Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

suzik161
18. únor 2015

@lenule4444 to jsme na tom stejně, já mám tedy max do 5,4 ale nějak to nemohu vychytat 😒 o víkendu jsem si dala svíčkovou a 2hod po jsem měla 5,2 🙂 a včera po smažáku za 2hod 5,9 🙂 to ráno je horší ☹

jusinka
18. únor 2015

@lenule4444
@suzik161

Holky já Vás fakt nechci nějak stresovat, ale správně jsou hodnoty měřené hodinu po jídle!!!, ne dvě, jak vy měříte. Norma hodinu po jídle je 7.8, potom to prudce klesá, ale právě hodnota nad 7.8 je prostě špatná pro miminko, pro placentu.., proto je tolik důležitá.. Ke komu proboha chodíte? On málokterý diabetolog, který se stará o normální cukrovkáře, ví o těhotenské dost, proto řeší hodnoty až po dvou hodinách.. Jenže prostě tehotenská cukrovka je jiná. Být Váma, minimálně se jdu poradit jinam..
Jak už jsem psala, mám těh. cukrovku potřetí, nastudovaný mám snad celý net, takže vím o čem píšu. Mrkněte na http://www.tehotenskacukrovka.cz/cile-lecby/cil..., případně tady v té poradně je super dr http://www.porodnice.cz/poradny/odbornik/mudr-m... ..

lenule4444
18. únor 2015

@jusinka ahojky moc dekuji za informaci,asi mam divnou doktorku kdyz mi rikala ze mam merit po 2h,budu merit teda po hodine a uvidim jake budou hodnoty.Na kontrolu jdu 12.3.

lenule4444
18. únor 2015

@suzik161 me to nejvic hapruje na lacno,jinak mam zatim hodnoty v poradku,zkusim merit po hodine tak uvidim jake budou hodnoty

werumka
18. únor 2015

@jusinka Tohle je zrovna věc, která je trochu relativní. Samozřejmě, že lékaři, kteří pracují hlavně s diabetiky 2. typu, chtějí, aby se měřili po dvou hodinách. Obecně u diabetu 2. typu je nejvyšší hodnota po dvou hodinách. Uvádí se, že glykémie má vrchol mezi 60 a 120 minutami po jídle. A doba, kdy k tomu dojde, je závislá na více proměnných. Pokud je třeba těhotná, která je jinak štíhlá a má gestační diabetes, pak je dost pravděpodobné, že nejvyšší hodnota bude po 60 minutách (jako u zdravého člověka). Čím víc je rizikových faktorů pro diabetes 2. typu - například vyšší hmotnost, horší životní styl - pak se může stát, že i u těhotenské cukrovky bude nejvyšší hodnota po dvou hodinách. Obecně bych ale doporučila to samé - měřit po hodině - protože v těhotenství to tak platí pro většinu diabetiček. Ale určitě bych v tomhle směru zkusila občas měřit v obě doby.

lucisuska
19. únor 2015

@werumka Můžu ještě poprosit o radu? 🙂 Když jsem byla u mojí diabetoložky před více než 14ti dny, tak mi řekla, že lačnou hodnotu mám v pořádku (3,5) a že není potřeba ji u mne měřit, že s tím problémy nebudou. Dnes mi to ale nedalo a změřila jsem se na lačno po 12ti hodinách od posledního jídla. Měla jsem hodnotu 5,3. Je to v pořádku nebo ne a měla bych třeba zavést druhou večeři? Včera jsem naposled jedla mezi 18.00-18.30. Stačil by jako ta druhá večeře třeba hrneček mléka? Děkuji za radu. 🙂

fismarketa
19. únor 2015

Ahoj holky mužů se k vam přidat do diskuze? jsem teprve ve 13tt a uz v 7tt z krve mi našli hodnotu 6, 2 doktorkami rřekla že to muzu mit ze stresu. Sla jsem na další odběr a mela jsem 5, 2 tak pry mam cukrovku ☹ držím dietu a merim se glukometrem. Zjistili vam nektere cukrovku taky takhle brzo?

suzik161
19. únor 2015

@jusinka tak jako není norma pro celou ČR jak správně dělat ogtt, tak není norma pro všechny doktory stejná pro vyhodnocení. Mám od dr papírky a tam je jasně napsáno, kdy mám odebírat. Tak se řídím tím co mi dala, snad ví, co dělá 🙂 nemám problémy s denními hodnotami ani hodinu po, prostě bojuju s ranní!!!! Nikdy jsem se nedostala nad 7!!
@lenule4444 tak já jsem dneska ráno měla rovných 5 🙂 ale v 1hod jsem vypila sklenici mléka a ve 4hod jsem si dala 4piškoty. Já takhle chodím na záchod, tak proto ten čas 🙂

suzik161
19. únor 2015

@erlif moč děkuji za radu!!!!! Dneska ráno 5 🙂 chodím na wc 2x za noc, poprvé jsem si dala mléko a podruhé 4 piškoty. Tak snad to půjde i další dny! Moc děkuji!!!

saraha1
19. únor 2015

@lucisuska Ahoj, staci si precist nekolik stranek dozadu a zjistis, ze tvoje telo urcite hladovi, pokud nejis vic jak 12 hodin pres noc a naposledy jste ke vsemu takhle moc brzo. Merila jsi si ketony? A je taky dost pravdepodobny, ze jsi ji mela rano vyssi prave kvuli tomu dlouhymu lacneni. Nejaky jidlo pred sopanim urcite prijde, alespon na zkousku. Nezapomen, ze musis zivit i miminko, potrebujes mnohem vic energie, ktera ti pres noc chybi a muze se stat, ze prave proto jsi mela rano vyssi nez obvykle. Spravne by jsi mela dat k druhy veceri 30g sacharidu. A to teda nedozenes ani sklenickou mleka.

@jusinka jak pise werumka, ja jsem prikladem, ne mozna vzdy, ale mam odzkouseno, ze muj vrchol je pozdeji nez hodinu po jidle. Asi je to moji obezitou, ze telo proste funguje pomaleji, zjistila jsem pred par tydny, ze mam hodnotu 6,7 hodinu po jidle a totez dve hodiny, takze logicky jsem dosahla vrcholu spise nekdy k 90. minute. A protoze glukometr je silne orientacni, merim vetsinou okolo hodiny a ctvrt po jidle, jak si vzpomenu, myslim, ze to je asi duveryhodnejsi. A souhlasim s werumka, ze by si asi kazdy mel vyzkouset nekdy zmerit oboji a uvidi.

lucisuska
19. únor 2015

@saraha1 Moc děkuji za komentář...🙂 TAkže to večerní jídlo (2. večeře) by měla být ideálně kdy? 🙂 Třeba v 9 hodin, když jdu okolo 21.30 spát? A co si můžu vzít? Krajíček chleba s mlékem? 🙂

erlif
19. únor 2015

@lucisuska deální je kousek pečiva (např. 40 g chleba nebo 3 plátky knackebrot) a k tomu např. něco mléčného (200 ml mléka nebo 250 ml kefíru nebo 120 g bílého jogurtu nebo 50 g žervé) - to je primo ze stranek tehotenskacukrovka.cz 🙂 a je fakt ze já si dávám buď mléko nebo jogurt a k tomu chleba nebo Milu 🙂

saraha1
19. únor 2015

@erlif jo Milu..ty si zijes 😀. No ja mela verazas nanukac 😀,..no a pak kousicek vanocky, nejak to neslo uhlidat..no a rano 5,5, takze spokojenost 🙂.

werumka
19. únor 2015

@lucisuska Druhé večeře jsou určitě nutné. Pokud je nemáš, tak nejdřív jsou lačné glykémie hodně nízké a pak najednou začnou s přibývajícími týdny stoupat. Holky to hezky napsaly, co si dát. Vyzkoušej. To jídlo si dej těsně před spaním a hlídej, abys nebyla bez jídla ideálně déle jak 8 hodin.

saraha1
19. únor 2015

@lucisuska v kolik vstavas a kdy snidas? Chtelo by to nejpozdeji se do 8 rano najist. Ja treba usinam kolem pulnoci, zalezi na manezlove smene, ale driv jak v 11 nikdy. Mezi desatou a jedenactou si nekdy dam jen sklenici kefiru, taky podle vydatnosti vecere, nekdy kousek chleba a lucinu, nekdy neco sladkyho trosicku (ta zmrzlina treba). A snuidam vetsinou kolem pul 8, vyjimecne par minut po osmy.

lucisuska
19. únor 2015

@werumka
@saraha1 děkuji holky...🙂 No, já chodím spát taky podle manželových směn. 🙂 Takže zhruba od 21.30 do 23.30. 🙂 A vstávám okolo 7.00, takže snídám vždycky tak mezi 7.00-7.45. Zítra třeba ale budu vstávat dřív, jdu ráno do poradny. Takže budu snídat tak v 6.45 a dnes půjdu spát tak ve 22.00. Takže když si dám v těch 22.00 něco k tomu jídlu, bude to stačit? Nebo mám jít raději spát později?

werumka
19. únor 2015

@lucisuska Spát později nechoď, ať nejsi unavená. V těch deset to stačí.

werumka
19. únor 2015

@fismarketa Ahoj, někdy se to stane, ale neboj se toho, dá se to v klidu uhlídat. Budeš rodit v Kladně? Na diabetologii chodíš taky sem?

erlif
19. únor 2015

@saraha1 ona těch cukrů má fakt málo... uvádějí na 100g 47g sacharidů a celá Mila má hmotnost 50g ... tj 23,50g sacharidů , což je super, když noční svačinka má mít 30g sacharidů, k tomu ten jogurt co má 5,5g a jsem skoro na limitu.. je fakt že občas si dám jen půlku ale to mám pak hodnoty o fous vyšší 🙂 ale je fakt že to nejím každý den... zase tak moc na sladkém fakt neujíždím... já se tak těším až si budu moct dát kofolu nebo ředěný džus...

saraha1
19. únor 2015

@erlif jo, jasny, v klidu, vzdyt ja taky rikam, jak jim zakazany veci. Je problem, ze si rikam, ze sacharidu to vlastne tolik nema, ale ono to ma ten rychlej cukr, takze to rychle zvedne tu hladinu, a co jsem pochoila, to neni to dobry, nedochazi tam k postupnymu uvolnovani jako u tech slozitejch cukru nebo jak se tomu rika.

nicky27
19. únor 2015

Ahojky, holky moje mám na Vás prosbu ... V úterý jsem byla u dr na dia, brala mi krev na ten dlouhý cukr ... Naposledy jsem tam byla 26.1. a to my vyšel 42. Teď mi ho brala asi po 3 týdnech a mám 28. Každý den jsem měřila, měla jsem někdy 5,9 6,3 a do těch 7,8. Teď mám měřit každý 3.den ... Hlavně nezapomněla říct, žádné buchty, jelikož jsem se na to ptala .... Co myslíte, kdybych si jednou měsíčně, týdně dala? Já se bojím už cokoliv sníst. Dietu nemám, jen mám vynechat cukry, marmelády, šťávy a tak....

erlif
19. únor 2015

@saraha1 já jdu na kontrolu v úterý, tak jsem zvědavá, zda mi bude dělat ten dlouhodobý cukr... v úterý mě vysáli na gyndě, sestřička říkala, jak tam mám jizvičky.. no ještě aby ne, když je tak baví do mě píchat 😀
jojo to říkají no... ale snad se mrňouskům nijak neubližuje.. dr. říkal že má malá (stále asi holčička) ve 30+1 1580g což není žadý obřík, tak jsem ráda 🙂 koukala jsem, že holky v dubnovkách už mají pořádné mimča 🙂 strašně se děsím, jak by ze mě lezlo miminko ke 4kg 🙂)))))))

sdoop
19. únor 2015

Ahoj holky, tak jsem se dočkala prvních výsledků z poradny a mám docela radost. Na lačno 4,0 - po snídani jediná horší hodnota 7,8 - hodinu po o 5,1 - po večeři 5,4 a před spaním 5,5. Dlouhodobý cukr 29. Z toho mám mega radost, protože jsem teď už 32.týden a před tím než jsem to zjistila jsem se fakt cpala. Akorát mám aceton v moči. Víte některá co to znamená a jaká je příčina?

nicky27
19. únor 2015

@sdoop aceton, to jsou ty ketony? To se mi objevilo asi 2x jelikož jsem nechala dlouho hlad a pak se nacpala a hodinu po jídle si to šla dělat a byli tam ... teď jím pravidelně a je to ok. Dr jsem to ani neříkala.

werumka
19. únor 2015

@sdoop Pokud jsi delší dobu bez sacharidů (nejčastěji v noci), pak si játra produkují zásobní cukr a z toho jsou odpadní látkou ketony. Je potřeba navýšit druhou večeři, vyladit jídlo před spaním. Protože pokud je budeš mít dlouhodobě, bude se Ti zvedat glykémie.

werumka
19. únor 2015

@nicky27 Záleží, kdy Ti ten glykovaný hemoglobin brali - bylo to někdy v začátku, kdy Ti byla diagnostikovaná cukrovka? Pokud ano, je možné, že už jsi cukrovku měla delší dobu a tím, že jsi nedodržovala dietu, tak ty hodnoty lezly po jídle třeba k deseti. Což na sobě nepoznáš, ale glykovaný hemoglobin to pak zvedne.

sdoop
19. únor 2015

@werumka děkuji za vysvětlení. Něco malého vždy před spaním zakusuji, ale je pravda, že chodím spát okolo 22.hodiny a probouzím se a snídám až po 8, půl 9. Což je dlouhá doba.

nicky27
19. únor 2015

@werumka 5.1. jsem byla na ogtt, je fakt, když jsem na tom byla, tak jsem byla nachlazená. 22.1. jsem byla na gyndě a tam mi říkal, že krev dobrá, akorát v moč reaguje č.3 . druhý den jsem si volala do té poradny a 26.1. mě objednali .... brala mi krev na vitamin D, dlouhý cukr a štítnou žlázu ... po jídle jsem to měla do 7,8 ..., byla jsem tam u ní znova 12.2. a pak 17.2. a to mi brala znova krev ...

werumka
19. únor 2015

@nicky27 Jako zažila jsem, aby glykovaný takhle spadnul, ale to bylo u diabetiků 1. typu, když se z kompenzace kolem 15 dostali na normální čísla. Vzhledem k tomu, že těhotenská cukrovka nemá takový rozptyl glykémií, tak je ten pokles trochu zvláštní.
Takže ogtt dopadl dobře, ale v moči byl cukr?

werumka
19. únor 2015

@sdoop Pohlídej si, aby to zakousnutí mělo 30g sacharidů, ať se nedostaneš do pravidelné ketoacidózy. Pokud nemáš proužky na měření ketonů, tak si je kdyžtak pořiď, ať víš, jak tu druhou večeři vyladit.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru