Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

hanulkavelunka
10. srp 2016

@werumka ne vysledky z caru nemam
V te karticce mam napsane v kolecku 43 a to me pry zachranuje max je 46 ale nevim co to je.
Kasli na to
Urcite nechci ohrozit miminko a taky se nechavat odbyvat u diaDr

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka Ono je to malinko jinak. Pokud jsi diabetik, tak je povolený limit do 45 (mimo těhotenství). Pokud ale diabetik nejsi, měla bys mít do 40. A taková hodnota by měla být i v těhotenství. Nelekej se hlavně, kdyby třeba za měsíc byl stejný, nebo malicko vyšší. V tu dobu ještě bude odrážet glykémie, než si nasadila dietu. Az po dvou měsících od nasazení diety by měl klesat 😉

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka Jo, kaše jsou to Nomina http://www.nominal.cz/cerealni_kase.html
Ve zdravé výživě mají na výběr hodně druhů, ale jeden, dva druhy mají i v Tescu třeba.

hanulkavelunka
10. srp 2016

@werumka diky
A ty kase maji umele sladidla?
Vis co? Ja jsem procetla na tom webu tehotenskacukrovka.cz i ten doporucovany jidelnicek a tam je denni prije KJ kolem 9 az 10 tisic
Ja dostala od te me "DiaDr" brozuru a Ramcovy jidelnicek kde se mam drzet do 7500KJ za den a 200g sacharidu
Ted jsem to nasla v kufru auta 😎
A mam se ridit podle tohoto a co mi skrkla mam vynechat

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka Tohle je spis jídelníček pro diabetiky 2. typu. Těhotné by měly ladit příjem sacharidů mezi 200-250g na den. Když klesnes pod 190g, začnou se Vetsinou tvořit ketony. Tu 2. večeři Ti preskrtala taky ona?

hanulkavelunka
10. srp 2016

@werumka a mam vynechat i 2.veceri.

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka Nene, ty kaše jsou prostě obilovinne. Nic víc v nich není. Buď rozmichas v mléce nebo ve vodě. Já mám třeba strašně ráda rostlinné mandlové nebo liskooriskove mléko 🙂 chuťové to hezky doladí 🙂

hanulkavelunka
10. srp 2016

@werumka jak jsem psala pockam do 23.😉

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka Jo, to většinou diabetici 2. typu vynechávají. U těhotných je ale druhá večeře v 99% naprostá nutnost. To je bohužel asi jeden z hlavních ukazatelů, že se v GDM vůbec neorientují. Ach jo.

hanulkavelunka
10. srp 2016

@werumka v te brozurce je i tohle ale mi doporucili 200g sacharidu
@werumka
A co je ta zkratka GDM

koncita
10. srp 2016

@werumka já když vás tady čtu holky, jsem tak ráda, že tam na dia, kam chodím já, vědí, o čem těhotenská cukrovka je....uklidňuje mě to, když vím, že jsem byla v dobrých rukou...

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka to je fakt komedie, když sacharidove spočítám to, co Ti "povolila", jsi na nejakych 140g sacharidů denně. To sice budeš hezky hubnout, ale to bude asi tak celý efekt 😀

hanulkavelunka
10. srp 2016

@werumka ale u nas v praci seniori maji 2.veceri a je to nutnost
Porad jsem v klidu ale pujdu se poradit na internu mam tam zname snad o tom budou neco vedet a treba se s tebou shodnou

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka GDM je zkratka pro gestačni diabetes - tehotenskou cukrovku. Ten druhý jídelníček je sacharidove lepší, ale ovoce na druhou večeři v tehotenstvi nepatří. Jde rychle do krve a pak zase rychle ven. Takže Ti nepokryje ani část noci. Zkus se spíš přeorientovat na jídelníček, co je na webu tehotenskacukrovka

hanulkavelunka
10. srp 2016

@werumka ja 6 kg zhubla od pozitiv.testu co mi bylo zle od 5tt do 11tt a pak jeste 2 od 12tt do 14tt to uz jsem se hlidala ale jeste nemela glukometr
Ted 14 dni stojim na vaze
A ted

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka Právě, ta druhá večeře se často vynechává u diabetiků 2.typu, kteří mají třeba nadvahu. Nekteří ale druhou večeři potřebují. Říká se tomu jinak fenomén úsvitu. K ránu začne organismus produkovat hormony, které maji za úkol nabudit a probudit organismus. Mimo jiné mají za úkol dodat přísun cukru. Pokud má diabetik sklon k fenoménu úsvitu (já ho mám taky), tak ty hormony způsobí vzestup lačné. Jedna z cest, které vedou k řešení, je druhá večeře - aby tělo přes noc nehladovelo a nemuselo pak k ránu toho cukru vyrábět moc 🙂

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka S váhou se teď nestresuj, i kdyby ses dál držela na váze a nepribirala, nic se nestane.

hanulkavelunka
10. srp 2016

@koncita kdybych tady na MK nesla tak jim verim protoze o tom moc nevim ale me zarazilo uz to jak mi rekla o tech testov.prouzcich ze na ne nemam narok a pritom za tehu cuk.nemuzu. beru je s rezervou ale cim vic o tom ctu tak nechci miminku ublizit a taky mi vadi ze tam nechodi zadna tehule.
Asi je navstivim naposled ale jak je mozne ze ta baba s dlouholetou praxi nema teda podle vas o tehu cukr ani paru.

hanulkavelunka
10. srp 2016

@werumka jsi hodna diky
A co teda by semnou meli delat kdyz prejdu k te Adamikove

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka Protože je pořád dost málo diabetologii, kteří se na ní specializují. Ti většinou ordinuji ve velkých centrech. Ještě celkem nedávno se mělo za to, že existuje akorát cukrovka prvního a druhého typu. Jenze postupem času se ukázalo, že těch druhů je mnohem víc. A mezi ně patří i GDM. Ona může mást svou podobností s diabetem 2. typu, ale není to to samé a mnozí lékaři to stále ještě nepochopili.

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka V první řadě Ti predepisou proužky, aby ses mohla měřit. Je možné, že po Tobě budou chtít, abys jim občas nějaký ten profil zavolala. Budou Tě víc hlídat po 20. týdnu, kdy obvykle glykémie stoupají. Jednou za měsíc, dva babetou glykovany hemoglobin a udělají i někdy i rozsáhlejší testy (játra, ledviny). Je možné, že z kontrolují i hladinu c- peptidu. Ten ukáže jak je na tom tvá slinivka s produkcí vlastního inzulínu.

tedinka
10. srp 2016

@werumka 😀 😀 😀 No jsem ráda, že vůbec můžu psát ... jednu ampulku jsem dala na tři prsty 😀 😀 😀 .. to sem pumpovala, zahřívala ruce v horké vodě a nechtěla ani kapka ... no drasťák ..vidět mě doktorka, tak mi už nic podobného do ruky nedá 😀 Už jen jeden domácí odběr (to bude zase sado) a mám pro dnešek hotovo ..a v pátek dám vědět výsledky 😉 Spolu s tím se měřím i na glukometru, tak uvidíme, jak jejich a moje hodnoty dopadnou ... chi ... a asi raději sezónu ampulek z 90tek vidět nechci, to už bych byla bílá jako zeď 😀

hanulkavelunka
10. srp 2016

@werumka mam syndrom bileho plaste a 1x mi namerila sestra tlak 130/90 a poslala me na internu z tama me poslali na krev kde zjistovali i ledviny s jatry atd a vsechny vysledky byly ok

Dekuji za informace jdu zjistovat kde v ty nemocnici najdu tu Adamikovou na netu se shoduje s tou z Prahy co jsi mi poslala str.
A snad tam nebudu jedina tehotna.
Tehu cukrovku mela i ma mamka kdyz cekala bratra a je mu 30 byla na diete to od te doby je porad malo proskolenych DiaDr?

werumka
10. srp 2016

@tedinka No sikulka, pořád Ti sedm prstů zbývá 😀 😀 zeptej se, jestli by Ti nemohli příště na tyhle odběry půjčit nějakou pomocnou sílu 😀

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka Je jich málo, protože v tomhle odvětví jde všechno hodně rychle dopředu. Jak jsem psala - ty přehledný manuály na léčbu GDM jsou z roku 2014. Stejně tak úhrada proužků. Teprve v roce 2010 proběhla první mezinárodní studie, kde se zjišťoval dopad GDM na dítě. Před třiceti lety se glykémie nedala doma spolehlivě měřit. Merila se z prevarene moči. Glukometry - ty první - k nám přišly až v devadesátých letech.

tedinka
10. srp 2016

@werumka Už jsem zaúkolovala přítele (hned co přišel z práce), že bude držet ampulku a já do ní pustim prstem 😀 Tohle je fakt sranda ... kdyby mi u toho omdlel, byla by ještě větší 😀

hanulkavelunka
10. srp 2016

@werumka mamka se pichala do prstu
A taky sbirala moc tusim

pe_ma
10. srp 2016

@hanulkavelunka já sem původně šla na dia v menší nemocnici, taky stoletý dr a naprosto mě neřešil, první jeho slova byla, at zhubnu...v těhu?! pak že v jídelníčku, co sem donesla nemám určitě napsané vše, co jím, jeho letitá zkušenost a já dodržovala vše na gram...taky mi dal tu brožurku co máš a víc mi neřekl...
a jak psala Verča, na dietě sem měla glykemky i 13 a on mi řekl, at ještě pokračuju s dietou a přijdu za 2t! už mě neviděl, okamžitě sem začala obvolávat dr a naštěstí sem zaujala jednoho, který je fakt odborník ve velké nemocnici a dokonce ted dělá šéfa oddělení a když sem mu v telefonu řekla, že mám glykemky i 13, tak to s ním málem švihlo, že to je skoro na špitál a hned na pondělí (volala sem v pátek) mě objednal místo svého obědu a ve středu uř sem měla plno výsledků a nasazený inzulin...
takže opravdu je to o tom, jestli ti dr ví, co dělají a nebo neví...zůstat u toho prvního, kdo ví, jak bych dopadla a Toník taky!

werumka
10. srp 2016

@hanulkavelunka Jojo, tehdy se brala krev do ampulek a pak hromadně navrhla na vyhodnocení. Jediný přístroje, které uměly měřit glykémii, byly v nemocnicích. Proto jsem tam jako malá často ležela, protože doma se hypo mic uhlídat nedalo. Navíc v tu dobu byly třeba ještě živočišný inzuliny 🙂 až do nedávna se ke GDM přistupovalo podobně, jako k diabetu 2. typu, protože neexistovaly studie, těhotným se třeba nepůjčovaly glukometry (protože neměly stejně nárok na proužky). Teď už je těch informací mnohem víc.
Další příklad je třeba diabetes LADA. Dřív každý, kdo dostal cukrovku jako starší, byl automaticky diabetik 2. typu. Jenže pak se ukázalo, že i dospělí a starší lidé mohou dostat diabetes 1. Typu, kdy imunita ničí produkci vlastního inzulínu. Jen je ten proces natolik pomalý, že to bylo zaměněno s DM2.

koncita
10. srp 2016

@pe_ma dobrá práce! Jak z tvojí strany, tak štěstí na doktora 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru