Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
20. únor 2015

@nicky27 Tak to opravdu cukrovka není. Ty cukry v moči se po téhle zátěži u někoho mohou objevit, ale rozhodující je glykémie. Pokud by to bylo cukrovkou, tak bys musela mít glykémii nad 10 - protože až od těhle čísel se dostává cukr do moči. Tohle s cukrovkou nesouvisí. Jaký máš glukometr?

werumka
20. únor 2015

@suzik161 Určitě může, hlavě to nevyspání - pokud je mozek stále v pohotovosti a nespíš, pak je potřeba energie, kterou získává z jater. A z toho pak máš vyšší lačnou. Tu dnešní hodnotu bych vůbec neřešila.

suzik161
20. únor 2015

@werumka moc děkuji!!!! Jestli jsem naspala 5hodin tak je to dost. Vím, že to neprospívá mě ani malé, ale někdy se mi to tak stane. Děkuji

werumka
20. únor 2015

@suzik161 S tím si hlavu nelámej, takové situace se stávají a stávat budou. Touhle hodnotou dítěti ublížit nemůžeš 🙂

suzik161
20. únor 2015

@werumka a jaká je špatná hodnota pro mimčo? Děkuji!!

werumka
20. únor 2015

@suzik161 Pro mimčo je nebezpečné, když glykémie skáče - dejme tomu, že za normálních okolností je hodnota před jídlem do 5 a po jídle do 7,5. Což je rozptyl 2,5 mmol/l. Ale kdybys měla před jídlem 5 a po jídle 10, tak už je to celkem velký skok.
No a pak hodnoty, které by se setrvale držely nad 10.

suzik161
20. únor 2015

@werumka jeee, konečně se v tom trošku orientuji!! Jsi zlatá, děkuji moc za rady! 😉

werumka
20. únor 2015

@suzik161 Ono v tomhle je to těžké - lékaři se snaží držet ty hodnoty co nejnižší a vychytat případný moment, kdy by to nebezpečně lezlo. Holky s diabetem 1. typu ale mnohdy mívají vyšší hodnoty a těhotenství probíhá dobře. Pak ale může být holka s těhotenskou cukrovkou, která ty hodnoty má paradoxně o něco nižší, ale na dítěti už jsou pak viditelné znaky fetopatie. Obecně to jde shrnout tak, jak jsem psala výše, ale je to prostě individuální 🙂 Ale s tím, cos psala, opravdu ani jednomu z vás nic nehrozí 🙂

nicky27
20. únor 2015

@werumka ja ani nevim. Je to ze se pichnu do prstu. Dam prouzek do pristroje. Pak z prstu jrev a ono mi to ukaze

werumka
20. únor 2015

@nicky27 Jojo, jasný - ale musí mít nějakou značku - firma, která ho vyrobila, není to na něm napsané?

nicky27
20. únor 2015

@werumka Je tam na něm napsáno Contour plus jak mám i ty proužky do něho ... Já ho mám půjčený teda

werumka
20. únor 2015

@nicky27 Tak ten není špatný, to je dobře. Je opravdu potřeba si uvědomit, že glukometry měří nejpřesněji mezi 5-6 mmol/l. Pak už je to jen orientační. Když Ti změří 8, můžeš mít reálně 6,5. Zkus to zítra otestovat s normálním jídlem, co to udělá.

nicky27
20. únor 2015

@werumka Já to měřila naposledy ve středu ... tak nějak jsem se vešla do 7,7 ráno, odpoledne pak 6,9 a 5,8 po jídle ... na lačno už nemám měřit. Pak jsem si volala na ten dlouhý cukr a ten mi vyšel po 3 týdnech 28. Tak mám měřit každý 3.den, což mě čeká zítra a byometrii nechce po dr ... Jinak na zítra jsem si koupila ten balený koláček s tvarohem ... tak si po týdnu dám a uvidíme ....

sdoop
20. únor 2015

Holky, prosím, jaké proužky používáte na ty ketolátky (značku) a v jaké lékárně kupujete? Dneska jsem oběhla půl města a nikde nic nemají.

saraha1
20. únor 2015

@sdoop Jsou to prouzky Dia Phan. Ja kupovala v lekarne v nemocnici, neni to retezec. Od znacky erba lachema. A nebo jsu pak ty drazsi, co indikujou vic veci, tyhlety jsou jen na glukozu a ketony.

lenule4444
20. únor 2015

@sdoop někdy ívají i ve zdravotnických zařízeních,já kupovala přímo v nemocnici ve zdravotních potřebách,a mám vozp a neplatila jsem nic

linvitra
20. únor 2015

Ahoj holky. Jdu za Vámi už tak trochu zoufalá. Jsem ve 32. týdnu, od 26. jsem na cukrovkové dietě. Mám neustálý hlad, 90g rýže k obědu a 20g chleba ke svačině je pro mě děsně málo. Hlavně mám problém se zvracením, jediné co udržím je mléko. Až do toho 26. týdne sem byla živa hlavně ze sladkého a ovoce, protože jsem všechno jiné vyzvracela. I při snaze prostě dovolené potraviny neudržím a jsem jak náměsíčná, doktorka mi řekla, že to musím vydržet a že to přejde. Glikémie mám stále vysoké a hrozí mi inzulínem. Vzhledem k tomu, že si musím píchat heparin a beru léky na srdce, tak bych opravdu nerada ještě inzulín. Už jsem z toho všeho vyčerpaná. Máte nějaké rady, jak to zmáknout?

sdoop
21. únor 2015

@saraha1 @lenule4444 děkuju 🙂

jusinka
21. únor 2015

@linvitra já mám pořád potřebu jíst, jinak mi je taky blivno. Ale bohužel zelenina mi nedělá dobře, takže když fakt musím uždibovat, mám nakoupené oříšky a nebo piju po troškách Caro s mlíkem.. Co?

werumka
21. únor 2015

@linvitra Ahoj! 20g chleba je obecně dost málo - měla bys mít minimálně 20g sacharidů, což je skoro 50g chleba (1 krajíc). Se zvracením je to těžké - to inzulín nevyřeší, naopak se dostaneš do hypoglykémie. 100% džus bys v sobě udržela? Mléko je určitě dobrá věc a dají se na něm vystavět svačiny. Je důležité, zda to jídlo, které sníš, pak vyzvracíš - pokud ano, budeš mít následně vysokou glykémii a ketoacidózu. Pokud Ti pomáhá mléko - není možné, že máš překyselený žaludek? Zkusit na to nějaká antacida - jako třeba Gaviscon, rennie... že by to ten žaludek uklidnilo.

linvitra
21. únor 2015

@werumka Jídelníček mi sestavili "na míru" v nemocnici, taky si myslím že je to málo, kor když vážím přes 100kg. Džus udržím, ale hrozně mi zvedá glykémie, můžu max. štamprle. Zvracím skoro po každém jídle, ale nejvíc v noci. Ráno se probouzím s glykémií na lačno od 5.4 až do 6 a ketolátky +. I když si dám večer i 3. večeři, tak mám ráno ketolátky a budí mě v noci hlad a zvracím žluč. Mám tu rennie, ale nezabírá. Dokud sem nebyla na téhle dietě, tak mi takhle zle nebylo. Když jídlo udržím, tak mám glikémie ukázkové. Možná je to i ze stresu, neustále nějaké komplikace, moc nespím....

linvitra
21. únor 2015

@jusinka caro s mlékem zkusím. Díky za tip....ale nezvedne mi to glikémie? Pro mě je nejhorší vydržet ty dvě hodiny po snídani, abych si mohla změřit.

werumka
21. únor 2015

@linvitra Zvracení je u diabetika vždycky problém - i když vážíš přes 100 kg, tak bys neměla mít na svačinu méně, jak 20g sacharidů, protože pak budeš v ketoacidóze neustále. Sice nebudeš přibírat, ale bude to za cenu vysokých glykémií. Na to, že v noci zvracíš, ta glykémie není tak špatná.
Zkusila bych možná ještě ten Gaviscon, je to na trochu jiném principu, sice žádná lahůdka, ale mohlo by to zabrat spíš.
Určitě, pokud jsi ve stresu a blbě spíš, tak to ty glykémie zhoršuje. Ale to si nevyčítej, to tak prostě je a nemá smysl se tím dostávat do bludného stresového kruhu. Vzhledem k tomu, že máš teď nejhorší týdny vzhledem k cukrovce, tak na tom nejsi nijak špatně.
Klidně si dávej víc mléka - klidně na druhou večeři jen to mléko, nic jiného - co to udělá.

linvitra
21. únor 2015

@werumka No, zhubla sem 5kg, což asi taky není moc dobrý ve 3. trimestru. Děkuji. Vyzkouším ten gaviscon a večer to mléko.

saraha1
21. únor 2015

@linvitra kocko, musim rict, ze te teda moc lituju, to musi bejt zoufalej stav. A jogurty a kefiry, to taky udrzis? Hlavne se snaz bejt v klidu, nemuzes za to prece. Drzim palce, s werumkou treba jeste neco vymyslite, ona je moc sikovna a vyzna se 🙂. Coz se o nekterych lekarich neda bohuzel rict, mam takovej pocit nekdy.

fismarketa
22. únor 2015

@werumka ahoj tak dnes rano jsem mela nalačno 4,1 dala jsem si sladkou snídani a po 30 min 7, 4 a po 60min 5,2 je to ok? Nejsou to moc velke skoky? Diky

linvitra
22. únor 2015

@saraha1 Jj, kefíry jogurty.... všechny mléčný výrobky udržim. No je to na palici... často propadam v pláč a ptám se co sem komu udělala, že zrovna já musím mít tolik komplikací. A nejhorší je, když si chci píchnout injekci....chytnu si břicho a malej mě začne kopat do ruky.... to se rozklepu jak ratlík.

linvitra
22. únor 2015

@werumka Tak sem si zkusila zvětšit večeři a glikémie po ní i tak ukázkový. K třetí večeři sem si dala velkou sklenici mléka. Nezvracela sem, ale špatně spala (měla sem zas noční můry) ráno ketolátky tmavě růžové... tak tmavé jsem to ještě neměla a glikémie 5.8. ☹

fismarketa
22. únor 2015

Ještě se chci zeptat když mam hlad mezi jidly co mužů zakousnout? cetla jsem ze zeleninu, sunku, ořechy taky jsem koukala ze olivy nemaji sacharidy co ještě prosim?

nicky27
22. únor 2015

@werumka tak jsem si včera dala ke svačině 2 koláčky tvarohové, ráno po snídani jsem měla 6,9, po obědě 5,0 a po večeři 5,9. Dnes jsem si dala cucavý bonbon Halls, koukala jsem, že to má hodně cukrů a sacharidů, ale začínám nějak kašlat, tak se to snažím tím zažehnat

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru