Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

pethaa
4. kvě 2016

mě dokonce řekli ať nic nepočítám :D

pe_ma
4. kvě 2016

@annna79 jasně, ryby všechny, jen v těhu je nějaké omezení na mořské, myslím...rýže je jedno a těstoviny spíš celozrnné, ale dávám si oboje a osobně až tak rozdíl v nich nevidím

annna79
4. kvě 2016

@vejik85 tak ty gramy asi říká dietolog? Tak uvidím na kdy mě objednají a něco řeknou, ale chci začít dříve ať tomu malému neubližuji.Tak zkusím 200g.
Teď jsem zmatená.když jsem měla ráno chleba a budu ještě přes den mit , mohu pak 200g brambor?

pe_ma
4. kvě 2016

@pethaa hele, fakt nevím, ale tohle mám od dr a našla sem i na netu...a většinou opravdu pod 200 jsou pak ketony

pe_ma
4. kvě 2016

@annna79 200g brambor je 40g sacharidů

annna79
4. kvě 2016

@pe_ma takže samotné mléko?

vejik85
4. kvě 2016

@annna79 jj, jako ideál je 250g sacharidů denně, ale může se ti stát, že při tom budeš mít vyšší hodnoty, tak budeš muset jít dolů. Jinak jasně, přílohy musíš mít, já si ráno dávám chleba, v poledne a večer přílohu ( ale teda 200g brambor je na mě fakt moc), jako druhou večeři knackebrot a někdy ho mám i k odpolední svačině

annna79
4. kvě 2016

@pe_ma jak to přepočítávaš?? To se snad nenaučím

pethaa
4. kvě 2016

@pe_ma gynekolog mi řekli,že moč ok, co všechno kontroloval ani nevím...

pe_ma
4. kvě 2016

@annna79 jj, klidně, já mám odpolední svačinu v hodnotě 10g sacharidů a když nemám hlad, dám skleničku mléka, at držím sacharidy, ale není mi špatně 🙂

pe_ma
4. kvě 2016

@pethaa myslím, že oni ketony nehlídají, ale fskt nevím 100%

pe_ma
4. kvě 2016

@annna79 mám na to tabulku od dr a nebo na kaloricketabulky.cz a ty jídla, co jíš pořád si zapamatuješ 🙂
@vejik85 já s tím množstvím taky bojovala, ale já nebyla zvyklá jíst, takže dr na tom trval a postupně sem se k tomu projedla a ted jsou ty porce pro mě naprosto ok 🙂 a přejezená se necítím a hlad mám tak 1 za 2 týdny

alert
4. kvě 2016

@annna79 vitej mezi cukrovkarky, my jsme srpnove dpolurodicky tak se budeme tejrat podobne dlouho... Ale ja ti moc s jidlem neporadim, proste jsme vynechala sladke a kdyz jsem doma tak.hazim.

pethaa
4. kvě 2016

@pe_ma a kdo hlídá ketony, na diabetologii mi řekli, že už se to nedělá

alert
4. kvě 2016

@annna79 ... tak hazim jidlo na vahu.. Ted jsem ale byla treba 5 dni na dovolene a proste jsme jedla tak nejak odhadem.. Rano mam vetsinou kolem 5,6.. Jeste pred dvema lety kdyz jsem cekala malou to byla hodnota v poradku a dnes po zprisneni uz kvuli tomu musim pichat nocni inzulin..

pe_ma
4. kvě 2016

@pethaa koupila sem si domů papírky na měření

pethaa
4. kvě 2016

@pe_ma aha, a jaký je důsledek těch špatných ketonů?

pe_ma
4. kvě 2016

@pethaa to úplně nevím, já se v tom až tolik nevyznám, to ví třeba Verča...ale co sem pochopila, tak pokud máš ketony, tak tělo hladoví, vyrábí zásobní cukr a zlobí to u lačné a u snídaně

annna79
4. kvě 2016

@pe_ma na internetu v té tehoteskacukrovka.cz a v jídelníčku je třeba oběd a v závorce kolik gramů mohu mít.Tak se budu řídit podle ní? Ale za ten den tam není 200g sacharidů,ale víc .vetšinou kolem 250g

Ten chleba co jsem posíla je v tabulce: ve 100g- 45,10gsacharidů(tak se řídím čím v jídelníčku- když je psané k snídani 40gsacharidů- tím,že mohu míň než 100g chleba?

pe_ma
4. kvě 2016

@annna79 jj, to chápeš dobře, ono totiž ideál je 250g sacharidů za den, minimum právě těch 200g
pokud víš počet sacharidů konkrétní potraviny, tak je dobré si řídit touto hodnotou...což právě já dělám u mléčných výrobků, těstovin, baleného pečiva atd.

annna79
4. kvě 2016

@pe_ma není tam mléko.Když mám k svačině jen mléko kolik ml.ho mohu vypít?

pethaa
4. kvě 2016

@annna79 podívej se vždy na obal výrobku, máš tam vypsané hodnoty sacharidů, když víš kolik máš mít na svačinu, oběd či večeři, tak jednoduše spočítáš 🙂

annna79
4. kvě 2016

@pe_ma ten chleba měl 54g to znaméná,źe jsem měla o nějaký gram míň než jsem měla mít.Mohu přes den někde přidat a někde ubrat jen abych se vešla do těch 200g.ch´apu už to dobře?

annna79
4. kvě 2016

@pethaa je tam při 250ml-12,3 g sacharidů.to znamená že mohu mít 3hrníčky po 250ml a to teda nevypiji.

annna79
4. kvě 2016

@pethaa koukám na tabulku sacharidů ve 100g a budu se řídit podle ní.Aby za den měla těch 200-250g.
Omáčky raději jíst nebudu vůbec ,smažení taky nemohu. a knedliky asi raději taky ne.
Moc dík.už to asi začínám chápat.

pe_ma
4. kvě 2016

@annna79 přes den už to nedojídej, drž si velikost porcí a pravidelnost, jeden den se to nezblázní a zítra budeš vědět 🙂
mléko má většinou něco pod 5g na 100ml, takže já dávám 200ml na 10g sacharidů - pokud máš na svačinu 30g sacharidů, tak dej mléko a k tomu třeba ještě dopočti chleba, můžeš to kombinovat, nebo ovoce
prostě si to musíš přepočítávat a za chvíli už ty typická jídla zvládneš odhadem 🙂

terka_37
4. kvě 2016

@annna79 Nam treba jeste rikali,ze kdyz si dame o neco vetsi svacinu,tak to pak muzem ubrat na hlavnim jidle. Ale naopak ne-hlavni jidlo by proste nemelo mit vic nez tech 60g sacharidu,protoze uz by to byla pro telo velka zatez😉

annna79
4. kvě 2016

Já mám dnes kuřecí prso tam nejsou sacharidy a 200g brambor a okurku a dělá mi teda asi 36.4g sacharidů .jak se dostanu na 60g?
Koukala jsem,źe mají v tescu meloun a jahody-mohu si dát jen ty ke svačině?meloun má na 100g-5g sacharidů a jahody 8,8g -svačina má být 30g a do těch 30g mohu jíst ten meloun s jahodama?
Jak děláte polévku přidáváte kostku?

pe_ma
4. kvě 2016

@annna79 tj nějak málo, na ty brambory...já mám oběd 60g sacharidů a mám tam mít 5g je za zahuštěnou polévku - nedělám, přidám přílohy, 5g je za mouku - tj 6g mouky - mám v omáčce, nebo na obaleném mase, pokud nedám, přidám přílohy, pak mám 40g na přílohy - 200g brambor (pokud nemám mouku a polévku, tak jt 250) a 10g mám na ovoce a takto mám obědy...ale podle mého jídelníčku od dr...
ovoce nevím, kolik na porci, já nesmím víc než 10g sacharidů v ovoci na jedno jídlo, nevím, jak to mají holky, já sem na inzulinu...

annna79
4. kvě 2016

Toto jsem si dávala do jogurtu nebo s mlékem.To už adi nemůžu když tam píšou cukry.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru