Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
17. únor 2016

@zuhra Knackebroty jsou fajnový, já je mám kolikrát radši, protože si je různě obložím zeleninou a víc se zasytím, než jedním krajícem chleba.

zuhra
17. únor 2016

@werumka Jj, ja kdyz me honí mlsná, tak vezmu třeba jen knackebrot a list salátu

werumka
17. únor 2016

@zuhra Jojo, ono to často úplně stačí. Nebo třeba mozzarela, rajčata nakrájená na drobno, zakápnout basamicem... Teď je pro Tebe důležitý, abys neměla pauzy mezi jídly delší než 3 hodiny. Když si dáš třeba www.lecbacukrovky.cz/nutricni-kalkulacka, tak tam si můžeš sestavit jídelníček, kde Ti ten program spočítá, kolik má jaké jídlo sacharidů - spolu třeba s www.kaloricketabulky.cz je to výborný pomocník. Můžeš si to klidně i vytisknout a pak se k těm známým ozkoušeným jídlům vracet. Taky jsem tu dřív psala, ať si zvážíš, kolik má třeba jedna naběračka rýže, těstovin, brambor sacharidů. Pak nebudeš muset vážit, ale budeš vědět už od oka, kolik si toho můžeš naložit a zvykneš si, jak ty porce vypadají.

vrk
17. únor 2016

@werumka a myslis teda, ze kdybych ji mela, tak uz to poznam i sama na lacne, kdyz merim glukometrem? Dnes bylo 5,2 jinak bezne do 5,1...

werumka
17. únor 2016

@vrk Tam hrozně záleží na tom, jak se u toho konkrétního člověka ta cukrovka rozvíjí. U někoho až po 30. týdnu, u někoho už dřív. Nedá se to úplně odhadnout. U glukometru bych to spíš viděla na zkreslení směrem nahoru, takže teoreticky by to mělo být ze žilní krve ok. A po jídle se někdy měříš?

somalicats
17. únor 2016

@zuhra Mozarellu miluju, dávám si ji s rajčetem k odpolední svačině často, s glykémií mi to prakticky nehne ani teď.

Jinak na to honění mlsné teď vychytávám i pečené - přece jen doma 2 děti, muž, taky by rádi něco sladšího - kromě štrůdlu už jsem dělala i banánový koláč, kde není přidaný žádný cukr, nebo buchty s tvarohem, ořechy, mákem... - v receptu je cukru minimum, a ostatní si je můžou docukrovat dle chuti... A glykémii mám po nich OK.

vrk
17. únor 2016

@werumka jj merim a taky dobry vetsinou. Ale zapominam takze zkusim nekdy driv jindy pozdeji. Ja ji mela minule hned od uk.24tt a litala mi dost kacna. Tu jsem nekdy nemohla vychytat...

werumka
17. únor 2016

@vrk Ale teď si to jídlo hlídáš nějak už od začátku těhotenství, ne? To taky může pomoct.

pe_ma
17. únor 2016

@zuhra kneckebrot je na mě po ránu strašně dusivej, to nedám já sem ráda, že sem zjistila, že když si zapeču toust, tak to sním a nedělá se mi špatně...ramu samo mám, tuk v jídelníčku je a k němu šunka nebo sýr...
@werumka dlouhého píchám 16 a lačné držím okolo 5, pokud mi to stoupne, mám dát 18...a je jedno, s jakou hodnotou jdu spát, někdy mám večer 9 a ráno 4,7 a někdy mám večer 5 a ráno taky 4,7 a z toho mám 5,5 a je jedno, kolik bylo večer...
jina nejhorší mám po snídani, to tak 9,2, před obědem 4,5-5 po obědě 5-9 (podle toho, jestli mám maso), před večeří 4,5-5 a po večeři 5,5-10 - je jedno, co jím, jednou to je po stejném ok a jednou to vyletí a ted z posl 7 měření sem měla 5x po hodnině a půl až dvěma víc než po hodině...zase těch 8-10 - čím nižší byla po hodině, tím víc to pak vyletělo

werumka
17. únor 2016

@pe_ma A ráno ketony nemáš? No, ono to může být z části způsobené tím, že ten dlouhý inzulín už večer přestává dotahovat. Jedna varianta je zvednou inzulín před večeří, druhá varianta je rozdělit si dlouhý inzulín - polovinu si dát před spaním, druhou půlku ráno. Pak se Ti nestane, že bys určitý fázi dne už měla toho dlouhého nedostatek. Dá se to zkusit, někdy to pomůže.
Obecně diabetici 2. typu mají nejvyšší glykémie dvě hodiny po jídle - je to způsobené právě inzulínovou rezistencí, která ještě navíc v těhotenství stoupá. Takže než inzulín začne tu glykémii srážet, trvá to déle (cca k těm dvou hodinám po jídle).

werumka
17. únor 2016

@pe_ma Jo - a jak dlouho před jídlem si pícháš inzul?

pe_ma
17. únor 2016

@werumka ketony neměřím, dr mi řekl, že se tím nemám stresovat...ten dlouhý ale pokud rozdělím, tak mi vyletí lačná, ta se drží, co píchám těch 16...
mě to hl nikdy nestoupalo, to až cca posl 2 týdny a ne vždy...
píchám 15min předem

werumka
17. únor 2016

@pe_ma To je škoda, protože by to mohlo napovědět, jestli se nedá ještě nějak ovlivnit ta glykémie po snídani. Teď ty glykémie ještě polezou. Obecně je vždycky nejproblematičtější ráno a pak večer.
Já myslím, že ten jeden den možná budeš mít vyšší lačnou, ale pak už ne, protože ten inzulín má dosah 24 hodin. Takže vlastně pořád budeš mít těch 8 dobíhajících jednotek a k tomu 8 nových.

pe_ma
17. únor 2016

@werumka a ketony to ovlivní? je fakt, že posl dny nejím druhou večeři, když mám před spaním 9, tak se prostě najíst nemůžu
a to rozdělení...já začínala na 6j a až ted těch 16 mi tu lačnou drží, takže nevím...

vrk
17. únor 2016

@werumka ne prave vubec. Uzivam si to a jim na co mam chut. Nechodit do rizikove poradny, tak na test ani nejdu. Ale hlidam si cca tu lacnou a obcas po jidle...tim glukometrem jen.

werumka
17. únor 2016

@pe_ma Jedna věc je, že to drží lačnou, druhá věc je ta, že večer už to nedotahuje. Ketony to ovlivní, protože když budeš dlouho hladovět, játra vyrobí zásobní cukr, který se odrazí na lačné a ještě víc pak na posnídaňové glykémii. Je jedno, jestli jdeš spát s 9 nebo s 5. Najíst by ses měla. I kdyby to měla být třeba jen sklenice mléka.

werumka
17. únor 2016

@vrk Podle glukometru to vypadá dobře. Kdybys na test nešla, tak víc by se asi vidělo až po tom 30. týdnu.

vrk
17. únor 2016

@werumka no jsem zvedava. Kez by nebyla

werumka
17. únor 2016

@vrk Nemusí být, pokud bys byla o deset let straší, tak tam je ta pravděpodobnost opakování GDM téměř 100%. Ale jinak to pravidlem není. U toho test se ukáže, jestli je tam případně problém při větší zátěži. Pak je samozřejmě na místě i určitá prevence po porodu. Jednou za rok kontrolovat lačnou atd.

pe_ma
17. únor 2016

@werumka hmmm...to říkám pořád, že tomu nerozumím :( po druhé večeři sem se nikdy neměřila, ale prostě mi nejde, že když mám nad 8, tak si vzít další jídlo...vadily mi i ty hodnoty okolo 9 po jídle, ale dr řekl, že se nemám stresovat, že to není úžasné, ale je to ok a že je vlastně spokojenej, takže já se v tom už nevyznám, co je vlastně dobře a co už ne...ono vlastně od začátku mi ty glykemky moc nespadly, takže fakt nevím...já se jen pořád bojím, jaký to má vliv na miminko, tj vše...

werumka
17. únor 2016

@pe_ma Neboj, děti vydrží víc, než si myslíš 😀 U Tebe je to trochu jiné, než u gestačního diabetu. V případě, že pícháš inzulín, jsou glykémie kolem 9 měřené na glukometru ok. Lepší by bylo třeba mezi 7-8, ale žádná tragédie to není, protože u většího počtu injekcí rychlého inzulínu je spíš potřeba zamezit propadům v glykémii, aby ses nedostala do hypa. V tomhle směru to držíš vyrovnaně a dobře.
Ty glykémie Ti strmě spadnou úderem porodu. Tam teprve uvidíš, kolik toho inzulínu Tvé tělo skutečně potřebuje. Do teď je to zvyšování hlavně důsledkem těhotenství.
Po druhé večeři se měřit nemusíš (i když občas je dobré změřit ještě v těch 10 večer, než si píchneš dlouhý). Ale pokud Ti nedělá dobře, že by sis musela vzít jídlo, tak zkus to mléko. Těhotenství je prostě "jiný stav" a i cukrovka se při něm chová trochu jinak, než za normálního režimu. Ale tím, že si teď zvykneš na tuhle ostřejší kontrolu, tak pak už to pro Tebe bude naprostá brnkačka 🙂 Zkus si ráno změřit ty ketony a zkus určitě do sebe před spaním něco dostat. Může to dost pomoct. Když si játra vyrobí zásobní cukr, tak i to tu slinivku vyčerpává a může to podle mě pak zkracovat i dobu účinku dlouhého inzulínu - ale to spíš hádám.

pe_ma
17. únor 2016

@werumka aha...tak proto byl dr tak v pohodě...děkuju...no já si poslední měřím v 10 večer a pak píchám noční...mě vychází blbě rozložení jídla a večeřím až kolem 8 večer, jenže já už prostě ráno dřív do sebe nic nedostanu, už ted je to pro mě peklo, takže večer mám víc jídla i tak...obědvám až mezi 14-15hod...a na druhou večeři rozhodně nezvládnu pečivo, to sem vždycky vyzvracela, takže pokud něco jím, tak 150g jogurtu

werumka
17. únor 2016

@pe_ma Ok, takže kdy jíš poslední jídlo před spaním a co? A kdy ráno jíš poprvé?
150g jogurtu Ti sacharidově druhou večeři nepokryje - tam to chce těch 20g sacharidů, aby to přes noc neudělalo binec. Co si udělat třeba trochu kaše? Tyhle kaše od Nominy jsou moc dobrý - dáš si tři lžíce do teplého mléka, dáš trošku másla a je to moc dobrý. https://eshop.myfoodmarket.cz/kase-cE2223
Mám moc ráda tu jáhlovou třeba...

pe_ma
17. únor 2016

@werumka kolem 8 klasickou večeři - 80g pečiva, 100g šunky, 70g jabka, zelenina a pokud mám ok glykemku v těch 10, tak ten jogurt...
na ty kaše kouknu, nikdy sem to nejedla, takže nevím...

pe_ma
17. únor 2016

@werumka tu kaši zkusím koupit, jen budu muset vymyslet, čím to ochutit, páč sem si 90% jistá, že jen tak mi to chutnat nebude...

werumka
17. únor 2016

@pe_ma No, ještě mě napadá, že když si v době, kdy ten dlouhý už dojíždí - tj. mezi 8. a 10. hodinou večer, dáš normální večeři, tak pak už to musí nutně v těch 10 lézt dost nahoru. Kdybys teoreticky večeřela v šest večer, tak v osm už bude glykémie na sestupu. Tím, že ty jídla máš nastavená takhle - a je to tak, jak Ti to vyhovuje - tak bych fakt možná zkusila rozložit ten dlouhý inzulín.

werumka
17. únor 2016

@pe_ma Jestli máš někde v okolí zdravou výživu, tak tam je mají. Mně to chutná jen s máslem a skořicí 🙂

pe_ma
17. únor 2016

@werumka no já se najíst v 6 večer, tak do 10 umřu hlady...jenže já do sebe snídani dřív jak 8:45 nedostanu, nebo jo, můžu jíst už v 8 a pak bud jde ven a nebo u toho sedím stejně do půl 10...takže tím se mi to posune, já sem měla vždycky problém s jídlem ráno...ted sem se rozhodla, že pokud mi ta glykemka po večeři zase vyleze po té hodině, tak zavolám dr a uvidím, nějak nemám odvahu s tím hýbat sama...mě právě překvapilo, že to nikdy nedělalo, vždycky mi to v té druhé hodině letělo šíleně dolů, že sem měla po hodině i 10 a za další hodinu 5 a ted to roste, tak sem to nechápala
a tu kaši koupím, nejblíž mám dokonce MyFood, ale dostanu se tam až příští týden :(

somalicats
17. únor 2016

@pe_ma Tak zkus udělat jáhlovou kaši normálně z jáhel - nic na tom není, svaříš normálně jáhly v mléce... A jáhly koupíš kdekoli. Výborná je třeba s nastrouhaným jablkem a skořicí na dochucení. Jinak já mám podobný režim jako Ty - snídám většinou až kolem půl deváté, protože chodím později spát a s mladší dcerou tak vstáváme kolem té osmé, takže vynechávám dopolední svačinu, v poledne s dcerou obědváme, pak mám svačinu kolem té třetí až půl čtvrté, v šest dávám večeři dětem, sobě něco drobného, večeřím taky až kolem osmé a druhou večeři kolem desáté - většinou si dávám jogurt, ale s trochou ovoce, pečivo v tu dobu už taky nejím. A ranní lačnou glykémii mám pak ok.

pe_ma
17. únor 2016

@somalicats tak to sem ráda, že to takto nemám posunuté samotná! no já právě váhám s tím ovocem na noc, to není moc ideální...hl nevím, jak mi ty kaše půjdou, já to nidky nejedla, páč jako malá sem to vždycky mamce vyhodila :( takže já jím jen krupici a tu si bez cukru neumím představit...ani ovesnou nejím, fujky :(

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru