Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
22. dub 2016

@zuhra Jenže třeba před těmi sedmi lety se ba ti hodně gynekologů tvářilo tak, že s největší pravděpodobností bude mít moje dítě dvě hlavy. Během těch sedmi let už se i do pribalaku doplnily různé informace související s užíváním v těhotenství, i když žádná oficiální studie taky proběhnout nemohla. S tím metforminem to bude stejné. A hlavně, máš ho fakt třeba jen na měsíc. Vývojové vady už jsou mimo a vše ostatní, jako třeba porod dřív, se dá řešit 🙂

zuhra
22. dub 2016

@werumka jen to vysazeni 5 dni pred porodem, hihi. No mam merit tyden lacne a pak volat, KO klasicky za mesic. Tak jsem zvedava. Zrát to mesic nechci🙂

zuhra
22. dub 2016

@werumka navíc stále řešíme moznost císařem... A píšou, ze pred plánovaným zákrokem určitě vysadit...

zuhra
22. dub 2016

@werumka pred sedmi lety si to dovedu představit... To rozhodování ti nezávidím🙂

werumka
22. dub 2016

@zuhra Jo, to těch AD bylo taky, ale doktorka mi na to řekla, že jestli bude mít miminko dost energie a tvrdohlavosti, aby se narodilo dřív, než to vysadim, tak zvládne i tohle 😀 Myslim, že za dva týdny už můžou být glykémie ok i bez metforminu.

werumka
22. dub 2016

@zuhra Já jsem se vlastně bohudiky neměla o čem rozhodovat, bez léků to prostě nešlo 🙂 takže jsem se postupně jen naučila odpalkovat blby komentáře. Před plánovaným CS se to dá vysadit dobře, uvidis za čas, k čemu se doberete.

jittuska
23. dub 2016

Ahoj holky. nemam silu se brodit v teto dlouuuuhe diskuzi, mozna jste si to tady uz psaly. mam tez tehotenskou cuktovku uz od 12tt, ale zvladnutou pouze dietou + glukometr. Nyni jsem 32tt a mam 8 kg nahore a dr rika, ze nechape, ze pribiram, protoze pry bych mela spis drzet vahu nebo mirne klesat. Setkaly jste se s tim nektera? me to dost stresuje, opravdu se snazim. Něco nevazim, mam to v oku po tech mesicich a vim co kdy jist. Hodnoty mam krasne, v dia poradne me chvali. Diky za odpoved 🙂

pe_ma
23. dub 2016

@jittuska ahoj...tak to slysim poprve! u me se prave vsichni divi, ze hubnu a ted vahu drzim! dr mi rekl, ze hubnout bych nemela, ale pokud miminko pribira, ze to resit nebude. myslim, ze pribirani mas naprosto ukazkove! takze to vubec neres a dodrzuj vse, jako do ted ;)

jittuska
23. dub 2016

@pe_ma diky, to me uklidnilo. ja prave i koukala vsudemozne a pisou, ze hubnuti neni zadouci. tak jsem z toho byla trosku mimo, ta moje vaha mi nepřijde tak brutalni. Mimco odpovida tydnu těhotenství, prerostle neni!

pe_ma
23. dub 2016

@jittuska no vidíš! tak to opravdu vůůůbec neřeš!

zuhra
23. dub 2016

@jittuska hlavně, ze mas hodnoty OK, jinak at uz si trhne, porad neco🙂

zuhra
23. dub 2016

@jittuska hubnutí navíc presne, neni dobre, to by určitě řešil mnohem vic. Nam rikali, ze pokud shodime více nez dvě kila, mame jim to volat. Navíc podle mne ma každy jiny metabolismus, to, ze mas 250 sacharidů denne přece neznamená, ze nikdo nic nenabere a všichni budou stejný, hloupost..

vrk
23. dub 2016

@jittuska nenech se stresovat. Nevim jak jsi na tom proporcne, ale hubnout rozhodne v tehu nikdo nema. Prijde mi ze pribiras uplne akorat. Me zas furt strasili, ze je mala velka a ono prd. Jinej doktor mi ji zmeril a presne na den odpovidala...at jdou nekam

vejik85
23. dub 2016

Tak jsem se právě od mámy ( doktorka) dozvěděla informaci, že s tou cukrovkou asi nic neudělám... Dostal se jí do ruky odborný článek, ve kterém je bohužel dokázáno, že děti narozené v termínu s váhou pod 2kg (bohužel můj případ), mají v dospělosti až 90% šanci, že budou mít problém s metabolismem ( cukrovka, nadváha). Takže mi řekla, že se inzulínu nemám bránit a mě možná už ani tak neštve, že tu dietu držím na 100% a stejně ty hodnoty dolů nedám...jinak jsem dneska byla celý den na návštěvě u rodičů, jedla jsem co oni, jen malé porce, vyhla jsem se sladkým a moučným jídlům a hodnoty jsem měla lepší než doma, kde vážím každý gram ...

zuhra
23. dub 2016

Ja rebelsky premyslim, ze se na ty prasky vykaslu, cely den mi je na zvracení, malá se citelně méně hýbe a ja mam výčitky svědomí, ze zeru neco neoverene

zuhra
23. dub 2016

Velikostne odpovídáme, plodovka v normě, hodnoty krom lacne v normě - i kdyz dlouhodobý cukr narostl, lacna valnou většinou do šesti...

werumka
23. dub 2016

@jittuska Ahoj, reálně vždycky záleží na tom, kdy cukrovku dostaneš a s jakou váhou začínáš. Pokud bys měla nadváhu, je normální, že budeš nějaký čas hubnout. Holky, co dostanou GDM až klasicky kolem 25. týdne, tak třeba nějaký čas nepřibírají. I to je normální (i když i za tohle občas od nkterých doktorů dostanou vyhubováno - jako by to mohly ovlivnit). Ale nikde není psáno, kolik má člověk přibrat. Důležité je, že miminko roste a je ok. Na Tvém příbírání/hubnutí to vůbec nezávisí 🙂

werumka
23. dub 2016

@vejik85 Ony oba extrémy jsou z hlediska metabolismu nebezpečné . Jak vysoká porodní váha, tak moc nízká. Ale někdy se prostě dietou glykémie ovlivnit nedají a žádný hmatatelný důvod pro to není, takže žádné výčitky nejsou na místě. U rodičů jsi určitě byla i psychicky víc v klidu, to na to má taky vliv. Ještě tomu nějaký čas dej, aby se ukázalo, kde v tom dnu jsou ta problematická místa. Ale z případného inzulínu opravdu strach neměj.

werumka
23. dub 2016

@zuhra Myslím, že pokud Ti ty prášky způsobují stres, tak bych je nebrala. Stres působí i na glykémie a dostaneš se do bludného kruhu. Kdy jdeš zase na diabetologii? Nebo tam máš volat?

zuhra
23. dub 2016

@werumka veru, mam volat cca ve stredu.

werumka
23. dub 2016

@zuhra Tak jim ve středu řekni, že Ti po tom léku nebylo dobře a nebereš ho.

jittuska
23. dub 2016

@werumka zacinala jsem s vyssi váhou, pri otehotneni jsem mela 88kg/180cm, do 25tt jsem pribrala asi 3-4kg, pak byl skok ze behem mesice jsem nabrala 3kg a ted uz zas stojim nebo se hybu mezi cisly v ramci jednoho kila nahoru a dolu, ale nepribiram. Ja uz jsem z toho na prasky, reakce dr je vzdy stejna, at mam vahu jak minule nebo o 3 kg navic.. vzdycky ze se ji to nezda,ze urvite tu dietu nedrzim atd atd.. a to je fakt na palici!!! uz se opravdu tesim, az porodim. Vazde uvazuju o zmene dr, protoze chodim od dr spis s brekem, nez abych se radovala,ze jsem mimco videla na UZ a ze je ok..

werumka
23. dub 2016

@jittuska A to Ti říká gynekolog? Změnit lékaře můžeš vždycky. Pokud vůči svému lékaři ztratíš důvěru - a zvlášť se to týká gynekologa, tak je stejně jen otázkou času, kdy to uděláš. Nosíš jí zprávy z diabetologie?

jittuska
23. dub 2016

@vrk ono je to mereni orientacni a dokonce mi jednu dobu vychazelo, že je mimco o 10dni mensi.. a ted odpovida velikostne.. ja se hrozne chci uklidnit a nestresovat se, ale to fakt nejde. To uz je od zacatku, co jsem otěhotněla, tak.mi do hlavy dr mele, že jsem rizikova na GDM a preeklampsii a ze ta moje vaha je hrozna(88kg/180cm), ze kdybych nepribrala ani kilo v těhotenství, ze se nic nestane,ze dite ode me ma z ceho brat.. proste jak kdybych mela byt dobra tehule a rodicka jen v pripade, ze nemam nadvahu.. nevim, uz se to trochu stupnuje! jak kdybych tomu diteti snad ubližovala tim,ze jsem si fovolila otehotnet s nadváhou... :(

jittuska
23. dub 2016

@werumka jo, nosim. glykovany hemoglobin opakovane v norme, ani naznak potencionalniho diabetu, moje domácí hodnoty ok, vse v pohode. na vahu mi nic nerikaji. vzdycky je to na dia pohoda, pochvali me a řeknou,jak nam to ale utika.. no stress! a pak jdu k dr a dostanu pojeb :/

zuhra
23. dub 2016

@werumka Jj, to mam v planu....

zuhra
23. dub 2016

@jittuska to je děsný teda:( ja jsem taky zoufalá z těch neustálých měření na cukrovku, naštěstí s vahou nikdo neprudi - nabírala jsem hodne na zacatku na hormonech, ted mam 35. Tyden nahoře 16 kilo, za poslední dva mesice je to 1 kilo, určitě diky dietě. Člověk se snaží, boji a jeste aby řešil nějakou svoji váhu... Je to blbec, ten tvůj doktor. Podle mne tuny holek přibere 20 kilo. A podstatně jsou přece glykemie a mimco, ne tvá vaha

jittuska
23. dub 2016

@zuhra ja si to taky myslim. Fakt si rikam, ze to doklepu u ni, tohle těhotenství a adie.. ja na tohle teda nemam silu, pokud by se to melo opakovat i u druheho mimca..

zuhra
23. dub 2016

@jittuska na dia ti na váhu nic neříkají, ne? Extrémně přece nenabiras, chapu dobre? Je proste nejak ulitla na ze váze a v tehotenstvi jsme holt citlivé na vsechno... Vaha neni podstatná, to by musela snad byt leda nejak extrémní....

pe_ma
23. dub 2016

@jittuska tak tvoje dr je prostě koza! nevím, co by řekla na mě! moje dr nikdy neřekla ani půl slova na to, jak vypadám a ani to, že nemůžu otěhotnět nebagatelizovala s tím, že to je nadváhou, ale prostě to řešila! já mít tvoje míry, tak si výskám, jaká sem modelka!!!! změn dr, co nejdřív, tento stres nemáš zapotřebí, řešíš toho už tolik, že tohle je fakt její pitomost, že ještě tímto tě znervoznuje :/

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru