Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

vrk
10. bře 2016

@maru9 jen si udelej. 🙂 myslim si, ze neslazeny neni nic proti nicemu 🙂

zuhra
10. bře 2016

@vrk jeste nevim🙂 příští tyden prvni

zuhra
10. bře 2016

Neslazeny štrůdl dělaný doma jsem taky mela a dobre tedy, ze neni cukr ani nevadilo.

zuhra
10. bře 2016

Holky, jdu se vykopat na tu prochazku. 13 kilo hore, uz mi to zrovna nebeha🙂 ale věřím, ze ma při cukrovce svůj význam, zvlast, kdyz mam obdobi přísného klíčového režimu a fakt se místy jen valim

zuhra
10. bře 2016

Klidoveho

werumka
10. bře 2016

@vrk No takhle, zatím za celou dobu, co tu jsem, tu žádná těhotná s GDM neměla glykovaný hemoglobin nad 4. A to ani ty, co skončily na inzulínu. Výjimka byla u holek, které třeba měly cukrovku už od prvního trimestru a mezi 20. a 30. týdnem už pak pod vlivem inzulínové rezistence ty glykémie někdy vyskočily. Ale i ty měly většinou GH třeba 4,2. Takže vzestup minimální. Protože prostě slinivka z velké části stíhá vykrývat ty největší výkyvy.
Určitě se podle toho nedá detekovat, jestli je potřeba nasadit inzulín. V těhotenství se inzulín nasazuje ve chvíli, kdy je glykémie vyšší třeba týden, dva v kuse. A to se opravdu na GH ještě vůbec promítnout nemůže. Je to dobrý indikátor, díky kterému lze zjistit, jestli už cukrovku žena nemá déle - jako třeba u @pe_ma
Kdyby ses teď na všechno vykašlala a přestala řešit dietu, tak tak za měsíc bys mohla mít GH nad 4. Ale zřejmě jen mírně.

vrk
10. bře 2016

@zuhra taky mi chutna

vrk
10. bře 2016

@zuhra v jakem jsi tt? Ja mam skoro 10kg +🙂 ale tim myslim koncim. Uz nic nepribyva

vrk
10. bře 2016

@werumka no prave a to myslim. Vem si ze drzim dietu az od 29tt mysto od 24tt jako vetsina tehu cukrovkarek. Tim padem to znamena, ze ani predtim a bez diety to me telo nijak extra nezatezovalo a zvladalo se stema vyssima cislama ac bez diety poprat anebo cukrovka nrbyla tak zla. Tudiz male rust nezivila cukrovka, ale je to genetika? Muze byt ne? Je vetsi uz od 21tt totiz

vrk
10. bře 2016

@werumka pardon *misto

werumka
10. bře 2016

@vrk Urcite za to muze z velké části genetika. Deti diabetické hodne přibírají prave v tech kritických týdnech - tj. 30.-40. Na ultrazvuku se ti pozná třeba podle toho, ze obvod bříška je vetsi, nez ostatní měřené hodnoty. Tvůj organismus to dokáže vyrovnat sam, výsledkem je treba hodnota, ktera normu převyšuje dejme tomu jen o tri desetiny. Ale je to zase ta cenu toho, ze je to neumerna zatez pro slinivku, která je sama o sobe zatížená tehotenstvim.

vrk
10. bře 2016

@werumka tak nevim co me furt strasi

zuhra
10. bře 2016

@vrk dnes konec 28., jsem po ivf, tak byl hodne narůst na zacatku po lécích. Za poslední mesic je to kilco🙂

zuhra
10. bře 2016

@vrk my jsme teda od 6. Tydne o 4 dny napřed a to držíme stále, takze podle me to neni cukrovkou. Uvidime po 30., jak pise weru

werumka
10. bře 2016

@vrk Protoze gynekolog kdyz vidí, ze jsi diabetická, tak veskere odchylky na ultrazvuku hranou k tomu. Je to prave jedena z veci, ktera dokazuje, jak malo toho někteří gynekologove o DM vědí. Syn byl taky napřed, protože mel ( a ma) velkou hlavu. Coz opravdu neni znak typicky pro dite diabetika 😀

dayella
10. bře 2016

@vrk To sice jo, ale když pak použité množství surovin přepočítáš na gramy sacharidů, vyjde ti třeba jedna porce na 35 g sacharidů, tj. zhruba jedna svačina.

vrk
10. bře 2016

@dayella jj hele to je kazdeho vec 🙂. Ja napr sleduju sacharidy a ty pocitam, ale kde jsou znich jeste cukry, tak to ani nejim. Proste nic vylozene slazeneho nebo sladkeho. At si zbytecne nedelam chute a nepokousim se. Ted uz mi prijde dost sladke i mleko...jak tu nekdo psal 🙂 tady jsem dnes nasla synovi nejake susenky. Tak ty mozna prubnu snim🙂

somalicats
10. bře 2016

@werumka No, a já mám zas pro změnu děti menší (obě předchozí při porodu 2,9 kg), takže teď mě na gyndě pro změnu strašej, že malá málo roste (v pondělí 2,4 kg dle UTZ).

werumka
10. bře 2016

@somalicats To jsou prostě geny 🙂 Je zase fajn, že už máš zkušenost z předchozích těhotenství a víš, že je to u Tebe normální. A průtoky, monitory, to všechno ok?

werumka
10. bře 2016

@dayella Víš v čem je ten zakopanej sacharidovej pes? 🙂 Že když si dáš něco, co obsahuje cukr, tak to během krátký chvíle donutí slinivku, aby vyplavila velký množství inzulínu. Takže ta glykémie stoupne třeba v rámci 15 minut a ne hodiny, jak je to u dlouhých sacharidů. To pak má za následek prudší vzestup glykémie, který ale nakonec ta slinivka zvládne (byť s velkou zátěží, která je při cukrovce ještě větší). Takže na glykémii po hodině už to nepoznáš. Ale to dítě tím zatížíš mnohem víc, než kdyby sis dala rohlík a měla po hodině glykémii 7,5 - ten vzestup je postupný a ani pro slinivku dítěte to neznamená takovou zátěž, jako sladké jídlo.

dayella
10. bře 2016

@vrk U všeho jsou sacharidy, z toho cukry, jen někde sacharidy = cukry (mlíko, jogurty, kefíry atd.) a jsou i potraviny, kde jsou sacharidy Xg, z toho cukry 0 g, takže je jasný, že je to nabušený umělými sladidly (který v těhu nedoporučujou, panč na to není žádná studie), tak asi teď úplně přesně nevím, jaké potraviny máš na mysli?
Sušenky vypadají dobře. Já zatím vyzkoušela banánové muffiny a ovesné cookies z této stránky: http://www.studentpoint.cz/312-pro-zdravi/16928... Obojí bylo výborný. Akorát na ty muffiny je lepší mít silikonové formičky. Pak jsem ještě vyzkoušela tento recept: http://kitchenette.cz/clanek/64-ovesne-susenky sušenky mi krásně ztvrdly, mám je v krabičce a jsou výborný.

kattuska87
10. bře 2016

ahoj holky tak mi taky zjistili těhotenskou cukrovku .. zrovna nadšená z toho opravdu nejsem nemám to extra zvýšené a už mě honí po všech čertech a stresují ....:/

vrk
10. bře 2016

@dayella ne ne tam kde nejsou cukry jen sacharidy proste, tak tam nejsou ani umela sladidla...myslim treba ryzi a normalka potraviny co jednoduche cukry neobsahuji. Nebo teda jak rikas mliko jogurty zakysy...ale tam je to vzdy okolo tech 4g na 100g coz mi neva, ale piskoty jsou proste sladke. Cukrove 🙂. Mozna jsem to blbe napsala, vyhybam se proste potravinam vylozene sladkym. Ty s umelym sladidlem taktez. Radej si dam treba orisky kokos apod...co koukam na balik piskotu tak ma 79gsagaridu na 100g a 40,4g cukru z toho. To uz mi prijde proste samy cukr. Ale to je jen priklad zrovna ty piskoty...ze na ne padla rec. Jinak to sleduju na vsem i kvuli synovi co jeste nesladi apod. Radej osladim bananem nebo ovocem proste.

vrk
10. bře 2016

@dayella jo ty susenky vypadaji paradne. Tohle je pro deti spis ze surovin co muzou do roka. Syn ma 11m

dayella
10. bře 2016

@vrk Ty ovesné cookies s banánem mi bohužel po pár dnech zezelenaly, muffiny taky, kvůli tomu banánu, tak je třeba ty recepty ještě více zředit, nebo pak výsledný produkt zamrazit, aby déle vydržel, to ještě musím vychytat.
Já vím, že ty piškoty mají hodně, taky si tu baštu nedělám každý den.

vrk
10. bře 2016

@dayella jj. U nas by se po nich jen zaprasilo uz to vidim. Kdysi jsem delavala i bananovy chlebicek. Zkusim dohledat. Taky dobry mnam. Tak jasne. Taky uz jsi i vyssi tyden a holt si to muzes treba dovolit. Hele nic se nema prehanet. Ja ted nehresim at nesklouznu k tomu, ze mi to pak bude jedno. Tak se radej drzim. Ale po 34tt kdyz bude vse ok. Nerikam, ze nedam nekdy kousek babovky. Buchty a dezerty to je moje

zuhra
10. bře 2016

Tak ja si zitra zase změřím lacnou. Jsem zvedava no;)

vrk
10. bře 2016

@werumka jako ja chodim k vyhlasene doktorce a vedouci cele porodnice, gynek odd., rizikoveho tehu jip atd. Ta by o tom sakrys mohla neco vedet. Ale chodim tam az ted. Takze nevi ze mala je vetsi uz od 20tt...kaslu na to proste. Ja jsem rada ze je vetsi a basta 🙂

vrk
10. bře 2016

@zuhra ja mam zitra merici den...to zas bude

somalicats
11. bře 2016

@werumka Jj, na monitor mě teď honí častěji, než 1x týdně, vše OK, UTZ kontroloval teď naposled v pondělí a taky OK. Uvidíme, co dneska, ještě mám 14 dnů do termínu, takže pořád je čas na to, aby se i tohle mládě dohrabalo na svých 2,9 kg 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru