Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

pe_ma
15. bře 2016

@zuhra taky mám v plánu po kontrole na pár dní zase vypnout, minule mi to dost pomohlo 🙂 asi zase na velikonoce, jak nebudu doma, jídla hlídat budu, jen nechám odpočinout prstům 🙂

pe_ma
15. bře 2016

@zuhra mě to občas vylítne a přitom dělám pořád všechno stejně :( je teda fakt, že dneska sem praila a na večeři dala bílej rohlík :( ale mě to vždycky bylo jedno, jestli bílej nebo tmavej :( ale zase už 4x sem měla ukázkovej oběd...takže to nechám zítra dr vyhodnotit a uvidím, neřeším 🙂

zuhra
15. bře 2016

@pe_ma ted teda druhovecerim bily toust, nic nemam....

pe_ma
15. bře 2016

@zuhra to bude ok 🙂

vrk
15. bře 2016

@pe_ma to byl jen nejaky vykyv urcite ;)

vrk
15. bře 2016

@zuhra no jo jako resi to diabetolog, ale moje mudr ji posila zpravy svinucha...a pise doporuceni. Mala mela minuly tyden ve 30+2 udajne odhad na 32+6...coz mi prijde jako blbost
..

dayella
16. bře 2016

@vrk Proč by to měla být blbost?

pe_ma
16. bře 2016

toho doktora zboznuju :D me vzdycky pochvali a uklidni! inzulin zvedl jen na veceri, ze jinak je to super, ze dlouhodoby cukr se mi krasne spravil a je takovy, jak ma byt, takze i pres ty vykyvy je to supeeer! kontrola za mesic a neco 🙂

vrk
16. bře 2016

@dayella protoze je to jen odhad 🙂 a kazde dite je jine preci. Tezko muzeme porovnavat v jednom tydnu dve ruzne deti, kdyz jedno ma rodice 150cm vysoke a druhe 190cm treba...takze to ze ma mala delsi mozky uz nam bylo receno nekdy ve 20tt, to jeste neznamena ze je 14dni vahove napred a ze je to zpusobeno cukrovkou. Oba s muzem mame 180cm...

vrk
16. bře 2016

@pe_ma a kolik mas dlouhy cukr? A kolik jsi mela predtim?

pe_ma
16. bře 2016

@vrk no ja to mam jine v tom, ze nemam tehu cukrovku...kdyz mi cukrovku zjistili, tak sem mela 59, myslim a ted 40 🙂 u me ten inzulin dava hako dia 2 ne tehu dia ;) takze podle me se urcite nerid ;)

dayella
16. bře 2016

@vrk Tak jasné, že je to jen odhad. Problém je, že se může lišit snad až o kilo a to oběma směry. 😀 Až teď jsem si všimla, žes napsala 30+2 a 32+6 (jsem ten druhý údaj četla jako 30+6). Mě právě gyndr. podle vyšetření biometrie plodu z extra UZ navíc (to půjdu 24.3.) pošle do porodnice a doporučí případně nějaký finální termín, do kterého pokud neporodím spontánně, tak nastoupím na vyvolání. To aby nehrozilo příliš velké miminko. Jinak já mám 160, partner 185, tak doufám, že klučina zdědí výškový gen po tatínkovi 😀, když už má nosánek po mamince 🙂

dayella
16. bře 2016

@pe_ma Tak to je slušný výsledek 🙂

vrk
16. bře 2016

@pe_ma jo ahaaa, ale i tak je to obrovsky uspech teda!! Super!!

vrk
16. bře 2016

@dayella jj prave, muze se hooodne lisit. A ona ma fakt takto napred hlavne tu nozku. To urcite zdedi po tatkovi;). A ty mas mimi taky nejak vetsi? Ja na vyvolani nemuzu kvuli cisari pred rokem a druhej sc uz nechci, tak uvidime. Ale verim, ze bude vse ok a mala bude akorat

dayella
16. bře 2016

@vrk No po posledním UZ ve 32.tt, kdy jsem měla být 31+0 měl malej odhad váhy 1,9 kg a že odpovídá 31+5, říkali, že je to v normě a běžné odchylce ultrazvuku (při UZ ve 20.tt mi říkali, že odpovídáme stejnému dni, jaký jsme tam přišli). Takže jak mi malej porostl se dovím na dalším UZ příští týden. Gyndr říkala, že je trochu větší, takže možná se ani nedostanu na TP 29.04. a půjdu na vyvolání dřív, ale jak říkám, to se uvidí až po UZ.
Proč po prvním SC nemůžeš na vyvolání? Jak to spolu souvisí?

vrk
16. bře 2016

@dayella no kvuli jizve vis. Nevyvolavaji potom aby nebyla ruptura delohy. Navic jsem rodila pred rokem teprve a to je moc brzy....takze spis i kvuli tomu. Ale neva, vsak mala se urco ozve. Tohle vyvolavani pred terminem moc nechapu...kor kdyz je to dle odhadu a kolikrat se hrozne seknou

dayella
16. bře 2016

@vrk To je výhradně kvůli těhotným s GDM, aby nehrozilo velké (4-5 kg) mimi a že v žádném případě nenechají přenášet. Já mám teda v plánu mu po 37.tt začít pomáhat na svět, osvědčené babské rady - třeba mytí oken nebo sex 😀
Ten odhad je odhad, ale pokud se má plod ve 37.tt za donošený a má odhad přes 3 kila, tak já bych radši rodila 3,5 než 4,5 kg. A těžko říct, co je lepší - jestli odhad vyšší než skutečná porodní váha nebo obráceně. Jestli není lepší rodit s přesvědčením, že má dítko 3,5 kg a pak ve skutečnosti 4,5 kg, protože, když ti řeknou odhad 4,5 kg, můžeš se toho podvědomě bát (může to působit na psychiku při porodu) a pak by ten porod mohl být horší, i když pak by skutečná porodní váha byla mnohem nižší.

werumka
16. bře 2016

@vrk Mně říkali, že je to jednak kvůli váze, ale hlavně kvůli placentě, která u diabetiček rychleji stárne a přenášení už by mohlo být nebezpečné z hlediska její životnosti. A tím, že se ta "životnost" nedá měřit tak dobře, jako velikost dítěte, tak se to asi dělá spíš preventivně, aby nenastal problém.

werumka
16. bře 2016

@pe_ma No super výsledky! Tak vidíš, nemusíš se bát 🙂

pe_ma
16. bře 2016

@werumka díky, mám vážně radost!

vrk
16. bře 2016

@werumka ja se na to nekolikrat ptala a porod se nevyvolava driv pokud je vse ok. Funkcnost placenty lze sledovat prutoky i rustem mimi a ozvy..takze myslim, ze pokud cukrovka neni vazna a je podchycena je vyvolavani blbost. Teda kdyz nehrozi 5kg dite 🙂

vrk
16. bře 2016

@dayella mne toto netrapi. Budu rada, kdyz donosim at ma mala kolik chce. Mne porod vyvolavat nesmi a pokud bude mit vic jak 4kg jdu na sc...bohuzel

werumka
16. bře 2016

@vrk Já jsem se právě o té placentě tehdy s nima taky bavila, protože jsem měla dobrý hodnoty, tak mě to zajímalo. Oni říkali, že ty infarkty placenty na KTG poznat nejdou a hlavně že vlivem tý cukrovky ta placenta může selhat najednou. Proto se třeba u diabetiček hlídá od 35. týdne to, aby jim glykémie příliš neklesaly, protože to může být způsobené právě tou nedostatečnou funkcí. Stejně tak, když by dítě najednou přibíralo málo. Ale sama za sebe bych u GDM na dietě taky nevyvolávala. Přece jen to jsou tři měsíce s cukrovkou, která přeskočí limity jen někdy. Ale za doktory zase chápu, že se chtějí sichrovat, protože žalobu za zanedbání péče asi na stole mít nechtějí. chápu obě strany...

zuhra
16. bře 2016

Ak testy OK, hemoglobin 30, dal pokračovat, pokud 2 lacne za sebou blbe, volat

zuhra
16. bře 2016

@dayella proč na vyvolání? Myslela jsem, ze větší o tyden nic neni...

zuhra
16. bře 2016

@werumka ja to tedy nechapu, to vyvolání, pokud se nejedna o extrém... Nam u apolinare rikali, ze k tomu moc nedochází...

werumka
16. bře 2016

@zuhra Nene, právěže nedochází. Ale myslím, že oni to berou tak, že náhoda je blbec. Zažila jsem těhotnou, která měla glykémie v cajku, ale dítě se narodilo s těžkou hypoglykémií a placenta měla hodně infarktů. Což je divné, nechápu to, ale stalo se... asi tomu chtějí prostě předejít. Spíš bych to asi brala tak, že pokud musí být nasazený inzulín ještě před 30. týdnem, tak tam to riziko je větší a je lepší to víc hlídat. Ale u diet bych tak striktní fakt nebyla... u Apolináře nechávají přenášet?

vrk
16. bře 2016

@werumkaja jsem se na to ted ptala primo doktorky a zase jine v minulem tehu a u nas se nevyvolava pokud neni problem proste. Myslim, ze se to mozna delalo driv. Ne ted kdyz ma cuktovku 50% tehotnych...kdyz to prezenu. 🙂

vrk
16. bře 2016

@zuhra jj taky mam takove info z brna ze 2nemocnic

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru