Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

vrk
7. bře 2015

@nicky27 a u tebe je dle utz mala nejak dopredu?

erlif
7. bře 2015

@vrk ja bych ji nedala, o cokolady moc nestojim.. ale na facebooku se s ni holky laduji a dobry 🙂

saraha1
7. bře 2015

@vrk jo, no to bude asi ono, sladka rajska polivka, do toho testoviny, to je mozny. No teda 85% kakaa..to uz je na me moc horky. Ja si kupuju ty s pomerancem, ty maji vetsinou max. 75% a to je tak akorat abych si vubec pochutnala, vic uz mi moc nechutna. Davam si jeden, nebo max. dva ctverecky.
A tu druhou veceri..ja davam vetsinou mezi desatou a jedenactou, no a podle toho, jak si v oci vzpomenu, tak si dam mliko, kefir, kousicek chleba. A chodim spat kolem ty pulnoci.

@nicky27 ta jke bez cukru si myslim,takze to je umely sladidlo, to neres. No mozna proste nemuzes knedlik, nebo mozna s tou omackou, nevim, jak hodne sladka paprika je vazne sladka (jaky ma cukry a kolik).

leana3
7. bře 2015

já si koupila tmavou čoko slazenou fruktózou, v nouzi jeden čtvereček asi v pohodě... Jinak dnes po večeři (vločková kaše s půlkou hrušky a trochou stévie) glykémie 7, to jde, ne? Jdu něco pojíst a spát, jsem utahaná. V noci teda zkusím něco do sebe dostat a ráno uvidíme🙂

vrk
7. bře 2015

@erlif na fcb je nejaka skupinka? Je uzavrena?

erlif
7. bře 2015

@vrk neni uzavrena... dej si vyhledat tehotenska cukrovka... hned schvali prijeti.. pokud ji nenajdes, poslu odkaz az budu na pc 🙂

vrk
7. bře 2015

@leana3 ja ted po michanych vajickach se syrem a kouskem chleba a okurkou a kedlubnou po hodine 7,2...no nic moc teda 😒 dneska divnej den asi tu kasi bych si dala, ja si koupila ryzovou kasi bez lepku instantni, tak jsem zvedava, zkusim zitra k snidani mozna

vrk
7. bře 2015

@erlif ok, mrknu, dekuji

vrk
7. bře 2015

Jo ajinak uz je pul kila z vahy dole...snad moc nezhubnu..aby prcek nejak nestradal

erlif
7. bře 2015

@vrk tak max je 7,8 takze pokud to byla vecere, je to super hodnota!!! Mne ty vecere takhle taky vychazi a jsem spokojena... vecer ma proste clovek mene pohybu a je to znat...

barbarkaaa
7. bře 2015

Ahojky mám těhucukrovku už od 12tt z těch prvních testů , ale hodnoty se při tom měsíčním měření držely na 4,9 takže mě stačilo se držet příkazů dotora a to bylo vynechat cukry, bílou mouku , sladké ovoce, ovoce jen jeden kus, vahy mi dal jen na přílohy. . Toť veškeré info. Teď mi to vylítlo a dle hodnot naměřených o víkendu se v pondělí rozhodně o inzulínu. Tak teď koukám do tabulky od něho a na tetu, co jsem našla na 225g a dost se to liší. V tabulce od něho mám 200g bramborový kaše a na netu je 280 což je dost velkej rozdíl. Tak se to ted po chvilkách učím na ten poslední měsíc počítat a vůbec nevím jak na to. Už cca týden před touhle kontrolou mi bylo nějak hůř, nevím s čím jiným to spojit, ale pokid jsem to do pátku nevěděla, tak mezi jídly jsme zobla, třeba dva srpky jabka a nebo půl skelničky mlíka a bylo mě hned líp. Ted mi prostě 2 hodiny po jídle začne bejt zle a tu hodinu fakt trpím. S dvěla akčníma dětma si myslím, že mám dost výdeje energie, možná....nevím hodnoty mám mezi 5.5 a 9. tech 9 bylo dnes 2 hodiny po obědě, 15deka polívky, 20deka kaše, 9 deka masa . Po večeři mám fakt hlad a je mi divně 7 deka testovin a 4 deka sýru tvrdého, abych si ušetřila aspon na trochu mlíka do Cara. Třeba to jen blbě počítám....

vrk
7. bře 2015

@barbarkaaa ach jo, ani nestras, ze se to postupujicim tehotenstvim zhorsuje:( a to fakt dietu striktne dodrzujes nebo i hresis? Ja se zatim ucim co mi vyhovuje a co ne, popravde nic nevazim ani moc nepocitam, jim proste stridme a zdrave a bez cukru, bile mouky a bile ryze, jak mi rekla doktorka, nastudovala jsem co kolik sacharidu ma a zkousim to spis od oka. Proste se neprejidat, jist do polosyta 🙂 ale neni to jen tak, jsem zvedavaco mi dr.rekne ve stredu na moje hodnoty a kdyztak budu muset vazit no. Muzu se zeptat kdy uz se dava inzulin? To musis mit dlouhodobe vyssi hodnoty vseho nebo staci jen treba ty ranni?

vrk
7. bře 2015

@erlif pravda, taky jsem spokojena a dnes i vcelku syta, ale na to jak byl dnes aktivni den, tak me ty vyssi hodnoty po obede mrzi, ale jsem uplne vyrizena teda. Uf, uz at jsem v posteli. Jinak jsem si dnes jeste nakoupila ovoce at mam na svaciny treba jahody a boruvky, pomelo, pomerance. Tak aspon, ze to semuze tu a tam, jinak bych to nedala.

werumka
7. bře 2015

@barbarkaaa To je strašně malá večeře. Měla bys mít aspoň 40g sacharidů a ty máš jen nějakých 20 - což je mnohdy málo i na druhou večeři. Když budeš jíst málo, tak Ti glykémie po nějaké době polezou nahoru. Ketony si měříš?

barbarkaaa
7. bře 2015

@vrk no já to děla doteď jako ty a hodnoty byly na 4,9 ty měsíční a ted toprávě vyskočilo. ten inzulín netuším od kolika, mám teď tři dny měřít a po neděli rozhodne. Hříchy byly jen v tom směru, že lžička medu do ranní studené vločkové mandarinkové kaše, na které ujíždím a tak dvakrát třikrát týdně doškrábnout jogurt po dětech, dochucenej, bo mi to bylo líto vyhodit a v v lednici to pak většinou zůstalo. Obšas jednu nudlio štrůdlu, tam cukr není, at bílá mouka trochu jo.

@werumka já ani nevím, co jsou ketony , veškeré info co mi řek doktor je v prvním příspěvku na začátku , bylo skoro nulové . Na papíře od něj jen váhy příloh a že je to těch 225g a vůbec nevím jak to počítat, jela jsem ted ty dva dny podle této tabulky http://www.mte.cz/diabeticka-dieta-225-g-sachar...
podle mě to prostě neumím spočítat a ted je mi tak blbě, že jsemm měla jeden den prblém pochopit i slovní úlohu z druhé třídy jak to bylo napsaný zvláštně a do toho mě bylo tak blbě

barbarkaaa
7. bře 2015

a ještě dotaz, můžu dát i třetí večeři? Chdím spát od fotek tak ve 2 ve tři ráno takže tu pak už nevidím hlady 😝

vrk
7. bře 2015

@barbarkaaa no tak to neni zadnne hrreseni na to ze to drzis od 12tt.😉 drzim palce at inzulin neni pootreba

vrk
7. bře 2015

@barbarkaaa dle meho muzees, ja pred chvili dojedla tu druhou a jdu chrnet a na nocnim stolku mam sklenicku mlika kvuli lacnym hodnotam

barbarkaaa
7. bře 2015

@vrk díky, no ted mám čas na druhou a hořící mladši na klíně a nejde položit, to je hned brek. Ta pravidelná srava s dětma je občas ořech 😅

nicky27
8. bře 2015

@vrk dle ulz vše OK, akorát jsme prý menší .... Ale jinak odpovidame tydnu

vrk
8. bře 2015

@nicky27
@barbarkaaa
@leana3 holky a mely jste cukrovku i v predchozich tehu? Fakt se to opakuje?

nicky27
8. bře 2015

@vrk nn, u malyho vše OK. A ted jak jsem byla na tom ogtt, tak krev byla nalačno 4,7 hodinu po 7,9 a dvě hodiny po 4,2. Akorát v moci se mi to objevilo. Před negativní a dvě hodiny po 3.

nicky27
8. bře 2015

@vrk a co jsem tu mluvila weeunkou, tak říkala, ze to ani cukrovka není, tak nevím

nicky27
8. bře 2015

@barbarkaaa mužů se zeptat, tobě to dělali na ogtt nebo to zjistili z krve, jak berou ve 12 tt

vrk
8. bře 2015

@nicky27 to jo...vzdyt jsi v norme. Kdo ti rekl, ze mas cukrovku?

vrk
8. bře 2015

Jinak holky ja hlasim lacnou glykemii 5,2 jupii🙂. Vcera tesne pred spanim bily jogurt s kokosem a potom okolo 5rano 100ml mleka 🙂

nicky27
8. bře 2015

@vrk kolem mi to rikaji a pry ze mala bude mit ten sok glykemicky, az se narodi. Ale na gynde me tam poslal, pry to ted nejak nevadi, ale pry do budoucna. A jak jsem presla k te dia, tak to jede, merim a tak

leana3
8. bře 2015

@vrk jsem těhotná potřetí a u těch dvou předtím jsem cukrovku neměla, test oGTT mi dělali. Já mám ale zase jiné rizikové faktory, např. obezitu (otěhotněla jsem při váze 98kg, teda takhle napsaný to vypadá ještě hůř 😔 ), vyšší věk (je mi 35). A není podmínkou, že v dalším těhu cukrovku budeš mít, četla jsem příspěvky od několika maminek, které měly cukrovku v prvním těhu a v dalším ne.
Jinak nám vysvětlovali, že s postupujícím těhotenstvím se opravdu cukrovka může zhoršovat, jak roste hladina hormonů. pak zas před koncem se někdy mírní, jak přestává naplno pracovat placenta.

leana3
8. bře 2015

No a jinak dnes lačná 5,4 ☹ a to jsem měla v noci ještě kousínek chleba s žervé... takže na noční svačinky asi kašlu, druhou večeři zkusím co nejpozději a nejlíp mi zatím vyšel obyč. chleba s žervé a mlíko.
Protože je neděle, dopřála jsem si k snídani housku s marmeládou (opravdu tenounce a je to marmeláda slazená hroznovým cukrem) + kafe s mlíkem - po hodině glykémie 7,4 (nejvíc co jsem zatím naměřila😀) - takže jen svátečně to asi projde. A k svačině jahody + borůvky + mandle + lžíce smetany. Mňam!

vrk
8. bře 2015

@nicky27 pockej co je to za blbost. Vzdyt ti ogtt vysel ok. Proc bys mela mit cukrovku? Kde na to gynekolog prisel? Tady hodnoceni testu:Zvýšené hodnoty glykémií při OGTT jsou podle nových kritérií:

nalačno 5,1 mmol/l a výše
v 60. min OGTT 10,0 mmol/l a výše
ve 120. min OGTT do 8,5 mmol/l a výše

A ty mas vsechny 3 vysledky ok...nespletl se nekdo?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru