Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

vrk
12. bře 2015

@erlif zeli jako kysane nebo obyc nakrouhana hlavka a varena? A ten dlouhodobej by ale logicky mel s vyrovnanyma hladinama cukru a bez prijmu cukru jednoduchych taky casem klesnout ne?
jinak ja dnes rano 5,6 a to jsem nemela nocni sklenici mleka. Ale na tyhle ranni hodnoty dr.nic nerikala vubec, tak nevim.asi ji to tak staci. Jsem zvedava na ten smazak dnes, ale tam nejsou skoro zadny bilkoviny ne? 😲 no uvidime. Holky a uvivate nejaky vitaminy treba?
jinak ja bych stejne pri nemoci leky nechtela. Pila bych zazvorovy caj s citronem a ten snad neva ne? No a lezet a odpocivat, doufam, ale ze na to nedojde a budu fit jako doted.

vrk
12. bře 2015

@vera1410 holky tady naopak doporucuji na snizeni ranni glykemie dat si jeste nocni svacu treba trochu mleka nebo mleko a suchar, glykemka pry roste tim, jak dyl telo hladovy a na me to celkem zabira a taky se mer rano hned jak vstanes pred veskerou aktivitou

erlif
12. bře 2015

@vrk kysané, jojo měl by klesnout, ale spíš jsem to myslela tak, že kdyby si někdo dal třeba celou čokoládu a hned po tom zelí, tak po čokoládě mu to vylítne, zelí to sice srazí, ale tím se ten dlouhodobý nezmění a tam se právě ukáže jak to člověk dodržuje a jak ne... Hele ty ranní hodnoty, to je fakt doktorka od doktorky... mám je stejné jako ty... pod 5,4 se fakt nedostanu, mám druhé večeře, noční svačiny... a jsem fakt v kldiu.. jsou holky co na to už dosávají inzulín a pak ty jako my, kde to neřeší, pokud to nevylítne po snídani...
já jsem jedla vitamíny hlavně na začátku, protože jsem potratila, tak jsem si říkala, že to třeba pomůže.. a ťuk ťuk pomohlo 🙂 nebo prostě mrňous je bojovnice... ale teď už žádné neberu, někde jsem četla, ale nevím jestli je to pravda, že těhulky co berou vitamíny, tak se jim rodí větší děti 😀 no mě to přijde jako blbost, ale možná na tom něco je... já jsem vitamíny do sebe jinak než přes ovoce nesypala nikdy...
já na léky taky nejsem.. ale beru homeopatika (ty vlastně všechny obsahují sacharidy)... mám výborný sirup na odhleňování.. ale ta dávka co se má pít má 15g sacharozy :( což je skoro celá svačina... takže dokud to půjde brát ho nebudu... vím, že jsou i jiné přírodní, ale ty já prostě nepolknu a když ano, jde to hned ven...

erlif
12. bře 2015

@saraha1 maliník tu mám taky... od někoho jsem ho dostala, ale na ten mám snad ještě hodně času 🙂
já se naštěstí do vícero prstů nepíchám, jedu jen ten malíček, tam to fakt nejmíň bolí, i když při měřícím dnu jsem to nějak přehnala a asi píchla až ke kosti nebo napíchla citlivé místo, krve jak z vola a bolelo to jak čert 😀
nemohla jsi třeba hůř spát? kdo ví, co to zvedlo... no je fakt, že ovoce večer taky nedoporučují, takže mlsání později asi není dobré... i když já včera abych nabrala energii, tak jsem si dala opět jogurt s půlkou Mily a ráno i přes nemoc a špatné spaní hodnota 5,4 což je u mě luxuska 🙂 čert aby se v tom vyznal 😀

@vera1410 ono mít druhou večeři v 20h večer je dost brzo... má se jíst co nejpozději.. mlékem bych řekla, že to určitě není, moje druhá večeře je o mléku, jogurtu a kousku pečiva... no a pak co radila vrk, když jdu ve dvě ráno na wc, loknu si mléka v lednici a dám si kousek kukuřičného chleba....

saraha1
12. bře 2015

tak jsem si nasla recept na zdrvay brownies z repy, nejaky dokonce nemaji vubec zadnej cukr pridanej a mouky se tam taky dava malo. za to spousta repy..asi to prubnu 🙂. A rovnou dneska koupim repy vic a fakt vyzkousim ruzny recepty 🙂. Jeste jdu zjistit, jak je na tom se sacharidama. @vrk

vrk
12. bře 2015

@erlif ja uz jsem 2x mela i 5,2 😀 ale to si fakt musim vnoci dat to mliko a ac ho mam u postele, proste si neloknu ...musim na to myslet. Ted po snidani 7,7...no tak nevim, chleba, sunka, vejce, maslo a hermankovy caj. Ale tak budiz.

a.n.d.y
12. bře 2015

holky, tak jsem si koupila ten čaj pro těhotné, tak od zítra začnu a budu se modlit. Hrozně jsem se bála dnešního rána, abych neměla hodnoty jako včera, takže jsem na to šla možná až moc opatrně. V 6h jsem si vzala půl krajíce Šumavy a půl papriky, za hodinku jsem měla 5,6. Vzala jsem si zbytek a za další hodinu 6,3. Takže to včera vylítlo opravdu těmi rajčaty a ovocným čajem. Zítra si na to hodím trošku másla a dušenou šunku a uvidím. Snad to dobře dopadne. Jinak na lačno jsem měla zase 4,3 🙂 Taky jsem byla na gyndě v poradně a mám o 1,5kg méně a ketony, takže musím víc jíst a trošku se do toho dostat. Ale doktorka nenadávala, říkala, že hlavní je, aby bylo v pořádku miminko a cukrovka. Ale to ještě nějak doladím 🙂

vera1410
12. bře 2015

Je to fakt zvláštní. Jednou jsme i večeřela někdy po sedmý naposled a to zeleninovou polévku (minestrone), šla spát asi v jednu, vstávala v deset a měla jsem ráno po probuzení 4,5. Tak já už fakt nevím. To bylo na začátku, teď se to snažím dodržovat 5 až 6 jídel denně a prostě to nevychází.

a.n.d.y
12. bře 2015

Jdu si zase pro radu, protože něco dělám blbě. Asi jste taky dostaly ty zelené letáčky, kde je napsané, co můžeme, co ne a navíc tam je rámcový jídelníček. K obědu jsem si uvařila kuskus (nabobtnalý 100g), přidala 90g kuřecích prs osmahnutých s 20g cibule a troškou kari, 20g rajčat, 30g papriky a 70g ledového salátu. Podle toho zeleného letáčku by to mělo být správně. Jenže po hodině 9,4glykemie. Šla jsem kouknout na krabici kuskusu a tam je napsané, že ve 100g je 70 sacharidu, takže jsem to opravdu asi hodně přepískla. Koukla jsem na rýži a tam je taky ve 100g 70 sacharidů a přitom na tom zeleném letáku je doporučená rýže 100g, což by bylo taky blbý, protože na oběd můžu mít pouze 50g sacharidů. Podle čeho se mám vlastně řídit? 😖

vrk
12. bře 2015

@a.n.d.y no tohle je nejlepsibridit se odhadem a proste si zmensit potce prilih a zvysit bilkoviny a zeleninu.nic nevaz a nepocitej

vrk
12. bře 2015

Ajajaj, tak u me smazacek bohuzel neprosel...9,7 po hodine 😒 a to byl s domaci tatarkou a obaleny v pohankove mouce a kukuricnych lupincich... no tak jsem si aspon naposled posmakla

a.n.d.y
12. bře 2015

@vrk jenže když nebudu vážit, tak se obávám, že to bude úplná katastrofa - nemám zatím odhad 😒 No a koukám, že ty jsi měla dneska taky den. Hlavně, že nám chutnalo, když už máme hodnoty k prdu 🙂

erlif
12. bře 2015

@vrk jééé to a v práci dala bych si ho v restauraci 🙂 tak sis alespoň naposledy pochutnala... a měla jsi k tomu brambor nebo něco co ty sacharidy obsahuje?

@a.n.d.y rozhodně se neřídím letáčkama ale tím co je psané na obalu těch potravin.. a podle toho to počítám... asi je dobře, že mi doktorka žádné letáčky nedala 😀 ono je to fakt hlavně o tom vychytat, co ti glykemii zvýší a co ne... co u jedné projde, u druhé nemusí... někomu procházejí těstoviny... mně bohužel ne a fakt tím trpím 🙂 jsem neuvěřitelně těstovinová... i když zeleninový salát s těstovinama prošel jen tak tak, ale měla jsem po tom brzo hlad.. ☹

saraha1
12. bře 2015

@a.n.d.y kocko, na obale je vetsinou ifno nutricnich hodnot v syrovym stavu 🙂. Takze ja si davam k jidlu 50g kuskusu, kterej navazim "syrovej". Testoviny totez. Pokud si delam jednu nebo dve porce. Ono totiz ne vzdy navaris tesoviny stejne, nekdy vic al dente, takze maji mene vody v sobe, kdyz prevaris, tak zase maji vic vody.

saraha1
12. bře 2015

@erlif ja taky nedostala od mudr vubec nic ..ale to vas asi neprekvapuje 😀.
Jinak jsem si dala susenku z lidlu ted, je to takova ta s coko, kouskama orechu..proste bomba chut Pak jsem dala kafco se slehackou a jdu zkusit, co teda po pul hodine.
A jinak jdu delat pekacky. Kdo nezna, mam to od manzelovy babicky, vsichni to milujeme, tak treba mi to projde a nebude to takovej sacharidovej narez.
http://www.varilamysicka.cz/zdrave-recepty/bram...

vrk
12. bře 2015

@a.n.d.y tak ja ten smazak testovala zamerne at vim co muzu a co ne...no a uz vim, ze nemuzu. 🙂) vim ale ze takove voditko je to jak jsem syta. Chce to jist pomalu a jak zacnes byt syta, tak uz nedojidat proste. Ty uz mas po 2dnech diety 1,5dole? Tyy jo. Ja si stojim a to drzim uz 2tydny, takze jis asi fakt moc malo nebo jsi jidala az moc. Ja bych i ubrat brala 😁 ale bude stacit, kdyz vaha bude stat

vrk
12. bře 2015

@erlif jj varene brambory?.. asi jsem jich snedla moc nebo nevim no...nebo ta tatarka...

vrk
12. bře 2015

@saraha1 kurna ty si mlsas. Uz at jsem taky u konce

vrk
12. bře 2015

@saraha1 mnam ty placky miluju. My tomu rikame lokše a jim to s povidlim a makem

saraha1
12. bře 2015

@vrk tak musim zjistit, jak to funguje, ne?! 😀. Hele, reknu ti, ze kdybych si tohle dala pred dvema mesicema, tak me sezere svedomi, stejne tak kdyby susenka byla dvojnasobna. taghleta je mala a hlavne, ma 12g sacharidu, z toho samozrejme vetsina cukr. A skocilo mi to na 6,8 a to upozornuju, ze jsem mela malej obed ve 13h. Takze je to fakt rychly s tim cukrem, jak rikala werumka. Tak premyslim, co by udelala susenka o velikosti treba ty Mily, to bych se mozna ani kratkodobe nevesla do limitu.
Ohledne smazaku neporadim. kadzopadne ja se tatarce vyhejbam. Radeji majonezu. Ted nevim, kolik ma tatarka sacharidu, ale urcite je tam dodanej nakej cukr, cibule. majoneza je sice tucna, ale sacharidy nula nula nic.

a.n.d.y
12. bře 2015

@erlif
@saraha1
holky, díky 🙂 Na tom letáku to bylo tak hezky napsané a srozumitelně, ale výsledek nic moc 😠 Do včera jsem se spíš řídila těmi nutričními hodnotami, ale dneska jsem vzala leták a jela podle něj. Takže už nikdy víc 🙂 Pozítří zkusím trošku rýže, kuřecí směs a horu zeleniny, tak snad mi to projde 🙂

a.n.d.y
12. bře 2015

@vrk já jsem dietovala asi 10 dnů podle sebe (vynechala sladké, jedla méně a častěji) a teď 2 dny podle glukometru. Doktorka mi říkala, že je časté, když se ze začátku trošku zhubne, důležité je, aby to nepokračovalo 🙂 Sice jsem měla v moči ketony, ale konečně už ne cukr 🙂

erlif
12. bře 2015

@saraha1
@vrk
Tak mi manzel chtel udelat radost, kdyz jsem tu tak slintala nad tim pudinkem, ze mi v obchudku zdrava vyziva koupil 35g stevie (cista stevie) za 280kc 😀 blazen, ja bych jim to tam nechala a s krikem utekla 😀
no zitra je tedy jasne co si udelam ke svacine 🙂 jen tedy bude zajimave odhadnout kolik toho dat...

sdoop
12. bře 2015

Holky, jsem z Vás celá divoká 🙂 Úplně koukám, jak i doporučené potraviny mohou dělat brekule a co může jedna, nemůže druhá. Já, jak glukometr nemám, tak se snažím dělat si to podle jídelníčku a počítat, ale pokud mi něco nesedí, tak to bohužel nezjistím. Tak jsem zvědavá na měření v pondělí po 3 týdnech. 🤐

erlif
12. bře 2015

@saraha1 narazila jsem na tenhle recept a vzpomnela si na Tebe 🙂
http://www.pazitka.cz/napoje/smoothie-z-cervene... a ty smoothie jsou ruzne 🙂

vrk
12. bře 2015

@saraha1 ja tatarku delam domaci, takze cukr nedavam, jen sterilovany okurky, cibulka a horcice plnotucna a smeta nebo mleko kapka jen. hele jen si dej, verim ze ve 36tt na tom budu stejne ;). Myslim, ze ted uz to neni ani nic hrozneho a 6,8 po susence je prd ne?

saraha1
12. bře 2015

holky, kdybyste me ted videly v kuchyni.. ja byla znicena. Uvarila jsem kilo brambor, ze udelam ty placky, prace to oloupat, nastrouhat..a ty pos*** brambory byly nejaky moc vodnaty nebo co, no proste padlo mouky snad 3x vic nez melo a stejne to teklo a lepilo se. Ja kdybych to neslibila manzelovi a nebylo mi lito tech brambor, tak jsem to vyhodila!!! Samozrejme efekt toho, ze to nebude mit moc sacharidu se vyparil s pridavanim neustale mouky.
Vite, jaky brambory se hodi, myslim typ, na delani knedliku a jidel z bramborovyho testa?

@sdoop jo je to blby, ale treba me snad zadny prilohy nedelaji problem. Ale obecne pry hranolky a bramborova kase nic moc. Ale to vis, pokud nemuzes zjistit na glukometru, tak se tezko odhaduje. A proc jsi nedostala glukometr v dia poradne? Je fakt, ze u nas taky bezne nedavaji, moje kamaradka pred dvema lety proste drzela dietu a vedela houby, jestli to ma ok. Kontrola jednou za mesic. Na konci na to kaslala. Mala se narodila ok, zadny hypoglykemie, ani zloutenka.

vrk
12. bře 2015

@erlif tak to je hodnej. Ja davam jen uplnou spetku jestli mas teda sypkou. Fakt hodne to sladi a kdyz se to prezene, tak ta sladka chut stevie je hnusna spis. Pudink je dobrej napad, ale je to skrob ne? Takze same sacharidy, ale taky vyzkousim nekdy 🙂 u me prosla myslim i ta ryzova kase tehdy, takze to vyjde nastejno

saraha1
12. bře 2015

@vrk ja zkousela jednou domaci majo, no nepovedlo se, moc to teklo, nastesti to bylo do nejaky pomazanky, takze to slo jeste. Tak to si delala taky a z toho tu tatarku? A nebo z koupeny majinezy jsi delala tatarku? i kdyz to jsi asi neriskovala ze syrovyho vejce vid, ted mi to doslo.

@erlif jejda..tak to teda vubec netusim, jak s takovou stevii zachazet, ale manzel je hodnej!! Ale doporucuju, pokud budes sladit jen tim, tak radeji uplne pidi midi mnozstvi, ono musim rict se stevii, alespon tou, co mam ja, neda sladit kompletne, nikdy to neosladis tak, jak by to bylo s cukrem a pritom nechytilo tu hnusnou pachut. Ideal je dat alespon tretinu klasiky sladidla (cukr, med, fruktoza).

vrk
12. bře 2015

@a.n.d.y tak super, jen tak dal, musime vydrzet a vychytat to, ale bojim se, ze nez se to poradne naucim a vychytam to, tak min.mesic ubehne 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru