Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
3. říj 2014

@simasla Ještě určitě zkontroluj ráno ketony v moči. Jestli máš málo jídla večer, tak pak by se mohly objevovat a spolu s nimi vysoká glykémie.

simasla
3. říj 2014

@werumka ketony v moči? to se testuje jak? o tom mi diabetoložka nic neříkala

werumka
3. říj 2014

@simasla Jsou na to proužky, které se jmenují DIAphan. http://www.lekarna.cz/dp-diaphan-50ks-1/
Měří se s nimi cukr a ketony v moči. Cukr se těhotných s gestačním diabetem příliš netýká, ale ty ketony je důležité ráno sledovat, zvlášť na začátku, kdy se nastavuje dieta. Protože většina žen z toho "úleku" přestane dostatečně jíst a pak je z toho právě vyšší glykémie, protože játra v tu chvíli produkují vlastní cukr. Nejčastěji se ketony objevují ráno - po noci.

simasla
3. říj 2014

@werumka díky za info - radši tedy pořídím a zkusím se otestovat, i když mi nepřijde, že bych míň jedla, jen jím úplně jiná jídla a vůbec sladké. Nicméně cukr během dne do hodiny po jídle je okolo 7 - což je v limitu. Když zkusím na lačno před obědem, či před večeří - tak jsem pod 5 - 4,5-5 -. Jen to ráno to je opravdu stále nad 6.

werumka
3. říj 2014

@simasla Pokud je to jedna takováhle glykémie, která s pravidelně opakuje, pak bych zkusila ty ketony a pokud by byly negativní, tak pak by byl asi jednodušší inzulín. Někdo na vyšší lačné hodnoty trpí. I diabetici 1. typu - někteří mají problém s večerními a někteří s lačnými. Jsou to dva druhy fenoménu a každý inklinujeme k něčemu jinému.
Jde hlavě o to, sníst dost "pomalých" sacharidů na noc. Stejně, jako se na noc píchá "dlouhý" inzulín, který působí delší dobu, tak jsou i sacharidy, které dokážou pokrýt většinu noci, aby nedošlo k hladovění. Ve chvíli, kdy třeba už ve 4 ráno musí vyvažovat játra glykémii svým cukrem a do toho přijde fáze, kdy se tělo začíná probouzet (což spotřebuje dost energie, proto nastoupí hormony, které mají za úkol dodat tělu cukr - to je právě podstata toho ranního fenoménu), tak pak součet těhle dvou situací může udělat vysokou lačnou.

wosk
3. říj 2014

Holky, chtěla jsem se zeptat, jak je to s tou lačnou glykémií? Já jdu na OGTT v pondělí. Doma si glukometrem občas kontroluju glykémii (v 1. těhu jsem měla GDM) a teď mívám tu na lačno zvýšenou. Když na ten test přijdu, tak oni přece nevyhodnotí lačnou žilní krev a až na základě toho řeší pití/nepití glukózy, ne? Nebo jak to je? Si z toho prvního těhu přesně nepamatuju jak to vlastně bylo... Ale nerada bych to pila, kdybych měla zvýšenou už tu lačnou... Díky za odpověď.

begli
6. říj 2014

Pěkný den, tak malinko odbočím od posledních komentářů. Ale zase jsem trošku bezradná. Jsem 37. tt a byla jsem dnes na poslední kontrole na diabetologii. Doktorka se asi špatně vyspala, každopádně mě absolutně rozhodila. V podstatě mi odmítla poradit, jak to mám dělat s jídlem v den porodu (prý je to věc gynekologa, který mě ale odkázal na diabetoložku) - tušíte někdo, co si mám sbalit s sebou jako svačinu na doplnění energie? Coca cola ani hroznový cukr, které doporučujou ostatním, předpokládám nebudou to pravé ořechové... Taky mě vyděsila tím, že s těhotenskou cukrovkou se musí nejpozději v 38. tt vyvolávat porod, protože přestává fungovat placenta. O tom se mi ale nikdo na žádné kontrole vůbec nezmínil. Věřím, že si na mě jen vylila špatnou náladu a já nepřijdu příští týden na kontrolu s tím, že mě tam už nechají. Malá je zatím velikostně úplně na spodní hranici a já nemám vůbec žádné komplikace... Předem díky za jakoukoliv zkušenost.

werumka
6. říj 2014

@begli Klid, to se opravdu jen blbě vyspala 🙂 Porod se vyvolává mezi 38. a 39. týdnem ve chvíli, kdy je těhotná na inzulínu (nejčastěji diabetičky 1. typu). Pokud jsi jen na dietě, nebo inzulín pícháš poslední měsíc, dva a jsi kompenzovaná, není důvod vyvolávat. Nemělo by se ale přenášet.
Hroznový cukr a coca colu klidně můžeš - zase - pokud nejsi na inzulínu - to se někdy dává kapačka s glukózou a inzulínem. Při porodu se cukr rychle spaluje a vzhledem k tomu, že za "pár hodin" bude cukrovka pryč, tak si určitě ten hroznový cukr a sladké pití vzít můžeš.

tria002
6. říj 2014

@wosk Ahoj.. Mě poslali už 2x domů, aniž by test provedli..

begli
6. říj 2014

@werumka Cca 7 týdnů si píchám inzulin před hlavními jídly (3x6 jednotek). Chodím do poradny pro riziková těhotenství, kde to samozřejmě ví, přesto se nikdo o nutnosti vyvolávat předčasně porod či pod. nikdo ani nezmínil. S tím, že mě nenechají přenášet, počítám, ale že by to mělo být o 2 týdny dřív...
Tušíš, jak to udělat s tou svačinou, když jinak (pouze v těhotenství) inzulin používám? Doktorka řekla, ať se tím nezabývám, že porod bolí natolik, že stejně nebudu mít na jídlo pomyšlení... Co když ale budu potřebovat doplnit energii? Nechat to jen na nějakých kapačkách?

werumka
6. říj 2014

@begli Ty dávky nejsou nějak vysoký, aby byl předpoklad, že se v průběhu porodu bez inzulínu neobjedeš.
To "nejhorší", co by se mohlo stát je to, že budeš mít při porodu glykémii dejme tomu 12 (když budeš používat hroznový cukr a sladké nápoje) a to není nijak nebezpečný ani dramatický. Během porodu inzulín nepíchej. Píchni ho ve chvíli, kdy budeš vědět, že se ještě najíš. Pak už ne. A energii doplňuj podle potřeby.

begli
6. říj 2014

@werumka Mockrát díky 🙂 Takže např. hořické trubičky bez cukru asi klidně můžu přibalit do tašky jako svačinu... Je fajn slyšet dnes na toto téma i něco pozitivního 🙂

aquila
6. říj 2014

@begli z vlastní zkušenosti ti můžu říct, že porod pokud máš těhucukrovku by měl proběhnout do termínu, tzn., že tě nenechají přenášet. Mně začali připravovat 5 dní před termínem a porodila jsem tři dny před termínem a všechno bylo naprosto OK. V den porodu už jsem inzulín neaplikovala a vůbec nic co se týče jídla nebo pití neřešila.
Jinak teď už mám zase zvýšenou glykemii nalačno, takže se cukrovka bude opakovat i v druhém těhu. Víceméně jsem s tím počítala, ach jo...

werumka
6. říj 2014

@begli Jasně, určitě přibal. Při tom porodu už je to fakt jedno 🙂 Pokud budeš mít hlad a chuť, tak se normálně najez.

ilonne
6. říj 2014

@begli Klid, mě napsali doporučení na diabetologii, že není nutné vyvolávat porod před termínem a taky si píchám inzulín. Dále mi napsali, že si v den porodu už píchat nemám, jen že pokud mi budou dávat kapačku s glukozou, mají mi k tomu dát inzulín. A po porodu už si píchat nemám.

79lola
10. říj 2014

ahoj, zjistili mi těhotenskou cukrovku, jsem ve 26tydnu, držím dietu asi 5 dnů a už nevím co si dělat k jídlu případá mi to,že jím pořad to same..moc tu dietu nechapu..jak mi ji sestra vysvětlovala, tak mi vše zakazala, mluvila taky o tom že když si vemu na dopo svačinku ovoce tak uz večer nemůžu..v rozpise to mam jinač tak teď nevím jak to mám dělat..mám pořád hlad.Můžu třeba si upect kuře v trobě nebo musí být vše vařené?Tohle je muj skoro každodenní jídlo:
1rohlík+1 pl.sýru+1pl.salámu+zelenina
Bílý jogurt+ 1/2jablka
Oběd – vše odváženo brambor+maso+ zelenina
2malé krajíčky chleba + sýr namazaný
1 rohlík+1 pl. sýru+1pl.salámu+zelenina
1/2 jablka
je to dost? Je tady někdo s kým se radit a vyměňovat jidelníčky? Díky moc

sweet81
10. říj 2014

@79lola ahoj, koukni na tehotenskacukrovka.cz tam máš tabulku sacharidů.
To ovoce fakt můžeš jen ke svačině a fakt málo. Masa můžeš hodně, ale přílohy málo. Zelenou zeleninu můžeš neomezeně. Já když jsem si dala kuře na paprice, tak jsem si musela dát míň rýže. Moc jsem to neodhadla a cukr mi vylítl nahoru, tak jsem si příště dala míň rýže a bylo to v pohodě. Musíš prostě počítat ty sacharidy. A tobě Dr nedala tu tabulku a ani kolik máš povoleno sacharidů ke snídani, svačině....?

79lola
10. říj 2014

@sweet81 čauky, jj dala, takový:
Snídani 45g sacharidů:
2dl mléka, 65g celozrnného pečiva, 15g rostlinného másla, 50g sýra nebo tvarohu, libovolné uzeniny, 100g zeleniny
Přesnídávka 35g sacharidů
30g cel. Pečiva, 10g rostl. masla., 100g ovoce
Oběd 65g sacharidů
20g oleje,10g mouky,100g lib. masa, 150g zeleniny+příloha
Svačina 35g sacharidů
2dl mléka, 50g cel.pečiva
Večeře 50g sacharidů
20g oleje, 100g libového masa,150g zeleniny+ příloha
2.Večeře 20g sacharidů
150g ovoce
mam tam na dopo svačinu napsane 100g ovoce a pak na druhou večeři 150g ovoce..tak jsem z toho jelen..tak nevím jak to jist, jak mi to říkala, anebo se řídit timto jidelníčkem.

sweet81
10. říj 2014

@79lola já si už vůbec nepamatuji kolik kdy sacharidů se může. Když si měříš glimču, tak je to ok?
Já teda ráno měla vždy víc ikdyž jsem skoro nejedla, ale ráno je prý vždy víc. Jen teda večer to ovoce nevím. Já ho jedla jen ke svačině. Můžeš krom sladkého cokoliv jen si to musíš připočítat. Což znamená menší porce hlavně příloh. Já si fakt vše vážila a počítala. Když jsem nevěděla, jestli jsem si to vzala dobře, tak jsem si zaměřila glimču.

79lola
11. říj 2014

@sweet81 no zatím jsem to měla v poho..jen jednou ráno jsem měla po 1ks a 1/2 tm chlebu 8..ale pak mi to kleslo..byla jsem nemocna..velkou rýmu,tak se to mohlo zvednout z toho..no uvidíme za 14 dní jdu na kontrolu tak snad to bude vše ok..diky

werumka
11. říj 2014

@79lola Ahoj, to rozdělení sacharidů je ok. Akorát složení snídaně je trochu na pováženou, protože u těhotných ráno moc dobře neprocházejí mléčné výrobky. Nechala bych si je až na odpoledne nebo svačinu.
Na druhou večeři bych naopak mléko zařadila - buď samotné, nebo třeba chleba s lučinou. Ovoce na noc nepokryje potřebu sacharidů. Ovoce si klidně dej k odpolední svačině a můžeš zkusit i k dopolední, nemuselo by to být špatné.
Jako přílohu doporučuju brambory, pokud si dáš těstoviny, dej pozor, aby nebyly rozvařené - ideálně "al dente". Zkus si navážit, kolik té které přílohy má jedna klasická naběračka. A pak už můžeš jet jen po těch naběračkách.
Pečené kuře si klidně dej - určitě nemusíš jen vařené. Obecně pečené maso není nijak špatné. Někdy je dobrá třeba i ryba - když si obalíš pstruha v troše mouky a uděláš na másle, dáš zeleninu, trochu brambor. Tak to taky projde. Ta strava by naopak měla být pestrá, aby ses necyklila jen v některých potravinách.

79lola
12. říj 2014

@werumka ahoj, tak myslíš ráno žádny sýr a na dopo svačinku žádný jogurt?
Ja pravě mam hlad vetšinou odpoledne od oběda do večeře je daleko..🙂je tam jedna svačinka a tam si většinou dávám rohlík nebo chleba..jak to máš ty? písni mi co tak jíš za jeden den..ať mám představu.díky moc

werumka
12. říj 2014

@79lola Na svačinu už bych jogurt klidně zkusila, ale ráno na lačno to může glykémii zvednout moc.
35g sacharidů na svačinu je dost - můžeš si dát třeba tvaroh s trochou nějakého ovoce a k tomu půlku chleba třeba se šunkou. Když máš hlad, udělej si třeba zeleninový salát - ledový salát, okruka, rajče, klidně i vajíčko na tvrdo - k tomu zálivku (olej, balsamico) a taky by to mělo projít.
Koukni na kalkulačku sem: http://www.lecbacukrovky.cz/nutricni-kalkulacka
Když budeš chtít udělat nějaké jídlo podle nějakého receptu, tak si tam prostě zadej dílčí suroviny a jejich množství a pak celé to jídlo vyděl počtem porcí a vyjde Ti, kolik sacharidů sníš.
V té kalkulačce jsou i sladká jídla, ty vynech, protože na ně v těhotenství glykémie reaguje příliš prudce. Když budeš chtít něco sladkého, dá se použít stévie (najdeš v lékárně - tablety, tekoutou, sypkou...)
Já můžu radit spíš tímto způsobem, těhotenskou cukrovku jsem neměla.

79lola
12. říj 2014

@werumka jj tak díky..ja u prvního jsem taky neměla žádny problem a ted druhe..a těh.cukrovka... a jsem z toho v šoku.

werumka
13. říj 2014

@79lola Každé těhotenství je jiné. Samozřejmě, že třeba po třicítce to riziko cukrovky stoupá. Neber to tak, že bys udělala něco špatně. Někdy to ten metabolismus v těhotenství zvládne, někdy ne. Až porodíš, cukrovka bude pryč 😉

79lola
14. říj 2014

@werumka ja vím, díky moc

simasla
15. říj 2014

Ahoj holky, tak se hlásím jak pokračuje moje těhotenská cukrovka. Bohužel ranní hodnoty se nepodařilo nižím snížit a tak jsem od pátku dostala inzulín na noc - píchám si 8 jednotek před spaním a byla jsem z toho normálně rozpačitá, protože jsem čekala, že to hned zabere a od pátku do úterý nic - normálně jsem měla tu lačnou hodnotu pořád 6,7-6,8. Nicméně včera mi kolegyně poradila čaj na snížení cukru a normálně snad to i funguje. Včera večer jsem si udělala ještě ten čaj a ráno jsem měla 5,8 - přitom pod 6 jsem ještě nikdy neměla. Tak zkusím pít pravidelně a uvidím, jestli se konečně nedostanu pod tu hranici. To by totiž bylo super

begli
15. říj 2014

@simasla Nic si z toho nedělej, já byla ze začátku z inzulinu taky nešťastná, ale teď (38.tt) už mi to ani nepřijde 🙂 Na ranní hodnoty mi pomohlo začít dodržovat druhou večeři - je potřeba dát si ji skutečně co nejpozději před spaním. Mně se nejvíc osvědčilo 40 g celozrnného chleba se sýrem a k tomu kus salátu (příp. čínského zelí, kedlubny či pod.). Tak se drž...

simasla
15. říj 2014

@begli druhou večeři dodržuji a vyzkoušela jsem k ní snad úpně vše - a stejně cukr po ránu vysoký, fakt až teď po tom čaji to bylo nižší - ještě zkusím kysané zelí, či šťávu z něj, tedy jestli to pozřu :D

werumka
15. říj 2014

@simasla 8 jednotek na noc je maličko, pravděpodobně to ještě bude potřeba navýšit. Neboj, to se poladí 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru