Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

beatax
17. říj 2014

ahoj holky, mela b\ch dotaz na vas zbehlejsi...

1/ je rozdil mezi glykemii na lacno po probuzeni a napr. nalacno za 2 hodky ...chapu spravne, ze cim dele nlacno, tim hodnota cukru v krvi klesa? tj. smerem k hypglykemii?

2/ existuji nejake limity pro mereni na glukometru? tj. napr. pro tehu napr. lacna glykemie ze zilni krve 5,1, z glukometru to plati take (u glukometru kalibrovaneho na plazu)? anebo kdyz namerim napr. 5,9 tak uz je to nad limitem?

3/ merite si glykemii po uziti letroxu na stitnouzalzu? anebo pred uzitim?

diky moc,

werumka
17. říj 2014

@beatax
1. Rozdíl v tom je, ovšem ta glykémie po tu dobu lačnění spíš leze nahoru, klesat by začala až po nějaké delší době. Pokud mezi probuzením a snídaní máš delší čas, tak potom si musí organismus vyrobit vlastní zdroj energie a ten pak tu glykémii zvyšuje. (Když jezdím na odběry na lačno, tak většinou se ráno probudím třeba s glykémií 4 a než tam dojedu, tak mám 8).

2. Limity jsou 5,1 na lačno a do 7,8 po hodině. glukometry ale nejsou tak přesné jako laboratoř a hlavně kapilární krev má taky určitou odchylku. Měření na glukometru je hlavně orientační.

3. Léky na štítnou žlázu nemají na lačnou glykémii vliv.

beatax
18. říj 2014

ahojky,
to je stejne zajimave, prave ze kdyz dlouho v tehu nejim, tak se mi zacnou trast ruce, a jdu do mdlob a to jsem prave chapala, jako ze mi dosel cukr, tudiz hypoglykemie...

a nevis jak moc ty odchylky mohou byt, napr. kdyz namerim 5,6 na glukometru, tak realita muze byt např. i 4,5 nebo např. 6,7? a nevíš, zda se to odchyluje spise nahoru nebo dolu? mam levny glukometr za 4 kilca... 🙂 (mam ho kalibrovany na plazmu)

diky moc za rady 🙂

werumka
18. říj 2014

@beatax Když budeš mít delší pauzu mezi jídly přes den, tak po nějaké době ten cukr klesat začne. Ale tyhle příznaky nejsou hypoglykémie jako taková (ta Ti ani nehrozí, pokud si nepícháš inzulín). Je to právě reakce na ten obranný mechanismus, kdy játra produkují cukr. Ten musí štěpit ze svalové tkáně, z tuků. Ten proces je pro ty játra náročný a tudíž pak můžeš mít takové příznaky. Ale reálně hypoglykémii mít nebudeš.

U levnějších glukometrů mohou být ty odchylky velké. Jaká je to značka?
Ze zkušenosti glukometry měří spíš vyšší čísla, ale není to pravidlem. A jak píšeš - může to být jak 5,6, tak klidně 6,5 nebo 4,5.

beatax
19. říj 2014

ja mam prave uplne levny GlucoLab, merim po ranu 5,3 - 5,9 v prumeru 🙂

werumka
19. říj 2014

@beatax A kolik měříš po snídani? Já myslím, že to bude v pořádku. Pokud by to nějak stabilně lezlo (konstantně kolem šesti), tak pak bych nechala překontrolovat laborkou, případně upravit dietu.

beatax
20. říj 2014

@werumka po snidani jsem merila jen jednou a to bylo do 6ti ... je to zvlastni ... po jidle ok, jen ta lacna tak divne lita... 🙄

beatax
20. říj 2014

@werumka tak ten muj "zazrak" glukometr meri vetsi hodnoty az o 2 mmol, to je sranda ... ☹ skoda penez ... zitra jdu znovu na zilni krev, tak snad to bude dobree 🙂 moc dekuju na rady ...

PS: ten Ogtt byl u gynekologa provedem uple spatne... 😖

werumka
20. říj 2014

@beatax I ty lepší glukometry někdy skočí takhle mimo. Ale ta chybovost je hodně nízká. Ta kritéria pro přesnost glukometrů se zpřísňovala - nyní musí splňovat max. 15% odchylku, dřív to bylo 20%. Některé glukometry těmi kritérii ani neprojdou (jsou to často právě ty levnější, které se distribuují i na diabetologiích). Vkládám Ti sem tabulku, kde je seznam glukometrů, můžeš se mrknout, jaké jsou kvalitní a jaké moc ne. Je tu dobře vidět, že podle starých kritérií jich prošlo docela dost, ale podle nových už se to poměrně zúžilo.

Jak a kde Ti dělali testy?

beatax
21. říj 2014

@werumka jee ty si hodna 🙂 diky za tabulku, muj glukometr je takovy sunt, ze tu neni na seznamu :D mam ho pry jeste prinest, ze se na nej podivaji, dnes sem lacnou glykemii mela v poradku (z zily)... 🙂 tak jsem se trochu uklidnila, ale stejne me to tak vybzikalo, ze vyradim sladke 😅 a budu se snazit jist vic bilkovin, vejce, tvaroh , zakysane veci apod... a zeleninu.. 🙂

amy80
11. lis 2014

@simasla
Ahoj, prosimte jaky je to ten caj na snizeni cukru jak zminujes?
Funguje porad? 🙂 Diky.

simasla
11. lis 2014

@amy80 - název to má normálně Dia čaj a je to míchaná směs z bylinkářství na Vinohradech na Praze 2.
A musím říct, že když je ta cukrovka jasná, tak je jasná u mě nakonec stejně byl nasazen Inzulin na noc, který si teď píchám. A byla jsem upozorněna na to, že do 35 tt se to může ještě zhoršovat.

amy80
12. lis 2014

@simasla diky 🙂

simasla
17. lis 2014

@werumka Myslíš, že je možné, aby se těhotenská cukrovka zmírnila? Jsem v 33tt a tuhle v pátek jsem byla úplně vyřízená a usnula jsem s dcerou už po 7 večer. Samozřejmě jsem si nedala inzulin a ráno jsem měla kupodivu hodnoty v pořádku. Glukoměrem 5,3.
Pořád se mi to zhoršovalo - dopracovala jsem to až na 1 Metformin a 20 jednotek inzulínu na noc a pořád ty ranní hodnoty vycházely krajní. Kupodivu horší v týdnu - nevím jestli na to působí stres z práce.
no a zkusila jsem tedy nyní, víkend bez inzulínu na noc a všechny hodnoty do limitu, což mě teda dost překvapuje. Je to vůbec možné? V pátek jdu na diabetoloii, tak se zmíním, ale je mi to fakt podivné.

werumka
17. lis 2014

@simasla Ahoj! A jaké hodnoty byly před tím? Ty ketony v moči byly?
Ono ve své podstatě - jestli jsi vynechala druhou večeři - tak pak se to mohlo takto jednoduše "vynulovat". Ale není to cesta na delší dobu. Taky pomáhá delší nerušený noční spánek - po něm jsou glykémie také lepší.
Těhotenstvím jako takovým to zřejmě nebude, tam ten pokles není takhle skokový.

simasla
17. lis 2014

@werumka no před tím, jsem měla inzulín na noc 16 jednotek a měla jsem ranní hodnoty tak 6,1-6,6 - a když jsem si nedala 2. večeři tak i víc. Tak mi přidala inzulín na 20 jednotek a to jsem se také držela v limitu.

Mě teď hrozně překvapilo, že když jsem si ho nevzala a to prosím už 3 dny za sebou - tak mám pořád ranní hodnoty okolo 5,3-5,5 - to je prostě podivné - možná je to tím spánkem. O víkendu prostě víc a kvalitněji spím. To bych radši ale spala jako než do sebe prát inzulín.

devendra
22. lis 2014

Děvčata nemáte některá zkušenost, aby viróza v kombinaci s antibiotiky zvyšovala při měření cukr v krvi? Dokud jsem byla zdravá, tak hodnoty naprosto ukázkové a teď, co jsem nemocná a mám antibiotika a měřila jsem se (dnes), tak hodina po snídani 9,1 a hodina po obědě 8,6. A to se striktně držím jídelníčku ☹ Mám strach a jsem z toho nešťastná ☹

werumka
24. lis 2014

@devendra Je to úplně normální, v době infekce hodnoty většinou výrazně stoupnou. Neboj se toho, přejde to.

@simasla Omlouvám se, že reaguju až teď, potřebovala jsem si to ještě ověřit. Ale ano, je možné, že po vysazení inzulínu hodnoty klesnou - pokud bylo inzulínu moc, brala jsi metformin a navíc jsi málo spala.

devendra
6. pro 2014

Ahoj holky, já s tou dietou pořád nějak bojuju. S prvním prckem to bylo naprosto v pohodě, hodnoty ukázkový a teď mi to stále lítá, i když se stravuji jako při prvním dítěti. Nechápu to. Vím, že je to už tři roky zpátky, ale může mít vyšší věk na to vliv?
Dneska jsem měla zase velké měření a připadá mi to pořád vysoké, kor ta večeře ☹
Na lačno: 4,0
Snídaně: hodinu po 6,9 (5x knäckebrot s máslem, šunkou a okurkou)
Oběd: hodinu po 7,4 (pečené kuře se zeleninou a 200g brambor)
Večeře: hodinu po 7,9 (2 krajíce chleba-cca 90g+ zeleninový salát - rajče, okurka, ledový salát, jarní cibulka, balkánský sýr)
Mám u všeho ubrat? Nebo kde dělám chybu? Připadá mi, že čím jsem vyšší týden těhotenství, tím jsou ty hodnoty vyšší. Přeci nezůstanu u okurky a vody ☹

werumka
6. pro 2014

@devendra Ahoj, předně to nejsou žádné špatné hodnoty. Pokud máš na glukometru do osmi, tak bych se opravdu vůbec nestresovala. Glukometr není na měření desetin. Je to orientační měření a to je u Tebe naprosto v pořádku. Vyšší věk vždycky hraje proti cukrovce, ale mnohem podstatnější je týden těhotenství - do 35. týdne glykémie stoupají a pak se stabilizují nebo klesnou. Jídlo rozhodně neubírat.

devendra
6. pro 2014

@werumka Děkuju, já jsem z toho furt nějak špatná. Snažím se, vážím. Mám mít do 7,8 po jídle, tak si dám zeleninový salát a stejně mi to vylítne na 7,9. Takže myslíš, že mám očekávat, že hodnoty budou do toho 35tt vyšší? Ráda bych se vyhnula, pokud možno, inzulínu.

werumka
6. pro 2014

@devendra Ono se snadno řekne "Mít do 7,8", ale kdyby ses změřila znovu po te první hodnotě, tak Ti ten glukometr hodi číslo klidne o celou jednotku jine. A zároveň i když ten gukometr zmeri 7,8, tak z žilní krve můžeš mit treba mezi 6,5 a sedmi. Jaky glukometr máš? Je pravdepodobne, ze glykemie v následujících týdnech porostou. Sleduj spíš tendence tech glykemii - stoupaji konstantne po veceri? V jakych inetrvalech se pohybuji? Apod.

devendra
6. pro 2014

Vůbec to nedokážu posoudit. Jen vidím, že se s postupem tt zvyšují.
15.11- 4,1; 6,6; 5,8; 4,8
22.11 - 4,2; 9,1; 8,6; 5,9 (viróza)
23.11 - 4,0; 7,0; 6,9; 6,7
6.12 - 4,0; 6,9; 7,4; 7,9

Glukometr: OneTouch Vita

werumka
7. pro 2014

@devendra To je dobrý glukometr, ten nebude házet nějaké zběsilé výsledky. Takové zvedání glykémií je v průběhu těhotenství normální. Jak často se měříš? V těchto týdnech těhotenství by to měření bylo vhodnější dělat častěji. Zvlášť bych se zaměřila na ty hodnoty po obědě a po večeři. A zkusila bych i srovnat hodnotu před jídlem a po jídle.

devendra
7. pro 2014

@werumka měřím se jednou týdně. Musím si koupit proužky, protože z diabetologie dostávám pouze počet na ten jednotýdenní profil. Ale pětistovka je docela pálka ☹ Ráda bych to srovnala, ale to můžu jedině tak, že omezím velikost porce, protože už fakt nevím co dietnějšího, než pečené kuře s bramborem bych měla jíst. Prakticky nesolím, sladké nejím vůbec, svačiny dodržuju z tehotenskacukrovka.cz. K večeři si dávám buď ten zeleninový salát a nebo chleba s něčím, třeba se syrečky nebo šunkou. Fakt nevím, kde dělám chybu. Teď tu syn trestá slané pražené pistácie a mě tečou sliny po celém obličeji 🙂

cerveliska
12. pro 2014

Ahoj,
od 27-mého týdne si kvůli zvyšujícím hodnotám cukru v krvi i počas diety píchám inzulín (na noc 8, pak 6-6-6). Hodnoty se po týdnu sice zlepšili, ale jsou vyšší než měj být a doktorka mi nařídila zvýšit dávkování na 12; 10-10-10. Holky, možná blbej dotaz, ale když si defacto potřebuju píchat inzulín celý 3-tí trimestr, jaký to může mít vliv na placentu/porod/miminko?Mám se něčeho bát nebo je pravděpodobné, že když bude cukrovka kompenzovaná vše bude v pořádku?Je tady někdo kdo si píchal inzulín takhle dlouho?Děkuji

werumka
17. pro 2014

@devendra Ahoj! Tak jak to vypadá? Proužky jsou drahé, to jo... ale zase z jednoho profilu za týden se závěry moc udělat nedají. Ale pokud pohledáš, dají se koupit i pod 400 Kč za krabičku.
Zkusila bych obecně vyměnit pečivo za knackebroty. Určitě si zkoušej čas od času přepočítat denní příjem sacharidů. Někdy se stane, že právě v tom stresu, kdy se zvyšují glykémie, podvědomě začneš ubírat jídlo.
V těchto týdnech těhotenství je takové zvyšování glykémií normální a není to chyba uživatele 🙂

werumka
17. pro 2014

@cerveliska Ahoj! Jak u Tebe dopadl test OGTT? Jaké hodnoty jsi měla, když jsi dostala inzulín? Jak vypadají teď?
Inzulín je hormon, který do těla patří. Není to lék, ani žádná jiná "cizorodá" látka. Pokud budeš dobře kompenzovaná, tak to na miminko, placentu ani porod vliv nemá. U žen, které si píchají inzulín, se akorát nenechává přenášet (placenta může rychleji stárnout), porod se bude pravděpodobně vyvolávat. Cukrovka ale není důvod k císaři.
Opravdu se neboj, není to důvod k panice 😉

cerveliska
17. pro 2014

@werumka Děkuji, jen mě to občas zamrzí. OGTT nalačno jsem měla 5,25 a po 1 hodině 9,25 a po dvou 7,45. První týden jsem si upravila stravu dietou (poctivě jsem vážila a dodržovala), a měřila se každý den abych zjistila ještli mi to/ono dělá dobře. A defacto z 24 měření jsem měla 22 mimo nastavené hodnoty, někdy až 10.5. A cukr nalačno byl pořád vysokej každý den. Tak se na to dok. Andělová koukla a řekla že není na co čekat, že jsem jen v 27tt a že se to bude zhoršovat a že hladovat nemůžu, tak mi nasadila dlouhodobej i krátkodobej inzulin 8; 6-6-6.Teď po dvou týdnech jsem na 10;10-10-10 a doufám že pár dní to ještě vyzdrží, ale obávám se že za ten měsíc co by se ještě mělal cukrovka zhoršovat se dostanu na úplne jiné částky :( Jinak mě ještě mrzí, že od 22tt kdy byl velký UTZ jsem měla naplánovaný UTZ až v 32tt, ale teď mě doslava nutí a stresujou abych měla jeden ještě dřív, kvůli velikosti plodu. Ale kdyby i byl větsí (teď jsem 29tt, na UTZ jdu v pátek), tak s tím přeci nic neudělají, ne? Já vím, měla jsem se zeptat, ale já jsem pořád v tom molochu Podolí tak vygumovaná...Vůbec se mi tam nelíbí...JInak mě ještě trápí to pichání, asi to nedělám moc dobře, protože mám stehna plné modřin (do podbřišku jsem to po 3 pichnutí nezvládala). Teeda, nějak jsem se rozepsala.

tarien
21. pro 2014

Ahoj, těhu cukrovku mám od 26tt a čím dál tím víc bojuji se svačinami, nejsem je schopna sníst...nepřibírám, zhubla jsem 1 kg, to mám teda za ty dva a půl měsíce, co dietu držím zpátky, ale navíc nic, měsíc a půl se už váha nepohla...příčinu vidím v těch svačinách, rohlík ani chleba už nemůžu ani vidět (jakýkoliv druh)...nikdy jsem takhle ,,hodně" nejedla...Glykémky hodinu po jídle mám v normě 5 - 7,5 (jen po dietní chybě - vyloženě zkoušce a to sladké snídani - jsem jednou měla 7,9, což jsem neřešila, dvě hodiny po byla 4,2), na lačno ráno kolem 3,5, před hlavními jídly kolem 4,0-4,5...ketony v moči nemám...Neřešil tu někdo podobný problém? Bylo vše s miminkem ok? Začala jsem nově hřešit, odpoledne ke kávě něco sladkého (po obědě mám glykemky nejnižší, i když e nacpu svíčkové se třemi knedlíky), ale mám černé svědomí...když se změřím, hodnota je hodinu po ok, kolem 7,0...někdy si říkám, jestli tu těhu cukrovku fakt mám :-/

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru