Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

lenule4444
17. únor 2015

Není zač,a snad se to brzy zlepší,

disa
17. únor 2015

@lenule4444 Děkuju 🙂

lenule4444
17. únor 2015

není zač 😉 🙂

saraha1
17. únor 2015

Ahoj vsem,
tak jsem byla dnes na odberu kapilarni krve. 60minut po jidle, ktery melo 45g sacharidu. Vzala jsem si glukomert, abych vyzkousela, jak hodne je nepresnej. Ze stejny kapky krve, kterou pouzila sestra a ihned odnesla vyhodnotit do laboratre, jsem ja mela vysledek 6,8 a ona 4,64. Tak a ted co si mam z toho vubec vzit 😀. Pri minulym odberu krve jsem netusia, ze musim merit ze stejny kapky krve, takze jsem glukometr pouzila az kdyz jsem odesla z ordinace. Vysledek z laborky byl 4,1, z glukometru 6,3. Takze delam z toho zaver takovej, ze muj glukometr u hodnot nad 6 zrejme hazi extra velky rozdily. Mozna u vsech hodnot. Ale co no, asi muzu bejt jen vic v klidu, ze treba i ty lacny hodnoty, co mi vyhazuje glukoemtr, jsou vlastne uplne v poradku. A ta prokleta dieta je treba zbytecna, ale nevadi, alespon nepribiram.

saraha1
17. únor 2015

@lenule4444 ja bych umrela hlady z takovyho jidelnicku! 😀

lenule4444
17. únor 2015

Taky mam skoro porad hlad,ke svacine jsem si dala bily jogurt a mandarinku a svacu jsem mela v 11:30h a uz od 13h mam hlad

sdoop
17. únor 2015

@saraha1 to je teda docela velký rozdíl, mazec. Možná z tohohle důvodu je u nás teda nedávají. Jsem zvědavá, jaké budu mít ve čtvrtek výsledky profilu.

suzik161
17. únor 2015

@saraha1 co máš za glukometr?

saraha1
17. únor 2015

@sdoop cekala jsem, ze muze byt rozdil jedna jednotka, i vic. Ale tolik teda ne. Hlavni je, aby ukazoval vic a ne min 😀.

@suzik161 mam levnej, je to GlucoLab. Nechtela jsem investovat, protoze jsem si ho porizovala pred svatkama na rychlo, kontrola v dia poradne totiz mela bejt az 9.1. a nechtela jsem bejt pres svatky uplne stresla, ze nevim, jak na tom jsem. Mela jsem totiz na OGTT (17.12.) hned na lacno 5,71, takze test zadnej nedelali.

suzik161
17. únor 2015

@saraha1 aha, já myslela, že máš od nich 😉

werumka
17. únor 2015

@saraha1 Hustý 😀 Říkala jsem si, že ty hodnoty budeš mít třeba o jednotku a půl nižší. Ale skoro o víc jak dvě 🙂 Je fajn mít takové porovnání. Taky to to občas zkouším porovnávat, ale takový úlet mi to zatím neudělalo. Ale mě je na druhou stranu jedno, jestli mám pět nebo sedm.

saraha1
17. únor 2015

@suzik161 ne, nemam, u nas ho nedavaji, teda automaticky ho nedavaji. Zadna z mych kamaradek, co GDM mely, si o nej nerekla, nikdo jim nenabidl, takze ja jsem myslela, ze v mem pripadne to bude totez. Tak jsem radeji jednala sama rychle. Pak mi ta mudr rekla, ze by mi ho klidne pujcili a kdyz jsem ji rekla, ze teda jo, tak se zacala lehce cukat a radeji mi dala recept na prouzky pro ten muj 😀.

@werumka no, i sestra valila oci, kdyz mi prisla rict jeji cislo a prej kolik mam ja 😀. Takze v tuhle chvili jsem vysmata, ovsem ono me to v patek mozna prejde, az bude delat diadr "ty, ty, ty" na vysledky glykovanyho, jsem na to faaakt zvedava.

sdoop
17. únor 2015

Holky a jak je to prosím s tím dlouhodobým cukrem. Jaké hodnoty jsou spravné a co už je špatně?

werumka
17. únor 2015

@saraha1 To bys musela mít úplně jiný hodnoty, aby Ti glykovaný přesáhl limit. I když jsem v těhotenství někdy mívala přes deset, tak jsem měla pořád 3,8 (nově teda 38, kozel aby s v tom jejich číslování vyznal, kdo si to má furt měnit 😀). Je opravdu otázka, jak moc je ten glukometr u těhotenské cukrovky výhodný a jak moc spíš působí jako stresor. Já mám třeba glukometr dost přesný, ale co tak koukám, tak na diabetologiích těhotným poskytují spíš ty horší a pak už je to opravdu spíš podle oka.

@sdoop Dlouhodobý cukr by měl být do 40.

saraha1
17. únor 2015

@werumka jo? no tak uvidim. Poprve jsem mela 32. Fakt je, ze manzel (DM) mel naposled 49 (a po jidle to ma casto vysoky hodne) a to ho jeste mudr chvalila, protoze pred nasazenim metforminu mel 63 a to mel nalacno kolem 11 a to jsem nemela nikdy ani po jidle. Takze do 40 se doufejme vejdu s prehledem.
No ohledne glukometru.. fakt nevim, asi je to dobry v tom, ze se clovek hlida. Kdybych se totiz ridila jen tim, co mi rekla doktorka a co mi vyslo za krevni testy, tak bych si myslela, ze jsem vlastne docela ok a asi bych na to kaslala jeste vic. Takhke mi glukometr ukazuje hodnoty lehce pod limitem po jidle, takze si rikam, ze nemuzu moc blbnout.

@sdoop moje mudr mi rekla, ze v poradku je 20 - 42. Ja mela 32.

werumka
17. únor 2015

@saraha1 Ono u diabetiků se to hýbe trochu jinak. Třeba já musím držet kompenzaci mezi 45 a 50, protože když mám níž, mám hypoglykémie, které nerozeznávám. Takže kdybych chtěla mít třeba 30, tak jsem permanentně v hypoglykemickym kómatu 😀 Manžel tu kompenzaci má krásnou. Tobě to tak vylézt nemůže, protože ten rozptyl glykémií není velký - pohybuješ se třeba mezi 4 a 9. Zatímco já se můžu pohybovat mezi 2 a 30 😀

saraha1
17. únor 2015

@werumka teda, to je vazne veda jako blazen. A hlavne, vazne kazdej ten typ diabetu je absolutne jinej s jinejma pravidlama.

werumka
17. únor 2015

@saraha1 To jo, proto je fajn, že se dělá osvěta ohledně těhotenské cukrovky i mezi diabetology, protože sic ta cukrovka vypadá jako 2. typ, tak má zase jiné zákonitosti (např. nutnost druhé večeře). A tím, že diabetologové mají nejvíc zkušeností právě s cukrovkou 2. typu, tak pak ty metody aplikují i na těhotné.

saraha1
17. únor 2015

@werumka ted jsem mrkla tady na diskuzi str. asi 34 a holcina tam mela stejnej glukoemtr a taky ji to hazelo o dve a vyc jednotek vyssi cisla.

saraha1
17. únor 2015

@werumka chci rict "vic" ne "vyc" 😀.

werumka
17. únor 2015

@saraha1 Ale klidně výc 😀 😀 Tak jako tak je ten glukometr aušus 😀 😀

sdoop
17. únor 2015

@werumka @saraha1 děkuju 🙂

erlif
18. únor 2015

@saraha1
@werumka

tak vám holky povím, že mám měřící den.. a jsem z toho na nerv 🙂 jsem ráda, že mě včera potěšil doktor na utz ve 30tt že miminko odpovídá týdnu a má se až moc čile k světu....

ráno na lačno 5,6, najedla jsem se až v práci chlebík zelenina šunka... rozhodla jsem se, že do deníčku diabeta budu tentokrát zase zapisovat hodnoty po 2h od jídla.. jen zkusmo jsem se změřila po hodině a 10,8, ale po další hodině (tj. po 2 od jídla) 4,1 - to je krása ne? 🙂 prosím řekněte mi, že si nemusím dělat starost s hodnotou po hodině, když po dvou je to dobré.. bohužel jsem zjistla, že když si dám místo chleba k snídani knackenbroty a snídani si rozdělím na dvě, tak po hodině vysoké a po dvou taky... takže tudy cesta rozhodně nevede...

lenule4444
18. únor 2015

já si měřím po 2h a hodnoty jsou super,teda až ty hodnoty na lačno,to mám 5,5

jusinka
18. únor 2015

@erlif mam teh. cukrovku uz po treti, ale vzdy dr zajimali jen hodnoty po hodine a to mam mit do 7.. tvoje hodnota je, nezlob se, dost vysoka. Ja snidam caro s trochou mlika a za cca hodinu kousek chleba, jinak mi taky nic neprochazelo. Bud to zkus jinak, nebo to dr rekni, mozna ti da i inzulin. Toho se pripadne neboj, srazi ti cukr a aspon se normalne najis 🙂. Mrkni na teotenskacukrovka.cz , opravdu se meri po hodine..
Uz jsi ale daleko, to uz utece, neboj.. ja jsem "teprve" 28 tt ..

erlif
18. únor 2015

@jusinka no příští týden jdu na kontrolu k diabetoložce, tak se s ní rozhodně poradím... snídani jsem všemožně zkoušela pozměnit a vše vychází na prd... je fakt, že bych mohla zkusit ty mléčné výrobky, dát si třeba jogurt, někomu to zvyšuje glykemii a někomu zase ne a já se tomu od začátku vyhýbám a ani jsem to nezkoušela... přeci jen se sleduji chvilku, takže ještě můžu zkoušet, co mě napadne, nebo co kdo poradí 🙂 a přesně jak říkáš, do finále dva měsíce... a ohledně inzulínu, co bych pro mrňouska neudělala 🙂

saraha1
18. únor 2015

@erlif no a ja dneska 5,3 na lacno. Vcera je fakt, ze jsem se trochu hlidala a hlavne..moje vcerejsi vecere byla zapecena brokolice a nanukovej dort cokoladovej (ze vsech zmrzlin je nejvic osizenej a mam nejmin sacharidu 😀 ), takze sacharidu malo, a pak druha vecere krajic chleba s cesnekovou opomazankou. A ted si rikam, cim toje. Jeden den 6,3, druhej 5,3 😀. No ale sem se trochu uklidnila tou krvi vcerejsi, ze vim, ze ten muj glukometr si ukazuje, co chce 😀.
Holky, nicky u nas v dubnovkach prisla s tim, ze mela pred mesicem glykovanej hemoglobin myslim 40 nebo dokonce 42, dietu moc nedodrzovala a ma z vcerejsiho testu 28. Nevim, ale neprijde mi to mozny, nebo jo? Aby to tak kleslo za mesic. Prijde mi, ze se nekdo nekde spletl.

erlif
18. únor 2015

@saraha1 taky jsem to četla.. divné výsledky... a ona na dietu fakt jako prdí.... jenže mě to po té hodině dost lítá.. takže z toho jsem trochu na nerv... :( jenže po dvou je to tak nízké.. že mít ho nižší zamotá se mi šíša 🙂

erlif
18. únor 2015

@saraha1 a co tvoje hodnoty po obědě? Já měla 4,2 ... no fakt už se na návštěvu té své doktory těším....
ale ten polárkáč zní dobře.. to je fakt asi to jediné co mi ze sladkého chybí.....zmrzlinaaaa 🙂

saraha1
18. únor 2015

@erlif no ja se nemela dneksa vic jak na lacno. A pokud by nahodu vysel ten glykovanej lepsi nez predtim, tak myslim budu v klidu jeste vic 🙂.
Jinak pokud si das sestinu polarkace, tak o je 9g sacharidu, to jde, ne?! to se ztrati snad v kazdym jidle, tak si dej jednou za cas 🙂.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru