Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
6. bře 2016

@babanci Pravidla pro provedení OGTT jsou nastavená naprosto přesně a jasně. Jsou sepsaná českou diabetologickou společností a česká biochemická společnost je přijala. To, že to někde dělají blbě je bohužel pouze následek toho, že tomu ti lidé nerozumí a z toho plynou chyby. Pokud by se pracovníci laboratoří a gynekologové drželi toho, co je v tomhle případě jasně dané a nastavené, tak by žádný problém nebyl. Ale ten problém je v lidech. Nikoli v nastavených pravidlech.

werumka
6. bře 2016

@babanci Gastomudr ale není endokrinolog 🙂 To je úplně jiný obor 🙂

somalicats
6. bře 2016

@babanci Gastroenterolog není diabetolog. Sorry. Sama se jako lékařka taky nemotám do těch oborů, které nedělám 😉.

werumka
6. bře 2016

@somalicats Tak nebuď taková puntičkářka! 😀 Jeden řeší vnější sekreci slinivky a druhý vnitřní, vždyť je to prašť jak uhoď 😀 😀

babanci
6. bře 2016

@werumka No,je to v lidech,ale je v tom bordel. A to by neměl,když jde o zdraví,že? Moje těhotná dcera byla nedávno,z prstu,takže blbě.

somalicats
6. bře 2016

@werumka 😀 😀 No jo, no... slinivka jako slinivka... 😀

werumka
6. bře 2016

@babanci Ano, to je blbě a mohlo jí to vyjít jak falešně negativní, tak falešně pozitivní. Ale proto se tady furt snažím, aby si holky zjišťovaly, kam na ten test jdou a jestli se na tom místě dělá správně. To je to nejmenší, co se dá pro tohle udělat. Když už na ten zátěžák jdu, tak ať je to všechno v pořádku. O správném průběhu OGTT je tady samostatný článek.

babanci
6. bře 2016

@werumka Její gynekolog jí řekl,že si to vymysleli diabetologové a že ani nemusí.

vrk
6. bře 2016

@babanci no presne...je to obrovska zatez pro dite cely ten test a tim hur, kdyz ti daji roztok pit i s vysokou lacnou hodnotou. Tohle jsem nepochopila a potom te nuti dietit 😂 75g cukru bych nesnedla i mymi normalnimi navyky ani za tyden. No to uz je zamnou. S klidem muzu rict, ze uz by me na ten test nikdo nedostal a lituju toho ze jsem se pri tom natlaku k piti bez vysledku krve nezvedla z kresla a neukaza te sestre zada! Jeste ted penim kdyz si vzpomenu. 🙂 nicmene moje mamka taky trva na nazoru ze i ten lektvar ti muze cukrovku vyvolat...ale tady nema skutecne cenu to resit. Rada sem zajdu pro radu nebo typ na jidlo apod. Tak at nedelam zlou krev

babanci
6. bře 2016

@somalicats To máš pravdu,ale o slinivce se asi učil a vlastní názor má taky. 😀

werumka
6. bře 2016

@babanci No. A to je právě ten problém. Sama to vidíš, když si gynekolog hraje na diabetologa, že to udělá bordel. Protože gynekolog není diabetolog a pokud si neudělá atestaci, tak ani nikdy nebude. Tečka. Už jsi tady na fóru dlouho a mohla sis nastudovat všechny podklady pro testování cukrovky v těhotenství. HAPO studii a veškeré materiály s tím související. Ten výzkum na těch tisících žen se dělal právě proto, aby se ukázalo, jaký vliv má glykémie na miminko v děloze. Myslím, že můj diabetolog taky nebude gynekologovi radit, jak má ženě udělat odběr z děložního čípku. Tak ať gynekolog neradí, jak se má udělat test na cukrovku 😀

miiisaaa
6. bře 2016

Holky v tom je bineeeec, jak to tady čtu 😖 😖 😖

vrk
6. bře 2016

@werumka k tomu provadeni toho testu v te nemocnici jim hodlam jeste neco rict..toto byl vrchol. Uplne ve me peni 🙂

babanci
6. bře 2016

@vrk Já nechápu právě tu zlou krev,každý máme jiný názor a na to snad máme právo. Třeba se někdo zamyslí ....... cukrovce druhého typu se říká nemoc králů,protože je to nemoc z nadbytku.

somalicats
6. bře 2016

@babanci Já se učila o stavbě kolene taky, ale ortopedům do díla nekecám 😉.
Ty máš prostě svoji pravdu a budeš ji tu mlít pořád dokola bez ohledu na to, co Ti tu kdo řekne. O té těhotenské cukrovce je dneska informací tolik, že pomalu i analfabet si může zjistit, o co jde a podmínky testování. Ty to dělat nebudeš, jen tu budeš prudit s tím, jak je to dle Tebe zbytečné. Vezmeš si na triko třeba i jednu jedinou holku, kterou svým názorem zvikláš? Její zdravotní stav a zdraví toho dítěte? Asi těžko, že...

werumka
6. bře 2016

@vrk To Ti věřím, mě to úplně zvedlo ze židle. A oni tu lačnou nezjistili před tím, než Ti to dali vypít? Já bych to určitě ještě trochu rozbublala. Je možný, že je budou pohánět i z Prahy - jestli jsi vyplnila ten dotazník - a klidně bych tam přišla a vyvěsila jim tam A3 papír, kde by bylo tučným písmem psáno, ať tam nikdo na ogtt nechodí 😀

werumka
6. bře 2016

@babanci A co sis třeba přečetla o té narůstající tendenci diabetu u dětí?

somalicats
6. bře 2016

@vrk Jo, tak to chápu, že Tě naštvalo. Já chodila poprvé k Apolináři, kde dělali testy tak, jak se má, teď chodím mimo Prahu, kvůli hlídání mladší dcery, a taky testují tak, jak se má, takže nejdřív odběr ze žíly, čekání na výsledek lačné glykémie a pak teprve pokračování v testu. Kdyby mi někde nabízeli jinou metodiku, tak nazdar, to nemá smysl.

babanci
6. bře 2016

@somalicats Heleď.... ty taky pořád opaluješ ty Tvoje zdravotní moudra a nepíši,že meleš. Je to neslušné.😀A když to ví už i analfabet,tak se smutné,že to zdravotníci pořád dělají špatně.

vrk
6. bře 2016

@werumka jo sedla jsem odebrali a sup mi cukr do 0,3ml vody rozmichat a pijte pijte. Jakmile jsem se ohradila tak bylo zle. Sestra zacla obvolavat doktory a bylo. Tak jsrm byla tezce pod tlakem a mela jsem jit. No co uz ted a s odeslanim se cekalo az za 2h po vsech odberech 😂

somalicats
6. bře 2016

@babanci Všichni zdravotníci to špatně nedělají. To, že máš ve svém okolí zrovna takové, co to blbě dělají, ještě neznamená, že to blbě dělají všichni.
A ano, meleš. Kdyby sis o problematice aspoň nejdřív něco přečetla, tak tady mlít nebudeš. Už jsem Ti to psala jinde, ale pokud máš potřebu řešit neabsolvování jakýchkoli NEPOVINNÝCH testů (protože ani OGTT není povinný test a pokud žena nechce, absolvovat ho nemusí, je to na její zodpovědnost), tak si na to založ svoji diskusi. Sem chodí diskutovat diabetičky.

werumka
6. bře 2016

@vrk To jsou fakt idioti... hlavně, že si ušetřili práci. Zdraví pacienta je až na druhým místě.

babanci
6. bře 2016

@werumka Že v posledních 5 ti letech se zvyšuje počet dětí s juvenilní cukrovkou,že není úplně jasné,čím to, že by se měly omezit mléčné výrobky v těhotenství a malým dětem nedávat příkrmy z kravského mléka a naopak přidávat niaciamid. Přeložela jsem si některé články a studie ze zahraničních materiálů. Jak píši,zajímám se velmi o zdraví, zemřela mi dcera v 24 letech pro zanedbání zdravotní péče.

babanci
6. bře 2016

@werumka Bacha,je tu somalicats a ta za ně kope. Možná,že Ti zakáže diskutovat,mě to už zatrhla. 😀

werumka
6. bře 2016

@babanci Ja jsem kvuli zanedbání lékařské péče skončila ve dvaceti v invalidním důchodu. Ale pořád si říkám, že má smysl se snažit budovat nějakou osvětu. U diabetu 1. typu hraje velkou roli stres - a to zvlášť u diabetu, který se manifestuje mezi 10. a nejakym 25. rokem. Taky je pravděpodobne, ze nejakou roli může hrát očkování. Ale pravdou spíš je, že to musí být souhra několika spouštěčů. Bylo by fajn, kdyby se dala urcit pricina. Pak by se taky dala cukrovka 1.typu řešit snáz transplantaci Langerhansových ostrůvků. Je otázka, proč je imunita ničí.

soleilll
6. bře 2016

Sorry, sekl se mi net, tak jsem to nechtěně odeslala 2x...

babanci
6. bře 2016

@somalicats Všichni to špatně nedělají,ale znám dost případů,kdy udělali.Viz. u vrk,např. U mě je těhotenská cukrovka nezajímala vůbec,porodila jsem dítě 4,65 kg a u mé dcery brali krev z prstu,takže kdo ví,jak na tom tedy je. Pak logicky pochybuji,jestli je to takové nebezpečí,jak se tvrdí.A diskutovat si budu, kde budu chtít.

babanci
6. bře 2016

@werumka Tak to je teda šílené. Stres by u mě dneska bylo těhotenství. Jak to sleduji,co těch vyšetření dneska je,těch strašáků a bubáků,ještě že už se mi to netýká. A pořád tu píší,že nejsou povinná,ale běda,když odmítneš. Jsou hhed nepříjemní a protivní a začnou strašit ještě víc. Zrovna včera jsem o tom četla hezký článek. Přečti si Triumf techniky nebo Pandořina skříňka,to je taky zajímavý článek.

vrk
6. bře 2016

@babanci prave o tom taky uvazuju...proc ten test teda neni povinny a proc ho vubec nekde delaji spatne nebo podcenuji...ale to je holt proste uz do jine diskuze

werumka
6. bře 2016

@babanci Řekla bych, že ten problém je taky v tom, že těhotenství zasahuje mnohem víc lékařských odvětví, než jen gynekologii. Je provázané se spoustou dalších lékařských odvětví. A ti lékaři - pokud pracují na stejném cíli - by se měli respektovat. Což se bohužel v tomhle případě moc neděje. Pokud se gynekolog nechce vzdělávat v odvětví gestačního diabetu (a měl by, protože články o GDM a nových studiích se objevují na gynekologických webech pravidelně), tak by měl mít aspoň dost soudnosti, aby tohle odvětví nechal na diabetologovi. Samozřejmě by byl ideální koncept, kdy gynekolog spolupracuje třeba i s nějakým diabetologem. Třeba pro případ, že se OGTT nepodaří provést, nebo je potřeba jiné kontroly. A společně si vytyčí cestu, co v takovém případě dělat.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru