumka problém je, když obsluha neví, což neví :D a pak řekneš, že seš diabetik a oni ti dají colu s cukrem a ještě se s tebou skoro pohádají, že na školení jim řekli, že je bez cukru :D
ale tak snažím se vybírat jídla, kde cukr nehrozí - maso s něčím, těstoviny, rizoto...a na ten hambáč mě včera půl hodiny ukecávali :D

pe_ma
10. kvě 2016

@werumka no já na odhod moc nejsem, ale má to v oku přítel a já hlavně jím tak, abych se cítila sytá, ne přejezená, což vím, že většinou tak po navážené porci mám 🙂

annna79
10. kvě 2016

Tak dnes jsem upekla mrkvovou buchtu bez mouky s ovesnýma vločkama a dala jsem si k tomu šlehačku a mléko a zkusila jsem testovatba mám 4.
Na lačno 5,4 po hodiněb7,2 po obědě za hodinu 7,2 a po svačině 4.
4 je nějak málo ne?já tomu teda nerozumím už.

pe_ma
10. kvě 2016

@annna79 4 je málo, ale může se stát, záleží, kolik jsi v té porci měla sacharidů 🙂 a jinak máš super čísla! lačnou vychytáš 🙂
mě ted 3 dny lačná zase zlobí a mám tak 5,6 :(

werumka
10. kvě 2016

@pe_ma A to do toho hambáče prostě nemohli tu omáčku nedat? 😀 Já vím, taky mi vždycky říkají, co jim povídali na školení 🙂 Někdy mi jich je trochu líto, protože oni fakt nemají povinnost se v tom orientovat. Ale ono prostě třeba stačí, když tu flašku s pitím přinesou, ty si přečteš složení a víš. Jednou jsem jim vysvětlovala, že i když je na lahvi napsáno, že je slazeno stévií, tak ta stévie je tam půl na půl s cukrem a ať to diabetikům nenabízejí. Někteří starší diabetici by si to třeba dali a glykémie by jim vyletěla.

werumka
10. kvě 2016

@annna79 Po svačině se neměř, důležité jsou glykémie po hlavních jídlech, protože tam hrozí vzestup 😉

werumka
10. kvě 2016

@annna79 Jinak glykémie 4 není objektivně málo. Glykémie má u zdravého člověka nebo diabetika bez dodaného inzulínu dolní hranici 3,3 - měřeno z kapilární krve. Pak jsou lidé, kteří mají celoživotně nižší glykémie - ale jsou na to prostě zvyklí.

pe_ma
10. kvě 2016

@werumka jj, to byla cola se stévií :D no já než sem se nadechla, tak už ji měla otevřenou a lila mi to do skleničky...a omáčka...byl hokej, šílený zmatek, tak to prostě nezvládli...já už si zvykla 🙂

werumka
10. kvě 2016

@pe_ma Tak důležitý je, že Tys tu colu nevypila 😀 😀

annna79
10. kvě 2016

@werumka jj, já se bála po té buchtě.se mi to odhaduje špatně kolik si mohu dát.

werumka
10. kvě 2016

@annna79 Aha, tak to jo 🙂 Nejlepší je rozpočítat si množství sacharidů v celé buchtě a pak si to rozdělit na jednotlivé dílky - třeba na 20 dílů po 15g sacharidů. Dávalas tam nějaký cukr? Po svačině nikdy nebude glykémie vysoká tak, jako po hlavním jídle 😉

vejik85
13. kvě 2016

Děvčata, tak nastal 31. týden...denní hodnoty mám parádní, ty se pohybují kolem 6, po snídani po 6ti jednotkách inzulínu už taky super, prášky mi to všechno podle mě krásně snížily, není po nich vůbec blbě, takže no problem 🙂 s lačnou bohužel stále bojujeme, už jsem na 18 jednotkách nočního inzulínu, jednou mi to kleslo na 4.8, ale bohužel po zbytek dní jsem stále kolem 6...takže to je jediné, co potřebujeme ještě doladit, jinak si myslím, že bojujeme statečně 🙂

denousek
13. kvě 2016

mám dotaz dneska jsem vyfásla glukoměr...

jake mate hodnoty vy co si musite pichat inzulin?at vim jak jsem k tomu daleko :D

a taky me zajima jestli megnesko-magnosolv nebo tablety můžou ovlivnit hladinu cukru??děkuji

vejik85
13. kvě 2016

@denousek já si píchám 18jednotek na noc a s lačnou to se moc nedělá, to mám stále kolem 5.9-6.5 a pak si píchám před snídaní 6 jednotek a to je v poho, po snídani mám kolem 7.0

rony77
13. kvě 2016

Tak holky, byla jsem včera na kontrole a zbývají mi poslední 3týdny selfmonitoringu. Hodnoty mám natolik v pořádku, že odevzdám glokoměr a nebudu muset pokračovat 🙂 Nevymlouvala jsem paní doktorce, že miminko je malé díky jejich dietě, ale myslím si své.

denousek
13. kvě 2016

@vejik85 me zajima kolik bych musela po jidle namerit aby mi museli naordinovat inzulin zatim nevim kolik budu mit dnes zacínam a hodku po obede mam 7,7 takze v norme

vejik85
13. kvě 2016

@denousek tak já po jídle měla vždy v pohodě a ten noční a ranní mi dali hned, co jsem několikrát nedosáhla limitu, takže lačná nad 5.3 a po snídani nad 7.8

pe_ma
13. kvě 2016

@vejik85 tak tj super! a lačná zlobí často :( já mám na noc taky 18j a mám 4,7 až 6 podle toho, co předchozí den mám na druhou večeři a asi i co celkově cukr a tak...nejvíc mi sedí na druhou večeři ty kaše to sem pak v limitu v pohodě 🙂
@rony77 supeeer! gratuluju!
@denousek standardně pokud máš dlouhodobě nad limit, tedy lačnou nad 5,1 a jídla nad 7,8 a nebo to hodně roste

alert
13. kvě 2016

mam dotaz ranni lacnou jsem mela 5.0 pak jsem se chtela v praci nasnidat znova jsem si zmerila cukr a bylo to asi po 2 hodinach od 1. mereni a skocilo tam 13,8 a dalsi hodinu po snidani uz zas jen 5,4. mela jsem tedy uz rozpite hořke kafe s mlikem pri tom prostrednim mereni. To udelalo ro mliko v kafi? Totez se opakovalo u obeda. 12.2 pred jidlem a 6.0 po jidle. Co to zas je za bordel..?!

denousek
13. kvě 2016

@alert ja bych rekla ze to udelal hlad

pe_ma
13. kvě 2016

@alert no to před snídaní může být mlíko a i to, že tam je ta pauza a tělo už vyrábí cukr, ale před obědem, tj zvláštní! hmmm...to fakt neporadím :( zeptala bych se určitě dr, tohle není dobré :(

pe_ma
13. kvě 2016

tak mám za sebou asi první hypoglykemii...je normální, aby mi ted začal lítat cukr?! furt ho mám jinak :(

werumka
13. kvě 2016

@vejik85 A ketony v moči ráno nemáš? Ty by ještě tu lačnou mohly zvedat. Ale to si asi u Apolináře hlídají, že?

werumka
13. kvě 2016

@alert To jsou docela zvláštní skoky - to mlíko by takhle vysokou glykémii udělat nemělo. Stejně tak hladovění - ano, hladovění u diabetika přechodně zvedne glykémii, ale ne takhle výrazně. Nemáš prošlé proužky do glukometru?

werumka
13. kvě 2016

@denousek Jakou značku glukometru máš? To je taky důležité, kvůli přesnosti a spolehlivosti měření. Jinak měřit až z druhé kapky, ale to už asi znáš 🙂
Kam jsi nakonec šla na diabetologii? Tam, kde jsi byla prvně?

werumka
13. kvě 2016

@pe_ma Jo, to může být. Kolik jsi měla? Změřila ses?

pe_ma
13. kvě 2016

@werumka dojedla sem oběd - noky se špenátem a 100g pomeranče a najednou se mi začala motat hlava a takovej slabej pocit...tak sem si změřila tlak - 109/63, tak sem myslela, že je to tím, tak sem si lehla, ale bylo to horší, tak sem si změřila cukr - tak 5 min po dojezení? a byl 3,4...tak sem šla dojíst druhou půlku pomeranče...už je mi líp, ale ruce se mi pořád klepou a když stojím, tak se mi podlamují kolena, takže ležím a lepší se to...mě ten cukr ted nějak skáče :( navíc sem ve středu zapomněla na svačinu, tak se v tom ted trochu zase plácám, jak sem neschopná :/

werumka
13. kvě 2016

@pe_ma A jak dlouho před jídlem sis píchala inzulín? Ten interval mezi jídlem a inzulínem bude chtít zkracovat, protože jak se bude snižovat produkce hormonů, tak ten inzulín naběhne dřív. Dneska se mohlo stát přesně tohle - ten inzulín naběhl rychleji než jídlo. Neschopná nejsi 😉 Chvíli si polež, bude to lepší. Ještě se změř tak za půl hodiny, mělo by to být v pohodě. Je ale možné, že budeš mít vyšší glykémii před večeří, bývá to časté jako reakce na rychlejší snížení glykémie, tak se toho nelekej.

pe_ma
13. kvě 2016

@werumka jo a jak mi začalo být mizerně, tak se mrně v břiše málem prokopalo ven! chjo...chudátko moje, zase ho trápím :'(

holky pardon...na mě to nějak poslední dny zase padá :( optimismus mě nějak opustil a ani nevím jak se mu to povedlo :(

denousek
13. kvě 2016

@werumka ze z druhe kapky mi nikdo nerekl znack u ted nevim nemam to u sebe a to je mi nejak jedno co mi pujcily tak to mam jeste abych tam tak na ne chytracila ze chci jiny,sla jsem jinam jak minule,a zatim hodku po obede 7,7 a dve hodky po 5,6

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru