Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

terka_37
22. srp 2016

@koncita Dávám si právě dva denně:D A po snídani trochu vyšší než bez něj. Ale pořád v klidu normě, takže to nebudu řešit;)

koncita
22. srp 2016

@terka_37 neřeš 🙂

werumka
22. srp 2016

@terka_37 Nezvyšuje, v klidu 😉

pe_ma
22. srp 2016

@terka_37 tak to netuším, já se k němu neodhodlala, takže je pěkně zabalenej v šuplíku :D
ale pokud seš v normě, tak bych to neřešila 🙂

hanulkavelunka
22. srp 2016

@werumka ja jsem z toho proste blba a porad to nechapu,nikdy jsem se s nicim nelecila a ted tohle a jsem magor.
Sestrenka mluvila se sestrou od te Adamikove
Doporucuje mi kdyz to mam jen rano po snidani vyssi tak snidani rozdelit nadvakrat a dat si i pecivo ale namazane,ze to suche zvysuje hladinu tak z toho jsem tuplem magor.
Mam udrzet hodnotu ale zas to nesmi tolik klesnout? Nehubnu,vaha stoji co to mam dodrzovat ale zas to az tak poctive nedodrzuju.
Jak je mozne ze ta zmrzlina kterou teda tehucukr.nesmime za hod a pul vyprcha a treba po obede je hodnota 6,8 a to je treba kur.maso a zelenina????.
Ja z toho zcvoknu.
Jo a zitra budu opet zadat test prouzky kdyz testuju jsem v pohode.
Proc ty hodnoty jsou pres den jine a prosim kolik teda ma byt od do lacna a po snidani,pak pred a po obede a veceri? To mam porad hlidat do tech 6,1?? To ale nejde ikdybych'se na hlavu stavela.
Dekuju a nezlob se

hanulkavelunka
22. srp 2016

A jeste ta sestra od te Adamikove taky zakazala 2.veceri

hanka987
22. srp 2016

@terka_37 Nad tím jsem ani nepřemýšlela a piju ho už druhou krabičku. Dr i PA o tom vědí a schválili mi to. Na běžném měření glykémie to nepozoruju.

werumka
22. srp 2016

@hanulkavelunka
Rozdělit snídani na dvakrát často pomáhá. Dáš si polovinu snídaně a po hodině se změříš. A na to si dáš tu druhou půlku. Pokud si dáš suché pečivo, jde to do krve rychleji. Pokud si to namažeš (tuk, bílkovina), tak to zpomaluje vstřebávání sacharidů do krve.
Zmrzlina: Ten problém je v tom, že jak obsahuje rychlé cukry, tak přinutí slinivku, aby během krátké chvíle vyprodukovala velké množství inzulínu, což je pro slinivku při cukrovce zátěž a stejně tak pro slinivku miminka. Když si dáš pomalé sacharidy (pečivo), tak to se dostává do krve postupně a nezatěžuje tolik slinivku. Pokud si dáš k obědu zeleninu a maso a v součtu to bude obsahovat málo sacharidů (třeba méně než 50g), tak si zase játra začnou vyrábět vlastní zásobní cukr a dostaneš se na vyšší glykémii.
Lačná by při domácím měření měla být do 5,3 a hodinu po jídle (velkém jídle - snídaně, oběd, večeře) do 7,8.
Zakázat druhou večeři od stolu, aniž by Tě viděli, je blbost. U těhotných obzvlášť. Pokud sestřička není nutriční, tak se opravdu ptej raději lékaře.

hanka987
22. srp 2016

@hanulkavelunka Taky jsem nikdy neměla podobné problémy a dost mě to v tom 29.tt dostalo a dlouho jsem tu cukrovku rozdýchávala. Obviňovala jsem se, že za to můžu a ohrožuju prcka, každou vyšší hodnotu jsem ze začátku obrečela. Přijala jsem to až v okamžiku, kdy mi gynekolog řekl: "Za tohle nemůžete, těhotenskou cukrovku jste si nevyjedla, neudělala jste nic špatně. Je to vlivem hormonů a to ovlivnit nemůžete." Pak mi spíš vadilo, jak to okolí zlehčovalo. Teď už si zvykli. Mamka včera pekla štrúdl a pro mě jen těsto s jablky a skořicí, ostatním doslazovala a dávala rozinky 🙂.
O té druhé večeři mi taky dr. říkala, ať zkusím vypustit, že u některých těhotných to funguje, ale u mě to nešlo, hned vyskočila lačná. Vyhovují mi ty kaše, např. půlka rohlíku s mlékem u mě neprochází, to mám hned lačnou 5,4 nebo 5,5. Jinak já mám psané hodnoty lačné 3,3-5,1 (5,3), 1 h po jídle do 7,8, do 2 h po jídle 6,7. Hodnotu před obědem a večeří psanou nemám, záleží, jak rychle to je po svačině (aspoň myslím), většinou jsem měla pod 5, výjimečně víc. Ale @werumka Ti určitě poradí adekvátně, já si i po těch 10 týdnech připadám jako totální začátečník, co se cukrovky týče.
K té zmrzlině - jediné, co mě napadá, tak to jsou rychlé cukry, které nejsou u cukrovky žádoucí, tam by se měly jíst právě ty dlouhé cukry, které zůstanou v krvi déle a nedochází k výkyvům glykémie.

hanka987
22. srp 2016

@werumka Než jsem sepsala svůj elaborát, tak už jsi stihla odpovědět 🙂.

hanulkavelunka
22. srp 2016

@hanka987
@werumka
Dekuju vam moc
Ta sestra je od te Dr Adamikove
Je fakt ze kdyz si dam 2.veceri treba mleko nebo suchary tak mam rano 5,4
Jinak bez 2.vecere 5,1
Ty ketony kdybych se do te faze dostala vim co semnou kdysi delala ketonova dieta,pachut v puse a hubla jsem. Ted stojim

hanulkavelunka
22. srp 2016

@werumka stejne se z toho zblaznim nebavi me to
Jsem zvedava na zitrek.
A kdybych chtela inzulin tak to jidlo tolik nemusim resit???
Vim jsem hrozna a radeji bych to zvladla jidelnickem ale bojim se ze nejak ublizuju miminku tim ze jim jak jim a ta glykemie je takova ikdyz v norme
Ale asi by byl problem kdybych porad hubla ze? Mam co zhazovat ale . . .

hanka987
22. srp 2016

@hanulkavelunka Nezblázníš, prcek ti to nedovolí 😉. Jen si pořád říkej, že to děláš pro prcka a dá se to zvládnout. Já si říkala, že skoro 3 měsíce nebudu mít nic sladkého, že to nedám (byla jsem zvyklá na sladké snídaně - marmeláda, med), a teď mě čeká poslední týden a jsem celou dobu jen na dietě.
Pokud bys to zvládla dietou, je to podle mě lepší než inzulín. Samozřejmě, pokud budeš poctivě držet dietu a glykémie by byly přesto špatné, tak inzulín ano, ale neříkej si, že si radši budeš píchat inzulín, abys nemusela řešit jídlo. Vím, že ještě nejsi ani v půlce těhotenství a je to dlouhá doba na dietu, ale uteče to. Já už kvůli těm lačným byla taky smířená s inzulínem, ale nebylo to prý tak divoké na inzulín a měla jsem dobrý dlouhý cukr (nejvíc 34), prcek velikostně odpovídal (uvidím, co mi řeknou zase zítra), tak nebyl pro inzulín důvod a dál dieta. A teď už se mi ty lačné glykémie rovnají (už mám týden 4,8 a týden před 5,1) a to jím stejně, spíš si třeba i slevím. Jen mě nenechají přenášet.

pe_ma
22. srp 2016

@hanulkavelunka hl se tím zkus nenervovat! vím, jt těžký, mě to nešlo pěkně dlouho, ale to je základ 🙂
a neboj, pokud máš hodnoty v normě, tak miminku neubližuješ, je potřeba jíst pravidelně, dané porce a bude vše ok 🙂
s inzulinem bys glykemky taky musela řešit...počet jednotek, které si píchneš je na určitý počet sacharidů, který jíš, ale pokud máš hodnoty v normě, tak ti nikdo inzulin nedá a hl je to zbytečnost!

werumka
22. srp 2016

@hanulkavelunka Ketony v té míře, ve které vznikají při GDM na sobě moc nepoznáš. Při ketogenní dietě jsi jima vysloveně prolezlá, to už je jiný kafe 🙂
Inzulín se ladí podle jídla, neexistuje univerzální dávka, takže bys musela jídlo hlídat pořád, jak píše @pe_ma. Pokud máš normální glykémie, byl by inzulín ke škodě, než k užitku.
Cukrovka je nemoc jako každá jiná a stejně jako u všech nemocí je potřeba se s ní smířit a zvyknout si na ní. Dokud se člověk brání, je vzteklý (ano, to občas bude i dál), tak k tomu smíření pořád ještě nedošlo. Ale dojde k němu a cukrovka po porodu zmizí. Hlavně dost jez, protože málo jídla způsobuje nervy samo o sobě 🙂 Nesnaž se sundavat glykémie na úkor jídla. Pokud budeš jíst dost (tj. jíst správné množství sacharidů) a glykémie by šly nahoru, tak teprve potom je čas na inzulín 😉

werumka
22. srp 2016

@hanka987 Tak hlavně že ty elaboráty měly stejný výstup 😀

hanulkavelunka
22. srp 2016

@hanka987
@pe_ma
@werumka
Jeste ze vas tady mam
Jasne ze to radeji udrzim na diete
Ja jsem proti chemii a lekum a tech jsem na udrzeni tehu mela az az
Hodnoty jsou ok
Dekuju jsem klidnejsi. . . do zitrka nez budu mluvit s Dr
Jsem zvedava na ten hemogl.po mesici ale hlavne na to jak na ni vyrukuji se zakonem ze chci 400 test prouzku nebo aspon nejake at se muzu hlidat.

werumka
22. srp 2016

@hanulkavelunka Opravdu zkus počítat sacharidy, které za den sníš. Ono to hodně napoví, jestli náhodou neudržuješ uměle nízkou glykémii tím, že tělu prostě nedodáváš dost sacharidů. Mozek je potřebuje. Když je nemá, budeš unavená a v depce 😉 Zkus to ten jeden den - hodit si to do tabulky třeba na www.lecbacukrovky.cz/nutricni-kalkulacka
Určitě si napiš ten zákon, abys měla v ruce přesné místo, kde je to napsané 😉

hanulkavelunka
22. srp 2016

@werumka ukaze to ten glykovany hemoglobin ze jo,to je hlidac jak jsi psala takze kdybych delala neco spatne tak to ukaze

werumka
22. srp 2016

@hanulkavelunka Jestli jíš dost, Ti glykovaný hemoglobin neukáže. Ten ukáže větší pohyby (skoky) glykémií za poslední dva měsíce 😉

market9391
22. srp 2016

Ahoj zjistili mi těhotenskou cukrovku a přiznávám se, že jsem pořád trochu v šoku ☹ . Dostala jsem dietu na na 275 g sacharidu, dostala jsem glukometr s tím, že se mám měřit každý týden, 1 den si mám vybrat a měřit se a to sedmkrát s tím, že nesmím na lačno a potom dvě hodiny po jídle nesmím přesáhnout 6,6. Popravdě řečeno už mám po prvním měření a hrozně mě to stresuje už se mi po večeři podařilo přesáhnou 6,6 na 6,9 a byla jsem z toho zase nervozní. Mám pocit, že plavu v jídelníčku pořádně nevím co jíst a v té ordinaci jsem si připadla jak na běžícím páse ☹ akorát mě hned vyděsili inzulínem a už vůbec nevím co si mám myslet ☹ je to opravdu tak špatné když přesáhnu těch 6,6. Od začátku těhu jsem skoro pořád v nemocnici a něco řeším jak genetiku atd. a už je ze mě takový uzlíček nervů ☹

babuna
22. srp 2016

Tak u me je s kojenim definitivni slus ... Jedno nakojeni je pro me jak davka inzulinu ... Do pul hodiny hypo a cely den bez mlika
.. :( takze odstrikavam a dokrmuju ...

werumka
22. srp 2016

@market9391 Ahoj, v první řadě to chce klid (vím, že se to dobře říká, ale blbě dělá). Ale u těhotenské cukrovky je potřeba tak 14 dní, tři týdny, než si zvykneš na dietu a jídlo. Dřív to není možné ani stihnout. Vše je nové a musí si to sednout. Takže po sobě nechtěj zázraky za dva dny 🙂
V první řadě - jak Ti na cukrovku přišli? Jak proběhl test?
Druhá věc - hodnoty na lačno by měly být do 5,3 (na glukometru), do 5,1 ze žíly. Je lepší se měřit hodinu po jídle, protože to si dobře změříš vrchol glykémie (v tu dobu je glykémie nejvyšší a pak už klesá) - má to větší výpovědní hodnotu. Hodinu po jídle by neměla přesáhnout 7,8.
Inzulínem se nestraší. Není na něm co ke strašení. Je to hormon, který do těla patří. Stejně jako se třeba dává na začátku těhotenství Utrogestan, když je potřeba, tak se nasadí inzulín, když je potřeba. Není to nic ke stydění ani ke strašení a ani to není Tvá chyba. Za těhotenskou cukrovku mohou hormony, ne Ty 😉

werumka
22. srp 2016

@babuna Kurnik, a proč se furt snaží najít lék na cukrovku, když stačí kojení? 😀 Netrap se tím, lepší nepadat do hypoglykémií. Budete pak obě klidnější 🙂

hanulkavelunka
22. srp 2016

@werumka ja ty sacharidy asi neumim pocitat nebo se mi spis nechce
Ja to nesnesu,nemuzu za to,kdyz mam neco prikazane co a kolik jist
A proto mam strach ze jim asi malo
Nevim 😞
Musim se to naucit ale je to boj.
Takto mi to ted vyhovuje ale jak jste psaly o tech sacharidech
Nemuzu merit porad a taky nejim kazdy den to same
Chjo chtela bych zamrazit a rozmrazit teste pred porodem
Je mi bajecne jsem bez problemu ale asi se s tim neumim vyporadat
Nikdy zadny problem 😳

market9391
22. srp 2016

Když jsem byla na ogtt tak mi naměřili 5,23 po hodině 10,55 a po další hodině 10,76. A celé těhotenství jsem zvracela za den ve mě zůstal třeba jen 1 rohlík nebo džus pomerančoví a žádný pohyb bylo mi hrozně zle až 14 dní před testem jsem začala jíst a měla pocit že vše musím dohnat ☹

werumka
22. srp 2016

@hanulkavelunka Nemusíš jíst každý den to samé. Jen je dobré se naučit znát množství sacharidů v jednotlivém jídle. Třeba si navážit, kolik sacharidů obsahuje jedna naběračka brambor, rýže, těstovin. Dostaneš to za týden do oka a už to budeš umět odhadovat. Stejně tak se naučíš znát množství sacharidů v jiných jídlech. Budeš vědět, jak má vypadat Tvoje porce. A zeleninu si k tomu dáš neomezeně. Neber to tak, že máš něco přikázané. Ale když si to jídlo na začátku nezvážíš, vědět to nebudeš...Podívej na @terka_37 - má krásné album s dezerty a jídly, které nejsou slazené cukrem, můžeš si udělat nějakou dobrou svačinu 🙂

hanulkavelunka
22. srp 2016

@market9391 ja jsem na tom uplne ale uplne stejne jako ty ale uz 7 tydnu co jsem doma bez problemu az na to ze jsem z hlidani glykemky uplne mimo a to to ja mam udrzet na 6,1 nejsem kouzelnik.
Takze jsme na tom stejne
Jsem dnes teprve 18tt

market9391
22. srp 2016

@hanulkavelunka ja jsem 26+3 a mám pocit, že na mě všechno padá a že snad ani neumím počítat a že to prostě nezvládám no cítím se jak vyšťavený citrón

hanulkavelunka
22. srp 2016

@market9391 ja mela
Na ogtt lacna 5,4 po hod 9,9 po dalsi hod 9,1
Mam taky dietu zde a co nesmim mi skrkla

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru