Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
8. črc 2016

@babuna Tenhle rozpis jsem měla taky, neboj, vypadá to složitě, ale obi jsou na tohle v porodnici u diabeticek zvyklí. Ty di jen nastav ty bazaly, o zbytek - jako je infuze- se postarají oni. Kdybys šla do hypa, zvýší průtok. Nic víc v tom není 😉

werumka
8. črc 2016

@vejik85 gratuluju moc! Je krásná!

babuna
8. črc 2016

@werumka jo pokud bych rodila v nemocnici kde je i můj diabeteolog - tzn v Olomouci - nebyl by problém - ovšem já budu rodit v Ostravě v Porubě - tam na tu pumpu všichni hledí jak na zjevení (pomalu jak na něco co by se mělo vymýtit - jsou raději za normální ,,perařky,, dokonce chtěli pumpu úplně odpojit - když jsem to řekla diabetologovi včera - málem omdlel) - navíc si musím na začátku porodu přepíchnout kanilu a napíchnout senzor nakalibrovat atd. neb to tu nikdo neumí, navíc se to tak trochu blbě plánuje že ... zkusím ještě v úterý na gyndě domluvit jestli je tu někdo kdo to z místní diabetologie umí a v případě že budu mimo to udělá (manžel to asi nezvládne nikdo jiný tam nebude) ... já tomu rozumím, zvládnu to udělat během pár minut, ale budu li mimo nooo .... nechci aby mě někdo zbytečně rozhodil (zdravotně) kvůli tomu, že si bude chtít ušetřit práci....

werumka
8. črc 2016

@babuna Hele, tady v Kladně taky nikdo z diabetologie nebyl. Doporučuju fakt v maximální možný míře naučit manžela ovládat pumpu a v případě nouze i napíchnout kanylu. Taky jsem si myslela, že to manžel nezvládne, ale zvládnul by i víc - přece jen je to strojek, podobný jak mobil, to chlapi dají 🙂 Tu kanylu se senzorem si napoj a nakalibruj před tím, než pojedeš do porodnice, případně ve chvíli, kdy začnou porod vyvolávat - na to mít čas budeš. Je velká pravděpodobnost, že budou porod vyvolávat a tam na to čas je.
Jo, je pravda, že když jsi tu psala, že chtějí pumpu odpojit, tak na mě šly mrákoty taky 😀
Jinak na císaře - na dia mi říkali, že jde pumpa v pohodě úplně vypnout a odpojit a dát do úschovy manželovi(což jsem udělala). Že tu hodinu, případně i dvě, vykryje ta infúze namíchaná s inzulínem a oni nebudou ve stresu, že jim tam něco pípá a tak. A teprve kdyby ses probrala, tak si pumpu zapneš a napojíš zpátky, nebo Ti jí zapne manžel a nastaví 50% bazál.

koncita
8. črc 2016

Holky jak tady čtu o tom vašem pečení a tak.....docela vás obdivuju 🙂 já si raději nedám vůbec nic, protože mám strach z té mouky - přeci jen, i když je to bez cukru, tak furt plný sacharidů, takže to mě odrazuje 😅 Tyjo, jestli nejsem zbytečně přísná na sebe....i když je fakt, že mám stále ty žaludeční potíže, čili cpát se čerstvě upečeným koláčem nebo něčím takovým stejně nemůžu ☹ Ale chutě děláte ukrutný 😀

pe_ma
8. črc 2016

@vejik85 juuu! gratulaceeee! hodne zdravi a stesti!

terka_37
8. črc 2016

@koncita Ale kdyz si vypocitas,kolik sacharidu je ve 100g a budes se tim ridit,tak mouka sama o sobe nicemu nevadi.Ve slanem pecivu ji mas take;) Ja se ji tedy vetsinou u "sladkeho" tak z poloviny snazim nahradit doma namixovanou "moukou" z vlocek a treba mandli🙂

koncita
8. črc 2016

@terka_37 jasně, ale na chleba a rohlík mám tabulku, asi jsem zabržděná, ale přijde mi to složitý to vypočítat. Jako celkové množství použité mouky děleno váha upečené buchty v gramech a vyjde mi co? Nebo jak? 😀 😀 Ježiš, to je fakt demence tohleto 😅

terka_37
8. črc 2016

@koncita Zapisu si mnozstvi vsech surovin,ktere tam davam a vypoctu,kolik je v kazdne z nich sacharidu.Pak to sectu,vysledny produkt zvazim a podle toho zjistim,kolik je ve 100g. Nejlepsi je na internetu program trojclenka:D Zadaj se tam ty hodnoty (celkova vaha,celkove mnozstvi sacharidu a ze chces vedet,kolik je ve 100g)a vyleze vysledek:D

koncita
8. črc 2016

@terka_37 jasný, ja si to ještě 10x přečtu a třeba to pochopím 😀 😀

werumka
8. črc 2016

@koncita Hele, návod pro nás, kteří nejsme políbení matematickým duchem 😀 - sečti si všechny sacharidy a pak si tu buchtu rozděl na tolik dílů, aby třeba jeden měl 20g sacharidů. Třeba když celá buchta bude mít 120g sacharidů, tak si jí rozdělíš na 6 dílů po 20g nebo 12 dílů po 10g.

koncita
8. črc 2016

@werumka aaa už se mi rozedniva 😀 já to nakonec dam 😀 díky 😉

hanka987
8. črc 2016

@annna79
@babuna Já dnes lačnou 5,9 - vím, že oproti vám to nic není, ale já jsem zatím na dietě a pohybu, tak jsem z toho dost špatná. Ale k druhé večeři jsem měla kousek kváskového chleba, tak nevím, jestli to nebylo tím. Nebo že jsem vstávala v 5 ráno. Nevím.

hanka987
8. črc 2016

@koncita Já se taky bojím, ale @terka_37 to má tak krásně napsané a vypočítané, že by to mohlo jít.

wwblackww
8. črc 2016

@pethaa mam Zatim 4 jednotky, jestli nezaberou, nam za tri dny zvysit na 6. Ale nikdo mi nikdy nerekl, ze to nezabere hned, ani u prasku, tak me to jen zbytecne vystresovalo

wwblackww
8. črc 2016

@vejik85 velka gratulace k holcicce 🙂

pethaa
8. črc 2016

@wwblackww ja dostala taky na začátek 4 a desilo me to, musely jsem doject na 8jednotek aby to mělo efekt, ale od te doby pohoda, krásné se to drží 🙂 tak bejt tebou počkám 2dny a pak zkus 6

pethaa
8. črc 2016

@wwblackww teď koukám jak jsem blba - přesně to si psala 😂

hanka987
9. črc 2016

Tak dnes lačná 5,7 ☹. A doktorka bude až 18.7., teď má dovolenou.

pethaa
9. črc 2016

@hanka987 zkus obyčejnou Šumavu a klidně větší krajích, cca 60g těsně před spaním, me třeba nedělají dobře mléčné výrobky na nic jako ostatním, jim buď tohle nebo 35g pohankove kaše nomina zalite jen vodou

hanka987
9. črc 2016

Trochu jsem se teď uklidnila. Byla jsem v nemocnici, protože jsem spadla na zahradě (hrcla jsem si, ale zbrzdila to rukou). Prtě je v pořádku a velikostně odpovídá přesně na den. A to bylo před třemi týdny trošku větší. Prý můžu mít ty hodnoty zvýšené i změnou počasí, otoky nemám. Kdyby mi to dál lítalo, mám jít do dia poradny toho 18.7.

hanka987
10. črc 2016

@pethaa Tak jsem si večer zkusila udělat pohankovou kaši - 35g lámané pohanky, 100 ml vody a 10 g vlašských ořechů. A ráno 5,3. To mi doktorka říkala,že je ještě jako norma. Vypadá to, že mi vadí večer pečivo. Budu zkoušet kaše a uvidím, snad se na 5,1 a míň dostanu, mám na to týden, pak uvidím. Ale mám radost, že to pomalu leze dolů. Jinak hodnoty přes den OK 🙂.

pethaa
10. črc 2016

@hanka987 uvidíš, ta lacna je holt potvora zradna, ja mam cukrovku od 10. Týdne a do 17. Jsem to dala na dietě, teď mam inzulin, ale stejne druhy večeře jim, pořad stejný, někdy mam 4,2 a někdy 5,0. Me se třeba osvědčilo i veceret dyl (20-21) a pak 2. Večeře max ve 23., proste musim byt na noc najedena 😂

denousek
10. črc 2016

Ja mam lacnou na glukomeru cele tehu kolem 6 tak klid to nejsou zadne hruzy kdyy to mate po jidlech ok

babuna
10. črc 2016

@hanka987 Holky dnes ráno (no jestli se dá říci ráno v 18h jsem si lehla že si zdřímnu a vstala jsem v 9:15 druhý den po té co mi manžel volal 😀 😀 ... cuk 3,7 ... to už jsem dlouho neměla ráno hypošku ... ale potom ok 🙂

hanka987
13. črc 2016

Tak jsem dnes byla v poradně na gynekologii a ukazovala jsem doktorovi ten svůj deníček. Prý s mými hodnotami to nemám vůbec řešit, jen držet dál dietu, prcek odpovídá velikostí přesně na den. Včera večer jsem si dala ovesnou kaši a ráno 5,2, to jsem měla naposledy po pohankové kaši 🙂. Po zelenině, co mi radili na dia, jsem měla 5,5.

hanka987
14. črc 2016

Večer rýžová kaše nomina s čerstvou meruňkou a ráno zase 5,2. Zůstávám u kaší. Nezkoušela jste některé kozí kaše? Zkusila jsem koupit, ale ještě jsem nevyzkoušela.

alert
14. črc 2016

Po delsi dobe zdravim cukrovkarky.. Uz se pomalu ale jiste sunu do 9.mesice. Dr. tvrdila ze ted uz pujde cukr dolu a at uz inzulin nepridavam. Mam ted 30j na noc. Ale leze to furt nahoru lacna vcera 5.9, dnes 6,0 a po jidle mezi 8 a 10ti... Uz me to taaaak sere... Ale nechci vyvolavany porod.. Opet.. Tak chci vydrzet.. Nevim jak dlouho me nechaji, ale prcek je celkem v norme 35+0 mel 2700g..

babuna
14. črc 2016

@alert hoj me uz cukr pada jak pan dr. predpovedel ...uz druhy den dvakrat hypo ... no nejak to snad uvalcim. My jsme pry uz dopeceni a doktori uz nebudou branit pripadnemu porodu a je fakt ze uz mam do porodnice pro zichr sbaleno jen por. vlozky se mi nepovedlo sehnat ...

werumka
14. črc 2016

@hanka987 oni ti na dia radili na druhou večeři samotnou zeleninu? To se té lačné nedivim.. Kozí kaše neznám, co jsou zač? 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru