Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

erlif
23. bře 2015

@saraha1 jsem ráda, že mi tedy i nadále bude procházet lžička granka do jogurtu a sem tam sušenka Mila/Delissa 🙂 tak houskový knedlík jsem nezkoušela, ale po bramborovém jsem měla limit, ale nemůžu říct, že jsem se z toho najedla... S tim hroznovym cukrem je to při porodu, po porodu už můžeš cokoliv... prý i blbý cukr během porodu by mohl miminku způsobit glykem. šok... brrr porod, ten bych tu fakt ještě nerozebírala, určitě do sebe samýma nervama nedostanu ani sousto a bude mi z toho zle 😀
@vrk no sama jsem byla překvapená tou lačnou hodnotou, protože ani v noci nebyla svačinka... ale jsem fááákt ráda 🙂 jojo samozřejmě dieta až do porodu, a rozhodně nebudu hřešit víc než teď... v lednici mám kilo jahod, manžel mi chtěl udělat radost, no to se mu vážně povedlo 🙂 až mě štve, že se ovoce nesmí ke druhé večeři, hned bych se do nich pustila 😀 no zítra mě čeká poradna po 5ti týdnech, doktor se fakt nepředře 😀 tak jsem zvědavá co mi poví, fakt mě zajímá kolik mrňousek váží... má dělat stěry na streptokoka, tak doufám, že udělá i ultrazvuk a né, že řekne, že jdu za týden do nemocnice do poradny, že mi to udělají tam (bohužel jsem četla, že v nemocnci monitor i ultrazvuk dělají až v 37tt grrr)

sdoop
23. bře 2015

@saraha1 jaký míváš tlak? Já jsem nad tím zrovna přemýšlela, aby mi nechtěli porod vyvolávat dřív. Minule doktorka říkala, že uvidíme po přeměření malýho, jdu teď ve čtvrtek, tak jsem zvědavá. Ale mám to jako ty, cukrovka, vyšší tlak a teď mi začaly otékat nohy a ruce, což prý taky je blbý. Tak si říkám, aby mě z kontroly vůbec pustili domů 😠

saraha1
23. bře 2015

@sdoop no vis co.. to zavinila moje gynekolozka, protoze mi tam napsala tu hypertenzi do prukazky, ale pritom z kardiologie mam jasne trikrat potvrzeno, ze mam tlak fyzilogickej, spise nizsi! Ale uz od listopadu miradeji dala jeden dopyget, tak ho beru, ale jestli si ho vezmu nebo nevezmu, tlak mam uplne stejnej. Sestricka mi bere tlak na monitoru, tam jsem v klidu, a dneska jsem mela 129/80, minule 134/81..oboji je pro ne ok a nemaji s tim zadnej problem! Ale to je jedno, i jen s cukrovkou by nenechali prenaset, takze to nemusim nejak resit. kazdopadne malicko opak uvazuju o tom napoji, kterej by mel privolat porod, zrovna jsem to resila na dubnovkach. Uvidim, co mi reknou na pristi kontrole. Do kdy jsou ochotny pockat na prirozenej nastup porodu.

sdoop
23. bře 2015

@saraha1 ty jo, tak to já mívám i vyšší. Třeba 144/87 a nijak to zatím paní doktorka nekomentuje. Fakt co člověk, to názor 🙂 Já jsem koukala na dubnovky, ale popravdě z toho nápoje mám strach, osobně asi zkusím nějaké babské rady typu sex, kari, ananas, ale z tohohle mám tak nějak respekt. Budeš pít čaj z maliníku? Jsem si ho koupila, ale prý by se neměl při vyšším tlaku, takže taky nevím, co s ním ☹

lednovajita
23. bře 2015

ahoj holky.. v pátek jsem byla po druhé na cukru(brr), jelikož mi při prvních odběrech vyšla hraniční hodnota, a teď v pátek když jsem šla podruhé(po 14dnech) byly výsledky ještě horší než prvně.. Zítra bych měla jít s výsledky k doktoru-tak by mne zajímalo, co mne u něj asi tak čeká? Co mi řekne skrze to? A co mne čeká? Dieta? A jakou hodnotu jste měly vy, při tom druhém odběru-po dvou hodinách? 😉

saraha1
23. bře 2015

@sdoop no ja jsem zatim nic nezjistovala o tom napoji. Fakt uvidim. A s tim malinikem teda nestras! Ja ho piju uz od 36.tt, takze vlastne vic jak dvy tydny a tlak teda nevidim, ze by se zvysoval. Chutna mi. A ted chci navysit na tri salky denne, kazdej tejden o salek navic, ale nevim, jestli to zvladnu kazdej den, prece jen na to pamatovat a uvarit si tri caje denne,obcas si delam ten z toho boruvci na cukrovku, kdyz teda prej neni v tehu skodlivej.

werumka
23. bře 2015

Holky, pokud nemáte vyšší dávky inzulínu, tak při porodu normálně sladké můžete. Pokud byste měly víc aplikací inzulínu denně, tak pak se dává kapačka s glukózou. Ale při porodu je obecně glykémie nižší. Takže hroznový cukr klidně. Naopak třeba sladké pití dodá energii. Čas od času se dá případně změřit glykémie, ale rozhodně se tím nestresujte.

werumka
23. bře 2015

@linda273 Ahoj, obědy rozhodně nevynechávej. Ať Tě ani nenapadne přestat jíst a vynechávat jídla 🙂 tím si jen přitížíš, pokud bys cukrovku měla. Pokud máš možnost, zajdi si do laborky jako samoplátce, ať Ti ze žíly naberou glykémii - budou jí mít během chvilky a budeš vědět co a jak. Stojí to pár korun.

sdoop
23. bře 2015

@saraha1 četla jsem to tady na wiki, ale tak, když ti to tlak nezvyšuje, tak to se do něj taky normálně pustím 🙂

linda273
23. bře 2015

@werumka ne jist budu to se neosidim,spis jde o to vychytat ty porce priloh 🙂

vrk
23. bře 2015

@erlif taky jsem dnes doplnila zasoby jahod a malin 🙂. Aspon si to vynahradim az je v cervnu nebudu moct kvuli kojeni 🙂. Tak jsem zvedava zitra na kontrolu s tebou. Me si ted dr.pozvala uz po 14ti dnech, tak jsem i rada. Aspon budu pod dohledem.
@werumka je teda fakt, ze mne ted dela hroznej problem, kdyz nejim pravidelne. Pred zjistenim tehu cukrovky jsem mela kolikrat i takovou "klepavku z hladu".
@lednovajita cukrovka se pry s postupujicim tehu zhorsuje a tzv.hranicni hodnoty neexistuji;) je to proste cukrovka i kdyz jen o jednu desetinku, jen zachycena v drivejsim stadiu a jake jsi mela vysledky ty? Ja 5,0-10,3-9,5

barbarkaaa
24. bře 2015

@vrk
@saraha1 jojo pošlu tady kdo je na FB může zatím kapek študovat. já vám jdu popsat co se mi dnes stalo a co mě zvedlo tlak jak nikdy https://www.facebook.com/groups/393705340762974...

barbarkaaa
24. bře 2015

Já dnes, ač bych měla být kvůli hraničnímu tlaku v klidu fakt pěním a to mě hhned tam něco nevytočí,a le tohle nedávám....U obou těhu jsem byla chvíli v nemocnici na srovnání tlaku. Jelikož ted mám k tomu dvě děti , dítě školou povinné a nesoběstačnýho chlapa, který pomalu neobstará sám sebe natož děti, tak poctivě měřím . Jen abych to udržela v normě a vydržela bez nemocnice do termínu. Protože jak vypadnu já, je katastrrofa na světě. Před týdnem jsem byla na prvních pásech plus kontrola. Jelikož jsem víkend před tím měla tři dny chřipku, tak jsem měla bílkovinu a krev v moči a tlak těsně pod hranicí, protože zrovna bylo místo , po tom co jsme doběhla s mladší z kontroly na URL. Měla jsem jít na pásy v úterý ve 14.15, po týdnu. Jenže můj gynekolog má přes dva týdny dovolenou a tak je tam zastup. Mám takovou kapacitu, že má věčně plnou čekárnu, teď je tam prázdno, takže se asi zástup nudil. A rozhodl se, že si mě zavolá dřív. Protože před týdnem jsem měla výsledky skoro na špitál. Já zrovna dnes vyjímečný den, výměna ledničky. Jelikož máme nevelký byt tak jsme museli vytahat dvě střední skříně, co byly do dveří , aby projeli do kuchyně. To se udělalo a já si to po chvilkách opatrně vracím zprátky, aby mě nevylez tlak a bylo hotovo, protože maso v peřinách , obložená linka spoustou oblemcaných věcí, protože ta lednička tak blbla, že ledacos přimrzlo, povolilo....do toho mě volá nudící se pan dr. zástupce. že jsem měla před týdnem horší vysledky (což věděl už před tím týdnem) , a ať si jdu lehnout do nemocnice. Já akci lednička, starší dítě kroužek do 16.15, chlap v práci, babiččce zle. Vyzvedávám obě děti a v 16.30 oplachuju v koupelně co se má . Třetí telefon od pana doktora, kde jako jsem (měl do 18cti) a situaci jsme líčila do telefonu, že se z minuty na minutu neurvu, že jsem prostě počítala se zítřkem. že dorazímm, ale až navečír. Až vyzvednu děti. Hodinu jseme strávila na cestách, školka škola, v podstatě víc utapaná jak za celou velkou práci dnes doma . Když se chci osprchnout, tak teleffon od pana doktora, jemuž do konce pracovní doby zbývá hodina půl asi nudy, nebo já nevím. Měla jsem tam jít o den dýl. Takže skáču do auta a jedu tam, Moč čistá, absolutně, ani bílkovina ani krev, prostě to udělala chřipka. Tlak jsem teda po tom poklusu přelítla, ale po tom poklusu, kdy pak dr. tak urgoval. Ale po 20 minutovém natočení monitoru tlak takřka předpisovej. Přesto mě poslal ležet do nemocnice, nechal mě podepsat revers do 8 do rána.Protože jsme prostě doma měla maso ze staré lednice a nová byla ještě vypnutá. Aby se ustála. Jako chápu, chce nás ohlídat..ale proč mě teda neposlal před týdnem, kdy jsem měla ten tlak fakt blbej a bílkovinu, krev. Honi mě k měmu po týdnu jak nadmutou kozu a pak se díví, že se mi tlak zvedne. Přitom vše v pohodě, tlak,(po těch 20 minutách) moc, průtoky placentou, velokost mimi 2900. To je zatím nejmenší, já měla obě čtyřkilový a teď mám k tomu tu cukrovkua a je menší...Teď chlap odpolední, babičcce zle, chlap neumí nic krom kafe a knedlíků s vajíčkem....Před týdnem bych to fakt pochopila...ale dnes, když jsme měla jít na kontrolu o den dýl....fakt je mi vzteky do breku. Vím co chlap dokáže za hodinu co je sám doma, takže to je pak na brigádu. Jelikož znám primáře co nediskutuje a je schopen mě tam nechat a nepustit jen proto, že tam budu mít víc klidu. Zkušenost od druhé. Tlak už srovnanej ,ale stejnak mě domů nepustil a vyvolal ( o 14 dni dřív) bez jediného slůvka oznámení, jen proto, že nás tam bylo o dvě víc na počet postelí abych se už nemusela vracet a přemístila se s gyndy na šestinedělí....Omlouvám se za román, a překlepy, už na to nevidím. Musela jsme dotáhnout nejnutnější a dobalit tašku. Je to tu jak po výbuchu, nechci plašit tlak. Ale jsem si musela ulevit. Ta nelogika mě dostala...

vrk
24. bře 2015

@barbarkaaa jee je to je teda vul. Takze jsi doma? A pujdes tam nebo zustanes doma jeste? No hlavne klid. Vsak ono by se to pri nejhorsim nejak zvladlo doma, hlavne at jste ok. Ale myslim, ze jste, tak nevim co dr.blazni

erlif
24. bře 2015

@barbarkaaa @vrk @saraha1

teeeda holky vy jste noční tvorové, tohle vědět, hned bych Vám v noci psala, ať mě uklidníte, že nerodím 🙂 asi jsem zažila své první poslíčky a nahnáno jsem měla slušně.. od 1- do 2.30 jsem nespala a modlila se, ať malá nechce na svět měsíc a kousek před porodem, ať to ještě vydrží 🙂 někdo v dubnovkách psal, že některé se před porodem vyprázdní, já byla 3x, takže jsem měla fakt nahnáno... ale to mi očividně pomohlo, lehla jsem si v obýváku na levý bok a podařilo se mi usnout na dvě hodiny.. tak snad jen planý poplach.. no ještě, že mám dneska doktora, to bříško pořád trošku cítím, ale malá je aktivní, spíš se bojím, aby vůbec byla hlavičkou dolu, protože tlaky na spodek vůbec nemám... no a hodnotu lačného cukru si po takové noci měři nebudu 🙂

barbarkaaa tohle ti fakt nezavidim :( ty doktori jsou opravdu na ranu... do porodu kousek, tak se drz!!!

vrk
24. bře 2015

@erlif jeeje, na druhou stranu bud rada, ze uz deloha trnuje, to je dobre znameni. Poslicky pry od kontrakci rozeznas tak, ze je to stahovani spis v podbrisku, kdezto kontrakce jdou uz z pod zeber a stahuje se cele brisko. Obre, ze na tebe dr. dnes mrkne ale😉. Ja jsem vcera mela uplne divnej den, cukr lital, byla jsem unavena strasne, tak jsem zalehla okolo 7 a spala do pul11 a pak teprv vecerela a obstaravala psa alod, muz sevcera z prace vratil az pozde, takze jsem na nej i cekala a usnula snad o pul 3 teprve. Ale dnes je lip. Budu se vic setrit, ten vikend me nejak zmohl

macinek
24. bře 2015

@vrk Doktorka mi vypsala žádanku přímo k doktorce Říhové, akorát jsem si tam teď volala a mají totálně plno, takže si mám sehnat někoho jiného, no super, tak to jsem zvědavá kam se upíchnu 😒

vrk
24. bře 2015

@macinek jejda :( tay uz me skoro nevzala, ale nakonec jsem ji preprosilaa je fakt, ze me vzdy jen nekam vmackne. Ja byla na 20.3.objednana do bohunic a rusila jsem to, tak zkus leda tam...

macinek
24. bře 2015

@vrk Zkouším hledat přes svoji zdravotní pojišťovnu, vyjelo mi to i doktorku tady u nás, tak tam zkusím zavolat a pak jsem se dívala i na diabetologii přímo u Miloušů

macinek
24. bře 2015

@vrk No sestřička mi tam skoro brečela do telefonu, že jsou totálně zasekaní, že má termín tak za měsíc, že je té těhotenské cukrovky teď hrozně moc 😒

Ale zrovna jsem se domluvila tady přímo u nás, mám přijít zítra na 8 a paní doktorka se na mě podívá, hlavně mám to 5 minut pěšky od domu 🙂

saraha1
24. bře 2015

@macinek cauky .. no neni se cemu divit, ze je tehotensky vic, protoze myslim, ze ty novy hodnoty proste odchyti zase vetsi mnosztvi holek. U nas po novym roce ze 2 pacientek bylo najednou 10!

@erlif uprimne ti ty poslicky zavidim, i kdyz verim, ze to muselo bejt. Ja v tuto chvili vubec nevim, jetli se vubec jako neco chysta, vim, ze jsou holky, ktery nic a najednou rodi, ale kdyz ja tak strasne nechci jit na vyvolavani a chtela bych rodit uz pristi tyden, ze bych byla rada, kdyby se to uz hejbalo nejak.

@barbarkaaa ach jo, to jsu nervy! Ten doktor je debil a teda s tvym muzem to taky nemas vubec lehky. Musi ti ale prece nejak pomoct, kdyz vidi, ze to jinak nejde, ne? A jak teda? jde do nemocnice si lehout nebo ne?

sdoop
24. bře 2015

@saraha1 koupila jsem si to dobré z ovsa a teda mňam! Jsem si dneska dala ke svačině jogurt s jahodama a hrstičku téhle mňaminy a ještě teď mám boule za ušima. Díky za tip 🙂

saraha1
24. bře 2015

@sdoop to jsem rada, ze chutna 🙂. ja je objevila nahodou... s manzelem si kupujeme - chodi nam postou balik brandnooz - proste krabice s ruznyma vecma k jidlu a piti, kazdej mesic, vetsinou novinky na trhu, vyjde to o trochu levnejc nez v obchode a clovek pozna veci, kterych by si v obchode treba nevsimnul. Co se nam nehodi, dame treba babicce.

Ja holky udelala palacinky pohankovy z krabice od biolinie..jezis ja se s tim nazlobila..strasne se trhaly, no uz mito nesmi do baraku 🙂.

macinek
24. bře 2015

@saraha1 Akorát je smutný že diabetologie jsou přecpaný a většina diabetologů se na těhotenskou cukrovku moc nezaměřuje, respektivě ví o ní prd a pak to podle toho vypadá, kdyby člověk většinu věcí nevyčetl na netu a řídil se tím co ti tam řeknou tak teda dost hrůza. Kdybych se v prvním těhotenství řídila tím co mi řekli na diabetologii v Bohunicích tak umřu hlady a nejím skoro nic, jako když mi sestřička řekla meloun jakožto ovoce v žádném případě že je moc sladký, no měla jsem dost, asi toho o výživě moc neví 😀

sdoop
24. bře 2015

@saraha1 je to fakt mňamka, já bych to v obchodě asi přešla. Jsem si občas koupila tu dobrou vlákninu, ale ta mi tak nejede, takže tohle bych asi nezkoušela.
Jinak jsme se dneska s kamarádkou, která dělá PA bavily o těch babských radách na vyvolání porodu a říkala, že jediný, co doporučuje a co si myslí, že funguje je sex. O koktejlu prý nic neslyšela, ale na kari říkala, že prý chudák mimčo. Takže asi jedině fakt ten sex. 🙂

vrk
24. bře 2015

@sdoop proc chudak mimco, kdyz snim kari? Taky ted zrovna svacim dobre z ovsa s jogurtem a jahodama. Mnaaam...ale asi by se to nemeo...je tam cukr.

vrk
24. bře 2015

@macinek tak to mas ideal a jeste kousek. Jinak uvazuju, ze pujdem rodit nakonec na obilnak...kvuli te detske jipce, preci jen je lepsi byt vzdy pripraven ac verim, ze bude vse ok...

vrk
24. bře 2015

@sdoop ja mam rada tu dobrou vlakninu, ta ma navic nizky glykemicky index, ale chutna mi intoto mnam

macinek
24. bře 2015

@vrk Mě se zatím víc zamlouvají ti milouši, převoz v rámci Brna je v pohodě, takže kdyby byl problém je to otázka 10 minut, přiznám se že mě ani nenapadlo řešit porodnici podle toho kde je dětská JIP, pokud by se jim něco nezdálo už před porodem, tak tě stejně automaticky převezou. Podle toho co jsem četla o zkušenostech u miloušů, tak mi to přišlo hodně podobné jako na obilňáku, jen teda na obilňáku bývá víc tmavších spoluobčanů, na pokoji jsem je naštěstí nezažila, ale stačili mi vidět ty návštěvy na chodbě 😒

macinek
24. bře 2015

@vrk Já myslím že ta trošička cukru nikoho nezabije, tomu se vyhnout na 100% nejde.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru