Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

pe_ma
29. kvě 2016

@vejik85 no ono když déle hladovíš, tak si tělo cukr začne vyrábět samo a právě to cukr sníží...já to vidím na sobě, že to mám pokaždé jinak :D vstanu a změřím se a pak se měřím třeba za půl až 3/4 hod před snídaní a někdy mi to klesne, někdy stoupne...a většinou, taky to není pravidlem, že když to roste, tak mám i vyšší pojídlovou...nějak to neřeším 🙂
@koncita super!

vejik85
29. kvě 2016

@pe_ma aha, tak to je jasné v čem tkví můj problém... Dlouho spím 😎 tak děkuji, dneska na to kašlu a beru 5.3 😆

pe_ma
29. kvě 2016

@vejik85 já si nepamatuju, kolik Verča psala to lačnění...já mám druhou večeři mezi 22:15-22:30 a lačnou měřím cca v 8:15 🙂

vejik85
29. kvě 2016

@pe_ma myslím, že to je 8-9hodin... Nesmí být víc jak 10

pe_ma
29. kvě 2016

@vejik85 tak to mám teda naknop...a jím do hodiny po probuzení...

vejik85
29. kvě 2016

@pe_ma no já to mám právě buď dřív nebo později 😂 ale už to nějak moc neřeším 😉 zase se mi fakt kvůli tomu nechce dávat budíka ... Snídaně je pak už ok, to si dávám skoro hned

luckyzuzu
29. kvě 2016

Holkyy pomoc...vlezla na me nejaka strevni chřipka a vubec nevim jak to skloubit dohromady s udrzenim cukru ☹. Vecer jsemnebyla schopna dat si druhou veceri a rano cukr 6,3 ☹. Nevim ani co jist pres den...piskoty nemuzu, banany celej den taky ne a rejze mi uz vcelku leze krkem...mate nekdo zkušenosti?

werumka
29. kvě 2016

@luckyzuzu Hele, ono je to tak, že střevní chřipka trvá ve své podstatě jen pár dnů. V tu dobu se na cukr vykašli. Jez to, co udělá strevum a žaludku dobře. Takže klidně banán, rohlik, pokud v sobě udrzis piškoty, dej si je (myslim, že cca 9 piškotů odpovídá 10g sacharidů). Jez častěji po troškách. I tak zřejmě budeš mít ketony, tak jen hlidej, abys jich neměla moc, aby Ti z toho nebylo blbe. Za pár dní to bude lepší, nedelej si nervy.

denousek
30. kvě 2016

ahooojjj ..na vikend jsemse odmlčela měli jsme navstevu 🙂
tak vas zdravim...

a po ránu dotaz.... proč vadi vyšší lačná?je to kvůli tomu aby to prave po snidani nevyskočilo??vadi tomu prave ty velke skoky v měření??
já totiž sice vyšší lačnou ale po snidani jsem na tom stejne...
dneska jsem namerila lačnou nejvyšší 6,7 ale po snidani 6,8... penam chlebik šunka okurka maslo...

ale po jidle mi to proste neskače.... ale lačna nizka nebude at se na hlavu stavim...

na dia mam jit 24.6.chystam se tam zavolat jsou tam streda čt pá.zitra mam veliky uzv....ta jsem zvedava...

annna79
30. kvě 2016

@denousek tak já jdu po týdnu znova.Kvůli těm ranním.No a zase mám půl Kg dole. Jedu po obědě tak snad se to neprojeví.

annna79
30. kvě 2016
denousek
30. kvě 2016

@annna79 tsss co řešiš máš to krásný!

annna79
30. kvě 2016

@denousek týden mám rozdělenou snídani 🙂

denousek
30. kvě 2016

@annna79 jj taky dělím 🙂

bibinka2208
30. kvě 2016

Tak devcata ja mam problem pouze s hodnotami na lacno... 5,41 ... tyden na diete bez inzulinu hodnoty 5,6 5,9 5,7 nyní s inzulínem 6,0 6,3 6,2 docela nechapu jak muzu mít ty hodnoty s inzulínem tak vysoke místo toho aby klesaly.... kdyz jsem se na to doktorky zeptala nebyla schopna mi odpovedet a rekla mi tak si pichejte 5 jednotek... doted jsem pichala 3 jednotky... nejradsi bych se na to vyprdla protoze od te doby co drzim dietu a picham inzulin jsou hodnoty vyssí nez normalne...

werumka
30. kvě 2016

@bibinka2208 Jak jsi na tom s druhou večeří? Co jsi jedla? Ketony v moči jsi neměla?

bibinka2208
30. kvě 2016

@vejik85 me to taky kleslo kdyz jsem spala dele a doktorka mi rekla ze to je jasne ze klesne a kdyz jsem se zeptala jak je to mozne kdyz v podstate porad hladovym tak zakroutila hlavou a otocila se.... tak nevim co tim basnik chtel rict :D

bibinka2208
30. kvě 2016

@werumka vubec nevím co jsou ketony nic takoveho mi nemeří... mam jen glukometr. 2 vecere klasika stale stejna a to 1/2 bílé papriky a jeden platek moskvy s tenou vrstvou masla a platek kurecí prsní sunky

werumka
30. kvě 2016

@bibinka2208 To je na druhou večeři málo... pokud bys měla ráno v moči ketony, znamená to, že hladovíš a vyšší lačná je důsledkem hladovění. Když déle spíš, tak po nějaké době se do těch buněk začne dostávat i ten cukr, co Ti běhá v krvi a začne se glykémie snižovat - ty játra nezvládnou vyrábět stále tolik cukru, aby glykémie zůstala stabilně vysoká.

bibinka2208
30. kvě 2016

tu druhou veceri mi primo rekla doktorka.... inzulin pícham ve 22h a musim vstavat v 6 rano na merení... tak si nemyslim ze po tak kratke dobe by telo hladovelo

bibinka2208
30. kvě 2016

ja bych klidne i ve 2 vstala a dala si treba 1dcl mlíka nebo platek sunky ale to uz je pak to merení zkreslene ne?

@werumka

werumka
30. kvě 2016

@bibinka2208 Je to málo sacharidů a ráno už nedotahujou. Když pak brzy ráno začnou v těle úřadovat hormony jako kortizol a adrenalin, které mají za úkol to tělo nabudit, tak játra začnou vyrábět ještě další cukr. Kup si v lékárně proužky DiaPhan - a ráno je vyzkoušej. Pokud s Ti políčko ketony zbarví, musíš si dát víc jídla večer.

bibinka2208
30. kvě 2016

@werumka ted jsem o tech prouzcich cetla a pry je to absolutne nepsolehlive a spolehlive jsou pry jedine hodnoty ketonu z krve.... a proto si preci picham ten inzulin co uvolnuje ty cukry dlouhodobe takze by se tohle vubec stavat nemelo.... ja nechapu ze s inzulinem jsou ty hodnoty vyssí nez bez nej a jím uplne stejne jako pred inzulinem.... to nechapu... v tom pripade mi je ten inzulin uplne k nicemu

vejik85
30. kvě 2016

@bibinka2208 mě se lačná upravila až po 24 jednorkách dlouhodobého inzulínu a 1500mg Stadametu ( ale ten se běžně nedává), chce to holt zvyšovat dávky, když to jinak nejde...

werumka
30. kvě 2016

@bibinka2208 Nejsou nespolehlivé, používám je celý život, v klidu 😉 Ty potřebuješ znát jen to, jestli nějaké máš nebo nemáš. Nezajímá Tě, kolik jich je. Pokud se slinivka hodně vyčerpává, tak se někdy stane, že když se nasadí inzulín z venku, tak ona zřejmě přestane jet nadoraz a může to vést k krátkodobému zvýšení glykémie. Ale osobně bych u Tebe sázela na málo jídla ke druhé večeři a proto to tělo na ten inzulín zareagovalo takhle 😉 Samozřejmě, že pokud budeš i dál přidávat, tak ty glykémie klesnou - i kdyby to bylo z hladovění - ale klesnou až za delší dobu a je to vyhánění čerta ďáblem. Zkusila bych spíš upravit druhou večeři, vyzkoušet jiná jídla. Týden je na dietu málo, abys stihla vyzkoušet vše.

werumka
30. kvě 2016

@bibinka2208 Když si píchneš inzulín, tak v noci může dojít k poklesu glykémie, který je způsobený jednak malým přísunem sacharidů na noc, tak následně i tím inzulínem. To první, co organismus v takový moment udělá, že dá signál k výrobě cukrů z jater. Ten pokles v noci nemusí být výrazný, ale poklesy glykémie by v noci být neměly. Zkoušela ses někdy měřit v těch 22hodin?

bibinka2208
30. kvě 2016

@werumka ja tu dietu mam uz 3 tydny :D inzulin mam teprv tyden

bibinka2208
30. kvě 2016

@werumka jj pred veceri i ihned po veceri pred jidlem 5,7 a ihned po jidle 6,2 - 6,4

werumka
30. kvě 2016

@bibinka2208 To měření je před druhou večeří? A po ní? To je celkem nízké... ono je lepší jít spát se sedmi, než s pěti, protože pak ta glykémie nejde k ránu nahoru. A co jsi zkoušela jíst na druhou večeři jinak? Nebo jíš pořád to samé? Tyhle lačné jsi měla takhle od začátku?

bibinka2208
30. kvě 2016

@werumka šopsky salat s balkanem

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru