Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

zirafamonca88
20. dub 2015

@mimikoko Nevím sice ted přesně co řešíš,ale pochopila jsem, že asi hledáš dobrého gynekologa v Brně. Já chodím na Orlí k MUDr. Dvořákovi a vždy v těhu k MUDr. Krouželové. Ani na jednoho nemůžu říct nic špatného. Teda to nemůžu říct až na MUDr. Kutějovou na nikoho. Velmi super je i MUDr. Janča anebo ted mám skvělou zkušenost i s Mudr. Kafkou.

zirafamonca88
20. dub 2015

@erlif Děkuji,taky myslím,že by to mělo být v pohodě,ale ta myšlenka se vloudila. Obzvlášt když se mi udělalo tak zle. Ale už je to skoro dobré-
@aanicka Určitě to zvládneme, už jen kvůli těm našim broučkům. Jen mě mrzí,že toto těhu je narozdíl od prvního stále něčím "problémové" a ted mě teda dostaly ty výsledky a jednání.

leana3
20. dub 2015

Ahojky,vítám nové tváře... Jsem docela zvědavá, kdy se ti čeští diabetologové shodnou na jednotném postupu a jednotných hodnotách pro gestační diabetes🙂
Já se musím přiznat, že teď tu dietu nedodržuju úplně přísně, třeba si dám sem tam kousek něčeho sladkého po obědě, jak se blíží termín porodu, tak už nějak nemám tu vůli🙂 Ale tak celkově se snažím, jím hodně zeleniny, ryby, ke svačinám ovoce s jogurtem atd. Ale mlsná mě honí a díky tomu objevuji nové věci - např. bio sušenky z pekárny Zemanka, mají je třeba v DM, sice pytlíček za 40,- Kč, ale jsou moc dobré a nejsou doslazované, slazené jen rýžovým sirupem nebo sirupem z agáve. A hodnoty mám po nich úplně ok.
Jinak u nás konečně nastal v neštovicích obrat k lepšímu, staršímu se do toho rozjela z exému infekce, skončil s antibiotiky, ale aspoň nemusel do nemocnice a zvládáme to doma 😨 - až budete mít u dětí neštovice, doporučuji koupele nebo obklady z bylinky zlatobýl lékařský, prý je báječný i na hojení po porodu a fakt úžasně zabírá synovi na ty zanícené neštovičky.

macinek
20. dub 2015

Já se na tu zeleninu fakt vykašlu jako, k večeři jsem si dala obyčejný chleba 60g, vajickovou pomazánku - vejce, zerve a trochu zakysane smetany a k tomu 4 cherry rajčátka, kousek žluté papriky a pulku bílé kulaté redkve a po hodině 8,2 😈

hakalinka
20. dub 2015

@macinek Nedělá to spíš ten chleba? Mě klasický chleba taky zvedá hodně. Peču si svůj kváskový a ten je v pohodě. Kdoví, co do toho přidávají...

macinek
20. dub 2015

@hakalinka chleba ne ten už mám odzkouseny, me právě začala dělat problém zelenina k snídani, hold červenou a žlutou zeleninu nahradí zelena. Hlavně že včera jsem po smazaku s hranolkama mela 6,2

werumka
20. dub 2015

@zirafamonca88 Jezkovy voci, me se při tomhle vždycky otvírá kudla v kapse. Ty nový limity už jsou bezmála půl roku a oni si je jeste nestihli změnit? Blbě se Ti udělalo proto, že po hodině ta glykemie běžela moc rychle nahoru
a pak musela slinivky dodat velký množství inzulínu, aby to stihla sundat. Toho inzulín je pak hodne a ta glykemie prozmenu běží moc rychle dolů. Nic se stát nemohlo, ale at do té laborky gynekolog nikoho neposíla, dokud to nezmeni.

a.n.d.y
20. dub 2015

@macinek a pak, že má zelenina minimum sacharidů...já už se podle tabulek ani neřídím, protože bych mohla spoustu věcí a nemůžu. Určitě to můžeš mít po rajčatech (ty já třeba nemůžu) a po té paprice. Ale úplně chápu tvoji naštvanost 😖

sannnya
21. dub 2015

a vy si to všechno kontrolujete hodinku po jídle? Já dostala 50 těch "papírků" a doktorka řekla, že první si mám dělat 25 v průběhu dne na lačno a pak hodinu po hlavním jídle......kolik těch papírků takčlověk vypotřebuje? Abych nedělala pokusy a nakonec mi papírky došly

macinek
21. dub 2015

@a.n.d.y Jako člověk se snaží jíst zdravě a pestře a je to špatně a to jsem si dala 4 pidi rajčátka a 4 proužky papriky, hold salát, okurek a zelená paprika budou jistější. 😒

@sannnya Já měřím jednou týdně nalačno, hodinu po snídani, obědu a večeři a potom když chci třeba zkusit nějaké jídlo jak vychází. Já jsem si proužky dokupovala

erlif
21. dub 2015

@macinek teda nemoct ještě zeleninu, to by mě kleplo... já si včera dala měřící den, no měla jsem po hodině oběda 8,1 no zapsala jsem to do deníčku, pitomá polévka k hlavnímu jídlu 😀 tak doufám, že mě v nemocnici zítra v poradně nesjedou...

@sannnya jak píše macinek kontroluji se na lačno, hodinu po snídani, hodinu po obědě a hodinu po večeři (já jsem si tedy navíc měla měřit ještě před každým jídlem a pak než jsem šla spát - tak mi to řekla přímo doktorka), jinak 50 proužků mi opravdu vydrželo do další návštěvy, kdy jsem dostala další, jedny do zásoby jsem si koupila a nakonec je nevyužila a teď se mi je nedaří prodat ☹ takže radím nekupovat si je, dokud je člověk nepotřebuje 😀 u nás sem je objednala v klasické lékárně ráno a večer byly k vyzvednutí 🙂
jinak po svačinách se neměřím... myslím si, že to ani nemá smysl, spíš jsem se po svačině měřila, když jsem zkusila něco nového, abych věděla, jeslti to smím 🙂

erlif
21. dub 2015

@a.n.d.y taky se tabulkama neřídím... protože každému prochází něco úplně jiného... a naopak co bych mohla, tak mi zase neprochází.. ale pro začátek jako odrazový můstek je to dobré... 🙂
už teď pár týdnů nezapínám ani váhu.... fakt jsem před každým jídlem začala na to její pípání, kdy je připravena k použití, být alergická 😀 a manžel vždycky jen hlásal: Tady jde někdo jíst 😀 😀 😀

sannnya
21. dub 2015

@macinek kolik stojí cca taková sranda? dají se koupit i bez nějakýho poukazu nebo předpisu?

macinek
21. dub 2015

@sannnya Balení 50ks proužků stojí od cca 300 do 600, záleží na typu, ale někde ti je napíšou u diabetologa, já jsem si je objednávala přes net, kupovala jsem i další věci, takže poštovné bylo zdarma anebo objednat v lékárně.

macinek
21. dub 2015

@erlif Třeba ke snídani mi tak zelenina nějak extra nechybí, k obědu mám většinou tepelně upravenou zeleninu anebo salát, nejvíc zeleniny jsem jedla k večeři, ta potvora žlutá paprika je fakt hodně sladká a rajčátka byly taky dost sladké, no jo co už 😒

erlif
21. dub 2015

@sannnya já kupovala 50ks za 409kč - je to volně prodejné v lékárnách jako třeba paralen, nic nepotřebuješ... jen vědět jaké 🙂

@macinek já jsem kvůli dělené snídani měla vždycky kus salátové okurky, abych neměla hlad a vydržela tu hodinu do další půlky chleba.. jenže teď jsem se tak přežrala zeleniny, že už ji nemůžu ani vidět 😀 a stačí mi jen chleba s máslem... nemyslím si, že je to žlutou paprikou.... protože mě jedině žlutá paprika k večeři prochází... 😀 to víš že jo, halvně že sis pochutnala a příště už si dáš něco jiného 🙂

zirafamonca88
21. dub 2015

@werumka Jak říkám sama jsem na to koukala dost nevěřícně potom,ale blbá jsem se neozvala a odešla a neřešila jsem to. Jako tam když sem seděla tak mi až tak zle nebylo,píš jen tam hlava trochu bolela a trochu jsem to cítila v krku. Ale pak odpoledne až jsem začala víc fungovat,chdit,cestovat, řídit atd tak se mi udělalo zle a jakmile jsem si zase lehla, tak po nějaké chvíli to bylo ok. NO je to pěkně na palici,že se každý doktro řídí jinými normami a každý doktor vyžaduje jiné měření. Ted jsem zvědavá co mi na to řekne v pátek na gyndě když s mě objednala kvůli tomu a zatím teda asi budu jíst normálně, protože vůbec nevím co a jak mám jíst,hlídat atd

linvitra
21. dub 2015

@sannnya Já jí dodržuju. Shodila sem skoro 10kg.

@a.n.d.y No vidíš, já byla celkem silnej kuřák a když mi řekli, že jsem těhu, tak jsem ze dne na den přestala, byla to muka, ale nahrazovala sem si to čokoládou. Pak mi řekli, že mám cukrovku a sebrali mi to poslední, co mě zachraňovalo před nervíkama. No mám pěkně okousané nehty. 😀

sannnya
21. dub 2015

@linvitra 😲 týjo, přibrala jsi vůbec nějaký kilo za těhotenství? Doktor musí být zděšený ne, když máš takovej obrovskej váhovej úbytek

linvitra
21. dub 2015

@sannnya Já měřím denně....do 35. týdne jsem měřila všechno....na lačno, po snídani, po obědě, po večeři a ketolátky ráno a večer. A od 35. tt měřím jen lačné a po jednom vybraném jídle denně. A testovacích proužků už sem zdělala nějakých 250-300.

linvitra
21. dub 2015

@sannnya No moje diabetoložka ten úbytek nijak neřešila. Až teď když mě převzalo rizikový oddělení, tak si ťukají na čelo. No momentálně mám o 2 kg míň, než když jsem otěhotněla.

sannnya
21. dub 2015

@linvitra no divím se, že nebyl vyplašenej i gynekolog. Vyjdeš z porodnice a budeš o 10 kilo lehčí než před těhotenství 🙂 což můžeme my hrošíci jen závidět, mě se váha zatím jen zastavila a nepřibírám, tak uvidíme co to udělá dlouhodobě....každopádně, když jsem začala držet tu dietu, tak mi bylo i špatně, protože mi ten cukr chyběl a hladinka zase pro změnu byla nízko....

linvitra
21. dub 2015

@sannnya Tak já budu hrošík i tak. Před těhu jsem podstupovala hormonální léčbu a nabrala 35kg....tak mi nějaký ten úbytek neuškodí. 😀 Já první dny diety prozvracela, v noci jsem zvracela vyloženě z hladu žluč. Dali mi špatnou dietu, musela sem si přidat sacharidy, protože podle té, co mi dali na diabetologii bych měla 100-150 g sacharidů na den a to je dost málo.

aanicka
21. dub 2015

Ahoj holky, tak já nevím, jestli jsem si vybrala špatný den na testování, mám blbý glukometr nebo se mi to tak zhoršilo ☹ . Dneska lačná 5,2 a po snídani 8,6. Ale půl noci jsem nespala, malá měla horečku a ráno zvracela, taky jsem tu lačnou měřila asi 1,5 hodiny po vstávání, dřív jsem se k jídlu nedostala. Před týden v nemocnici: lačná 4,1 a nejhorší po obědě a to 5,9.
@macinek ty jsi psala, že s tím glukometrem jsi spokojená, tak tím to asi nebude. 😒
Docela mě to vyplašilo, teda. Dietu držím ten týden myslím si poctivě.

sannnya
21. dub 2015

Mno tak teď se klátím nechápavostí, ráno v 8 dojedená snídaně plátek žitného chleba, paštika a ředkev.....po hodině hodnoty 5,7-super a teď v 9:50 pokus ala pidi kousek svatebního čokoládového dortu ze 70% čokolády, po 25 minutách glukometr ukazuje 5,2 tak nevím kde kolegové z NDR udělali chybu 😒

erlif
21. dub 2015

@aanicka hlavně klid, plašily jsme všechny a ty hodnoty pak lezou ještě horší... je třeba být v klidu a moc to neřešit, pak ty hodnoty lezou taky jiné... já první měřící den - lačná 6,5 😀
když ti to nedá, klidně si udělej další den taky měřící... jinak ta lačná je opravdu třeba měřit hned po probuzení, protože čím později ji měříš a mezitím ani nejíš, tak tělo hladový a opravdu vycházejí takové hodnoty... ta moje lačná 6,5 byla taky asi po 1,5hodině od probuzení... nevyspání na to může mít taky vliv...
se snídaní si nervy nedělej, pokud ti to takto vyjde i příště, tak jen patříš mezi nás chudinky, kterým neprochází celý krajíček chleba k snídani, ale musí si to půlit, tzn. půlka chleba, za hodinu další půlku a za hodinu měření... druhý měřící týden jsem po snídani měla 9,3 pak mi holky poradily, ať snídaně rozdělím a od té doby, po snídani ukázkové hodnoty kolem 6 🙂 občas když byl krajíček tlustčí tak 7,4 😀

sannnya
21. dub 2015

@linvitra no to se nedivím, já když byla pod hladinkou, tak jsem málem omdlívala a bylo mi neskutečně špatně, pak mě od toho zachránilo jen rychle něco sladkého.....ale doktor řekl, že dokud neomdlívám, tak to řešit nebude

aanicka
21. dub 2015

@erlif tak díky za uklidnění, jako nervuju se s malou a ještě s cukrem. Určo to zkusím ještě zítra nebo pozítří a tak jak píšeš. Jen mě fascinuje, že před týdnem v tý nemocnici - vlastně lačná taky asi po 1 hodině od vstávání a i po slavné snídani z bílé veky a dia džemu v poho!

erlif
21. dub 2015

@aanicka já když jsem byla v laborce kvůli odběrům na dlouhodobý cukr, kde mi měřili i lačnou (vše ze žíly, žádný glukometr), tak to bylo asi hodinu a půl po vstvání.... tak jsem měla bobky, co jim vyjde... a já měla podle jejich testu lačnou 4,6 - no z toho jsem si pomalu sedla na zadek 😀 protože jsem si vždy naměřila od 5,1-5,6 nikdy né pod 4 (to až teď na konci těhu), a měla jsem ji fakt ukázkovou... 🙂
kdo ví, jak to ty glukometry vlastně měří, ale vypadá to, že vždycky měří o fous víc, takže sice jsem si včera naměřila po obědě 8,1 ale třeba jsem ten limit 7,8 opravdu splňovala, takže jsem si z toho hlavu nedělala 🙂

macinek
21. dub 2015

@erlif Já myslím že je to ta mrcha žlutá paprika, je to ta která mi zvedla i glykemii po snídani 😀

@linvitra No tvl 100-150g sacharidů na den, to je dobrá vražda 😕 😅

@aanicka Stres a nevyspání může dělat opravdu hodně, takže hlavně klid a zkus měřit v jiný den

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru