Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

barbarkaaa
9. bře 2015

jinak jsem taky občas hřešila , jako občas dochucenej jogut, makovou honzopvku, na vánoce peciválek, štrůdl ..tam sice není cukr, ale bílá mouka ..ale to v době kdy jsme ten dlouhodovej cukr měla 4,9. Ted to holt vyskočilo . Je to fakt doktor od dokrtora. vy tu píšete, že po jídle 7 něco, já dnes info, jak se budu šplhat nad 7 tak inzulínu o jednotku víc...
U nás vždycky jsou studený večeře, teplý neutáhnem finančně, ale ted musím fakt teplý , na zelenině , sýru a cnakenbrotu těch 50g nedám do kupy . Jinej chleba nevím kolik dává, ale mě doktor povolil jen žitnej a kváskovej, chlap ten frfňal , jen ho viděl a ted mi to není děti. Takže já si ho koupím, pak hio jim tyden gumovej a pak mi začne zelenat. V mrazáku místo není, když si konečně nějaký udělám , tak ho zas zacpu něcím z akce, aby bylo z čeho vařit. Aůe ted co to vylítlo, počítám, tak si holt nechávím zbytky od oběda, abych tou přilohou nahnala sachariry a jen čast si nechámna zelninu a můj milovaný kefírek z tibetky
Jinak mám teď mínus 4

barbarkaaa
9. bře 2015

No tak nevím, jsem myslela, že to s inzulínem, teda bude na rozumnější hodnotě. Večeře 15deka bbr kaše, tři krůtí nugetky malinký, skoro bez obalu (domácí) hrst ledovýho salátu, tři šery rajčátky malinká, dvě deci kefíru z tibetky a po hodině a půl 8,1 se třema jednotkama inzulínu. Byl to zbytek od soboty, kdy při stejném množství, bez zeleniny a kefíru . jen s naberačkou vyvarové polívky jsme měla 9 , bez inzulínu. Než tomuhle přijdu na kloub , tak porodim :D

vrk
9. bře 2015

@leana3 jj, prave umela sladidla se nesmi a tohle neznam, tak se ptam. Ja mam stevii a nechutna mi. Tak nebudu porizovat radsi ani nic jineho uz 🙂

vrk
9. bře 2015

@barbarkaaa mas minus 4kg od zacatku diety? A co na to gynekolog? Ty meris po hodine a pul? Ja mam merit po hodine a po dvou nekfo zas jen pred jidlem a hodku po...tak ja nevim sakrys jak to pak jde porovnavat

barbarkaaa
9. bře 2015

@vrk gynekolog neřeší, měla jsme i minus 7, ted už jen 4, ale zádnej drobek nejsem, a to málo co jím, tak je výživný. Fakt nedpadla jediná zmínka. Mám měřit po dvou ,a le dnes jsem měřit neměla , ale zajímal mě ten rozdíl při stejném jídle s inzulínem, a bez, tak jsme to nehrotinla přesně, bylo to něco mezi hodinou a půl a dvěma.

vrk
9. bře 2015

@barbarkaaa ajo, tak to potom jo. Ja uz myslela, ze kazdymu rikaj jinak... ja jen koukala do dia denicku a po hodine to ma byt max 7,5 a po dvou tusim 6,4...takze mozna proto ti dr.rikal, ze uz 7 je moc.

barbarkaaa
9. bře 2015

@vrk asi ju, jen jsem dnes při dočítání u někoho zaznamenala , že měl přes 7. nedohledávám, už nevidím dnes 😀 jsem zvedavá za jak dlouho mi zkolabuje chlap, omdlévá jen při faktu , že je tu vyskytují jehly. Málem mě zakázal večeři :D

erlif
10. bře 2015

@barbarkaaa
@vrk Dobré ranko, holky, on má ty limity každý doktor jiný.... navíc pro ty co si píchají inzulín ty hodnoty jsou taky jiné, než pro nás co to zvládáme kočírovat dietou 🙂 Všeobecné limity pro gestační diabetes bez inzulínu je lačno 5,1 po hodině 7,8 (a po dvou už to prý u nás těhulek smysl nemá ale je tam limit 6,7) ... ale moje dr. neřeší, když mám hodinu po jídle 8,1 protože glukometry zpravidla počítají víc a na lačno mám do 5,8, když mi to za hoďku po jídle stoupne jen o 0,1 tak taky neřeší, ale jsou doktoři, kteří by mi už třeba dali inzulín, protože limit je 5,1.... @vrk ty píšeš, že ti to po dvou hodinách naopak stoupá, neděs se, kolegyně v práci to tak měla taky, ta se musela hlídat po hodině i po dvou... no a u druhého těhu pak cukrovku vůbec neměla 🙂

vrk
10. bře 2015

@erlif ja dnes nalacno zas 5,7 :( tak uvidime co na to dr.zitra rekne. Doufam, ze je taky rozumna. I kdyz mi bylo vcera receno, ze kdyz moje telo nema dost inzulinu , zacne cerpat z malyho 😲 a to bych nerada, takze pokud bych ho potrebovala, tak se stim holt smirim. Vcera k 2.veceri kukuricne chleby s kefirem...takVam nevim, ta ryze na noc je asi nej nebo neco ryzoveho. Ted zkousim k snidani chleba s apetitem a kedlubnou. Tak jsem zveava

erlif
10. bře 2015

@vrk já měla dneska nalačno 5,5 a radovala jsem se 🙂 víc to asi nestáhnu (k druhé večeři jsem měla kousek chlebíku a jogurt , vím že to sacharidy nesplňuje, ale začínám být opět nemocná, takže jsem si vycucala oscillo, tak jsem trošku ubrala sacharidů)... no a dneska po obvyklé snídani 7,2 místo obvyklých 5,8 ☹ zatracená chřipka!!!! Já k snídani kiri musela vynechat.. vyskočila mi glykemie... tak uvidíš, jak na tom budeš ty.. a určo dej vědět, co ti pak řekla dr. to určitě, pokud napíše inzulín, taky bych to brala jako menší zlo, než aby trpěl mrňousek...

nicky27
10. bře 2015

Ženy já se z toho zcvoknu, volám si tam od 10 a nikdo mi to nebere, nervozní jsem jak pes

vrk
10. bře 2015

@erlif tak po snidani 8,4..jejda. tak zustanu u sunky a masla. Taky se citim nejak divne. Asi dnes zalehnu. Muze skrabe od vcera v krku, tak snad na me taky neco neleze :(. Ja po snidani mivam prumerne 7,3 tak dnes teda des. Muze mi to zvysit i piti caje v te hodine po snidani? Mam nejaky tehotensky roiboos s necim

vrk
10. bře 2015

@nicky27 bude to dobre uvidis ;)

leana3
10. bře 2015

@erlif
@vrk holky ty lačné hodnoty vám berou u dr. v pohodě? Já právě nevím, jak moc to mám řešit - mívám mezi 5,2 - 5,4 Vím, že to není moc, ale je to přes ten limit 5,1, pod to mi to neslezlo, čím to může být? Jinak přes den mám hodnoty krásné, v rozmezí 5,6 - 7,4, víc jsem zatím neměla. Dietu docela dodržuju, ovoce si vážím, sladké nejím, přílohy jsem ze zač. vážila, teď spíš odhaduju.

nicky27
10. bře 2015

@vrk já když teď přemýšlím, jak jsem zhřešila, tak se bojím jak prase .... a nejhorší je, že mi to tam nikdo nebere .... to jsou ještě větší nervy .... ach jo ....

leana3
10. bře 2015

@nicky27 klid, to nebude tak zlý - i když "zhřešíš" a něco si dáš, miminku to hned neublíží, spíš dlouhodobě je to problém, ale jednorázově určitě ne. Tak se uklidni, stres mu škodí víc!

vrk
10. bře 2015

@leana3 ja uvidim zitra. Poprve jsem byla v poradne minuly ctvrtek a ted mam takovy testovaci tyden. Takze taky zkousim co muzu a zitra verdikt. Snad to bude ok.

leana3
10. bře 2015

@vrk tak dej potom vědět, jsem zvědavá🙂 Já mám právě volat až za týden ve čtvrtek, ale přemýšlím, jestli se nemám zeptat dřív, říkaly nám, že když některou tu hodnotu opakovaně překročíme, máme zavolat. Ale zas nechci zbytečně plašit, ach jo, nerozhodnosti, ty má věčná kamarádko...

nicky27
10. bře 2015

holky moc díky za podporu .... já bych se ze všeho zcvokla

nicky27
10. bře 2015

tak to vypadá, že tam nejsou, takže nervy do zítra

vrk
10. bře 2015

@leana3 tak to ja mam tu lacnou taky opakovane spatnou...tak uvidime. Jinak 2h po snidani 7,8 😨 apetito uz si nedam teda kurna dneska divnej den, asi bych nemel merit denne.
@erlif ty meris kolikrat za tyden?

erlif
10. bře 2015

@leana3 no může to být malou večeří nebo malou či dřívější pozdní svačinkou, tělo dlouho hladový a pak ty hodnoty vyskakují... ale já se pod 5,0 za celou dobu co se měřím nedostala 😀 a moje doktorka je spokojená, protože nemám výkyvy, ty jsou pro miminko nejhorší... navíc jak jsem psala, glukometry zpravidla měří o něco víc, tedy až na glukometr @saraha1 ta ho má nějaký úplně divný 😀 takže jsem opravdu v klidu...

@vrk já se mám měřit komplet jednou týdně a zapisovat hodnoty do deníku diabeta, jinak se mám měřit podle potřeby a toho, jak se budu cítit... ale denně se neměřím, byla jsem z toho vystresovaná a stres zvyšuje hodnoty... musím říct, že teď po měsíci pozorování a zapsaných hodnot jsem na tom daleko líp (pro srovnání předtím po snídani 9,3 po obědě 8,1 a teď po snídani 5,8 a obědě 6,0) psychika dělá fakt hodně.. takže jsem jen vychytala co můžu a co ne a toho se opravdu držím... né jako dneska kdy jsem si dala herkules na chlebík k snídani a vyskočilo to na 7,2 - sice je to v limitu ale sere mě to 😕

vrk
10. bře 2015

@erlif to jo, taky me to stresuje :(, jsem z toho smutna pak...ja ted od ctvrtka zapisuju denne, dnes mi prisly nahradni prouzky, ale zitra koncim a budu uz merit min, ona mi to i rikala myslim, ale nevim uz kolikrat...myslim rikala 3dny v tydnu...no ukazu ji tohle a uvidime. Ja to mam zatim takto, co myslis? Jinak idealni hodnoty jsou okolo 6 po jidle teda jo? To ja mivam cca po veceri, ale pak to zas roste...divny no...

saraha1
10. bře 2015

@erlif tak ja zatim mela jednou jedinkrat 5,1 rano, vyjimecne 5,3, ale vetsinou od 5,5 - 6. Ale jak rikas, buhvi, co ten muj glukometr. Ale ohledne techhle hodnot mu vcelku verim. Myslim, ze maximalne to bude 0,5 vic. Protoze na ogtt jsem mela 5,71 a kdyz jsem pak nasledujici dny zacala merit doma, tak jsem mela vetsinou lehce nad 6.

@vrk to jsi mela jako tavenak apetito? to vubec nejez, je to sama sul a jeste mlecnej vyrobek ke snidani, nic dobryho 🙂. Jinak ty tvoje hodnoty jsou pekny. Obcas neco ujede, ale ber to tak, ze ne vzdy to bylo tak hodne (chybovost glukometru).

erlif
10. bře 2015

@vrk taky jsem z toho smutná, kor když to člověk opravdu dodržuje, nic si nedá a pak to vylítne... hodnota hodinu po je do 7,8 dobrá... což jsem měla teď po obědě já.... 🙂 a jsem spokojená, protože jsem najedená a určitě víc jak hodinu hlad mít nebudu... 🙂 po té večeři máš hezčí hodnoty než já... já mám pravidelně hodinu po večeři 7,3 a na 6,7 6,8 jsem před spaním.. mám trošku jiné měření než ty - zajímá je hodnota před a 1 nebo 2h po jídle a pak před spaním... no vím, že kolegyně, které to po 2h stoupalo místo aby to klesalo, tak musela jíst málo a pořád, dělila si večeře obědy všechno ale na inzulínu neskončila... ta rada jíst málo a pořád, to říkala doktorka i mně.. pořád něco uzobávat... no to mi opravdu problém nedělá... tedy pokud se mi mrňousek nějak neopře o žaludek, to je pak boj, do sebe cokoliv dostat....

erlif
10. bře 2015

@saraha1 taky jsem 5,1 měla jen jednou ráno a to 12.2. 😀 jestli jsem to měla i někdy jindy nevím, protože když "nevybočuji" ze zaběhnutého jídla, tak se neměřím... 🙂 dneska oproti minulému týdnu mám po hodině ty hodnoty vyšší, ale pořád v normě.. .tak si říkám jestli za to může pokročilý stav těhotenství(zase o týden víc) nebo i to, že se mi vrátila ta chřipka a momentálně je to kdo z koho! 😠
jinak k tomu taveňáku, já si dávám kiri a hodnoty mám dobré ale ráno bych to neriskovala... teď jsem četla ve skupině MK Diabetes - žee si tam holčina k druhé večeři dala jablko a ráno naměřila 7,2, to je o fň vyšší než ty tvoje maliny s vanilkovou zmrzlinou... je fakt že moje doktorka mě varovala, že ovoce večer fakt ne 🙂

saraha1
10. bře 2015

@erlif je to vazne alchymie! vim, ze na emiminu, obcas tam nakouknu, jestli nekdo neprisel s revolucnim napadem 😀, tam jedny holce to po vsem skoro rano skakalo, ale po pomelu k veceri to mela ukazkovy.

Tak ja jsem zatim dneska vzorna, ted si davam hodinu a pul po obede kafe s mlikem (abych zahnala chute na zakusek). No a mam tuz od mamky jeste buchtu - piskot, jahody, slehacka)... vim, ze to neni idealni, ale zase lepsi nez nejakej kolac (ty jsou desne zradny, kdyz jsem pocitala sacharidy podle myho receptu). K obedu jsem mela brambory, kureci a na tom suseny rajcata, chorizo, goudu - vynikajici. Jeste mam na veceri, takze dnes je sance, ze krome ty buchty, co bude ke svace, uz to ukociruju 😀.
A jdu na kosmetiku v 17h. Asi na posledni na hodne dlouho.

@barbarkaaa ja jsem ti vcera uplne zapomnela podekovat za obrazek. Krokusky mi taky uz lezou do kvetu, skoda jen, ze nevydrzi dlouho v kvetu.

Je holky, ja vcera pracovala na zahradce chvilku (10 miut strihani malin a kytek)..no to neslo. To bricho desdne prekazi, bych ani nerekla 😀.

vrk
10. bře 2015

@erlif no prave, kor kdyz to clovek dodrzuje o to me to mrzi vic pak :(. A tak celkove, tehotenstvi bylo nejhezci obdobi v mem zivote do ted, ted mi prijde, ze jen premyslim co si dam k jidlu, nevadi, 3 mesice to uz dame. A ty jeste mnohem mene.
@saraha1 a ty uz jsi skoro u konce uplne. Ty tavenaky teda vynecham, moc je nejim, ale dosla mi sunka, tak se mi nechtelo nic vymyslet. Priste radeji sahnu po lucine nebo zerve. Jinak ten tvuj obidek zni svele a ty meris jak casto v tydnu? Tady je muj dnesni obed🙂

erlif
10. bře 2015

@vrk dej tomu chvilku, než se s tím smíříš.. měla jsem to taky tak... a teď to vypadá tak, že obědy absolutně neřeším, prostě si dám, co nabízí v restauraci (samozřejmě krom knedlíků a těstovin)... zkušebně jsem se změřila a dobrý... večeře mám taky +- vychytané... a prostě si jen říkám, že zdravěji je pro mrňnouska je jen dobré a mému velkému tělu to taky prospěje 🙂 uvidíš, že ti to uteče.. mně to zjistli na konci ledna a byla jsem z toho fakt na palici... uvidíš, že jak se s tím "smíříš" i ty hodnoty budou lepší... pořád si opakuji, že je to "jen" cukrovka, že by to mohlo být něco horšího a do porodu už nám fakt zbývá jen chvilka... to zvládneme všechny! Já letos kvůli cukrovce nejdu ani na matějskou pouť, po cukrové vatě bych se mohla ujíst.. a takových lákadel tam.. tak si to letos raději odpustím 🙂 takže nám všem rozhodně přeju neprdíkové děti, abychom se mohly po porodu hezky nadlábnout všema těma mňamka, o kterých si tu hezky píšeme 🙂

saraha1
10. bře 2015

@vrk pekny, ja na ty ryby vubec nemam chut, musim rict. A jeste jak mam furt hlad, tak po rybe tuplem 🙂.
no vidis, uteklo to desne. A to jsem zjistila GDM ve 24.tt a byla jsem na vetvi, ze to nepreziju ty 4 mesice 🙂. no vlastne teoreticky jeste jeden mi chybi 🙂. Ale rada bych klidne uz treba 29. rodila. No uvidime, jak to vsecko bude 🙂.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru