Těhotenská cukrovka - rady, tipy a diskuze

kacule85
20. bře 2014

Ahoj Holky.Ráda bych oslovila všechny z Vás,které také máte těhu cukrovku.Zjistili mi ji před 2 dny,a byl to pro mě dost šok :( Nejvíc mě teda štve to,že nemůžu nic sladkýho,i když sladký tolik miluju obzvláště teď v těhu.Zčínám 29 tt a jsem z toho fakt zoufalá.Dieta,která mě teda totálně dostala ,když jsem ji četla mi vzala najdenou veškerou radost z těhotenství ☹ Cukrovku jsem měla taky u prvního těhotenství,takže jsem věděla co mě čeká a úplně jsem se děsila toho že teď to bude znova.Cítím se dost špatně,nebaví mě vše vážit a číst co můžu ,co ne ...ono víc věcí samozřejmně nesmím.Ten den jsem se z toho rozbrečela a najednou mě popadl hroznej vztek a pocit nespravedlnosti,proč zase já ?? ☹Zkusila jsem sestavit jídelníček,ale bylo to nad mé síly...nakonec se povedlo.Nicméně dietu mám 2 den a už teď jsem z toho na prášek...:(Možná si některá z vás bude říkat,že to přeháním ale to jsou moje pocity a jsem z toho špatná ....Ráda bych si s některou z vás vyměnovala třeba rady a tipy jak obměňovat jídelníček a Vaše zkušenosti jak s těhotenskou cukrovkou válčíte vy.Všem přeju pěkn den a pevné nervy!Kačka

werumka
18. dub 2016

@mama4tata Právě, ono to fakt asi jinak, než pravidelným přísunem dlouhých sacharidů, stejně nepůjde. Ale klidně bych si v noci ještě něco dala - sklenici mléka, kefíru, jogurt s kouskem chleba. Ať ty ketony zmizí. Přece jen ta spotřeba sacharidů je v těhotenství vyšší. A dát si třeba při tom pohybu nebo před ním něco sladkého, jsi asi zkoušela, že? Takže tehdy z vyšetření na nic nepřišli?

martinka8338
18. dub 2016

A mám jen takový pocit nebo když je to zvýšené od rána...je to na prd celý den? Jak docílit snížení...nějaká Babská rada ;)

eliska_z
18. dub 2016

@werumka Podle další hodnoty po dnešním obědě to ranní číslo nebude chyba glukometru. Dělala jsem ten test 2x - s odstupem 15 minut a pokaždé krev z jiného prstu jiné ruky. Hodnota hodinu a pár minut po jídle (pečené uzené maso cca 300g, bramborové knedlíky 170g a domácí kysané červené zelí- neváženo) pouhých 2,9. Druhá hodnota po těch přibližně 15 minutách naprosto stejná.
Myslíš, že má smysl zkoušet třeba odpoledne ještě najít ketony v moči, když to ráno bylo negativní?

werumka
18. dub 2016

@eliska_z Můžeš to zkusit, ale myslím, že tam nebudou. A je Ti třeba nějak slabo? Nebo to prostě necitis? Když ses měřila před tim, tak jsi takové glykémie nikdy nemela?

eliska_z
18. dub 2016

@werumka Cítím se pořád stejně, jediné, co se změnilo je prostředí. Jsem u rodičů a ne doma a dnes v noci jsem spala velmi málo, dohromady cca 4 hodiny. Nicméně ani větší únavu necítím, moc toho nenaspím ani jiné dny.
Předtím jsem měřila 2x (myšleno 2 dny) a hodnoty (před jídlem - 1-1,25h po jídle):
4,8-5,3 snídaně, 5,1-4,9 oběd, 4,6-5,5 večeře
5,2-5,5 snídaně, 4,9-5,7 oběd, 5,2-5,4 večeře
a dnes teda
5,1-1,9 snídaně, 5,3-2,9 oběd

Jím maximálně po 2 hodinách něco, většinou mám 2 svačiny dopoledne a 2 odpoledne. Někdy místo druhé dopolední svačiny mám polévku a až po hodince a půl druhé jídlo. Od té doby, co jsem pro jistotu na dietě mám vždy brzy hlad, i když sním třeba kupu zeleniny (4 rajčata a 3 papriky), abych nejedla sacharidy nad 250g na den.

mama4tata
18. dub 2016

@werumka neprisli..ale nikdo se tim moc nezabyval. Cukrovku nemam, tak hypo moc doktora nezajimaly...

vrk
18. dub 2016

@eliska_z ty jo to jsou hodnoty teda...

werumka
18. dub 2016

@mama4tata No v těhotenství by je zajímat měly, protože dlouhodobé hypoglykémie mají vliv na dítě... Děti matek, které měly časté hypoglykémie, pak mají sklon k hyperaktivitě a poruchám učení. Jenže ony se pořád řeší jen ty vysoké glykémie a jejich vliv na těhotenství, takže tohle tak nějak pozornosti uniká, protože to nesouvisí přímo s těhotenstvím a porodem. Což je škoda. Ty ty glykémie nemáš nějak nízké, aby způsobily problémy. Ale je dobré to hlídat, abys nepadala do větších hypoglykémií.

vrk
18. dub 2016

@werumka a co se stim zase dela, kdyz ma nekdo ty hypo? To se taky leci?

vrk
18. dub 2016

@werumka chci se jeste zeptat na jednu vec. Zdrava tehotna nikdy nebude mit glykemii treba 10 at sni cokoliv a v jakem koli mnozstvi?🙂 dekuji

werumka
18. dub 2016

@vrk Dělá se s tím to, co píše @mama4tata - je tam nastavený režim jídla, kterým se ty hypa eliminují.
Nemůžu s určitostí říct, co udělá tělo, když těhotná sní cokoli v jakémkoli množství, to je prostě samozřejmě blbě i pro zdravého člověka 🙂. Však po OGTT je povolená hranice 10 mmol/l. Ale to je prostě zátěž s čistou glukózou. Po normálním jídle by k tomu docházet nemělo.

mama4tata
18. dub 2016

@werumka dekuji, snazim se jist hodne casto a cukry kombinovat s bilkovinama,aby se mi vstrebaly pomalu..je fakt,ze jako netehotna jsem ty hypa na sobe citila casto.Ted jim daleko vic a casto.

werumka
18. dub 2016

@mama4tata To je určitě dobře, když to na sobě i poznáš, tak je to jednodušší, že si můžeš hned dát něco sladkého a rychle ten cukr zvednout. Asi je to docela opruz, co?

vrk
18. dub 2016

@werumka aha takhle, mas pravdu...spis jsem si rikala jestli treba i zdrava tehotna ma nekdy tech 10 a zda uz tehdy je to pro ditko nebezpecne treba...no to je jen takova uvaha..asi blba...🙂

mama4tata
18. dub 2016

@werumka no kdyz mam prave kolem 3(3.1-3.3)tak to nepoznam.Ale klasickou hypo s tresem a pocenim jsem jako tehotna jeste nemela...daleko vic se hlidam.Mas pravdu, ze je to opruz😀taky jsem pribrala skoro 8 kg ve 29.tydnu..

werumka
18. dub 2016

@vrk Neměla by mít, normoglykémie je právě do 7,8 po jídle a zdravý metabolismus si to právě zvládne pohlídat. Pokud je vyšší, tak u těhotných je to cukrovka, u netěhotných porucha glukózové tolerance. A samozřejmě, pokud se těhotná spoléhá na to, že cukrovku nemá a jí nezdravě moc, tak pak tu poruchu může uspíšit.

werumka
18. dub 2016

@mama4tata Určitě máš tu hranici vnímání hypa posunutou dolů. Je moc dobře, že to hlídáš! A Ty se doma můžeš měřit?

mama4tata
18. dub 2016

Mela jsem pujceny glukometr od tchana.O kdyz vim, ze se to "nesmi" aspon mam predstavu jak na tom kdy jsem.😀

pe_ma
18. dub 2016

tak pátek šíííílené hodnoty a dneska z říše snů...se zase bavím :D jen mám teda několikátý den po sobě neustále hlad a to i těsně po jídle...asi budu muset navýšit porce, bo nevím...
a zítra velký utz, tak snad bude vše ok a dostaneme zase pochvalu!

pe_ma
18. dub 2016

tak nominal lahodná mi taky nejede :( nakonec sem si tam přihodila 3 zmrzlé jahody a dalo se to, tak snad až takovej bordel v tom ty jahody neudělají!

vrk
18. dub 2016

@pe_ma taky mam posledni dny hrozny hlad porad. Uz nevim co stim. Prijde mi, ze jim porad :(

vrk
18. dub 2016

@werumka a co to treba pri tech hodnotach 8-10dela uz s prckem? To uz je spatne ne?

zuhra
19. dub 2016

Hoj vsem, dnes jedu na kontrolní odbery, měření jsem nejak vynechavala, musím jeste zvládnout jeden profil. Lacna dnes nechapu jak 5,1🙂

dayella
19. dub 2016

@werumka Včera přišel sofistikovanější pan doktor a objednal laborku krve ze žíly hned po probuzení v 6 ráno a dneska byla prý hraničních 5,1. Heuréka. Dietu mi změnili z 9/1 na 9S a k snídani jsem dneska měla 2 rohlíky s máslem a jahodovým džemem s cukry a sladidly. Jj, tohle dietní jídlo mě fakt baví 😀

zuhra
19. dub 2016

@dayella hihi, třeba bude zitra k snídani čokoláda🙂

pe_ma
19. dub 2016

@vrk tak já jím pořád jen ty určené porce, ale jestli to takto bude pokračovat, tak budu muset s dr probrat úpravu jídel a inzulinu, ptž fakt se to nedá...se najím a za hodinu cítím hlad, tak do sebe cpu zeleninu, ale moc to tím nezaženu a hlad mám i v noci...
@dayella super! pomalu se to určitě upraví a bude dobře 🙂

eliska_z
19. dub 2016

@pe_ma Přesně popisuješ můj pocit věčného hladu a měření ukazuje hypo.

pe_ma
19. dub 2016

@eliska_z tak ty máš aspon nízkej cukr, takže se můžeš najíst, já mám cukr vysokej :( no já to říkám pořád, že je to alchymie!

eliska_z
19. dub 2016

@pe_ma To teda, je to opravdu věda.

werumka
19. dub 2016

@vrk Tyhle glykémie už působí tak, že i slinivka dítěte musí nadměrně produkovat inzulín, aby ty cukry stáhla. Což pro toho prcka není z hlediska budoucího vývoje metabolismu úplně optimální. Pokud by ty glykémie byly takhle dlouhodobé, vede to k tomu, ze dítě roste, ale nemá přitom zralý orgány. Tudíž to pak vede k poporodním respiračním potížím a například i těžké žloutence. Je to ale individuální, u někoho se třeba objeví předčasné stárnutí placenty, u někoho právě větší miminko.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru