Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

soleilll
3. bře 2016

@vrk To je prostě to, co jsem ti psala už v květnovkách - nechápu, že ti udělali už po prvním špatným výsledku celej test a ještě v porodnici! Ale zas věřím, že to malá zvládla - představuju si, že to je jako bys zbouchala tabulku čokolády na posezení (a to já třeba umím). Jsem teď 28. týden, problémy s tvrdnutím mám asi od 20. týdne, ale teprve dnes, po přečtení výsledků z diabetologie a zjištění, že jsem na inzulínu, se moje zvěrolékařka (=gynekoložka) konečně rozhodla, že mě převelí někam, kde mi udělají UTZ nebo změří průtoky placentou, i když pojišťovna standardně hradí jen 3 za těhotenství. 🙂 Na dia jsem náhodou skončila u Markové a tento týden byla u Dr. Bělobrádkové - taky moc příjemná, i když jsem tam teda čekala přes hodinu. Další kontrola za 14 dní.
Do rizikovky jsem si jen zavolala, sestra se mě přeptala, proč tam jako chci jít a objednala mě za 3 týdny rovnou na screening, tak to sfouknu najednou - UTZ i první rizikovou poradnu.
@pe_ma A znáš tu Ťápalovou? Pořád jsou tam čekací doby kolem 3,5 hodiny, jako byly před 3 lety ke Gerychové? 🙂

vrk
3. bře 2016

@soleilll jj mas pravdu vlastne uz jsme si o tom psaly. Ta Markova se zda v pohode ne? Mela jsem zadanku taky k te Belobradkove, ale ta mela hrozne plno. A ten inzulin ti dala ktera znich? A jake jsi mivala lacne hodnoty? Ty jsi tam teda ted byla taky teprve podruhe ze? Ja jdu 15.3.ta Markova ma ted 14dni volno. 11.3.jeste mam prinest moc a jdu na krev. Co tam vse berou nevis? Jen lacnou nebo i glykovany hemoglobin? U te gerychove jsem jeste 3h nikdy necekal, nestras 🙂. Minule jsem nebyla objednana a cekala jsem dyl. Sla jsem predtim i na ogtt na 8 a az nekdy ve 13h jsem odchazela to byl des teda. Ted jdu v utery az na 15h, tak jsem zvedava.

pe_ma
3. bře 2016

@soleilll já tam chodím jen na gyndu a tam je pokaždé někdo jiný, na dia chodím ke sv. Anně

soleilll
3. bře 2016

@vrk Poprvé jsem byla u Markové, odevzdala jsem moč (zjištění ketolátek), vzali mi krev (kontrola docela hodně hodnot co se týká funkce slinivky a hladiny dlouhodobýho cukru v krvi), udělali mi aktuální glykemii (asi hodinu po snídani a v pořádku), zapsala anamnétu a obšírnou zprávu, předala glukometr atd... Teď druhá kontrola (u Bělobrádkové, Marková má dovču) - zkontrolovala zapsaný mnou naměřený glykemie, zhodnotila, že přes den ok (nejvíc 7,0 hodinu po ukázkové a přesně odměřené snídani), ale ráno na lačno špatný (6,0 , 5,6 a 5,2), takže mi dala inzulínový pero a řekla ty 3 jednotky. Podle měření "kdyby to ráno zase lezlo nahoru" mám po jedné jednotce na noc přidávat. Vysvětlila mi výsledky z moči a krve. Kupodivu se jí nelíbilo, že jsem za 3 týdny shodila 2 kila. Mně jo. 🙂
@pe_ma Takže nevíš, jestli jsi byla někdy u Ťápalové?

pe_ma
3. bře 2016

@soleilll byla sem zatím vždycky u dr - chlapů...nejvíc u texla, ale ten skončil...btw dneska sem čekala hodinu a půl...mají málo dr, asi, takže sem byla ve 2. patře u porodních sálů u monitorů a dr pořád řešil konzultace na sál, nás - rizikovku a ty těhule na monitorech...

soleilll
3. bře 2016

@pe_ma Chudáci, nojo, jarní prázdniny. Snad to za 3 týdny bude lepší.

vrk
3. bře 2016

@soleilll jj nemelo by se hubnout pokud nejsi nejak pri tele...to v tehu neni spravne. Tobe to brali hned jo? Tak to jsi mela jednu cestu usetrenou, ja tam jdu spesl na krev. No tak to mi ten inzulin da taky to je jasny...holt co uz a jak se po nem citis? Taky jsem zhubla, ale ne 2kg teda...mon. ale pry uz se kolikrat do konce nic nepribere stouto dietou...tak jsem zvedava. Pres den mam taky dobry hodnoty, ale ta lacna nic moc no. Neda se svitit a nebyva ti z toho blbe? Muzu se zeptat dodrzujes ty casy jidel co ti napsali presne?

vrk
3. bře 2016

@pe_ma ty chodis do rizikovky kvuli cukrovce?

soleilll
3. bře 2016

@vrk Jsem dost tlustá, takže mám kde brát. Líbilo by se mi do porodu už nic nepřibrat, to bych byla 1kg pod porodní váhou se synem a to by nebylo vůbec špatný (vzhledem k tomu, kolik tam člověk nechá). Po inzulínu se cítím nijak - jako bych si nic nepíchala. 🙂 Přiznám se, že časy jídel nedodržuju, protože jsem celej život zvyklá jíst první jídlo nejdřív v 10 hodin, často až v 11 rovnou oběd. Teď jsem si to musela posunout, protože dlouhý nejezení (hladovění) ráno mi nedělá dobře od žaludku. Takže dodržuju to ráno, ale pak podle práce. Naopak už nejsem schopná nic pojmout kolem té 22. hodiny (doporučenej bílej jogurt nebo hrnek mlíka). Po týdenním měření a jeho dobrých výsledcích jsem hodně polevila, hlídám si jen kafe s mlíkem nejmíň hodinu po jídle (snídani nebo obědě), dopolední svačinu ovoce a odpolední zeleninu a vážím si chleba na snídani a večeři. Oběd normálně meníčka, jen si nedám vdolky (a že jsem na ně měla strašnou chuť!), ale nějaký maso s bramborama nebo rýží bez zahuštěné omáčky.

pe_ma
3. bře 2016

@soleilll kdy tam jdeš?
@vrk jj, žádanku mi dal na dia...

vrk
3. bře 2016

@soleilll no mne to prave taky moc nejde to dodrzovat. Mozna se vymlouvam, ale muj den se ridi dle harmonogramu syna a ten je temer kazdy den jiny. I co se tyka buzeni jidla a odchodu na kute. Takze to nedavam a naopat treba teprve ted se budu chystat veceret...ale pres den se extra taky nehlidam. Tedy ja sebe jo ale nemerim. Jen tu lacnou a hlidam to at jim cca po tech 3h

vrk
3. bře 2016

@pe_ma a mas mimco nejak vetsi nez je tvuj tyden?
@soleilll a ty?

pe_ma
3. bře 2016

@vrk zatím ne, většinou je menší, dneska menší o 4 dny

werumka
3. bře 2016

@vrk Ony ty miminka diabeticek začnou strmě pribirat az po 30.tydnu. Do te doby to byva az na výjimky v pořádku. Proto byva problem neléčená gestacni cukrovka.

pe_ma
3. bře 2016

@werumka tak to sem u nas zvedava...zatim jen ja strme hubnu...

vrk
3. bře 2016

@werumka ajo. Malej byl vetsi o 14dni a dcera ted o tyden. Ale hlavne delsi nozky tede brisko spis mensi a i tak to svadeji na cukrovku...tim me s prominutim serou. Oba s muzem jsme vysoci

werumka
3. bře 2016

@vrk to je blbost. Ta cukrovka se prave dobre detekuje podle většího bříška. Ostatni je dané geneticky.

vrk
3. bře 2016

@werumka taky si to myslim. Uplne me tim vzdy vytoci. Ted byla mala ve 28+2tt hlavicka 28+6, brisko 28+0 a nozka 29+6 a doktorka ze to pry srazime dietou a inzulinem kdyz bude potreba. To bylo jak kdyz do me streli. Doktorce na dia napsala do zpravy ze mala odpovida 29+6 tt coz je blbost. To neni prumer tech 3

werumka
3. bře 2016

@vrk To Ti věřím. Jen to čtu a ježí se mi chlupy 😀 Aneb cukrovka je odpověď na všechno. Já jsem zase měla ovulaci dřív - takže jsem věděla, že od začátku bude miminko cca o 5 dní větší. A navíc bude mít velkou hlavu, protože jí má mít po kom. Furt problém. A mohla jsem ukazovat výsledky z diabetologie jak jsem chtěla. A říkat, že mám hodnoty jak zdravý člověk. Prostě změřili hlavu a bylo vymalováno.

zuhra
3. bře 2016

@werumka Jj, jak člověk chytne diagnózu....🙂

werumka
3. bře 2016

@zuhra Tak tak. Hlavně že je na co to svést 🙂

vrk
3. bře 2016

@werumka presne!! My s muzem taky mame poradny hlavy oba. Ja mam 57 klobouky a tak stejne i syn ma ted spis vetsi 🙂 . Ale predesla doktorka me tim nejak nestresovala, tahle jo. No uvidim co bude rikat ted. U syna jsem s predcasnym porodem nakonec dekovala bohu za to ze byl vetsi a ted to vidim stejne. Doufam ze mala bude rust stale pekne o tyden vic jako tomu bylo uz temer od zacatku. Noc srazet nehodlam! Ta doktorka z diabetologie na to hned reagovala, tak jsem ji to vysvetlila a vypadala v pohode. Tak snad bude rozumnejsi.

werumka
3. bře 2016

@vrk Já jsem taky zažila přístup, že diabetolog byl v pohodě a gynekolog stresoval - ale ono to bylo asi taky hodně tím, že jak se v rizikovce točili doktoři, tak žádného jsem neměla "na stálo". Přitom důvod ke stresu vůbec žádný nebyl. A vůbec nejvíc mě dokázala nadzvednout věta: "Teď jste těhotná, tak se musíte opravdu hodně snažit." Měla jsem co dělat, abych nevyletěla s dobře mířenou poznámkou o tom, že to už dělám dvacet let 😀

vrk
3. bře 2016

@werumka ach jo. Prave tohle mi taky rikala doktorka v rizikovce. Nebyt ji, tak ted ani na ogtt nejdu a hlidam se sama. Pritom bych cekala, ze tito doktori vedi "vic" a znaji to lepe...a ono prd. Jrn vse vic hroti. Ja minule do zadne rizikovky nechodila a byl klid. Ale ted na ni prdim. Nic srazet nehodlam a ani to dle meho nejde. Tak nevim co si do sprav vymysli a keca mi, ze test byl provedeny spravne apod. Ale to je jedno. Lepsi se nestresovat snima fakt

werumka
3. bře 2016

@vrk Já myslim, že každý doktor je odborník ve svém oboru. Nedá se předpokládat, že kardiolog by byl platný na sále u operace mozku. A přitom je to taky doktor. A stejně tak gynekolog prostě není diabetolog. Někdy je to pak nešťastná kombinace, když se sejde gynekolog, který má jen pocit, že rozumí diabetologii a žena, která je těhotná poprvé. Ta pozice pacienta je pak mnohdy nešťastná, protože já jsem věděla, že vím víc o problematice metabolismu cukrů, než gynekolog v rizikovce. A neměla jsem náladu vysvětlovat, že glykémie 8-9 před spaním je naprosto akorát, abych neměla k ránu hypo. Máš tu výhodu, že už to zažíváš podruhé, znáš svoje tělo a máš možnosti samodiagnostiky (což glukometr je). A kdybys viděla, že je něco v nepořádku, řešila bys to s příslušným lékařem.

vrk
3. bře 2016

@werumka tak tak mas pravdu

missym
4. bře 2016

Ahoj holky, poctivě tady čtu vaše příspěvky a čerpám tiše rady, co a jak s tím cukrem. Chodím od půlky února na diabetologii. Měla jsem týden na nasazení diety, ale výsledky nic moc. Tak mi paní doktorka dala ještě pár tipů, co a jak, abychom se to tou dietou srazilo a za 14 dní kontrola. První týden výsledky po jídle úplně v pohodě, na lačno jsem postupně lezla dolů k těm 5,1. Ale druhý týden katastrofa. Jím stejně jako minulý týden, dodržuju časy a stejně hodnoty po jídle skáčou až k 9,0 a ráno mám 5,6-6,0. Takže to vidím asi na inzulín. Chtěla jsem se zeptat, bolí to moc? Píchala jsem si už hormony při stimulaci, ale to šlo do špeku na břiše. Bojím se, že to do té nohy nedám. Dá se to překonat?

pe_ma
4. bře 2016

@missym neboj! jt úplně v pohodě! já píchám do špeku do břicho a vůůůbec to necítím, já teda mnohem víc trpím u glukometru :D

missym
4. bře 2016

@pe_ma Když já už ten špek na břiše neudělám, jak je tam prcek narvanej. U glukometru taky trpím. Už nevím, kam se píchnout. Prstíčky trpí.
No uvidíme, co řekne doktorka. Ale až uvidí dnešní hodnotu po snídani, tak ji asi odvezou. Jako proč...proč když jím to stejný, mám dneska 9,8. Proč??? Já už se tomu jen směju, to se fakt nedá.

zuhra
4. bře 2016

Tak lacna 5,1, uf. Holky, asi tu ten dotaz byl, ale co muzu delat, aby byla lacna OK? Proč mi včera ta jedna hodnota - houska, sýr, šunku, rajče a dlouha prochazka, tak vyletela? Diky

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru