Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

zuhra
21. bře 2016

Mam problem se spaním - usinam někdy půlnoc, někdy ve tri, budím se v pět a tak hodinu čumím - muzu se v těch pět měřit a snídat? Je zo děsný🙂

zuhra
21. bře 2016

@werumka Jj, cely ogtt, ostatní mela norma, ale tesne

pe_ma
21. bře 2016

@dayella aha...tak to já když mám nulu, tak to zmáčknout nejde, nenapadlo mě, že to někde jde...
@vrk bud ráda, že po jídle to máš ok a tu lačnou bych prostě řešila, ono ten inzulin ti, podle mě, prostě neublíží a nebudeš se muset tím rozčilovat a dohadovat s doktory...ale můj názor...já mám z cukrovky extrémní respekt...

a ano, přístup dr je někdy na hlavu...nezapomenu na mojí první konzultaci u dia dr...první věta byla, že se nesmím divit a musím zhubnout...ha ha a jak jako, jako těhotná?! no nakonec hubnu, ale v těhu to je špatně :( a další jeho věta byla, že to, že mám hodnoty i 13 je v pohodě, že at ještě držím dietu a poctivě to zapisuju, ptž to, co sem si ted týden zapisovala, tak 100% není všechno, co sem snědla! fakt super a rychle sem hledala někoho jiného...takže o doktorech je to prostě hodně...

werumka
21. bře 2016

@zuhra No můžeš to zkusit - čím dýl budeš před měřením glykémie vzhůru, tím vyšší bude lačná. Ale mám obavy, že je to moc krátká doba na lačnou glykémii.

werumka
21. bře 2016

@zuhra Být tou paní, tak si zajdu s těmi výsledky na diabetologii i bez žádanky a zkonzultuju to tam. Měla by být pod dohledem.

zuhra
21. bře 2016

@werumka taky myslim, ze usnout někdy ve dvě a měřit v 5 je blbost. Ale normálně bych neco snedla - jablko nebo jogurt, takhle hodinu čumím nez zase usnu s budikem na 8, abych mohla merit

zuhra
21. bře 2016

@werumka Jj, paní jsem to psala

vrk
21. bře 2016

@pe_ma vis co mi ale prijde? Ze tem co pichaji ten inzulin stejne poradne nepomaha na tyto nizke hodnoty. A ja mam z laborky lacne ok. Jen glukometr ukazuje vic...nepochopim. inzulin nechci. Uz jsem se rozhodla. Myslim si ze lacna do 6 je ok

pe_ma
21. bře 2016

@vrk pokud ses tak rozhodla, tak to neřeš a obrn se trpělivostí před doktory, ptž pokoj ti nedají...
pomáhá, ale tady to ladění prostě trvá, když máš hodnoty vysoké, tak se dá vyšší dávka a pohne se to, ale u nízké se musí opatrně...já začínala na 3 a s cukrem to i u mých hodně vysokých glykemek nic neudělalo a začalo se to lámat až u nějakých 14 a ted poznám každou jednotku...

vrk
21. bře 2016

@pe_ma to jo ale vidis. Nez se to vyladi bude skoro porod a stejne je nekdy blbej den a glykemka vylitne proste. Hele ja chapu, ze ty to potrebujes, ale treba ja? Nebo ty holky co maji vse ok a jen obcas vyssi tu lacnou...a to mas nekdy i ty s inzulinem. Nebo kdokoli jiny...at se snazi jak chce a i ja bych urcite mela obcas i s inzulinem. Telo je telo no...dela si co chce. Na kontrolu jdu na konci 34tt a sama doktorka mi rekla, ze posledni kontrolu dela tehotnym ve 38tt...a ze uz to stejne skoro nestihnem i kdyby byl potreba....to jsou jeji slova. Tak mi teda rekni...asi ji moje vysledky moc neznepokojily...

eliska_z
21. bře 2016

@werumka Ahoj, ráda bych využila tvé rady. Všimla jsem si, že se v celé té problematice těhotenské cukrovky vyznáš. Můj "problém" je samotný OGTT test. Poprvé jsem na něm byla ve 26tt. Výsledek lačné 5,2 a konec testu. Jenže tu noc jsem vůbec nespala (3 předchozí jen pár hodin), protože malý s manželem byli nemocní (průjem a zvracení). Další den jsem se od sestřičky mé dr. dozvěděla, že mi v takovém případě test neměli vůbec dělat. Ale dr. řekla, že se mám objednat na diabetologii a nechtěla to řešit. Na diabetologii mi řekli, že bez opakovaného testu mě nevezmou. Moje dr. mi nakonec po dlouhém přemlouvání dala novou žádanku (bez té mě na druhý test nechtěli objednat). Jenže už bylo plno a dostala jsem se na další test úplně jinam, a to až na samém přelomu 28/29tt. Tam nastal další problém. Podle pokynů jsem jedla naposledy cca 18:30, test měl být provedený v 7:30. Jenže se ukázalo, že mi moje dr. špatně vyplnila žádanku, takže jsem až do půl 9 vyřizovala novou, a až potom mi krev na test nabrali - doba lačnění 14h a 3h od probuzení + kupa stresu. Výsledek 5,5 lačná. Po tom všem jsem se teda na pokyn od mé dr. objednala na diabetologii, kde mi řekli, že i ten druhý test nemá moc výpovědní hodnotu a objednali mě na vstupní kontrolu až v 33tt. Jediné doporučení, které jsem dostala bylo omezit sladké (ne vynechat), jíst pravidelně a nehladovět večer - všechno dělám normálně, jím běžně i malou druhou večeři.
Při odběrech na hematologii - každé 3 týdny - mám lačnou hodnotu vždy pod 5, ale to jím právě tu 2 večeři mezi 21-22h a odběry jsou kolem 8.

Myslíš, že ty OGTT testy mohly být opravdu provedeny špatně a cukrovku nemám? Dr. na diabetologii se tak tvářila.

babanci
21. bře 2016

Ano a to je přesně to,co jsem psala a byla za to vykázána.. Je v tom bordel. A přitom to vypadá,že je to mnoho povyku pro nic. Alespoň podle jejich přístupu.

werumka
21. bře 2016

@babanci mam dojem, že minule jsi odešla sama, i když jsme si podle mého docela dobre povídaly 🙂

@eliska_z Ahoj, ten prvni test byl určitě neprukazny. Ten druhý měl nestandardní podmínky, ale až na tuto hodnotu by to vylézt nemělo. Kdy jsi měla poslední odběry na hematologii?

vrk
21. bře 2016

@eliska_z ahojky mela jsem to stejne v den ogtt. Prisla jsem na 8 lacna od 17h predesleho dne a na test jsem sla az pred 9 kvuli cekani a vysetreni...nepochopila jsem. Hodnota 5,5 i pres to mi dali vypit roztok a test byl o neco vyssi. Taky spim malo. Mam 11m syna....nicmene me do toho vseho nacpala gynekolozka a porad me tlaci do inzulinu. ...nerikam, ze cukrovku nemaml, ale drzim dietu a dle meho mam vse pod kontrolou...holt vsude to berou jinak ;)

eliska_z
21. bře 2016

@werumka Poslední odběry jsem měla dneska (4,8), předtím byl odběr přesně ty 3 dny před prvním OGTT - tu noc před odběrem jsem ještě spala (další už ne).
@vrk Právě, každý říká něco jiného a člověk pak neví. Dietu teda nedržím, ale koukala jsem na vzorový jídelníček pro těhotenskou cukrovku a jím (a jedla jsem předtím) hodně podobně, teda bez vážení a odměřování. Jen ovoce jsem zvyklá jíst víc - častěji. Ze sladkého jím tu a tam jen 75% čokoládu a do čaje při nachlazení dávám trochu medu.

werumka
21. bře 2016

@eliska_z Takhle, ten test by se měl dělat jen za určitých podmínek - to znamená žádné infekční onemocnění, nezkrátit dobu lačnění. Pravda ale je, že pokud nemáš cukrovku, tak by Ti ta dlouhá doba lačnění neměla způsobit to, že bude glykémie nad limit. To se děje právě diabetikům. Pokud při dobrém režimu máš glykémie pod 5, je to ok. Ale neznamená to bohužel, že cukrovku nemáš. Pokud při nějaké zátěži (ať už je to málo spánku nebo cokoli jiného) glykémie vyleze nad limit, tak je určitě dobré, abys byla sledovaná. Pokud bude ve 33. týdnu vše ok, tak je pravděpodobné, že už to bude v pořádku až do porodu. Držela bych se těch vzorových jídelníčků a zkusila držet těch 230g sacharidů za den, bez sladkého (to znamená i bez slazení medem). Můžeš si třeba zajít na změření lačné i jako samoplátce - třeba za 14 dní - jestli tam nebude nějaký posun.

werumka
21. bře 2016

@eliska_z Jinak ještě dotaz - ty odběry na hematologii Ti dělají taky v laborce?

eliska_z
21. bře 2016

@werumka Odběry se dělají normálně v nemocnici, tak nevím jestli je to dostatečně jako laboratoř, kterou máš na mysli. Jinak medem sladím jen při nachlazení, takže naposledy na začátku února. Zkusím teda začít jídlo vážit a přepočítávat. Snad to budu nějak zvládat.

werumka
21. bře 2016

@eliska_z Tam jde o to, že pokud se glykémie nevyhodnotí do hodiny po odběru, tak se glykémie podstatným způsobem "sníží" působením glykolýzy a může z toho vyjít falešná negativita. Proto je potřeba, aby se testy na cukrovku dělaly v laborce. Pokud se krev sváží z ordinací, tak se to do hodiny v drtivý většině nestihne.
Pokud bys v čemkoli pochybovala nebo si nebyla jistá, zavolej na tu diabetologii - aspoň o telefonickou radu.

vrk
21. bře 2016

@eliska_zjo no a taky jsem byla na ogtt az ve 29tt a sama doktorka mi rikala, ze uz to muze byt zkreslene. Ale kdo vi. Ja jidlo nevazim vubec ...ani nemusim, celkem uz to odhadnu a jim proste do polosyta vetsinou a je vse ok. Vyhybam se nezdravym tucnym ci sladkym jidlum, polotovarum a je dobre. Velkou cast meho jidelnicku tvori chleba 🙂) uz mi leze krkem🙂

werumka
21. bře 2016

@vrk Zkreslné to být nemůže. Jediné riziko je to, že už v tu dobu bude cukrovka rozjetá a podchytí se pozdě. Jiné zkreslení tam není...

vrk
21. bře 2016

@werumka tak ne nadarmo se ma chodit mezi 24-28tt na tyto tydny je test i udelany si myslim ne? Vis co, mne je to i jedno ale. Jen rikam co mi tvrdila mudra. Ja to prijala...proste ji mam a co. Hlavne kdyz mala bude ok a vse pak prejde...

werumka
21. bře 2016

@vrk Má se chodit v těhle týdnech proto, že v tuhle dobu se začíná projevovat inzulínová rezistence a rozvíjet těhotenská cukrovka. Zároveň je teprve v začátku, takže se tím pádem podchytí včas. Pokud bys šla před 24. týdnem, můžou být testy falešně negativní.

eliska_z
22. bře 2016

@werumka Aha. No v té nemocnici mám komplet výsledky všeho, co vyšetřují, maximálně do hodiny a půl i s konzultací u dr. Tak si myslím, že do hodiny to stihnou určitě.

@vrk Osobně moc dobrý odhad na množství nemám, takže nezbude než vážit. Pokud vynechám ovoce, neměla bych mít s jiným jídlem problém. Chleba mám ráda, jím ho "často", jen ho teda asi budu muset začít kupovat, do teď jsem ho pekla, ale u toho domácího množství sacharidů těžko odhadnu.

werumka
22. bře 2016

@eliska_z Odhadneš to dobře, zadej si do sacharidové kalkulačky všechny suroviny a pak si tu konečnou váhu rozděl na jednotlivé porce (krajíc cca 50g). Určitě peč dál 🙂

eliska_z
22. bře 2016

@werumka To mě nenapadlo, že by to mohlo fungovat po jednotlivých surovinách. Myslela jsem, že se ta hodnota změní - zvýší - tím pečením. Holt s tímhle opravdu nemám žádné zkušenosti. Moc děkuju za rady 🙂

werumka
22. bře 2016

@eliska_z Myslím, že to bude super, protože přesně víš, co v tom chlebu máš a chuťově bude výborný 🙂 Taky jsem včera pekla 🙂

vrk
22. bře 2016

@eliska_z ovoce muzes. Mrkni na tehotenskacukrovka.cz a domaci si klidne pec...stejne je to vse odhadem i v tech tabulkach. Mas glukometr?

petanevesta
22. bře 2016

Devcata,jeste k tomu mereni na lacno.asi jsem delala chybu,kdyz treba vstavam s dcerou v 7h,ale k mereni se dostanu az za hodinku...muze mi to zhorsit vysledek?A po tech jidlech je lepsi merit presne po hodine nebo staci do tech 2h?🙂 diky za radu

werumka
22. bře 2016

@petanevesta Změřit se musíš hned po probuzení. Pak Ti hodnota stoupne, protože při cukrovce se vlivem dalších hormonů začne dělat zásobní cukr z jater a ten jí zvýší nad limit. U zdravého člověka ne. Může se to zvýšit klidně o 1 celou jednotku. Po jídle měřit po hodině 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru