Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

vejik85
2. kvě 2016

@pe_ma Já to právě chtěla zkusit, protože jsem chtěla manželovi udělat radost 😀 a jako bych bych to zvlášť spočítat nedokázala, tak jsem si to našla jako celek. Ale je tam prostě ta mouka, strouhanka...to se podle mě nasčítá

vejik85
2. kvě 2016

@pe_ma nn, určitě nehladovým, mám toho celkem dost... a inzulín už bohužel mám

pe_ma
2. kvě 2016

@vejik85 já to chápu, ale opravdu nemá cenu hrát si na hrdinku...už několik holek se tu takto trápilo, že inzulin ne, pak ho nakonec stejně opravdu dostaly a najednou se jim ulevilo a skoro ho nepotřebují...
manželovi uděláš největší radost, když budeš v pohodě a zdravotně ok a jestli s nebo bez inzulinu už je jedno 🙂
hele, aby to bylo 30g sacharidů, tak by na tom řízku muselo být 12g mouky a 40g rohlíku a to teda nebylo - jt vrchovatá polívková lžíce mouky a prakticky celej rohlík

pe_ma
2. kvě 2016

@vejik85 nehladovíš pocitově, nebo si měříš ketony? no vidíš, tak sama víš, že inzulin není tragedie...proč se tím zbytečně trápit!

vejik85
2. kvě 2016

@pe_ma mě ten inzulín ani nevadí, taky cítím, že se mi celkem ulevilo 😉
ty joo, tak to nechápu...ještě mi v poradně říkali, že se těma kalorickýma tabulkama můžu klidně řídit ☹ zadala jsem si tam prostě smažený kuřecí řízek a tohle mi vyjelo ☹

vejik85
2. kvě 2016

@pe_ma jen pocitově....

pe_ma
2. kvě 2016

@vejik85 jj, chápu, já je taky občas používám, mě je teda dr spíš nedoporučil, ale já už sem se dostala do fáze, že si to takto odůvodním z těch lejster, co mi dali na dia...ale často taky tápu, pak jdu googlit a pak si to ještě přeberu podle svého měřítka :D

terkao
2. kvě 2016

@denousek ted musim kazdy den lacnou hodnotu, protoze jsem mela.pri mereni doma pak vyssi hodnoty ty lacne a jinak dvakrat za tyden merim pres den i hodnoty po hlavnich jídel. Ale zjistila.jsem, ze kdyz jedu podle te diety co jsem.dostala v poradne, tak ty hodnoty mam vyssi nez kdyz to tak uplne nedodrzuju a vemu si k jidlu takovou porci abych proste nemela.hlad a nic mi neudela treba ani dort atd. Prestala jsem.tedy jist jogurty a testoviny, to mi moc.dobre nedelalo a uz nemlsam sladke po vecerech jako driv, ale zase se jinak.moc neomezuju a jde to s tema hodnotama.

pe_ma
2. kvě 2016

@vejik85 pocit je potvora...pokud mám vysokej cukr po jídle, tak hlad nemám...já nikdy hlady netrpěla a když se podívám zpětně, tak trpěla mega :D na zasycení mi stačil malý jogurt, pak poloviční porce meníčka a večer menší krajíc chleba...ted jím tak 2,5x víc...zkus si měřit ty ketony, jak psala Verča a uvidíš...ono co sem pochopila, tak pak tělo jedo do zásob a ty se snažíš něco dodržovat, ale tělo je zblblé a jede si svoji a prostě to pak v těch hodnotách dělá bordel...ale tohle je moje selská úvaha!

denousek
2. kvě 2016

@terkao no právě,každýmu sedne něco jiného že,... a s tim merenim ja jsem musela u druhyho syna kazdej den 5x merit bylo to na palici..hrozně me to nervovalo... kdyby třeba 2x tydne tak jsem v klidu... a nebo 1denne....

terka_37
3. kvě 2016

Nedávno jste se tu bavily o zmrzlině, dnes jsem vyráběla malinovo banánovou (100g malin, 50g banán - přes noc zmražené a na svačinu rozmixované s kapkou vanilkového extraktu), já si teda ještě udělala domácí šlehačku ze smetany🙂 Je to strašná dobrota, mnohem lepší, než kupované přeslazené zmrzliny! A pohodlně splňuje 30g sacharidů, co mám na sváču🙂

werumka
3. kvě 2016

@terka_37 Kupujes ten sypký extrakt v DM? Je to fakt žravá fotka 😀

pe_ma
3. kvě 2016

dneska snad vypnu PC a nějak se zahrabu! na všech diskuzích na mě skáčou samé dobroty! já se teda na chvíli uchlácholila tvarohem s borůvkama, ale tááááák strašně bych si dala větrník, až se mi chce brečet!
@terka_37 vypadá to skvěle! já si dávám mražené ovoce s jogurtem, mlíkem nebo tvarohem, jak se to rozmixuje zmrzlé, tak je to jako zmrzlina 🙂

pe_ma
3. kvě 2016

jinak teda sem si koupila stevii v květináči...myslíte, že můžu beztrestně hodit pár lístků do vody s citronem?

pe_ma
3. kvě 2016

jo a včera sem se měřila doma po jídlech a naprosto běžné hodnoty! tak teda nevím, co to v sobotu mělo být! že by jiná nadmořská výška?! nechápu!

zuhra
3. kvě 2016

Dneska tedy asi nějakou tu zmrzlinu vyrobím🙂

terka_37
3. kvě 2016

@werumka Kupuju v M&S tekutý, ale sypký by se mi taky hodil, tak na to kouknu🙂

werumka
3. kvě 2016

@terka_37 Ten je právě super, jsou to prostě ty zrníčka, prodávají to sušené v takovém malém pytlíčku, myslím, že je to Alnatura. Fantastický do všech dezertů.

werumka
3. kvě 2016

@pe_ma Klidně hoď, ale nečekej, že to osladí 😀

eliska_z
3. kvě 2016

Tak včerejší měření s tou mojí "supersacharidovou" dietou (celkem cca 350g - zvýšení příjmu v hlavních jídlech) konečně přináší nějaké rozumné výsledky - ráno 5,1 - 3,4, poledne 4,2 - 5,6 , večer 3,5 - 5,4. Hlavně už mě netrápí hlad, což bylo nejhorší ze všeho. 🙂

annna79
3. kvě 2016

Ahoj ,
mohu se přidat a poprosit o radu? Dnes mi volal doktor , že mám těhotenskou cukrovku.Nechápu to.Sladké jím málo.Večer zeleninu s pšenično-žlutým chlebem s pažitou, šunkou nebo vejcem a k svačině jogurt do 3% s cereáliema , oběd co uvařím.piju jen vodu.
Můžete mi někdo poradit co se má jiśt? K dietologovi teprve jdu.
Děkuji

annna79
3. kvě 2016

Ještě otázečka.Jaký to má vliv na mimčo .

werumka
3. kvě 2016

@annna79 Ahoj, pokud byl test provedený správně, tak se jedná o tehotenskou cukrovku, která nemá návaznost na to, co jíš, na Tvůj životní styl taky ne. Je to hormonální záležitost, kdy se setkává rezistence vůči inzulínu, způsobená hormony a neschopnost slinivky tuhle rezistenci vykrýt. Na vzorový jídelníček se můžeš podívat na webu www.tehotenskacukrovka.cz. V zásadě jde o správné rozložení jídla, vynechání jednoduchých cukrů. A zásady nehladovet. Léčená a kompenzovana cukrovka pro dítě ani pro Tebe riziko nepředstavuje. Záleží na vývoji, pak se třeba nenechává přenášet.

pethaa
3. kvě 2016

Koukni na www.tehotenskacukrovka.cz, je tam vše podstatne + vzorový jídelníček 🙂

zuhra
3. kvě 2016

tak ja si dnes udělala tu zmrzku... I s jogurtem a bananem, tak nevim nevim...;)

zuhra
3. kvě 2016

@annna79 také me MUDr odkázal na stránky, co píšou holky, nez me objednal

vrk
3. kvě 2016

@zuhra taky si delam

vrk
3. kvě 2016

@terka_37 mnaaam

annna79
3. kvě 2016

@werumka
Tak jsem ha to koukala a jím co tam píší akorát nevážím.No jahodový knedliky si hold nedám, ani kousek upečené buchty a knedlíky raději vynechám.
Píši tam libovolné množství jakéhokoliv masa- mohu tedy vepřové( kýta, Krkovice) kuřecí , hovězí?
Dnes jsem měla k većeri pšenično- žitný chleba( ten jim každý den) vejce a 200g zel.salátu- je to tak v pořádku, nebo musím odvažovat rajćata, papriku, okurku a ledový salát.
Pak tam píší, že mohu Lučinu, pomazánkové, gurveis, žervé- to jsem myslela, že jsou tučné sýry- tak jen lehce namazat?
A je tam napsaná houska- to myslí obyčejnou?
A co grilované maso mohu? A grilvanou kukuřici?
Moc děkuji

werumka
3. kvě 2016

@annna79 Zeleninu jako rajčata (pozor na cherry rajčátka, taková ta hodně sladká občas s glykémií pohnout můžou), okurka, paprika, salát (listový, ledový, rukola, polníček...) to počítat nemusíš. Stejně tak maso a vejce.
Tučné sýry jsou při těhotenské cukrovce lepší (tj. plnotučný tvaroh, jogurt, sýr) než ty nízkotučné nebo odtučněné.
Houska se myslí obyčejná, stejně, jako rohlík.
Grilované maso můžeš taky, pokud si sama pohlídáš, aby v marinádě nebyl cukr nebo med.
Pokud chceš zkombinovat nějaké konkrétní potraviny, můžeš kouknout buď na stránky www.lecbacukrovky.cz/nutricni-kalkulacka nebo www.kaloricketabulky.cz
Dodržuj hlavně počet sacharidů na jídlo (ne méně) a pak druhé večeře (tj. 30g sacharidů - ideálně mléčné výrobky, pečivo).
@terka_37 má na svém blogu výborné recepty, co si při GDM vaří, tak můžeš taky mrknout.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru